Разни дискусии за човековото здравје и максимизирање на шансите за долговечен и здрав живот

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.438
Поени од реакции
3.152
Што знам..од моја гледна точка ја сум тип на човек кој може да се дефинира како обичен старомоден контраш.Нешто налик на Буковски (сум му читал неколку цитати по мреживе) и ми се бендисува како размислува...така да се што ми пласираат по медиумиве и ми кажуваат дека е здраво и за долговечен живот ја све работам контра од тоа...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.706
Поени од реакции
35.151
Немаше работа точно. А што имаше како резултат на тоа?
Луѓето беа ли под стрес дека ќе немаат леб на маса, ќе останат без кров над глава итн итн.
Значи не е маката до многу работа, туку до недоволно финансии.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Moмци знам дека темава ја дефинирав како широка и општа дискусија, ама ве молам без забегувања.
Тук тамо по некоја шала не е вишок, ама претеруваjте. Има милион теми за мајтапење и глупирање, нe мора да се усерува оваа... Замислата е кога некој утре ќе чита, да не мора да чешла низ цели страници непродуктивни постови.
Автоматски споено мислење:

Врска топло - ладно третманите, треба да се земат во предвид Ајурведа дошите. Ако кај некој доминантна е ветар (vata) дошата, со топло ладно, уште повеќе се засилува и доведува до дисбаланс, па не секој ќе има корист.

Значи не е маката до многу работа, туку до недоволно финансии.
:facepalm:

Кралот тешко се разболел. Најпознатите екими пробале се што знаеле да му помогнат, но не се подобрила состојбата. Некој постар рекол дека ако на кралот му облечат кошула од човек кој е среќен, задоволен од својот живот, блика од среќа, кралот ќе оздрави. И така немале што друго да пробаат, па решиле да најдат таков човек и да пробаат со кошулата. После неколку недели барање низ кралството, некој им рекол дека во планината, во некое затуцано село од разбиен тип, имало некој човек, што цело време бил весел, среќен, не се жалел од и на ништо. Го нашле човекот и почнале да го распрашуваат, дали навистина е среќен и задоволен од се. Откако се увериле дека човекот стварно е среќен, весел, бликала позитивна енергија од него, му рекле да им ја даде кошулата и богато ќе биде награден.
Човеков на тоа им одговорил: па јас немам кошула, што ќе ми е мене кошула.

Финансиите за некого се се, за некого не му значат. Имаш луѓе по селата, си го живеат животот лагано, во услови како пред 500години, па не се удираат од земја што не купиле ништо годинава. Имаш луѓе кои имаа хектари и хектари земја, не ја обработуваат, ама не ја ни продаваат, си живеат во скромни услови, а ако продадат пола, ќе бидат во средна класа. Имаш луѓе со милиони, па пак им се малку, пак се несреќни, бараат среќа во дрога, перверзии итн итн. Муабетот е што и Хепта пишува, секој човек е различен, па секој за себе.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Држете се на темата, следна опомена идете аут
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.362
Поени од реакции
29.831
На следното видео може да се одгледа и одслуша одлична дискусија за влијанието на светлината врз билошките механизми во организмот, влијанието врз активирањето и деактивирањето на специфични хормони, и влијанието врз имуниот систем. Заедно со совети како и што може да е направи за да се оптимизира состојбата на имуниот систем.


Нешто за светлината може да се најде и на следниот линк (со тајмстамп): https://youtu.be/gbQFSMayJxk?t=2568
Воедно и предлог за многу добар јутјуб канал за општата тематика за која дискутираме, Huberman Lab Podcast ... Има купишта материјал:
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.788
Поени од реакции
9.561
Масажи на цело тело барем два пати неделно.
Сауна, парна бања....барем еднаш месечно детоксикација на организмот.
По можност и хидро колон, перење на црева.
Еден месец на планина на чист воздух.
Еден месец на море некое.
Одење у бања
Душевен мир, физичко и душевно задоволство.
А за сето ова треба пари...без пари нема долг, здрав и најбитното, квалитетен живот.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.402
Поени од реакции
5.875
Може да споделувате лични искуства вс. јутјубери и подкастери, сепак нема подобар показател од лично искуство.

Откако смртта ни чукна на врата, јас и сопругата се зарековме да се оджуваме привлечни еден за друг па така правиме кардио-вежби кои биле дел од програма на една армија, не е важно која, а тие кардио-вежби овозможуваат и основна мускулна дефиниција што е сосема доволно за нас двајца. Сеа некој би рекол дека женско со дефиниција е турн-офф ама секој со своето.
Од суплементи тука е рибино масло и чат пат понешто друго (мед наместо шеќер во кафе и чај), имајќи предвид дека имам манијакално јак имун систем.
Засега сме презадоволни од ефектот на вежбите и можеме да кажеме дека тие се сериозно одговорни за подобрување на општата состојба па и оддалечување на смртта од нас.
Она што во недостаток на подобар израз се нарекува Љубов е исто така сјајна работа кога е во прашање продолжување на живот. Чувството да сакаш и да бидеш сакан нема замена, нема супстанца која може да ја симулира. И не само тоа, општо прекрасните меѓучовечки односи во нашата мала фамилија придонесуваат за подобро здравје. А тоа е фактор кој често се занемарува.
Особено кога обете страни се по природа сентиментални и романтични на свој уникатен начин па љубовта им значи најмногу на светот, буквално.

Освен тоа имам еден начин да дознаам дали личам на нешто или сам пропо, знам дека од неа нема да добијам точен одговор пошто има бајас кон мене ради љубов, исто важи со братучетки и другарки, па одвреме навреме уз муабет со некоја типка на нет ќе ми прати слики без да барам, колку да пушти вода троа, не знам како оди таа динамика ама ете оди.
Јас праќам мои слики и во случај да има комплименти знам дека сум во одлична ситуација :angel:
Потоа следи муабет дека сум сепак зафатен и блок и ај чао. А тоа го правам со знаење на мојата подобра половина, знам дека не и е ок, ама морам да имам независна потврда.......шта чеш, кога самодовербата со години била тепана, мавана, мачена и сјебувана..... :(

Дали тоа значи дека ќе живееме 90+? Никако. Гените не сјебаа во тој поглед, помирени сме одамна.
Дали тоа значи дека ќе живееме повеќе од предвиденото од страна на лекарите? Големо ДА.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.788
Поени од реакции
9.561
Може да споделувате лични искуства вс. јутјубери и подкастери, сепак нема подобар показател од лично искуство.

Откако смртта ни чукна на врата, јас и сопругата се зарековме да се оджуваме привлечни еден за друг па така правиме кардио-вежби кои биле дел од програма на една армија, не е важно која, а тие кардио-вежби овозможуваат и основна мускулна дефиниција што е сосема доволно за нас двајца. Сеа некој би рекол дека женско со дефиниција е турн-офф ама секој со своето.
Од суплементи тука е рибино масло и чат пат понешто друго (мед наместо шеќер во кафе и чај), имајќи предвид дека имам манијакално јак имун систем.
Засега сме презадоволни од ефектот на вежбите и можеме да кажеме дека тие се сериозно одговорни за подобрување на општата состојба па и оддалечување на смртта од нас.
Она што во недостаток на подобар израз се нарекува Љубов е исто така сјајна работа кога е во прашање продолжување на живот. Чувството да сакаш и да бидеш сакан нема замена, нема супстанца која може да ја симулира. И не само тоа, општо прекрасните меѓучовечки односи во нашата мала фамилија придонесуваат за подобро здравје. А тоа е фактор кој често се занемарува.
Особено кога обете страни се по природа сентиментални и романтични на свој уникатен начин па љубовта им значи најмногу на светот, буквално.

Освен тоа имам еден начин да дознаам дали личам на нешто или сам пропо, знам дека од неа нема да добијам точен одговор пошто има бајас кон мене ради љубов, исто важи со братучетки и другарки, па одвреме навреме уз муабет со некоја типка на нет ќе ми прати слики без да барам, колку да пушти вода троа, не знам како оди таа динамика ама ете оди.
Јас праќам мои слики и во случај да има комплименти знам дека сум во одлична ситуација :angel:
Потоа следи муабет дека сум сепак зафатен и блок и ај чао. А тоа го правам со знаење на мојата подобра половина, знам дека не и е ок, ама морам да имам независна потврда.......шта чеш, кога самодовербата со години била тепана, мавана, мачена и сјебувана..... :(

Дали тоа значи дека ќе живееме 90+? Никако. Гените не сјебаа во тој поглед, помирени сме одамна.
Дали тоа значи дека ќе живееме повеќе од предвиденото од страна на лекарите? Големо ДА.
Што е толку проблематично за да ги споделиш со нас тие кардио вежби?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.402
Поени од реакции
5.875
Што е толку проблематично за да ги споделиш со нас тие кардио вежби?
Нема линк на нет, треба да изнапишам реферат пошто ги имаме само запишани на хартија, тоа уште некаде 2007 таму ги најдов случајно од еден лик како совет, пред трагедиите и пред да ја запознам. Сум барал по нет дали се објавени ама пошто не знам јазикот на земјата од каде потекнуваат, ништо од тоа.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.808
Поени од реакции
21.267
Што е толку проблематично за да ги споделиш со нас тие кардио вежби?
Do armijata e, zatoa gi krie. Romanskata armija ima epten tajni kardiovaskularni vezbi koi i ovozmozuvaat dominacija na voen plan. Nokti da mu vadat nema da gi kaze. Ekvivalent na romanski partizan od 41 :toe: .
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.402
Поени од реакции
5.875
Do armijata e, zatoa gi krie. Romanskata armija ima epten tajni kardiovaskularni vezbi koi i ovozmozuvaat dominacija na voen plan. Nokti da mu vadat nema da gi kaze. Ekvivalent na romanski partizan od 41 :toe: .
Види бе цинизам и провокации веднаш, зошто така? Да, има врска со армија ама не е романска, немам линк, не знам како да ги пратам на форум освен преку реферат, а ме мрзи сега, еден ден ќе напишам реферат па се надевам да помогнат некому како што ни помогнаа нам. Релативно едноставни, бараат минимално вложување и се прилагодени за вежбање во секакви услови каде се нема пристап до тегови и остала скаламерија. Тоа е, власи не сакаат да арчат беспотребно :angel:
Немало партизани во Романија до 44 :)
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.808
Поени од реакции
21.267
Види бе цинизам и провокации веднаш, зошто така? Да, има врска со армија ама не е романска, немам линк, не знам како да ги пратам на форум освен преку реферат, а ме мрзи сега, еден ден ќе напишам реферат па се надевам да помогнат некому како што ни помогнаа нам. Релативно едноставни, бараат минимално вложување и се прилагодени за вежбање во секакви услови каде се нема пристап до тегови и остала скаламерија.
Немало партизани во Романија до 44 :)
Nema vrska so provokacija. Dobro mozi malce :sneaky: .
Ali vidi koga se raboti za temata konkretno, tuka idi do izraz onaa narodnata, ne slusaj gatalec tuku patalec.
Poprvo bi mu verval i poslusal nekoj 100 godisen na noga otkolki nekoj 20 godisen sto procital nesto i misli se znae. I bi preferiral tukasen 100 godisen, ne vo kina, kambodja ili od nekoj zafrlen pacificki ostrov posto toj tuka se hranel so sezonska hrana od nase podnebje, ziveel vo nasa klima, se srekjaval so nasi bolesti itn itn itn.
Imame nekolku dolgovecni tuka koi kolku tolku gi drzi umot ( cim znaat da se logiraat i da pisat tuka), pa rado bi procital sto tie imaat da kazat nasproti nekoj koi ni tretina od godinite im nemaat, zdravjeto radi nivniot nacin na zivot go svedija da vekje od sega im zaviduvaat na nekoj 100 godisnik so trista bolesti, i ke bidat srekni da doziveat za penzija, a takvi tuka gi ima i premnogu.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.402
Поени од реакции
5.875
Има разлика помеѓу личните искуства, какви и да се и некакви си гуруа од Јутјуб. Споделете од што сте имале полза а од што не. Еден лекар ме уверуваше да започнам со некаква негова програма за исхрана, да елиминирам кафе, алкохол, газирано, цигари и не паметам уште што беше.
Најмизерни три месеци од животов, еден од ретките случаи кога бев во двојба сериозно да му нанесам физичка болка на лекарот, али ајде, не вреди на крај краева.

Е сеа цигари, 10-12 на ден, некој би рекол дека тоа е нездраво, но не само што не ми прават никогаш никакви сметњи туку ни се дел од секојдневни ритуали. Треба да се има на ум дека се работи за DIY цигари од тутун од 1500 денари кг, далеку од Родео, модео и слични.

Така да споделете реални, секојдневни примери од вашиот живот или живот на лица кои ги познавате, тоа би била најдобра опција.
Автоматски споено мислење:

Nema vrska so provokacija. Dobro mozi malce :sneaky: .
Ali vidi koga se raboti za temata konkretno, tuka idi do izraz onaa narodnata, ne slusaj patalec tuku gatalec.
Poprvo bi mu verval i poslusal nekoj 100 godisen na noga otkolki nekoj 20 godisen sto procital nesto i misli se znae. I bi preferiral tukasen 100 godisen, ne vo kina, kambodja ili od nekoj zafrlen pacificki ostrov posto toj tuka se hranel so sezonska hrana od nase podnebje, ziveel vo nasa klima, se srekjaval so nasi bolesti itn itn itn.
Imame nekolku dolgovecni tuka koi kolku tolku gi drzi umot ( cim znaat da se logiraat i da pisat tuka), pa rado bi procital sto tie imaat da kazat nasproti nekoj koi ni tretina od godinite im nemaat, zdravjeto radi nivniot nacin na zivot go svedija da vekje od sega im zaviduvaat na nekoj 100 godisnik so trista bolesti, i ke bidat srekni da doziveat za penzija, a takvi tuka gi ima i premnogu.
Па да, ете од искуство со тутун не се разделуваме па мајка јана нека е, знам дека сме зависници од тутун и кофеин ама кога немаме никакви последици од тоа=немаме, напротив баш е убаво да се запали наутро уз кафе или црн чај, да се седне на маса а не како што прават сега по тераси да мрзнат на овие температури пошто ете...да не зачаделе внатре.

Не верувам на форумов да има 80+ освен оној Војо веројатно ама тој и не е најдобар пример :icon_lol:
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2022
Мислења
21
Поени од реакции
12
jas smetam deka genite se najbitni ..se ostanato ,vezbanje, odredena hrana,nekoi tretmani moze samo delumno da podobri nekoja sostojba no ne i da prodolzi zivotot
na krajot na kraistata ako generski si sklon kon pr,demencija,alchajmer i sl,dzabe e ke si dojde, i dzabe ke imas i 90 god mozebi i nekoja vitalnost no ne si svesen ni koj si, ni kaj se naogas ..
taka da od geni nema beganje ,sto ti e vo genite zapiano nema da smenis bar ne zasega
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
jas smetam deka genite se najbitni ..se ostanato ,vezbanje, odredena hrana,nekoi tretmani moze samo delumno da podobri nekoja sostojba no ne i da prodolzi zivotot
na krajot na kraistata ako generski si sklon kon pr,demencija,alchajmer i sl,dzabe e ke si dojde, i dzabe ke imas i 90 god mozebi i nekoja vitalnost no ne si svesen ni koj si, ni kaj se naogas ..
taka da od geni nema beganje ,sto ti e vo genite zapiano nema da smenis bar ne zasega

Nope, нема да си дојде.


Од 3:00 до 6:00
 

Kajgana Shop

На врв Bottom