Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.668
Поени од реакции
34.985
@Lokvan ќе одмори 10 дена од темата заради навреди и офтопик мислења. Ова е второ предупредување, следниот пат ќе биде перманентен бан.
Ќе си направи пак нов акаунт, нема гајле, задача му е да скока по ваквите теми. И не само тој, неколкумина од ботовиве во минатото беа под други јузери.
 
Член од
20 април 2023
Мислења
693
Поени од реакции
1.549
Ќе си направи пак нов акаунт, нема гајле, задача му е да скока по ваквите теми. И не само тој, неколкумина од ботовиве во минатото беа под други јузери.
zimaat kesh za da si lechat kompleksi na forum, anonimno. pa ima li polesna i poispolnuvachka rabota za beta mazjaci? sovrshen spoj se
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.034
Поени од реакции
11.246
zimaat kesh za da si lechat kompleksi na forum, anonimno. pa ima li polesna i poispolnuvachka rabota za beta mazjaci? sovrshen spoj se
Проблемот е, досадно им е на Твитер да си го дудлаат меѓу себе.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.223
Поени од реакции
35.842
Cisto informativno tie ufrleni edinici niti edna drzava, bilo koga vo istorijata ne gi tretirala kako regularna vojska tuku kako teroristi.
Si ima be druze pravila vo vojuvanjeto, ne ti e ova film so Prle i Tihi.
Da skratam, toa se teroristicki akti i tie se teroristi. Dali napadnale detska gradinka, sklad so oruzje ili prodavnica za suvomesnato isto im se fakja, taka da djabe se penjavis tuka.
I zosto magicno propusti da odgovoris na prasanjeto.
Aj ke ti go povtoram.
Bas me interesira dali tv kukja e civilna ili voena cel ?
Sto veli tevterceto ?
Владе не знам што навлегуваш тука во научно терминолошки расправи како биле третирани тие единици кога работата е проста. Русија ја нападна Украина и веќе година и пол ја бомбардира на нејзина територија, на два пати погоди и болници кај што лежеле повредени Украински војници и тоа тука на темава се прослави како успех. Сега кога Украинците се способни да ја удрат Русија на нејзина територија и редовно ја плескаат, ќе плачеме и ќе викаме Фаул. Е како бе така друже. Во мојот двор ќе се бориме ама твојот двор треба чист да остане. Нема логика.

А за твоето друго прашање дали ТВ куќа е воена цел, тоа зависи од активностите на ТВ куќата.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.144
Поени од реакции
5.273
Не е нешто на кое што треба да се смееш.

Fog of war проследено со месеци трауми од артилериски оган допринесува до вакви забуни. Слично говорно подрачје, слични униформи и оружје. 99% од нас тука да не фрлат на терен ќе биднеме како попарени кокошки после 24 часа.

Не можам да разберам луѓе што свршуваат на видеа кај што гинат луѓе без разлика од која страна се, единствено сум немал жал за ИСИС дебилите, се друго е тажно и прерано загубен човечки живот. Ние се требиме дури циганите на исток у Индија се размножуваат
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.762
Поени од реакции
6.550
Не е нешто на кое што треба да се смееш.

Fog of war проследено со месеци трауми од артилериски оган допринесува до вакви забуни. Слично говорно подрачје, слични униформи и оружје. 99% од нас тука да не фрлат на терен ќе биднеме како попарени кокошки после 24 часа.

Не можам да разберам луѓе што свршуваат на видеа кај што гинат луѓе без разлика од која страна се, единствено сум немал жал за ИСИС дебилите, се друго е тажно и прерано загубен човечки живот. Ние се требиме дури циганите на исток у Индија се размножуваат
Се смеам на укронацистите кои се на исто рамниште со ИСИС. А инаку да, луѓе гинат, но мора да знаеме кој го почна ова прв. Кој прв се закануваше да ги земе Донбас и Крим, кој се закануваше дека ќе ги исчисти Русите епа чорба.
Автоматски споено мислење:

Владе не знам што навлегуваш тука во научно терминолошки расправи како биле третирани тие единици кога работата е проста. Русија ја нападна Украина и веќе година и пол ја бомбардира на нејзина територија, на два пати погоди и болници кај што лежеле повредени Украински војници и тоа тука на темава се прослави како успех. Сега кога Украинците се способни да ја удрат Русија на нејзина територија и редовно ја плескаат, ќе плачеме и ќе викаме Фаул. Е како бе така друже. Во мојот двор ќе се бориме ама твојот двор треба чист да остане. Нема логика.

А за твоето друго прашање дали ТВ куќа е воена цел, тоа зависи од активностите на ТВ куќата.
Разликата е што Русија 100 % уништува воени цели, никогаш немаат допрено цивилна мета во која навистина само цивили престојуваат. Додека повеќето од украинските напади во Русија се терористички со цел да го заплашат населението. На пример за кој qр убија неодамна цивил во Белгород со рачна граната од дрон? Или зошто Шебекино или Белгород го гаѓаа, а немало никаква воена цел? Или зошто Донецк го гаѓаат 9 години?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.214
Владе не знам што навлегуваш тука во научно терминолошки расправи како биле третирани тие единици кога работата е проста. Русија ја нападна Украина и веќе година и пол ја бомбардира на нејзина територија, на два пати погоди и болници кај што лежеле повредени Украински војници и тоа тука на темава се прослави како успех. Сега кога Украинците се способни да ја удрат Русија на нејзина територија и редовно ја плескаат, ќе плачеме и ќе викаме Фаул. Е како бе така друже. Во мојот двор ќе се бориме ама твојот двор треба чист да остане. Нема логика.

А за твоето друго прашање дали ТВ куќа е воена цел, тоа зависи од активностите на ТВ куќата.
Ne navleguvam voopsto, mene iskreno me zabole generalno kolku civili zaginale, kolku gradinki i ambulanti sramnile ili bilo sto. Vie generalno se penjavite okolu toa kako za crkvata na primer. 20 strani se objasnuvavte tuka, toa solzi leenje i neznam sto. Jas samo vi pojasniv kako stojat rabotite, onaka realno sto e sto.
P. S kako be od aktivnosta? Ete vo slucajot, ako e proukrainska toa e togas legalna voena cel iako nema niti edno voeno lice vo nea, ne e na strategiska tocka itn itn itn.
Pa togas i sekoja gradinka, uciliste, bolnica bi trebalo da bidi legalna voena cel zatoa sto ljugeto sto se vo nea se proukrainski, posebno voeni bolnici kade se lekuvaat borci koi dodeka bile zdravi pravi pukale na naprijatelot, znaci definitivno se neprijatelski nastroeni i pretstavuvaat legalna voena cel, barem spored tebe.
Aj bas me interesira kako si go sfakjas toa zavisi od aktivnosta.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.223
Поени од реакции
35.842
Ne navleguvam voopsto, mene iskreno me zabole generalno kolku civili zaginale, kolku gradinki i ambulanti sramnile ili bilo sto. Vie generalno se penjavite okolu toa kako za crkvata na primer. 20 strani se objasnuvavte tuka, toa solzi leenje i neznam sto. Jas samo vi pojasniv kako stojat rabotite, onaka realno sto e sto.
P. S kako be od aktivnosta? Ete vo slucajot, ako e proukrainska toa e togas legalna voena cel iako nema niti edno voeno lice vo nea, ne e na strategiska tocka itn itn itn.
Pa togas i sekoja gradinka, uciliste, bolnica bi trebalo da bidi legalna voena cel zatoa sto ljugeto sto se vo nea se proukrainski, posebno voeni bolnici kade se lekuvaat borci koi dodeka bile zdravi pravi pukale na naprijatelot, znaci definitivno se neprijatelski nastroeni i pretstavuvaat legalna voena cel, barem spored tebe.
Aj bas me interesira kako si go sfakjas toa zavisi od aktivnosta.
Ако на пример една Украинска телевизија ја даде својата опрема на користење на војската. Ако јавно оддава податоци со кои може да се идентификуваат руски воени цели, персонал или “локални предавници”.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.144
Поени од реакции
5.273
Се смеам на укронацистите кои се на исто рамниште со ИСИС. А инаку да, луѓе гинат, но мора да знаеме кој го почна ова прв. Кој прв се закануваше да ги земе Донбас и Крим, кој се закануваше дека ќе ги исчисти Русите епа чорба.
2 страни пред ова има многу убаво напишан долг пост, како мали деца се палите на големи игри у кои што ни имате збор ни па имате некој бенефит.

Теоретски Донбас никогаш не ни бил отуѓен за да бидне земен назад. Смири живците и искулирај се понашате како нашиот двор да е перфекција па еве сеа ќе јадеме трици за нешто што е на 2-3000км од нас.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.214
Ако на пример една Украинска телевизија ја даде својата опрема на користење на војската. Ако јавно оддава податоци со кои може да се идентификуваат руски воени цели, персонал или “локални предавници”.
Ajde potsetime, ne se sekjavam, zosto NATO ja bombardira televizijata pri napadot na SRJ?
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
До фрижидерот стасавме лепи? Името фрижидерот ли ќе ви го полни? Тие финти?

Да те прашам за фрижидерот. Цениве се кренати оти Русија нападна или оти Украина се брани?
Како се осмелуваат украинците да се бранат? Не им е срам, место среќно да се предадат, ненормални, домовите си ги бранат.
Јас ќе одговорам, по времето на дедо ми еден период цените растеле а германците го бранеле Берлин, Дрезден, а Русите, Американците , Британците и напаѓале, имам предвид 1944-45.
Така да со такви финти, ти се молам, сигурно и Ал Багдади го браниш пошто се бранеше од сојузниците. ;)
Во секоја војна цените растат за државите кој учествуваат, тоа што некој се квинслинзи и учествуваат на страната на злото е друга работа. Место за недела дена да удриме ембарго на Украина, брза капитулација и Русија да изврши денацификација, можеме и војно да помогнеме со доброволци, армија против укро фашизмот.
А иначе за доларот, пирамиди сме имале доста, од искуство знаеме дека еден момент пукаат, со доларот е слично, но пирамидата е огромна и има сложни шеми на регулирање, контролиран пад по сектори, но еден момент и тоа не работи.
За кривец ќе најдат, ако нема ќе создадат, ковид терор, некоја војна, но така или иначе дошло време картагена да падне, инфлација ќе има итоа многу, сега сме на почетокот на спиралата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom