Природата на свеста како засебен феномен или епифеномен на мозокот

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Иако не е целосно поврзано со оваа тема, 28ма минута кажува нешто ептен интересно.
Како шо вика, ние сме мајмуни со заразени мозоци. Инфициран со алатки за размислување преку сетилните органи.
Шо мислиш?
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Иако не е целосно поврзано со оваа тема, 28ма минута кажува нешто ептен интересно.
Како шо вика, ние сме мајмуни со заразени мозоци. Инфициран со алатки за размислување преку сетилните органи.
Шо мислиш?
Нишо посебно не кажува, метафорички се изразува објаснувајќи го начинот на кој Учиме. Односно вели дека нашите мисловни алатки се продукт на културна еволуција.
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Аналогијата Бог квалии е благо кажано натегната. Бог никој не го видел, слушнал, допрел. Квалиите се самата твоја суштина. Смешно е да споредуваш.
Хахахаха...Ставрос, живо ме заинтересира право да ти кажам. Религијата не ти оде, ај да видиме како си со свеста. Прочитав дека велиш дека свеста е најважќен дел во животот на човекот и потполно се слагам тука со тебе. Само имаш еден проблем, не сио го разбрал тој поим, гледам дека луташ као киша око Крагујевац.
Ајде едно потпрашање: Која е разликата помеѓу душа и свест?
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Гурџи, ако се интересираш кај тебе каде е свеста, немој да се мачиш да ја бараш.
Abe se slagam so tebe deka svesta e najbiten element,i pak mi se lutis.
Problemot e sto ti ne si razbral ni troska od svesta, duri ne znaes ni kade da ja baras.
Odgovorite gi baras vo naukata, a jas ke ti kazam deka tamu nema da gi najdes.
Odi vo religija, tamu se krie odgovorot na tvoite maki.
Aj ostani mi so zdarvje, ti kazav kade da gi baras odgovorite, jas ne ti gi davam na tacna
 

Kajgana Shop

На врв Bottom