Проблем со заб - синус

Член од
13 април 2009
Мислења
31
Поени од реакции
1
ако некој се разбира ми треба само малку инфо што да правам понатаму... пред 3-4 дена ми извадија заб 6ка горе.. па остана коренот и мораа да ме отворат за да ми го извадат... вчера бев на контрола све беше ок али денеска ко да осеќам дека ми помнува воздух од дупката во забот до синусот... Шиено ми е местото не дека не... незнам дали тоа е нормално и ке зарасне или да отидам пак на дежурен да ми закачат уште некој конец??? плиз хелп..
 
Член од
20 мај 2007
Мислења
1.139
Поени од реакции
153
ако некој се разбира ми треба само малку инфо што да правам понатаму... пред 3-4 дена ми извадија заб 6ка горе.. па остана коренот и мораа да ме отворат за да ми го извадат... вчера бев на контрола све беше ок али денеска ко да осеќам дека ми помнува воздух од дупката во забот до синусот... Шиено ми е местото не дека не... незнам дали тоа е нормално и ке зарасне или да отидам пак на дежурен да ми закачат уште некој конец??? плиз хелп..
А не можеш ли едноставно да одиш на некаква контрола, самите тие да проверат? Зашто сепак, не станува збор за нешто страшно. А за заби, на пример, и мене ми се има случено откако ќе ми направат заб што ме болел, првата недела после тоа уште повеќе да ме боли околу него, но после тоа да ми помине, и да не чувствувам. Помнам, така беше на пример кога ме болеше еден заб кога пиев ладни течности. Откако ми го направија, првите 2-3 дена беше уште полошо, буквално паника ме фаќаше. Но потоа, постепено стивна болката, и ете, веќе со години сум ок.:smir:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
ако некој се разбира ми треба само малку инфо што да правам понатаму... пред 3-4 дена ми извадија заб 6ка горе.. па остана коренот и мораа да ме отворат за да ми го извадат... вчера бев на контрола све беше ок али денеска ко да осеќам дека ми помнува воздух од дупката во забот до синусот... Шиено ми е местото не дека не... незнам дали тоа е нормално и ке зарасне или да отидам пак на дежурен да ми закачат уште некој конец??? плиз хелп..

Затоа што корењата од забот биле во синусот, што е типично за 6ките како и за умниците (осмиците), при оперативниот зафат кога ти го ваделе забот, синусот се отворил и тебе ти извршиле синус пластика, операција при која се зашива местото кај синусот.
Е сега, прашањето е дали си ги скинал конците (буквално зборувам:)) на местото каде си шиен? Ако си скинал некој конец, јави му се на твојот стоматолог, тој што те оперирал, мада ти препорачувам пак да му се јавиш и него да го прашаш, затоа што тој е одговорен за тебе како пациент додека не ти ги извади конците.
Инаку не се секирај, ништо страшно не е ова, зараснува, ќе бидеш за кратко како нов.
 
Член од
13 април 2009
Мислења
31
Поени од реакции
1
Да синус пластика ми правеа... ама не само од забот туку и од под усната цела страна ми ја отворија... Бев сега на максило фацијална пошо таму одам на контроли и докторкава вика сеа ништо неможе да се напраи тек коа ке ми ги вадат конците во вторник.... иако осејкам дека има контакт меѓу синус и заб... Тоа е... го извадив најдебелиот крај... фала на одговори ::baeh:
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Врати се на лекар. Моја роднина имаше ист проблем и направи операција, но со синус не е играчка опасно е многу, исконсултирај се убаво. Поз.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Да синус пластика ми правеа... ама не само од забот туку и од под усната цела страна ми ја отворија... Бев сега на максило фацијална пошо таму одам на контроли и докторкава вика сеа ништо неможе да се напраи тек коа ке ми ги вадат конците во вторник.... иако осејкам дека има контакт меѓу синус и заб... Тоа е... го извадив најдебелиот крај... фала на одговори ::baeh:
Си мислиш :icon_lol:.
Мене ми ја зашија подусницата со околузабието еднаш кога ме оперираа, недела дена како хокеар зборував.
Оди на лекар, биди редовен на контроли и раководи се како што ќе ти каже лекарот, одмарај 10тина дена, не се заморувај физички и ќе бидеш океј. :)
 
Член од
13 април 2009
Мислења
31
Поени од реакции
1
Си мислиш :icon_lol:.
Мене ми ја зашија подусницата со околузабието еднаш кога ме оперираа, недела дена како хокеар зборував.
Оди на лекар, биди редовен на контроли и раководи се како што ќе ти каже лекарот, одмарај 10тина дена, не се заморувај физички и ќе бидеш океј. :)

pravam sve ko sho treba... ama ova me plashi so mi se otvori dupkava od sinusot pak :( ama ke ja slusam doktorkata pa ke vidime tek vo vtornik kako ke bide...
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Си мислиш :icon_lol:.
Мене ми ја зашија подусницата со околузабието еднаш кога ме оперираа, недела дена како хокеар зборував.
Оди на лекар, биди редовен на контроли и раководи се како што ќе ти каже лекарот, одмарај 10тина дена, не се заморувај физички и ќе бидеш океј. :)
Е одлично , незнам зошто ја отворив оваа тема, треба да одам на забар во државна зошто на приватниов му беше страв да ми ја вади шеската, така да ... сеа стварно ме охрабривте, операции, шиење ... епа чекај, ќе отидам во блиска иднина .. едвај собрав храброст .. леле:nesum:
 
Член од
13 април 2009
Мислења
31
Поени од реакции
1
Е одлично , незнам зошто ја отворив оваа тема, треба да одам на забар во државна зошто на приватниов му беше страв да ми ја вади шеската, така да ... сеа стварно ме охрабривте, операции, шиење ... епа чекај, ќе отидам во блиска иднина .. едвај собрав храброст .. леле:nesum:

епа оди си на орална хирургија да ти го извадат ко шо треба а не на забар за недајбоже да завршиш ко мене да ти отворат пола фаца ради еден заб... :toe:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
епа оди си на орална хирургија да ти го извадат ко шо треба а не на забар за недајбоже да завршиш ко мене да ти отворат пола фаца ради еден заб... :toe:
Нема врска тоа приватно - државно, ако веќе толку се пикнати корењата во синус и Коперфилд нема да може да го извади забот без да го отвори синусот. Само работата е што подобро е можеби на орална да ја изврши интервенцијата затоа што тука на место ќе го зашијат, нема да го мотаат сега да оди на клиника, па да закаже, па да чека, па се` отпоново.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Нема врска тоа приватно - државно, ако веќе толку се пикнати корењата во синус и Коперфилд нема да може да го извади забот без да го отвори синусот. Само работата е што подобро е можеби на орална да ја изврши интервенцијата затоа што тука на место ќе го зашијат, нема да го мотаат сега да оди на клиника, па да закаже, па да чека, па се` отпоново.
оф топик : треба да отвориш забна ординација :vozbud:
се знаеш за заби упм
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
оф топик : треба да отвориш забна ординација :vozbud:
се знаеш за заби упм
Имам веќе ординација, само одамна изгубив желба ова да го студирам :)
 
Член од
13 април 2009
Мислења
31
Поени од реакции
1
apdejt

епа СО МНГОУ ГОЛЕМА СРЕЌА МОРАМ ДА ВИ СЕ ПОФАЛАМ дека УШте ИАМ ДУПКА У СИНУСОТ.... И ДЕКА МИ РЕКОА КЕ МИ ОСТАНЕ ДУПКАВА УШТЕ 2-3 МЕСЕЦИ ДОДЕКА ИМА ДОволнО Ткиво ЗА ДА СЕ ОПРЕРИрА...... ШТО ЗНАЧИ ДЕКА МИ СЕ ЗАЕБА ЦЕЛО фАКИнг ЛЕТО И СвЕ У КУРАЦ НЕКА ИДЕ
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
епа СО МНГОУ ГОЛЕМА СРЕЌА МОРАМ ДА ВИ СЕ ПОФАЛАМ дека УШте ИАМ ДУПКА У СИНУСОТ.... И ДЕКА МИ РЕКОА КЕ МИ ОСТАНЕ ДУПКАВА УШТЕ 2-3 МЕСЕЦИ ДОДЕКА ИМА ДОволнО Ткиво ЗА ДА СЕ ОПРЕРИрА...... ШТО ЗНАЧИ ДЕКА МИ СЕ ЗАЕБА ЦЕЛО фАКИнг ЛЕТО И СвЕ У КУРАЦ НЕКА ИДЕ
Еј не зафркавај ? како бе дупка ? не разбирам имаш дупка кај што ти е забот или ? :(
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Вака сеа, пред некој месец-(3-4 месеца) вадев умњак, со операција, но по вадењето, кога дојдов дома почна да ми тече крв од носот, од страната на вадениот заб. Многу се упрпав, а и докторот богами кој ми даде антибиотиок.
Крвта шикаше уште една недела, потоа стана жолтеникава течност и после се исчисти.
Местото потече како еден цитрон-а после тоа имав огромна лила жута модрица, помина и тоа.

Ете такво искуство имав, неверувам дека нешто треба посебно да правиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom