Преценети и потценети режисери

Член од
7 јули 2013
Мислења
1.470
Поени од реакции
9.282
Гледам има теми за преценети и потценети филмови и актери,па зошто да нема и тема за режисери.Во оваа тема ќе дискутираме за некои режисери кои сметаме дека се потценети или преценети од некои причини.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Nro

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Се мислам дискутиравме негде на оваа тема. Како и да е, осеќам ќе се нервирам ако продолжам да ја читам темава.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.645
in b4 нолан

иначе според мене не постои преценет режисер.
потценети ваљда има...

мада се е тоа хипстерајот во нас.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.648
Поени од реакции
1.895
Преценет: Michael Bay
Најбезвезе филмови прави, а е доста успешен во Холивуд. Филмовите му се еквивалент на турбофолк.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Стенли Кјубрик преценет.

Истепајте ме сеа сите.
Се разбира дека е преценет. Што всушност направил, освен што снимил најмалку три од десетте најдобри филмови на сите времиња?

Пацер.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.789
Поени од реакции
22.966
Вуди Ален. Лигав тип, лигави филмови, лигави улоги кога и он игра, хипстерска икона.

Стивен Спилберг. Не дека е лош, ама не е толку што го прават. Спомнуван е повеќе затоа што е поп режисер, нешто како U2 во музиката што секоја жена над 25 години ги сака. Кога го гледав филмот со еден камион кога брка една кола и тоа беше цел ебан филм камионот ја брка колата ми идеше да се посипам со сулфурна киселина.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.000
Поени од реакции
84.537
За мене лично вакви теми ми се претерано глупи.Ништо добро не произлегува од вакви теми и на крај се завшрува со расправии налик на тие во под-форум религија.
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
За мене лично вакви теми ми се претерано глупи.Ништо добро не произлегува од вакви теми и на крај се завшрува со расправии налик на тие во под-форум религија.
Затоа, како правило (ЧИТАЈ ПРВ ПОСТ!!!!1!) треба да се стави:
ДА НЕ СЕ СПОМНУВААТ КАКО ПРЕЦЕНЕТИ: Линч, Кјубрик, Тарковски, Куросава...
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.000
Поени од реакции
84.537
Затоа, како правило (ЧИТАЈ ПРВ ПОСТ!!!!1!) треба да се стави:
ДА НЕ СЕ СПОМНУВААТ КАКО ПРЕЦЕНЕТИ: Линч, Кјубрик, Тарковски, Куросава...
За било кој. Секој режисер, филм, актер итн. си има свои фанови.
Ако на некого не му се допаѓа некој филм, актер итн. ќе пише во некоја тема и фановите на тој режисер, актер, итн. ќе го направат членот будала и ретардиран пошто има различен карактер и различен критериум за оценување.
За вакви теми најпаметно да не се цитира ако некој член ти исхејтал некој омилен режисер, филм или што и да е бидејќи ти не можеш да го убедиш членот дека тој режисер е добар а и тој не може тебе да те убеди дека е преценет и на крај после 2 страни расправање се останува на статус кво.
Не знам зошто почнаа да се отвараат вакви теми (два пати ја погледнав темана за преценети бендови во Музика и два пати гледам покољ :D )
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Што знам, можеби Џорџ Лукас- тоа што го снимил, а вредело, го снимил одамна. Време е да ја спушти сабјата и да престане да ја силува франшизата што самиот ја создал a long time ago...
Всушност ги има повеќе и потценети и преценети. Некои големи имиња, режисери на величенствени филмови го заборавиле талентот некаде по пат, ама не и желбата да режираат повторно и повторно.
Или пак ќе снимат еден-два арни филмови и ќе се истрошат. Таков е, на пример оној Индиецот, Најт Шамалан. Други, каков што е спомнатиот погоре Michael Bay, речиси и немаат со што да се пофалат, а си изградиле кариера. Ни Софија Копола не ме бендисува премногу.
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Што знам, можеби Џорџ Лукас- тоа што го снимил, а вредело, го снимил одамна. Време е да ја спушти сабјата и да престане да ја силува франшизата што самиот ја создал a long time ago...
Всушност ги има повеќе и потценети и преценети. Некои големи имиња, режисери на величенствени филмови го заборавиле талентот некаде по пат, ама не и желбата да режираат повторно и повторно.
Или пак ќе снимат еден-два арни филмови и ќе се истрошат. Таков е, на пример оној Индиецот, Најт Шамалан. Други, каков што е спомнатиот погоре Michael Bay, речиси и немаат со што да се пофалат, а си изградиле кариера. Ни Софија Копола не ме бендисува премногу.
Мајкл Беј е најјак. Вака нешто му одат сценаријата:



Врв му беше Прл Харбор. Ја не знам зошто филмот не се викаше "војнички генг бенг".
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Еве пример на еден режисер кој е со светска слава, со според моето мислење недоволна. Toj почина млад но останаа неговите филмови. Пред неколку дена пак го гледав неговиот филм The Ballad of Cable Hogue
http://en.wikipedia.org/wiki/Sam_Peckinpah
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.594
Поени од реакции
2.101
Стивен Спилберг е дефинитивно преценет. Може да се рече дека сега живее на стара слава. Браќата Коен се потценети. Најискрено, лош филм од браќава немам видено, од Blood Simple па наваму сите филмови им се ептен добри со ептен добри сценарија.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.358
Поени од реакции
58.039
Потценет: Клинт Иствуд.
Не од колегите затоа што веќе има добиено два оскари за режија, туку од јавноста. Ова според мене најмногу се должи на фактот што неговите филмови се за посериозна, повозрасна публика, за луѓе кои имаат поголемо животно искуство и филмско искуство. Ова за мене е голем плус, затоа што со исклучок на спортските драми, не прави лесни филмови, но и не забегува во неразбирливи компликации. Неговите филмови се толку комплексни а делуваат толку едноставно. Има свој печат, свој уникатен стил. Како за режисер што снимил филмови како Mystic River, Million Dollar Baby, Unforgiven, Letters from Iwo Jima $ Flags of our Fathers, Gran Torino, Changeling, The Bridges of Madison County, Pale Rider... сметам дека е длабоко потценет но на некој начин, добро е што е така. Од друга временска дистанца неговото дело како режисер ќе сецени многу повеќе.

За Стивен Спилберг не би рекол дека е преценет затоа што имаше силно влијание врз филмската индустрија и направи филмови кои ќе се сметаат за класици, но тој снима филмови за масите и нема снимено добар филм од Munich (2005) наваму. Го уништи Indiana Jones серијалот и проба да се врати на голема врата со патриотскиот Линколн но да го имаш Дениел Деј Луис и да не победиш е доволен показател за креативна криза.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom