Работа на нафтена платформа

Член од
18 февруари 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
zainteresiran sum za rabota na platforma,megutoa ne mozev da najdam nikakvi informacii za ovaa rabota osven za edna agencija koja nudi nesto ama
sumlivi se.
temata ja zapocnuvam so cel da razmenime mislenja a i mozebi ke se javi nekoj sto bil ili pak nekoj sto raboti tamu.
 
Член од
18 февруари 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
ne,ne,ama citav ovie denovi mnogu po srpski i hrvatski forumi i doznav dosta informacii za taa rabota
na krajot se se sveduva deka nekoj sto raboti tamu da te predlozi pokraj podnesenata aplikacija
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
395
Поени од реакции
6
I jas sum zainteresiran daj pusti nekoi linkovi da se inforimaram poveke.
 
Член од
18 февруари 2009
Мислења
480
Поени од реакции
38
mislam deka e sumlivo malce jas sakav da odam pre godina ipol ama se otkazav znam na posao.com imase nesto prefrlas 700den preku pro kredit banka na nekoj aleksandar od sk paposletoj te bara ...ni me pobara nisto kiznaj kolku ima takvi so po 700den :)
700x3000=????????:vozbud:
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
mislam deka e sumlivo malce jas sakav da odam pre godina ipol ama se otkazav znam na posao.com imase nesto prefrlas 700den preku pro kredit banka na nekoj aleksandar od sk paposletoj te bara ...ni me pobara nisto kiznaj kolku ima takvi so po 700den :)
700x3000=????????:vozbud:
офф- Се додека има телиНа што ќе платат ќе има и такви александровци ебаго!
он- Работата е добра но е многу, многу ограничена. Се интересирав уште пред две години некаде, ги дознав сите што ја нудат во државава, една пријателка моја работеше па ми даде контакти, ама неможев да најдам ништо солидно за маж, мислам имаше како електричари ,или таму, ракувачи на машини ама јас од таа струка појма немам не сум фатил ни штрафцигер в раце! За све друго бараа девојки.
Инаку пријателката земаше околу 1.5к евра за 15 дена работа, па 15 дена си слободен да си одиш дома, и пак така секој месец, е сега проблемот е што си ја плаќаш сам авинската карта шо беше некаде оклу 500е, А таму си како во затвор, на сред океан нема мрдање нема ништо, цигари и алкохол мислам дека се забранети и секс ако не се лажам. И не знам, требаше да им испратам сиви тогаш, ама се зафатив со други работи и така го оставив, инаку можев многу лесно да изманипулирам со лажни документи да отидам, одкога ги разбрав сите работи како стојат изгубив желба!:toe:
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
ohhh kamo da mozam da odam imam komsija od norveska 6 meseci odi na platforma zema plata za 12 meseci i doma sedi 6 mesecna plata mu e okolu 4 iljadarki
a rabotata ne e teska a tamu ne e ni opasna bidejki platformite im se vo fjordovi odnosno zalivi pa taka moreto ne moze da bide opasno poubava rabota od toa nema 50-60 iljadi za sest meseci (ebati sarvajvor)
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
Абе како да се изразам, а да не повредам некој:
Ако си капацитет и овде ќе ги земаш истите пари,ќе се скапеш од работа, ама бар дома ќе бидеш, да не тагуваат по тебе.Многу голем ризик е а парите се минимални со оглед на профитот на платформата
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
aj sto si cuden ovde sto i da rabotis osven biznis i nelegalna trgovija a da i da si parlamentarec minister ili katanec taa para ne moze da ja zemes 55000 e za 6 meseci covece ami racunaj si i vo slednite 6 da fatis uste 15 iljadarkitoa ti e po eden dobar mercedes vo dvorot godisno
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
ohhh kamo da mozam da odam imam komsija od norveska 6 meseci odi na platforma zema plata za 12 meseci i doma sedi 6 mesecna plata mu e okolu 4 iljadarki
a rabotata ne e teska a tamu ne e ni opasna bidejki platformite im se vo fjordovi odnosno zalivi pa taka moreto ne moze da bide opasno poubava rabota od toa nema 50-60 iljadi za sest meseci (ebati sarvajvor)
А бе, да не те лажи тој комшијата малце? Единствено може да зема толкава плата само ако е отиден преку норвешка агенција, до која како македонец нема пристап, освен ако работел во Норвешка преходно, ама ако работел таму не би заминал на платформа. Кој ти дава на здрав памет бе 4к евра месечно? А и 6 месеци во платформа затворен? Малее, неможеш ни да замислиш како изгледа. Ќе ти ебем и пари и живот!:toe:
Абе како да се изразам, а да не повредам некој:
Ако си капацитет и овде ќе ги земаш истите пари,ќе се скапеш од работа, ама бар дома ќе бидеш, да не тагуваат по тебе.Многу голем ризик е а парите се минимални со оглед на профитот на платформата
Како не, сигурно ќе ги земаш и овде истите пари! А со дома седењето, тоа е веќе личен проблем, кој како си го сватил животот!:toe:
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
ne me lazi be tamu zivee tamu roden e si idi sekoja godina so najnovo bmw tuka ima ogromna palata vnatre isto kako vo apteka da si vlegol od sive stranci deli 200% ima edna grupa koja idat tuka na pecalba ovoj fura brate 24 h na den
 
Член од
8 април 2008
Мислења
132
Поени од реакции
4
Имам слушнато дека луѓе се жалат ептен... Плата зависи од тоа што ќе работиш нормално, ама пошо нема да земат некој од тука ко инженер ќе си работиш ко амал за 2-3к еура месечно, али мноооооооооогу тешка работа. Колку е вистина не знам пошо немам разговарано директно со некој што бил.
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
ne me lazi be tamu zivee tamu roden
Единствено може да зема толкава плата само ако е отиден преку норвешка агенција, до која како македонец нема пристап, освен ако работел во Норвешка преходно, ама ако работел таму не би заминал на платформа.
Еве гледаш јас шо ти напишав предходно!
Е сега ако е роден и живее таму, тогаш таа плата е мала! Зашто просек во Норвешка е 4500е месечно по глава(втори во европа после Монако), а тој работи само 6 месеци во годината, не 12! Значи треба да менува работа или бара нова. Тие 6 месеци ги работи со 12 сати на ден работа! Значи не му се испалти.
Во Aalesund, имав прилика да запознаам еден човек кој како рибар имаше 90 000е годишна плата, делено со 12 се 7 и кусур илјади месечно! Во норвешка стандардот е ужасно поголем од било каде, еден обичен сендвич е 15е и шо е најинтересно примаат само нивни круни, никаква друга валута никој не ти прима, и не го интересира ако немаш, менувачници НЕ ПОСТОЈАТ во земјата, можеш да размениш само во банка. Една обична блуза што кај нас би коштала 1000 денари таму е минимум 200е, пиво во бар нема испод 10е! Види ти дали му се исплати да живее така... Мислам тие пари се многу во секој случај ама... ај темава не е за комшијата твој да не ја тупам...
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
a be pravo da ti kazam i jas ne znam kolku i kako zeme ama gledam coekov deli od drugive e poparajlija oti ako ovde se krevaat ima i tamu so se siromasi za tamosnite standardi ovoj svarno e bogat

Имам слушнато дека луѓе се жалат ептен... Плата зависи од тоа што ќе работиш нормално, ама пошо нема да земат некој од тука ко инженер ќе си работиш ко амал за 2-3к еура месечно, али мноооооооооогу тешка работа. Колку е вистина не знам пошо немам разговарано директно со некој што бил.
ne e teska rabotata tuku ima golem rizik osobeno ako se na platforma vo meksikanski zaliv tamu burite se sekojdnevie ima ogromni branovi i ogromna opasnost nemam podatoci i statistiki kolku lica ginat godisno na ovie strukturi
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
a be pravo da ti kazam i jas ne znam kolku i kako zeme ama gledam coekov deli od drugive e poparajlija oti ako ovde se krevaat ima i tamu so se siromasi za tamosnite standardi ovoj svarno e bogat
Во секој случај се многу пари, јас не викам НЕ! Ама никој од овде како Македонец неможе да отиде таму нити да ги зема тие пари, макар и да ја работи истата работа, најмногу преку сила, би му давале 2к евра!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom