Преценети и потценети режисери

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Tarantino....преценет, надуван, испрден.....не е ни режисер прво и основно, ама ај тоа....
Ја прегледувам листата сега....дечкото, критика го форсира, Холивуд.....филмовине ми се за глуп амерички пазар, просто насиље и не знам....го избегавам.....
Не е само околу тоа како е сработена причата, туку и самиот избор да се нафатиш и да ја разработиш истата.....

Горе Спилберг што го зборите....ме нервира кога се водат режисерите на некакви си национални пориви и бираат сценарија анти-германски, про-еврејски и сличен булшит....сериозен дел од филмографијата му е базиран на такви тематики, добар дел на класично-наивна американска кинематографија (од типот на Индијана Џонс и Том Круз филмови) за кои прашање е колку сериозно може да се зборува за квалитет на режија исл. и многу мал дел филмови кои според мене имаат некаков уметнички квалитет - по што и за мене го прави преценет во филмската култура (индустрија, ама гаден збор).....
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Џ.факингЏ.факингАбрамс. Сериозно, овој човек има само еден добар проект и тоа е LOST. Другото се е пропаст или пак просечно, или пак прави толку отстапки на легендарни филмови.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.224
Џ.факингЏ.факингАбрамс. Сериозно, овој човек има само еден добар проект и тоа е LOST. Другото се е пропаст или пак просечно, или пак прави толку отстапки на легендарни филмови.
И ти ми викаш гледај Fringe, гледај Fringe.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
431
Поени од реакции
935
Ова според мене најмногу се должи на фактот што неговите филмови се за посериозна, повозрасна публика, за луѓе кои имаат поголемо животно искуство и филмско искуство.
Од сосема идентични причини мислам дека е потценет Ингмар Бергман. Настрана од култниот Седмиот печат, ретко кој има изгледано друг негов филм.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Потценети режисери се:Elem Klimov, Aleksandr Sokurov, Alejandro Jodorowsky,Volker Schlondorff.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Потценети режисери се:Elem Klimov, Aleksandr Sokurov, Alejandro Jodorowsky,Volker Schlondorff.
Volker Schlondorff e добитник на Оскар за филмот Лимениот барабан.
Не го делам твоето мислење дека се подценети. Се работи за славни режисери кои не се она што се нарекува Холивуд
 

Kajgana Shop

На врв Bottom