Прозни искри

pinky**

..all over again..
Член од
16 декември 2005
Мислења
383
Поени од реакции
4
VO SITE JAZICI NA SVETOT POSTOI EDNA ISTA POGOVORKA:
DALEKU OD OCITE, DALEKU OD SRCETO!NO ETE JAS TVRDAM DEKA NEMA POGOLEMA NEVISTINA, KOLKU STO SME PODALEKU TOLKU SE POBLISKI DO SRCETO CUVSTVATA STO SE OVIDUVAME DA GI ZABORAVIME,DA GI ZADUSIME.AKO SME DALEKU OD SAKANIOT,SEKOJ STO GO SRETNUVAME NA ULICA NE POTSETUVA NA NEGO!

ZBOROT NA SRCETO E POSILEN OD SEKOJ UM. KORATA OD MRAZ NA STUDENOTO PROCENUVANJE PORANO ILI PODOCNA KE SE STOPI PRED OGNOT NA SRCETO

DO NAJVISOKATA CEL SE STIGNUVA CEKOR PO CEKOR,SKALA PO SKALA.NAPOROT E GOLEM NO BESKRAJNO MAL VO ODNOS NA ZADOVOLSTVOTO.SEPAK MNOZINSTVOTO PRETPOCITA DA SI OSTANE NA PRIZEMJETO,KOJ E POSREKEN?
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
pinky** напиша:
VO SITE JAZICI NA SVETOT POSTOI EDNA ISTA POGOVORKA:
DALEKU OD OCITE, DALEKU OD SRCETO!NO ETE JAS TVRDAM DEKA NEMA POGOLEMA NEVISTINA, KOLKU STO SME PODALEKU TOLKU SE POBLISKI DO SRCETO CUVSTVATA STO SE OVIDUVAME DA GI ZABORAVIME,DA GI ZADUSIME.AKO SME DALEKU OD SAKANIOT,SEKOJ STO GO SRETNUVAME NA ULICA NE POTSETUVA NA NEGO!

jas pak tvrdam deka si greska...najlesno ke go zaboravime onoj koj ne e tuka i e daleku od nas!!!
 

pinky**

..all over again..
Член од
16 декември 2005
Мислења
383
Поени од реакции
4
ZA COVEKOT POSTOJAT SAMO TRI NASTANI:DA SE RODI,DA ZIVEE I DA UMRE. TOJ NE CUVSTVUVA KOGA KE SE RODI, STRADA STO MORA DA UMRE,A ZABORAVA DA ZIVEE.

******************************************************

AKO PRIFATIS IZGLADNAT PES I GO NAHRANIS, TOJ NEMA DA TE POBREDI.VO TOA SE SOSTI GLAVNATA RAZLIKA POMEGU PESOT I COVEKOT.

******************************************************

CUDNO E KOLKU MALKU NI E POTREBNO ZA DA BIDEME SREKNI,A USTE POCUDNO KAKO CESTO TOKMU TOA MALKU NI NEDOSTIGA

*****************************************************
NE DOZVOLUVAJ DALECINATA DA GO NAPRAVI SVOETO...
ZATOA STO ONA STO NE VRZUVA POSILNO E OD DALECINATA...
POTRAJNO OD VECNOSTA...

*****************************************************
...AKO NEKOGAS SRCETO MOZE DA ZABOLI, DUSATA DA SE RAZGALI I SLATKA TAGA DA GI OPFATI DUSITE TOA SE SLUCUVA PRI SPOMENOT NA MINATOTO....

******************************************************
DA ZABORAVIS, DALI E TOA UTEHA?..

******************************************************
POSTOJAT LUGE KOI OSTANUVAAT SO PRAZNI RACE I TOGAS KOG AKE SE FATAT ZA GLAVATA.

******************************************************
DA SE GRESI E COVECKI , A DA SE PREFRLA KRIVICATA NA DRUG E USTE POCOVECKI.

******************************************************
GO STAVIV SVETOT NA DLANKA.....
VIDOV SAMO NECISTA RAKA.

******************************************************
VECERVA ZBOROVITE NE ZNACAT NISTO,VECERVA NE POSTOJAT ZBOROVI.VECERVA ZBORUVA MOLCENJETO , ZBORUVAAT POGLEDITE,NASMEVKITE I PO NEKOJA SKRIENA SOLZA.ZAD NAS OSTANUVA MINATOTO SO NAS PEE MLADOSTA.MLADOSTA I IDNINATA SE NERAZDELNI SE DODEKA OD NIV NE OSTANAT SAMO SPOMENI I VOZDISKI.

******************************************************
COVEK, KOLKU GORDO TOA ZVUCI

******************************************************
KOGA KE POSAKAS NESTO CELATA VSELENA KE SKOVA ZAGOVOR ZA DA JA OSTVARIS TAA ZELBA

*******************************************************
...,,ZOSTO NE ZIVEAM NITU VO MINATOTO NITU VO IDNINATA.JA IMAM SAMO SEGASNOSTA I SAMO TAA ME INTERESIRA.AKO USPEES DA OSTANES VO SEGASNOSTA KE BIDES SREKEN COVEK.KE ZABELEZIS DEKA VO PUSTINATA IMA ZIVOT.DEKA NA NEBOTO IMA ZVEZDI I DEKA VOINITTE SE BORAT ZATOA STO TOA E SVOJSTVENO ZA COVEKOVATA RAS.ZIVOTOT KE TI BIDE PRANIK,EDNO GOLEMO PRAZNUVANJE,ZASTO TOJ SEKOGAS E EDINSTVENO MOMENTOT STO GO ZIVEEME.."

*******************************************************
..."A TOA SE VIKASE LJUBOV,NESTO POSTARO OD LUGETO I OD SAMATA PUETINA, A KOE SEPAK SEKOJPAT SO ISTA SILA IZBLIKNUVA KOGA KE SE SRETNAT DVA POGLEDA KADE I DA E..
I KOGA KE SE SRETNAT TIE LICNOSTI I KE SE VKRSTAT NIVNITE POGLEDI,SETO MINATO SETA IDNINAGO GUBAT SEKOE ZNACENJE I POSTOI SAMO TOJ MIG I TAA NEVEROJATNA SIGURNOST DEKA SITE NESTA POD SONCETO GI IMA NAPISANO EDNA ISTA RAKA.RAKA KOJA JA BUDI LJUBOVTA I KOJA SOZDALA EDNA DUSA BLIZNAK ZA SEKOJA LICNOST STO RABOTI, STO SE ODMARA I STO BARA BOGATSTVO POD SONCETO.ZASTO BEZ TOA NITU EDEN SON NA COVEKOVATA RASA NEMA DA IMA SMISLA."

*******************************************************
SE STO KE SE SLUCI EDNAS NE MORA NIKOGAS DA SE POFTORI.AMA SE STO KE SE SLUCI DVAPATI SIGURNO KE SE SLUCI I TRETPAT.

*******************************************************
VO OVAA MALA KUTIJA NARECENA GLAVA I ONOJ NAS SOPSTVEN ILI SOVRSEN SVET KOJ EGZISTIRA VO NEA, SEKOJDNEVNO SE RAGAAT NOVI IDEI, MISLI I PLANOVI.SEKOJ DEN SE SOZDAVAAT NOVI I NOVI,NO DALI KE USPEEME DA GI OSTVARIME ISTITE?MNOGUMINA SE PRAZUVAAT NO TESKO NAOGAAT ODGOVOR NA OVAA NEPREDVIDLIVO PRASANJE ISTO KAKO STO IDNINATA E NEPREDVIDLIVA A SEGASNOSTA TOLKU KRATKA!

*******************************************************
KOGA KE SRETNEME NEKOJ I KE SE VLUBIME IMAME VPECATOK DEKA CELIOT SVET E NA NASA STRANA.NO, AKO NESTO TRGNE NAOPAKU SE SE URIVA. SE ISCEZNUVA!KAKO E MOZNO UBAVINATA STO PRED NEKOLKU MIGA NE OPKRUZUVALA NAEDNAS DA ISCEZNE?ZIVOTOT TECE MNOGU BRZO:OD NEBOTO NE SPUSTA VO PEKOLOT I TOA ZA SAMO NEKOLKU MIGA.

********************************************************
ZIVOTOT E ZANESNA IGRA;ZIVOTOT-TOA E SKOKANJE SO PADOBRAN I PREVZEMANJE RIZICI,PAGANJE I SPUSTANJE, TOA E ZELBATA COVEKOT DA SE ISKACI NA VRVOT OD SAMIOT SEBE I NEZADOVOLSTVOTO I STRAVOT KOGA TOA NEMA DA USPEE

********************************************************
SONISTATA SE OSTVARUVAAT SAMO NA ONI KOI DODEKA SONUVAAT
-RABOTAT
SLATKO SONUVAJ!

******************************************************
NE ZALI SE STO NE DOBIVAS SE STO KE POSAKAS.BIDI BLAGODAREN STO NE DOBIVAS SE STO ZASLUZUVAS!

*******************************************************
USTE KAKO DECA NE UCAT DEKA DOBROTO VLADEE NAD ZLOTO.NO, KAKO STO ODMINUVAAT GODINITE SFAKAME DEKA TOA NE E BAS TAKA EDNOSTAVNO.ZLOTO SEKOGAS OSTAVA TRAGI.

*******************************************************
NIE VO SEKOJ MOMENT ZNAEME STO TOCNO SAKAME, SAMO NE ZNAEME KOGA E MOMENT.

*******************************************************

eci^^^ напиша:
jas pak tvrdam deka si greska...najlesno ke go zaboravime onoj koj ne e tuka i e daleku od nas!!!
TVOE MISLENJE ECI!!!a ZOSTO MISLAM DEKA ZBORUVAS OD ISKUSTVO A?:lud:
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Eve edna prikazna sto me inspirira da ja napisam edna druga prikazna,pred tocno 1 godina.Taa se vikase: "Kristalnite casi ne se za sekoj den" (bese na naslovna),a ovaa se vika: "Bonakva devojki" i ja napisav kako odgovor na kristalnite casi...;)
Moram da gi pomestam ovde i dvete prikazni,za da ima kontekst i kontinuitet...

Кристалните чаши не се за секој ден


Одбивна ми е и самата помисла да се впуштам во врска со личност на која што се "пали" пола машка хемисфера. Спротивно на врежаното мислење, и другите мажи се повеќето такви. Но, дека има фраери кои ги привлекуваат такви трофејни парчиња - тоа држи вода.

Тоа се оние кои секогаш оделе со најпопуларните "мачиња" во училиште. Нивното либидо, колку што јас разбирам буди исклучиво сознание дека приграбиле нешто што на другите им е недостижно. Ако им паднете во рака, тогаш вие сте нивниот Rolex.

Еднаш успеав да заведам една од тие трофејни цурици. Се работи за една фатална убавица од времето на средношколските денови - и морам да признаам дека брзо ми прекурчи. Со неа секогаш се чувствував како под рефлектори, не затоа што другите буљаа во нас, туку затоа што таа непрекинато се однесуваше како да е во куќата на Big Brother, како очите на нацијата да се вперени во неа. Чувството на доминација над машкиот род, свесноста дека со малку подлабоко деколте може да ја покори целата дискотека им го врти мозокот на тие "љепотици".
Освен тоа, и самите се доживуваат како вредност. Пример: ако ви се насмее - тогаш тоа е веќе мала добивка на лото, ако заигра тогаш тоа е шестка, ако ви дозволи да ја испратите до дома - тоа е бинго...а ако успеете да ја намолите за уште еден состанок - охооо, па тоа е Џек Пот!

И така човек справувајќи се секојдневно со таквите
примери, има чувство како да пие од кристална чаша - секогаш додека пие, се плаши да не му падне и да се скрши. Убави се кристалните чаши, ама не се за секој ден. И некако е без врска да пиеш од нив, кога никој не те гледа.
Затоа, многу бргу се откажав од единствената "трофејна цурица" на мојот живот и заклучив дека и другите девојки имаат пристојни гради, а не само оние најпопуларните.
"Ти само се тешиш, бидејќи врвните парчиња не те сакаат", со флегматичен глас умува мојот пријател, кој би се откажал од јадење и пиење, само со заштедените пари да може да дизајнира некоја фестивалска "плесачица", или пак придружен вокал. Капирате? Типот не би се ќарил со девојка ако сите незнаат која е таа. А јас за да не останам должен му одговарам дека на него не му се дига на женско тело, туку на сатисфакцијата дека совладал девојка од овој тип за кој што дрндаме.
И така ние се надмудруваме, додека сите добри парчиња - и познатите, и непознатите, и анонимните, и сите останати не си отидат накај дома под рака со дечките кои им посветиле малку внимание, а ние повторно остануваме сами и последни на шанкот.

Еднаш читав мемоари на некој заводник кој се фалел дека имал смувано стотици убави и познати жени, и иако проќелав и не така згоден, рекол дека секогаш успевал бидејќи наспроти сите стрвливци кои со шеги пробуваат да им го земат скалпот, тие всушност се вистински осамени жени. А мене (ако не претерувам) ми се чини дека е тоа така бидејќи затоа што така блескави и недостижни се по вкус на многу низок круг на мажи.
Имаме фраери кои се палат на чипкасти чорапи или крзно, на стари жени или дебели, а имаме и такви - воглавно безчувствителни кои се палат на трофејни примероци.




Bonacva devojki

Sedime jas i mojata prijatelka vo edno kafule vo gradov vo koe i nema bas mnogu guzva i ne e vo ”sema” i si pravime muabet okolu cudnoto odnesuvanje na devojkite. Pocnavme da raspravame za izmesteniot sistem na vrednosti vo poslednive godini vo nasava mila i neprezalena, pa taka dojdovme do toa deka navistina se izmesteni, vrednostite mislam.

Dojde kelnerot i mojata prijatelka pobara da i donese kafe i pelisterka a jas kapucino i bonakva…
Tuka mi tekna na edna prikazna i pocnav da se smeam a prijatelkata cudno me zagleda. I taka pocnav da i objasnuvam zosto se smeam i kolku vsusnost im e tesko na mazite tokmu zaradi bonakvata.
Znaci,me prasuva eden moj prijatel kakva mineralna voda pijam,a,jas ni 3 ni 5 mu odgovaram: Bonakva,normalno.Eee,tuka toj se stavi vo film i mi objasni koi se bonakva devojkite!
Devojkite koi pijat bonakva po lokalite i se zabavuvaat megjudrugoto, vsusnost bile otvoreni za kontakt i komunikacija, pa taka predizvikan od nivnoto raspolozenie nekoj tip go ispratil kelnerot da gi pocasti devojkite od nego so po edna pijacka. I gledaj cudo! Za samo
eden moment pijackata od bonakva se pretvora vo viski,votka ili nekoj drug skap pijalok.Tipot ostanal zacuden,devojkite si prodolzile so zabavata vo svojot zatvoren krug i nabrzo si otisle.Demek deckovo ostanal em bez pari em bez devojka!
Avtorot na prikaznata sakase da kaze deka deneska devojkite se prodavaat za edno viski???

A, mojata prijatelka niz smeenje, pocnuva da mi raskazuva svoja desavka od nekoj lokal, vo koj neraspolozena i prilicno luta na sebe i svetot sednata na sank pobarala da i posluzat bonakva. Vo moment se sozdal nekoj fraer do nea i sakajki verojatno da otvori muabet ja prasal dali bi imala protiv…Ne ja dovrsil recenicata koga drugarka mi mu se prodrala: IMAM PROTIV!!! Deckoto cudno ja izgledal i se pomestil podolu na
sankot.Po nepolni 5 minuti mojata prijatelka zabelezala deka deckoto pie viski so nekoja devojka na koja nezno i go masira grbot i ramenicite. Pocnala da se prasuva dali e ona slucajno edna od takanarecenite ”kristalni casi” (onie devojki so koi sakas da bides,ama nikoj da ne te gleda), ”trofejni devojki” (onie devojki koi site gi posakuvaat ama nikoj neke da im bide Rolex),ili sega veke ”bonakva devojki” (onie eftinite devojki),no vo momentot i stanalo jasno deka ona e sama, a onaa drugata vo drustvo.
Istovremeno ni se nametna ista misla: Kolku im e navistina tesko na mazite da najdat devojka za edna vecer, bidejki za po doma sekako si imaat. Taa ne pie nisto koga e so niv i ne zboruva, kako da e nema. No koga e sama so drugarkite, kako li se odnesuva, taa istata devojka za po doma? Dali kako bonakva,kako kristalna casa od koja ne se pie sekoj den, kako trofejna devojka ili kako tuturutka??? Tesko e da poveruvas deka devojka koja ima zgoden,pameten,zabaven,kulturen,interesen decko e glupa i sedi doma!Ako mu e devojka mora i ona da ima barem nekoj od nabrojanite kvaliteti.
Navistina im e mnogu tesko na mazite,se soglasivme jas i mojata prijatelka.Siroti oni,postojano nekoja devojka gi ”vozi”!
Ili taa doma,ili onie nadvor!!!
A ima edna narodna koja mazite sami si ja izmislile: Kolku i da gi cuvas, zenata i kolata, nekoj ke ti gi cukne!



 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Se potsetuva na covekoviot prapocetok: svetot e beznacaen,se zivee samo za nea , nema ni priroda ni nisto drugo, nisto nema,osven niv dvajcata zosto denes zivotot zapocnuva uste edan svoja najubava prikazna, prikazna za prvata ljubov!
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
izvadok od knigata na ...

...Koj? Majka mi? Da, Sonja se vika!
Da ja cuete koga zboruva,ke pomislite deka sum jas,se razbira ako ne ne gledate.

Licam na nea,sosema. Cesto znae da kaze,deka ponekogas ima cuvstvo, gledajki me mene,deka se gleda vo oglealo. A jas,jas togas cvetam. Dusava mi e polna so poplava od emocii i topli pregratki. Kamo da ja guskav sekogas koga ke posakav! Ama,neli,sega sum golema. Zatoa cesto se brkame okolu masa vo nasata mala kujnicka,koga taa saka da me gusnei se smeeme,mnogu se smeeme. Navistina znae da mi go napravi denot.

Sonja ne ispustila vo mojot zivot,nitu eden,za mene vazen den ili moment. Sekogas bila prisutna,Sekogas bila srecna zaedno so mene iako cesto vo nejzinite oci,nekade dlaboko sum znaela deka ne i e do smeenje. Nikogas ne dozvolila da vidam deka place,deka e tazna,nesrecna,povredena.Misli deka ne znam koga dolgo ne izleguva od kupatilo,kao pere,deka place i golta,da ne ja cujam.

Togas…togas srceto mi se kine.Togas sakam da go gusnam svetot i na poklon da i go donesam,samo nasmevka na nejzinoto,prekrasno lice da izmamam.

Za se sto za mene napravila,vo sostojba sum planetava vo zabi da ja krenam i so pandelka da ja iskitam,samo da i zablagodaram.Da i priznaam, da i kazam kolku mnogu ja pocituvam nejzinata zivotna storija,nejzinata sudbina…

Koga ja prasuvam za nejziniot zivot,za mladosta-molci,ne kazuva. Ja prefrla temata na moite dozivuvanja,na moeto sekojdnevie. Znam deka ne saka da me natovari so bolkata sto vo dusata ja ima ,so krstot sto na grbot go nosi. Iako ne zboruva,jas znam.Se znam.Jas ja poznavam majka mi,podobro odosto taa moze i da si pretpostavi. I zatoa bezmerno ja sakam.

Znaete,majka mi e edno od onie deca sto izrasnale vo dom za deca bez roditeli.Cesto za niv slusam kako gi narekuvaat domski deca. Kolku grdo zvuci. Ete,majka mi e takvo dete,a mene mi e majka,na rabota e koleska so koja site sakaat da skrsat po nekoj muabet,zena so koja mnogu lugje se druzat,baraat od nea pomos.Sosedite se mirni koga znaat deka majka mi e doma.Zatoa sto ako nekomu zatreba pomos,taa prva trca da pomogne. Sekogas nea ja vikaat ako treba nesto da se popravi,napravi.Taa so nejzinite brojni prijateli,site problemi gi resava za mig.Koga taa izleguva nautro,cello maalo e na noze,se slusaat veseli glasovi, dovikuvanja, shegi.So sekogo ke napravi muabet za dobro utro,sekomu po nekoja shega na svoja smetka i denot veselo pocnuva...
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Шептејќи крај Мртвото Море

Беше прекрасна мартовска вечер; тенки пластови облаци го прекриваа небото. Крваво-црвените сончеви зраци излегоа од тој тенок превез како крв која прокапува од ковчегот на некој невин човек. Седев сам на камениот стол на тажната плажа во Персискиот Залив. Веќе со денови не можев да заспијам. Единствено што можев да сторам е да останам буден.
Го гледав морето и морето ме гледаше мене.
Почнав да пишувам писмо кое никогаш нема да го пратам. И’ беше наменето на мојата неверна љубена:
„Драга Шехла,
Мислам на тебе со мојот испразнет ум и со бездушните очи. Гледај, мртвите бранови во овој мртов залив и’ се потсмеваат на мојата беспомошност. Далеку одовде, жолтата месечина доаѓа за да ми ја зголеми бескрајната тага. Таа ќе ми биде пријателка ноќва; обајцата ќе си ги бришеме солзите за да отвориме место за нови. Се чини дека и месечината е засрамена од своето постоење, изгревајќи без природен изблик, молејќи го Господа да и’ ја намали обврската.
Ова е вториот месец на мојот живот во прогонство. Знаеш дека не бев протеран од некој авторитет или диктатор, туку од гладот. Земјата ми стана пуста и сега мршојади ја владеат. Кога ги видов нивните движења над мене, додека ја душкаа смрдеата на моето полу-мртво тело, исползив надвор од нивниот досег. Но морав да бегам со голема брзина, додека ја носев тежината на моето мртво тело, а моите испрекинати и задишани воздишки ќе се пренесат врз многу следни генерации, ако сум плоден. Сега сум во најбогатото место на светот. Ова е земјата на Пророците и се верува дека Бог штедро ја благословува оваа земја. Не знам откаде потекнала измамата на нашите претци дека Господ засекогаш ги одвратил очите од нас. Сум видел расплакани мајки како молат за помош, но неговиот гнев не беше смекнат. Очигледно, гревовите на нашите претци биле многу големи.
Гледаш? Сега месечината се орасположи и мртвите бранови почнаа да покажуваат некакви движења за да ја докажат својата сила. Далеку одовде, искривата светлина станува си поблиска. Сигурен сум дека тоа е некој брод натоварен со овошје од некоја сиромашна земја, платено со спуштање на неколку парички во правливите раце на сиромашните земјоделци. Смешно, тешкиот труд под силното сонце не им дава ништо освен неколку парички и прашина.
Се сеќаваш ли како ме опчинуваа овие природни појави? Можев да минам цели ноќи сонувајќи за такви сцени, но што се случи со мене? Дали чувството на изгубеност е она кое ги има вцицано сите мои чувства, или тоа е чувството на неуспех?
Дури и не сум способен да ја оценам соптсвената состојба. Нештата се чинат празни; сега си е минато. Толку многу сум заглавен во минатото што не можам да мрднам нанапред. Заглавен сум во минатото но времето ме влече кон празната иднина. Знам дека времето е посилно од моето ништожно противење.
Затоа, дозволи ми да го ставам минатото на хартија, бидејќи имам слушнато дека зборовите се надвор од досегот на ова проклето време. Дозволи ми да си ги изблујам чувствата на хартија. Да си ги предадам надежите еднаш и засекогаш. Да ја сместам убиственава болка во мртвово море. Ветувам, веќе нема да се сеќавам на тебе. Верувај ми, сакам да се ослободам од овие крвави лузни на љубовта; да ја испеам крвавава песна за последен пат; да го извадам светиов отров. Инаку ќе ми ја убие душата. Верувај ми. Сакам да живеам во длабокото темно море на заборавот. Смачено ми е! Сакам обичен живот. Смачено ми е од сите болки и од глупавите маки.
Се сеќаваш ли, беше пролетен месец кога те сретнав во силната пладневна светлина? Како започна оваа фатална врска? Ете, ќе те обвинам тебе. Но, тоа не е вистина. Некако, тоа се чинеше помалку реално од остатокот на светот. Знам дека бев писател без скршена пара, кој се бори; да пишувам за кутрите ползечки суштества во мојата земја ми беше сон. Сепак, имаше нешто на тие валкани улици и свенати лица што ми даде чувство на поседување. Но, како ти би можела да ги сфатиш задоволствата од седењата во калливите колиби? Како би можела...”
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
TREPETLIKA

…I taka jas stignav vo
Detroit. Tamu dodeka cekav na aerodrom (neli ti se cini deka cel zivot ni pominuva vo cekanje) slatko se iznapraviv muabet so edna sirotica, koja go cekase sinot da dojde po nea. Konecno moite Amerikanci dojdoa, se ukrcav u kola i trgnavme. Ej, jas seto ova go zamisluvav drugcije. Ovde e se ramno kako Kosovo Pole, jali Vojvodina. Nekako mi izgleda deka ostavale od kuca do kuca, od ulica do ulica, povece mesto odosto e potrebno. Patistata imaat tri lenti vo eden pravec, soobracajot ne e taka lud kao sto mislev, sepak moze pouspesno i pobrzo da se pogine vo Solun odkolku ovde.

Sedumte navracanje kon motivot ,,TRE-PET-LI-KA,,. Sekogas se nosi sebe so sebe, sto ni e jazikov za preveduvanje, i svoeto dupe (kakvo i da e).

Draga moja, od denes ce go vleckam svoeto debelo dupe kako i obicno, ama si imam uste edna godina povece. Mozebi dojde vremeto koga zboram za moite godini, treba da pocnam da potenciram kako poseduvam povece iskustvo i znaenje, deka nosat trpenie potrebno licno za sekogo i za lugjeto okolu nego (gledas se oddalecuvam od temata, jas, ne pisuvam vece vo prvo lice, tuku vo treto lice ednina). Toa e dobar znak - jas nesakam da bidam stara i mudra, jas sakam da bidam mlada i budala. Zamisli kombinacija stara i budala, ha - kako ti se svigja? Ej, dusicke, ne si tuka da mi ja vidis dusata zatoa sto sum stara kolku tebe (moram da ti kazam deka se osecam kako bebe-zosto? -sega ce ti kazam - znaes kako prasuvaat za bebinjata- a, kolku e staro? Jas sum bebe staro...) Znaci ne si tuka da mi gi jades djigercinjata, imam uste celi deset dena mir, a posle ce mi kazes: ,,Srecen xx-mi rodenden,, a toa ce bide isto kako da si rekla: ,,Daj mi gi djigerite,, od onie strasni detski prikazni.

Pa dobro makar i djigerite da mi gi pobaras, sakam da te vidam VESTERKO edna. Toklu mi nedostasuvas sto bi preplivala sedum (so brojka 7) morinja, ali ako mi padne avionot nema da dojdam - malku crnjak nema da fali. Znaes, ce patuvam so Pan Am, a citas, po vesnicite deka im podmetnuvaat kasetofoni so ugraden sistem sto pravi tik-tak edno izvesno vreme, pa posle, bu pukla -buuuuummm!!! Ama da se vratime na motivot trepetlika…

(Ova e samo parce od ”sedumte navrakanja kon motivot trepetlika"-raboten naslov na edna kniga…)

 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Zatvori gi ocite.Se sto ke vidis vo momentot e tvoe
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Malo parche

...10 godini.Celi 10 godini vo mir.Spokojstvo.Harmonija na prazna dusa. Tesko steknata.Krvavo zarabotena.Mirna bez branovi,bez provetruvanja, 10 godini cista voda, sjajna kako biser zacuvana dlaboko vo mene.
Samotija.
Seta ljubov sto ja poseduvam na moite daltoncinja na poklon im ja rasturav kako zvezdena prasina sekoj den, a nivnite nasmevki bea zadovolstvoto sto ja polnese dupkata vo gradite.
Go ziveam zivotot takov kakov sto od Boga mi e daden,go prifativ i uzivav vo nego do maj.
...Otvaram kompjuter,simnuvam posta,ne obrnuvam vnimanie,surfam po strucni sajtovi,baram literatura za nasilstvo kaj mladite,zatvoram internet.
Mi teknuva deka imam posta.Se vrakam nazad i ja otvaram.Cudo!!! Nekoj tip od nekoj sajt me prasuva "te najdov li?" Da se cudis. Vleguvam na sajtot,go proveruvam profilot i se uzasnuvam...
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
bibika напиша:
Malo parche

...10 godini.Celi 10 godini vo mir.Spokojstvo.Harmonija na prazna dusa. Tesko steknata.Krvavo zarabotena.Mirna bez branovi,bez provetruvanja, 10 godini cista voda, sjajna kako biser zacuvana dlaboko vo mene.
Samotija.
Seta ljubov sto ja poseduvam na moite daltoncinja na poklon im ja rasturav kako zvezdena prasina sekoj den, a nivnite nasmevki bea zadovolstvoto sto ja polnese dupkata vo gradite.
Go ziveam zivotot takov kakov sto od Boga mi e daden,go prifativ i uzivav vo nego do maj.
...Otvaram kompjuter,simnuvam posta,ne obrnuvam vnimanie,surfam po strucni sajtovi,baram literatura za nasilstvo kaj mladite,zatvoram internet.
Mi teknuva deka imam posta.Se vrakam nazad i ja otvaram.Cudo!!! Nekoj tip od nekoj sajt me prasuva "te najdov li?" Da se cudis. Vleguvam na sajtot,go proveruvam profilot i se uzasnuvam...
Ме заинтригира, ова само извадок е или цел текст? Ако е извадок те молам пастирај го целиот, ме интересира што се случило понатаму. :) Поздрав
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Malo parce e od pogolema prikazna.Sekoj den po malku,ke stane celo.:) Fala.:)
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
bibika напиша:
Malo parce e od pogolema prikazna.Sekoj den po malku,ke stane celo.:) Fala.:)
Со нетрпение го очекувам продолжетокот :wink:
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Sakam...

Sakav edno vreme luge, narod, guzva,mnostvo, sobiri, nastani. Sakav edno vreme ubavo raspolozenie, vedrina, smea, vesela atmosvera, muzika, zagor i galama. Sakav edno vreme da se vmesam, da ucestvuvam, da bidam del, da bidam parce, da vidam, da pocuvstvuvam.
Sakav edno vreme da pijam kafe vo kafic, sama, da procitam vesnik, zurnal.Sakav da vlezam vo nov prostor kade nikogo ne poznavam, da sednam so tivka muzika da pisuvam sto gledam i kako se cuvstvuvam.Sakav da istrazuvam i mesta i luge.i prostori i nastani i karakteri.
Sakav edno vreme da zapoznavam luge,knigi,lokali,gradovi, drzavi.Sakav da osoznovam, da doznavam,da ucam, da naucam, da se pravam silna, vazna, da znam se, da vidam se, da kazam na site se sto mislam i sto znam.Sakav da vidat deka vredam, deka zasluzuvam, deka me biva, deka mozam, deka znam, deka sum pametna i silna.

Sakav edno vreme eden covek,edna pojava, eden fizikus, edna nasmevka, edni oci, edna pregratka, eden cekor, eden od, eden intelekt.Sakav da go slusam, da go gledam, da razgovaram so nego, da se inatam, da se smeam so nego, da odam do nego, da go drzam za raka.Sakav da se karam so nego i sakav da vodam ljubov so nego.


Sega sakam mir, tisina,spokojstvo,harmonija vo okolinata i vo dusata.Sega sakam tivka , mirna muzika, domasna atmosvera, kafe doma, vesti na televizija, dobro poznati lica, moite starci doma, moite drugari. Sega sakam da cutam sama, da mi tece mislata slobodno i mirno, da pisuvam vo svojata soba na svojot kompjuter.

Sega sakam odbrani vredni na vnimanie nastani, ubavi,prefineti lokacii, sakam silni vpecatlivi dozivuvanja koi traat vecno, sakam secavanja i evociranja na spomeni.Sega sakam ednostavni mali nesta koi mnogu znacat, mirni i spokojni pametni luge koi ne sakam da gi gledam sekoj den, sakam povremeno da zboruvam dolgo na telefon.Sega sakam koga me mrzi, sakam da se izlezavam, da ne trcam, da ne rabotam nisto.

Sega sakam da sum sama, da ne sakam nikogo, da ne gledam nikogo, da ne me guska nikoj, da ne se smeam nikomu, da ne intelektualiziram, da ne se dokazuvam, da ne znam, da ne sum pametna, da ne sum silna, da ne mozam se. Sega sakam da sum slaba, nemocna, priglupa,nesposobna, da mi treba pomos i podrska.

Sega sakam drugi, sosem drugi nesta. SAKAM...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom