Работа во Германија преку лето.

Член од
29 октомври 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Да ти одговорам подетално: Тие што не добија лани работни понуди се повикани оваа година да аплицираат пак. Инаку, многу смешно звучи тоа дека се изнадавале пари за курсеви : ))) Па ваљда научиле нешто од тие курсеви... Не се парите за џабе дадени... Агенцијата Контекст работи исклучиво со луѓе кои имаат познавања од Германскиот јазик, барем почетно.. Лани отидоа преку 300 луѓе, секако има и задоволни и незадоволни, ама тоа е нормално во секоја работа. И секако за одењето се дава гаранција од 90%, секогаш може нешто да искрсне во последен момент.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Ова иде преку Свети Николе и Велес. :D
Ова иде преку секој сељак што има Бугарски пасош и бара излез од неговото село затоа што е неписмен, денес им продава брашно на Германските деца кога ќе се врати назад ќе почне да ги труе нашите деца.

Sent from my Desire HD using Tapatalk
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
немам никакво искуство и незнам некои кои имал искуство од германија, само знам дека две другарки за ова лето што мина аплицираа, беа 90% сигурни дека ќе одат, дадоа многу пари за забрзани курсеви и на крај ништо не биде :(

инаку овој пост го пишувам, бидејќи баш пред некои ден зборев со некои дечки и ми кажаа дека другари на другари им ја препорачале оваа програма (ама на странава јас ништо што ме интересира не најдов):

http://www.kontext.com.mk/?meni=10&jazik=mk
Sakam da ti odgovoram nesto za zabrzanite kursevi - ako odele drugarkite preku Kontekst i ne dobile rabota, ke dobijat ovaa godina. A parite za ucenje na jazik ne gi frlile, verojatno kursot im koristel za nesto... Strasno kako se izjasnuvate vo ovie postovi... Dadoa mnogu pari... Pa coveku kolku mnogu pari moze eden zabrzan kurs da cini??? A da... Sakam i da napomenam deka kursevite za koi ti zboruvas i za koi drugarkite tvoi se iznadavale pari traea 2 meseci :))) Da ne bankrotiraa sirotite ??? Nemojte so muabeti rekla -kazala. Na ovie forumi treba da pisuvaat lica koi navistina bile zeznati od nekoja agencija i ako se potpolno vo pravo treba da se napisat so ime i prezime i da go spodelat svoeto loso iskustvo so site. Sekade ima i dobri i losi iskustva, ama na ovie forumive najmnogu precat komentari od hejteri koi zatskrieni pozadi nekoj psevdonim plukaat po se zivo i divo...
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Само знам дека убава пара може да се извади.. Мој братучед беше таму доста високи плати имаат.. Ама работеше кај негов чичко.. Такада ако немаш некој таму многу тешко можеш да се снајдеш..
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
Јас аплицирав преку Контекст и на 12 треба да одам на интервју. Дали некој знае одприлика што прашуваат на тоа интервју??
 
Член од
22 јули 2012
Мислења
115
Поени од реакции
30
јас зборував со некои луѓе кои биле 2 години по ред сега 3 та и демек се запознале со тој работодавецот и изиграваат посредници гарантираат 100 % дека ке добиесш договор за работа, дека јазик не ти треба ке средиле со некоја потврда дека се тие задоволни и ке ми помогнат таму во врска со сместување и работата и сто знам .
што мислите вие има ли шанси така да се оди?:)
 
Член од
18 април 2008
Мислења
876
Поени од реакции
213
Јас планирам да одам оваа лето во Германија преку агенцијата Контекс. Сум разговарал со неколку личности кој биле претходната година со оваа агенција и сите беа задоволни... Доколку одите преку нив ќе работите во мек доналдс (значи само тие им се работодавци) и дневницата се движи од околку 7,5 евра од саат и најчесто работите 8 саата (овер-тајм многу ретко), исто така ве снабдуваат со место за живеење, но немаат никаква замерка доколку сами си најдете некое поефтино/покомотно место.... За тие што мислат дека ќе можат да најдат уште една парт-тајм работа (како во америка) да им кажам дека многу многу тешко би можеле да најдат затоа што во германија системот на вработување е многу потежок и посложен. Генерално гледано Германија е земја од која што можеш да се вратиш со многу поголем профит отколку Америка.
Во врска со јазикот кога бев во агенцијата ми рекоа дека без основни бази на јазикот многу тешко би те прифатиле (но сепак лани другар со 0% знаење на германскиот отиде).

Spong да те прашам дали го закажа тоа интервју ти самиот и дали имаш некој трошкови пред интервјуто... (кога бев не разбрав добро ми спомнаа 1000 денари требало.. незнам дали треба пред интервјуто)

едит: заборавив да напоменам дека превозните трошкови до Германија преку агенцијата не се покриени, но имаш осигурување кое тие ти го обезбедуваат во текот на целиот твој престој во германија
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
Јас планирам да одам оваа лето во Германија преку агенцијата Контекс. Сум разговарал со неколку личности кој биле претходната година со оваа агенција и сите беа задоволни... Доколку одите преку нив ќе работите во мек доналдс (значи само тие им се работодавци) и дневницата се движи од околку 7,5 евра од саат и најчесто работите 8 саата (овер-тајм многу ретко), исто така ве снабдуваат со место за живеење, но немаат никаква замерка доколку сами си најдете некое поефтино/покомотно место.... За тие што мислат дека ќе можат да најдат уште една парт-тајм работа (како во америка) да им кажам дека многу многу тешко би можеле да најдат затоа што во германија системот на вработување е многу потежок и посложен. Генерално гледано Германија е земја од која што можеш да се вратиш со многу поголем профит отколку Америка.
Во врска со јазикот кога бев во агенцијата ми рекоа дека без основни бази на јазикот многу тешко би те прифатиле (но сепак лани другар со 0% знаење на германскиот отиде).

Spong да те прашам дали го закажа тоа интервју ти самиот и дали имаш некој трошкови пред интервјуто... (кога бев не разбрав добро ми спомнаа 1000 денари требало.. незнам дали треба пред интервјуто)

едит: заборавив да напоменам дека превозните трошкови до Германија преку агенцијата не се покриени, но имаш осигурување кое тие ти го обезбедуваат во текот на целиот твој престој во германија
инаку да ти се пофалам, и јас аплицирав преку контекст, па бев во Штип на интервју и аплицирав за во Улм, заедно со професорката што ми предава на курс по германски, таа веќе 3 пати оди за Германија, ова ќе и е 4та ...
 
Член од
18 април 2008
Мислења
876
Поени од реакции
213
инаку да ти се пофалам, и јас аплицирав преку контекст, па бев во Штип на интервју и аплицирав за во Улм, заедно со професорката што ми предава на курс по германски, таа веќе 3 пати оди за Германија, ова ќе и е 4та ...

Со среќа па можеби ќе завршеме и во ист град летово :)
пс. Може да ми кажеш какви отприлика прашања имаше на интервјуто... и дали имаше некој трошкови до сега.... ?
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
Со среќа па можеби ќе завршеме и во ист град летово :)
пс. Може да ми кажеш какви отприлика прашања имаше на интервјуто... и дали имаше некој трошкови до сега.... ?
имаше интервју усно и имаше еден тест да решаваш.... Тестот е многу потешко, ако можеш да си поминеш само со усмениот дел ќе биде супер... инаку ме прашаа да се претставам, во кој град би сакал да одам во Германија и зошто и тоа.... Со среќа , ако одиш во Улм, можда ќе се видиме :)
 
Член од
18 април 2008
Мислења
876
Поени од реакции
213
имаше интервју усно и имаше еден тест да решаваш.... Тестот е многу потешко, ако можеш да си поминеш само со усмениот дел ќе биде супер... инаку ме прашаа да се претставам, во кој град би сакал да одам во Германија и зошто и тоа.... Со среќа , ако одиш во Улм, можда ќе се видиме :)
најверојатно ќе одам во Штудгарт (ако имаат понуда за таму)... него маку подетално за писмениот тест ако не ти е тешко :)
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
најверојатно ќе одам во Штудгарт (ако имаат понуда за таму)... него маку подетално за писмениот тест ако не ти е тешко :)
незнам брат, колку што видов ништо не разбрав :D :D и го прашав дали јас што одговарав усно треба и писмено и овој ми вика дека нема потреба , се потпишав и на листот и овој даде забелешка и тако.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom