Пчеларство

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Цената зависи од годината, ако има повеќе мед и цената е ниска и обратно. Само веќе под 400-450 денари тешко да падне, а многу веројатно и до 600 да отиде.
20-40 кила мед? Аман бе! Јас првиот период кога чував пчели се' засладувавме со мед, дури и кафето :D, сега се реактивирав после 15 години, да не беше короната кој знае дали ќе се решев на таков чекор!
Па и кафе....се со мед, шекер не користам. Една до две лажици пред тренинг, после тренинг исто....се троши. Иначе не ги јадам сам тие 40 Кг :)
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Зависи од многу фактори кога ќе вадиш мед, ако ја погодиш годината со багрем и од ливадите може и во пролет да извадиш уште во Јуни, иако последниве години не успеваат да соберат и за нив во пролет.

Со маслодајна репа и сончоглед иста приказна, таму за 3 недели имам видено цел втор сандак да биде преполн, околу 25кг мед во втор спрат на јаките семејства.

Со медење на дабот иста приказна, за помалку од 2 недели може јако семејство да наполни цел кат и преку 20кг мед.
Не сум имал прилика со маслодајна репка да работам, ја кажуваат како супер стартер! Сончоглед, повеќе за нив да го оставиш! Инаку да, знае да грмне некоја година, штета што се помалку се такви години!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.699
Поени од реакции
35.095
Не сум имал прилика со маслодајна репка да работам, ја кажуваат како супер стартер! Сончоглед, повеќе за нив да го оставиш! Инаку да, знае да грмне некоја година, штета што се помалку се такви години!
Битолско ги шетаат на репа и сончоглед, обично подвижно на камионче или приколка колку да фатат медење, не знам инаку каде има на други места толку многу маслодајна репа во државава.

Пчелите си бараат многу внимание, иако многу луѓе се залетуваат во овој бизнис со надеж дека само ќе одат да вадат мед и да земаат субвенции. Неделно еднаш до 2 пати треба да ги отвориш, на пролет чим затопли да ги засилиш со шербет, па да ги шнираш рамките со жица, ако ги земиш неисковани треба и да ги составиш, па фарбање (најчесто ги продаваат нефарбани и без плехови на ќошевите)...
Ако ти се далеку од дома многу трошоци одат за гориво, а ако ги внесеш и дневниците во математика ќе треба 20 евра кило да му го шиткаш медот за да имаш есап :D
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.797
Поени од реакции
21.243
Битолско ги шетаат на репа и сончоглед, обично подвижно на камионче или приколка колку да фатат медење, не знам инаку каде има на други места толку многу маслодајна репа во државава.

Пчелите си бараат многу внимание, иако многу луѓе се залетуваат во овој бизнис со надеж дека само ќе одат да вадат мед и да земаат субвенции. Неделно еднаш до 2 пати треба да ги отвориш, на пролет чим затопли да ги засилиш со шербет, па да ги шнираш рамките со жица, ако ги земиш неисковани треба и да ги составиш, па фарбање (најчесто ги продаваат нефарбани и без плехови на ќошевите)...
Ако ти се далеку од дома многу трошоци одат за гориво, а ако ги внесеш и дневниците во математика ќе треба 20 евра кило да му го шиткаш медот за да имаш есап :D
So ke mu prajs be dva pati nedelno otvoranje? Toa pocetnici od sto mu e interesno ili da vidat dali e se vo red i na kraj ke ja otepat ili ostetat maticata i ete ti belja. Muabetot mi e sto pomalce otvoranje to pomalce stresovi i voznemiruvanje na pcelite. Posebno ne bez potreba otvoranje.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Битолско ги шетаат на репа и сончоглед, обично подвижно на камионче или приколка колку да фатат медење, не знам инаку каде има на други места толку многу маслодајна репа во државава.

Пчелите си бараат многу внимание, иако многу луѓе се залетуваат во овој бизнис со надеж дека само ќе одат да вадат мед и да земаат субвенции. Неделно еднаш до 2 пати треба да ги отвориш, на пролет чим затопли да ги засилиш со шербет, па да ги шнираш рамките со жица, ако ги земиш неисковани треба и да ги составиш, па фарбање (најчесто ги продаваат нефарбани и без плехови на ќошевите)...
Ако ти се далеку од дома многу трошоци одат за гориво, а ако ги внесеш и дневниците во математика ќе треба 20 евра кило да му го шиткаш медот за да имаш есап :D
Кај нас нема таква паша како Битола, Ресен....
Во Мк од пчеларство не се живее, како и од многу друго! Јас сум раат од таа страна, пчеларам од хоби! Некој вози точак, некој кучиња чува, а јас со пчели! Не очекувам да продавам мед, ако има за мене и тие околу мене и толку ;)
Автоматски споено мислење:

So ke mu prajs be dva pati nedelno otvoranje? Toa pocetnici od sto mu e interesno ili da vidat dali e se vo red i na kraj ke ja otepat ili ostetat maticata i ete ti belja. Muabetot mi e sto pomalce otvoranje to pomalce stresovi i voznemiruvanje na pcelite. Posebno ne bez potreba otvoranje.
Сосема се слагам со тебе! Со нормално и умно ракување ДБ може и на две недели да се отвара па и поретко, ЛР 10 дена а со Фарар не го сметам за хумано пчеларство:cenzura: Баго стопанката, пчеларството треба да е со ќејф и за тебе и за пчелите, не секои 3 дена врти спратови, дувај, прскај:facepalm:
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.797
Поени од реакции
21.243
Кај нас нема таква паша како Битола, Ресен....
Во Мк од пчеларство не се живее, како и од многу друго! Јас сум раат од таа страна, пчеларам од хоби! Некој вози точак, некој кучиња чува, а јас со пчели! Не очекувам да продавам мед, ако има за мене и тие околу мене и толку ;)
I Bitola nema maslena vekje so godini. Ni soncogled nema nesto posebno, tuk i tamu nekoja parcela. ZIK vo osnova silaza si tera. Druga rabota sto sega se prskaat i toa koga ke im tekni a ne samo navecer. Kapace vremeto gnoj, neznaj kaj tera.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
А јас мислев дека е доволно во два месеци еднаш да ги отворам... :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.699
Поени од реакции
35.095
So ke mu prajs be dva pati nedelno otvoranje? Toa pocetnici od sto mu e interesno ili da vidat dali e se vo red i na kraj ke ja otepat ili ostetat maticata i ete ti belja. Muabetot mi e sto pomalce otvoranje to pomalce stresovi i voznemiruvanje na pcelite. Posebno ne bez potreba otvoranje.
На пролет мораш почесто да ги отвораш, првично да видиш како се развива семејството и ако ги делиш вештачки да пазиш дали извадиле матичњаци и тн. Преку целата година ќе ти дојде и помалку отворање, ама си бараат внимавање. Дури и да не ги отвораш си бараат турање шербет, потчадување, дрвца ако одиш на биолошките, чат пат да му искинеш дивоградбите што си ги градат измеѓу сандаци и тн.
Е сега зависи колку сакаш да се занимаваш, ако сакаш само да цедиш мед и рекреативно со неколку семејства тогаш како хоби си е ок, али ако сакаш да пробаш понапредно пчеларече и да вадиш: матичен млеч, полен, отров, матици и нуклеуси и мед + многу семејства веќе бара многу замарање.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Е сега зависи колку сакаш да се занимаваш, ако сакаш само да цедиш мед и рекреативно со неколку семејства тогаш како хоби си е ок, али ако сакаш да пробаш понапредно пчеларење и да вадиш: матичен млеч, полен, отров, матици и нуклеуси и мед + многу семејства веќе бара многу замарање.

Со програмата да вадиш све, не е замарање, само ќе се уништиш самиот и семејството па и пчелите!
Остај што гледаме кинези како фураат матичњаци и вадат млеч! Пошто го знаеш процесот, само замисли си све тоа еден или двајца од семејството да го прават, ќе поцркаат луѓето :(
Ние не сме голема земја, и нема стабилно побарување на ништо! А ако не се специјализираш за еден максимум два продукти, те однесе матната! И уште за џабе!
Еве и грците да земеме, поголема земја, субвенции, од Крит до Пајак планина одат со пчелите и пак колку за еден нормален живот, ништо повеќе!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.699
Поени од реакции
35.095
Со програмата да вадиш све, не е замарање, само ќе се уништиш самиот и семејството па и пчелите!
Остај што гледаме кинези како фураат матичњаци и вадат млеч! Пошто го знаеш процесот, само замисли си све тоа еден или двајца од семејството да го прават, ќе поцркаат луѓето :(
Ние не сме голема земја, и нема стабилно побарување на ништо! А ако не се специјализираш за еден максимум два продукти, те однесе матната! И уште за џабе!
Еве и грците да земеме, поголема земја, субвенции, од Крит до Пајак планина одат со пчелите и пак колку за еден нормален живот, ништо повеќе!
Замарање има, а од ова имаш бенефит ако имаш многу семејства, само си бара и време и инвестиција.
Инаку да кај нас е проблем и со продажба на продуктите, имам пријател што имаше пред 2 години околу 3.5 тона мед и не успеа да продаде ни 800кг по овие цени што ги пишале на темава, на крај му го даде на големо на некој Грк за 250 денари по кг, што значи и да го произведеш тешко да имаш регулирана цена или да се надеваш однапред со калкулација колку може да извадиш (исто како и за цело полјоделство во државава).
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.797
Поени од реакции
21.243
На пролет мораш почесто да ги отвораш, првично да видиш како се развива семејството и ако ги делиш вештачки да пазиш дали извадиле матичњаци и тн. Преку целата година ќе ти дојде и помалку отворање, ама си бараат внимавање. Дури и да не ги отвораш си бараат турање шербет, потчадување, дрвца ако одиш на биолошките, чат пат да му искинеш дивоградбите што си ги градат измеѓу сандаци и тн.
Е сега зависи колку сакаш да се занимаваш, ако сакаш само да цедиш мед и рекреативно со неколку семејства тогаш како хоби си е ок, али ако сакаш да пробаш понапредно пчеларече и да вадиш: матичен млеч, полен, отров, матици и нуклеуси и мед + многу семејства веќе бара многу замарање.
Kolku e toa pocesto. Sto ke napravi drustvo za dva tri dena pa moras dva pati nedelno da go otvoras. Od 4 ulici ke se rasiri na 8 za dva dena? Pa i za maticnjaci. Od jajce do zatvoren maticnjak ti e kolku so pamtam 9 dena, duri da izlezi nova 16. Sigurno nema taka preku nokj da se izroi oti taka mu dojde. Pobitno tuka e zosto imas maticnjaci. Namerno si go dojsol do roenje, samo mu doslo, tiha zamena, si ostetil matica itn itn posebno ako si gi otvoral na dva dena. I sto koga ke najdis? Ke gi kinis za da sprecis roenje na drustvo koe vekje vleglo vo roev nagon. Srekno so toa posebno na db 10.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Семејство влезено во роев нагон не дава мед.
Кинење матичници е макотрпна работа. Секогаш постои ризик дека ќе превидиме некој (најчесто ситен, неквалитетен) па сме направиле тројна штета (изгубено време, побегнат рој, старото семејство останува со неквалитетен матичник).
Затоа: навремено спречување на роевиот нагон, ако веќе тоа не е доволно, преземање други драстични мерки.
 
M

Macedon1um

Гостин
I Bitola nema maslena vekje so godini. Ni soncogled nema nesto posebno, tuk i tamu nekoja parcela. ZIK vo osnova silaza si tera. Druga rabota sto sega se prskaat i toa koga ke im tekni a ne samo navecer. Kapace vremeto gnoj, neznaj kaj tera.
Сончогледот тек сега почна да се враќа одново на нивите, убави субвенции почнаа да даваат по 300-400 евра од хектар па тоа ги лаже земјоделците. Мене ми беше чудно оти толку големи субвенции за таква култура кај која не сме баш конкурентни, ама кога ќе размислиш подобро позитивниот ефектот е голем.. подобра паша за пчеларите, не увезуваме сончоглед и ќе се произведува масло од домашен сончоглед и крајно земјоделците имаат култура за ротација на посевите.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Семејство влезено во роев нагон не дава мед.
Кинење матичници е макотрпна работа. Секогаш постои ризик дека ќе превидиме некој (најчесто ситен, неквалитетен) па сме направиле тројна штета (изгубено време, побегнат рој, старото семејство останува со неквалитетен матичник).
Затоа: навремено спречување на роевиот нагон, ако веќе тоа не е доволно, преземање други драстични мерки.
Ако влегло во роев нагон му нема спас, само делење! Уништување матичњаци е безвезе губење време.
Јас идам на варијанта следење како работи семејството и поретки прегледи, ама јас не сум комерцијален пчелар, не се брои моето!
Автоматски споено мислење:

Сончогледот тек сега почна да се враќа одново на нивите, убави субвенции почнаа да даваат по 300-400 евра од хектар па тоа ги лаже земјоделците. Мене ми беше чудно оти толку големи субвенции за таква култура кај која не сме баш конкурентни, ама кога ќе размислиш подобро позитивниот ефектот е голем.. подобра паша за пчеларите, не увезуваме сончоглед и ќе се произведува масло од домашен сончоглед и крајно земјоделците имаат култура за ротација на посевите.
Тоа за Пелагонија и кај има системи! Второ којзнае дали работи погонот за сирово масло на Благој Ѓорев? Овие другите само рафинираат од сирово масло. Плус медот од сончоглед и не е баш којзнае што, за зимска храна на пчелите е ок!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.699
Поени од реакции
35.095
Kolku e toa pocesto. Sto ke napravi drustvo za dva tri dena pa moras dva pati nedelno da go otvoras. Od 4 ulici ke se rasiri na 8 za dva dena? Pa i za maticnjaci. Od jajce do zatvoren maticnjak ti e kolku so pamtam 9 dena, duri da izlezi nova 16. Sigurno nema taka preku nokj da se izroi oti taka mu dojde. Pobitno tuka e zosto imas maticnjaci. Namerno si go dojsol do roenje, samo mu doslo, tiha zamena, si ostetil matica itn itn posebno ako si gi otvoral na dva dena. I sto koga ke najdis? Ke gi kinis za da sprecis roenje na drustvo koe vekje vleglo vo roev nagon. Srekno so toa posebno na db 10.
Фигуративно е кажано тоа погоре 2 пати, има семејства што сум морал да ги гледам и повеќе од тоа, роени вештачки, не си сигурен дали ќе се прифатат тие што си ги ставил внатре, не си сигурен дали е еднодневен пил и дали ќе извлечат матица и ќе го гледаш.
Во принцип си бараат внимание, али најбитниот момент е каде ги чуваш и колку ќе даде природата, може што сакаш да правиш, ако нема од каде да собираат е џабе.
Автоматски споено мислење:

Семејство влезено во роев нагон не дава мед.
Кинење матичници е макотрпна работа. Секогаш постои ризик дека ќе превидиме некој (најчесто ситен, неквалитетен) па сме направиле тројна штета (изгубено време, побегнат рој, старото семејство останува со неквалитетен матичник).
Затоа: навремено спречување на роевиот нагон, ако веќе тоа не е доволно, преземање други драстични мерки.
Некогаш зависи од „политиката“ на матицата, имав семејства кои воопшто колку и да беа силни не пробуваа да влечат матичњаци, а имаше и едно кое беше консатно агресивно (дури и новите матици кои излегоа од тоа семејство) и се роеше дури и на 1 грст пчели.
Инаку имаше едни решетки кои ги стававме демек да ја лимитираш матицата на една страна и да нема баш претстава дека треба да форсира роеви, ама пак и тоа не помага баш а скапички беа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom