Работа на нафтена платформа

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
jbg da ti kazam druze jas imam pisano ovde milion pati deka doma si e doma i spored mene nie sme pobogati od niv samo nesto vo posledno vreme mnogu raboti se smenija vo mojov zivot pa sakam malku da pobegnam od tuka nekoi raboti koi mislev deka pretstavuvaat bogatsvo vo nasevo opsestvo ednostavno me pobija neki fakti a toa e deka nema idnina vo ova geto kade sekoj se prodava za para ne e tema za ova pa zatoa da ne filozofiram
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Во секој случај се многу пари, јас не викам НЕ! Ама никој од овде како Македонец неможе да отиде таму нити да ги зема тие пари, макар и да ја работи истата работа, најмногу преку сила, би му давале 2к евра!
Ne e bas taka ,za platforma ne vazat istite pravila kako za na cruiser posebno ako si ja znaes rabotata ,znaes dobro angliski i gi imas site potrebni sertifikati togas zemas ista plata kako i ostanatite kraj,krajeva dogovorot go potpisuvas pred da trgnes pregovaraj.

Welding probaj po hrvatskite forum kako forum.hr ili index mozes da najdes dosta korisni informacii,spored toa sto go imam procitano i imam razgovarano e tesko e prv pat da se vlezes vo ovoj krug,zosto site pogolemi kompanii baraat iskustvo na platforma i sertifikati no sekogas ima sansa da se ufrlis vo nekoja vtoroklasna kompanija kade sto platite se pomali ama pak akumuliras iskustvo neophodno za progres vo ovaa bransa.

Pobaraj po Hrvatskive forumi mislam deka tie sorabotuvaat so Italjancive pa mozi ima ime na nekoja agencija ili nekoj POS ostaveno da iskontaktiras.

So sreka
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Ne e bas taka ,za platforma ne vazat istite pravila kako za na cruiser posebno ako si ja znaes rabotata ,znaes dobro angliski i gi imas site potrebni sertifikati togas zemas ista plata kako i ostanatite kraj,krajeva dogovorot go potpisuvas pred da trgnes pregovaraj.

Welding probaj po hrvatskite forum kako forum.hr ili index mozes da najdes dosta korisni informacii,spored toa sto go imam procitano i imam razgovarano e tesko e prv pat da se vlezes vo ovoj krug,zosto site pogolemi kompanii baraat iskustvo na platforma i sertifikati no sekogas ima sansa da se ufrlis vo nekoja vtoroklasna kompanija kade sto platite se pomali ama pak akumuliras iskustvo neophodno za progres vo ovaa bransa.

Pobaraj po Hrvatskive forumi mislam deka tie sorabotuvaat so Italjancive pa mozi ima ime na nekoja agencija ili nekoj POS ostaveno da iskontaktiras.

So sreka
Тотално исто е сегдека само во друго паковање, проверено! Сегдека треба да си ја знаеш работата, никој никаде не ти дава пари нити добра позиција за неквалификуваност!
Инаку јас зборев дека од овдека неможе на Норвешка платформа да отиде а не за сите! Има Холандки, Англиски, Француски, и незнам уште не какви треба да прочепкам малку можеби имам сеуште броеви од луѓето шо посредуваат низ државава... ај баш после ќе побарам ако најдам ќе ги постирам!
Платформата беше мојата најголема неостварена желба, се додека не разбрав што точно и како стојат работите!
 
Член од
18 февруари 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
Ne e bas taka ,za platforma ne vazat istite pravila kako za na cruiser posebno ako si ja znaes rabotata ,znaes dobro angliski i gi imas site potrebni sertifikati togas zemas ista plata kako i ostanatite kraj,krajeva dogovorot go potpisuvas pred da trgnes pregovaraj.

Welding probaj po hrvatskite forum kako forum.hr ili index mozes da najdes dosta korisni informacii,spored toa sto go imam procitano i imam razgovarano e tesko e prv pat da se vlezes vo ovoj krug,zosto site pogolemi kompanii baraat iskustvo na platforma i sertifikati no sekogas ima sansa da se ufrlis vo nekoja vtoroklasna kompanija kade sto platite se pomali ama pak akumuliras iskustvo neophodno za progres vo ovaa bransa.

Pobaraj po Hrvatskive forumi mislam deka tie sorabotuvaat so Italjancive pa mozi ima ime na nekoja agencija ili nekoj POS ostaveno da iskontaktiras.

So sreka
Fala ti na sovetot,megutoa pominav nekoi hrvatski a i nekoi srpski forumi,
od celoto citanje svativ deka bez iskustvo ne mozes nikako da vlezes osven preku nekoja agencija toa e prvata varijanta.
Vtorata varijanta e nekoj od vnatre da te preporaca,togas nemas promasaj
Jas imam iskustvo kako zavaruvac i ako nekoj bi kazal dva tri dobri zbora za mene togas mislam deka nema da ima problem.
Duri i taka e tesko ama vredi da se obide covek neli?
Zato mislam deka ako ima nekoj makedonec bi imal poveke sansi da mi pomogne otkolku nekoj od strana

sto se odnesuva do nasite agencii pari NIKAKO NE DAVAJTE predvreme,duri i onie sto baraat po 500-600 denari za nekoja si aplikacija se cista laz i prevara

Тотално исто е сегдека само во друго паковање, проверено! Сегдека треба да си ја знаеш работата, никој никаде не ти дава пари нити добра позиција за неквалификуваност!
Инаку јас зборев дека од овдека неможе на Норвешка платформа да отиде а не за сите! Има Холандки, Англиски, Француски, и незнам уште не какви треба да прочепкам малку можеби имам сеуште броеви од луѓето шо посредуваат низ државава... ај баш после ќе побарам ако најдам ќе ги постирам!
Платформата беше мојата најголема неостварена желба, се додека не разбрав што точно и како стојат работите!
Od koi pricini si se otkazal?A nema da bide loso ako ima s informacii za luge koi posreduvaat od tuka.
Vo hrvataska ima agencii koi doagaat vo Rieka na primer i vrsat intervjua i kako sto citam luge se zaposluvaat
 
Член од
18 февруари 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
Dzings so bidna dozna li nekoi informacii kade mozeme da se obratime za rabota na platforma
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Eve iminja na nekolku offshore firmi pa sega preostanuva dobro rezime i aplicirajte:

* Nabors Industries,
*Transocean
* Diamond Offshore
* Rowan Companies
* Schlumberger
* Stena Drilling
* Tesco Drilling
* Transocean Sedco
* Prosafe ASA
* Abbot Group
* Acteon
* Akita Drilling
* Altinex
* Atwood Oceanics
* Baker Hughes
* China Oilfield Services
* Crosco Drilling
* Dolphin Drilling
* Egyptian Drilling Company
* Franklin Howard International
* Fred. Olsen Energy
* Geoservices
* Global Marine Drilling
* GlobalSantaFe
* IKM Subsea Design
* Japan Drilling Co
* KCA Deutag Drilling
* Maersk Contractors
* Metzke Engineering
* Noble Drilling
* Pajak Engineering
* Parker Drilling
* PetroMena
* Reamco
* Seadrill
* Smedvig
* Smith International
* ENSCO International
* BLAKE Offshore
* CDIS
* Coastal Drilling Company
* Crosco
* Extended Reach Drilling
* Frigstad Offshore
* Jindal Drilling & Industries
* KCA DEUTAG Drilling
* Marine Drilling Companies
* National Drilling Services
* Neptune Drilling
* Ocean Rig
 
Член од
23 април 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
a so ti fali germanija gradezno 2500-3000 evra mesecno:toe::toe:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
А има ли некој линк до наши агенции кои посредуваат за работа во Кувајт?
И дали воопшто се сигурни тие агенции или ќе те остават некаде по пат?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
http://www.fluor.com/business_segments/Pages/default.aspx

Може ли некој да ми каже дали овие имаат регрутација во Александар Палас и дали легално се оди преку нив? И телефонски број ако имате за во наводната канцеларија во Ацета.
 

kompas

Junior
Член од
21 септември 2009
Мислења
107
Поени од реакции
3
Leandra, kolku sto znam jas veke se vo Aleksandar Palas, regrutiraat rabotnici za vo Iraq i Afghanistan i se ide na intervju isklucivo preku online aplikacija ...
se nadevam deka ova ti pomogna nesto .... pozz
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Leandra, kolku sto znam jas veke se vo Aleksandar Palas, regrutiraat rabotnici za vo Iraq i Afghanistan i se ide na intervju isklucivo preku online aplikacija ...
se nadevam deka ova ti pomogna nesto .... pozz
Се аплицира исклучиво на сајтов?
Нешто ми рекоа само со врски се давале апликациите,што знаеш околу тоа?
Ми помагаш,многу :)
 

kompas

Junior
Член од
21 септември 2009
Мислења
107
Поени од реакции
3
sea ke ti kazam sto znam ... znam deka Fluor i Dynacorp prezemaat noviot LOGCAP IV vo iraq i posebno vo afghanistan... i znam deka se Fluor vo Aleksandar Palace i pravat intervjua i mene mi rekoa deka isklucivo samo preku online aplikacija a jas imav aplicirano 298302 pati :)))
zavisi za koja pozicija aplicirash taka imas sansi za da stignes na intervju ...
idi na glavnata stranica na fluor mislam deka beshe www.fluor.com ili taka nesto ...
 
H

^HITMAN^

Гостин
Пред 2 години бев загреан да одам да работам на нафтена платформа како заварувач за подводно заварување, платата беше 16,000 долари месечно,590 долари дневница паметам беше бев квалифукиван со оглед на тоа дека имам Машински Факултет, но агенцијата беше африканска и сумлива ми беше. Екскон Мобил се викаше платформата во Тексас беше.
 
T

Tetro

Гостин
Пред 2 години бев загреан да одам да работам на нафтена платформа како заварувач за подводно заварување, платата беше 16,000 долари месечно, бев квалифукиван со оглед на тоа дека имам Машински Факултет, но агенцијата беше африканска и сумлива ми беше.
у последно време, преку машинскиот факултет, се нуди работа на нафтени платформи, арно ама треба да имаш диплома, сертификати и највеќе се бараат инспектори на заварени врски со UT, MT, PT, RT, VT

за сертификатите ТУКА
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Значи на се треба да аплицираш :)
Туку врски кај се фаќаат?
Не е за мене,не сум јас по нафтата:))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom