Проблем со заб - синус

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Вака сеа, пред некој месец-(3-4 месеца) вадев умњак, со операција, но по вадењето, кога дојдов дома почна да ми тече крв од носот, од страната на вадениот заб. Многу се упрпав, а и докторот богами кој ми даде антибиотиок.
Крвта шикаше уште една недела, потоа стана жолтеникава течност и после се исчисти.
Местото потече како еден цитрон-а после тоа имав огромна лила жута модрица, помина и тоа.


Ете такво искуство имав, неверувам дека нешто треба посебно да правиш.
Па да де, ова се типични последици на вадење заб. И да, ќе имаш дупка 2-3 месеца најмалце. Сепак, операција ти е правена :) Јас 4 осмици извадив, цела година со дупки шетав па никому ништо, не знам што толку сите сте упрпани.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Тоа бидна веке, го напишав како охрабрување да се најде некому, мене не ми беше страв од дупките, тоа е нормално, но се исплашив бидејќи непосредно потоа ми течеше крв од носот, и тоа обилно, некои 7 дена, а перд тоа 3 умњака имам извадено но такво искуство со повреда на синус немав претходно.
 
Член од
6 јули 2009
Мислења
5
Поени од реакции
1
Vo oktomvri minatata godina izvadiv zab 6 ka i mi se otvori sinusot, posto stomatologot kade sto go vadev zabot ne sie me prati na maksilofacijalna hirurgija demek samo trebalo da mi go zasijaat mestoto i nikomu nisto.Ama jas ne pojdov strav mi bese i si mislev deka ke zarasti.Taka so otvoren sinus bev dva meseci nisto zivo ne sakav da slusnam za operacija pocnav da se lekuvam so gelovi za pobrzo zarastuvajne no se za dzabe i ne mozev poveke da izdrzam, si pojdov vo drzavna bolnica Skopje na maksilo me napravija operacija no mnogu poopasna od predhodnata sto trebase da mi ja pravat vo sinusot mi stavija dren dolg okulu 3 m pa go kratea vtoriot, a na cetvrtiot den posle operacijata go izvadija, mi stavaja nekoi antibiotici lezev 5-6 dena vo i eve me sega ziv zdrav bez maka hehe
pozz do site sto se plasat
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
епа оди си на орална хирургија да ти го извадат ко шо треба а не на забар за недајбоже да завршиш ко мене да ти отворат пола фаца ради еден заб... :toe:
Aj да се пофалам :helou: ! Бев денеска на орална... само 6ката расипана за вадење ми беше од пред 1 година ... се испозаеба цел заб ! Одпрвин почна најнормално, па се скрши делот, па неможеше со сепарација .. и ајт "мал" оперативен зафат :jaj: ... ме засекоа, ме истружаа, го сепарираа и излегоа корените со 300 маки... 1:49 мин ме бушеа, ако не и повеќе ... на крај се излезе добро, 5-6 конци .. и сеа си седам дома среќен :3: , утре сум на контрола, докторот и асистентот беа зверови, секоја чест до нив. :smir:
 
Член од
13 април 2009
Мислења
31
Поени од реакции
1
епа правев...... уште една операција... дупка кај шо ми беше забот покоен.... ме закрпија пак...... и еве сеа после 2 месеци... се среди све.... конечНо
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
леле читам и не ми се верува,јас ова не сум го знаела.
Мене ми вадеа умници два со операција,и се беше добро.
Незнаев дека и ова може да ти се деси.
 
Член од
13 април 2009
Мислења
31
Поени од реакции
1
леле читам и не ми се верува,јас ова не сум го знаела.
Мене ми вадеа умници два со операција,и се беше добро.
Незнаев дека и ова може да ти се деси.

hahaha и ја не верував... ама поверував :) koa mi se desi
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Мене ми расте заб осмица и многу ме боли, пијам и лекарства и се и забарот ми рече ако продолжи да ме боли ќе ми стави дрен или ќе мора да се ваѓа. Ама после ова што го прочитав овде богами страв ме фати... И уште нешто, што е тоа дрен? Боли ли тоа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom