Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.868
Руските ракети уништуваат воени цели, украинските обични згради на цивили. Има разлика.
Се гледа дека не си информиран (или можеби збунет), па да те насочам малку. Побарај кои згради до сега ги има таргетирано Украина во Русија, и уште поважно - кога ги врши нападите. Исто така, побарај статистика колку цивилни жртви има до сега од украинските напади на руска територија, а колку обратно.

Бонус, побарај колку цивилни жртви има Русија како последица на тоа што слупале нивен авион/хеликоптер во станбена зграда.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.774
Поени од реакции
6.625
Не ги фрла во вода. Тие пари донесоа уништен руски крузер кој кошта преку една милијарда долари, два десатни брода, тактички бомбардери, илјадници парчиња уништена руска воена опрема и преку 50 илјади загинати руси. И сето тоа без ниту еден загинат нато војник.

Што би рекле на топ-шоп, зделка на векот.
Се појавија изјави од официјално лице на НАТО дека можеби ќе мора да се пушти Украина во вода. Еј од официјално лице, а да не зборуваме за народот во сите тие НАТО држави на кој му е смачено од помошта и поддршката за Украина. Добро, додуша има и некои куртони што поддржуваат, но нивниот број сè повеќе се намалува. Не би рекол дека Западот нема изарчено нешто во војнава. Значи, 10 000+ платеници од НАТО државите загинале. Тие се бесценети елитни војници на НАТО што нема да се слеат во армијата на сојузот, што според мене е голема загуба. Потоа цело оружје од НАТО од ATGM, Јavelin, тенкови, дронови се исто изарчени, а дел се веќе престудирани од Иранците, Кинезите и Русите со што во иднина кога НАТО ќе војува некаде на друго место, натовските оружја за брзо ќе бидат уништени и елиминирани. Потоа 200+ команданти на НАТО загинале досега и ќе гинат.
Кога сме кај руските жртви, 50 000 Руси е трагична бројка, но сепак овие се последните руски војници што ќе напаѓаат, со што на подолг план, овие војници ја завршиле вековната работа на Русија, т.е. создале тампон зона. Откако Русија ќе ја победи Украина, кои следни држави ќе ги нападне? Балтичките и Финска. Тие држави апсолутно по поразот на Украина, нема да смеат да писнат на Русија, затоа што не се знае дали НАТО ќе постои воопшто, а во најдобар случај ќе спадне на ЕКОВАС сојузот во Африка. :icon_lol:

И индиректно од војнава, Западот доживува:

-Дедоларизација и деевроизација.

-Зголемена поддршка за Русија од 3/4 од светот.

-Поголема независност на Русија од Западот со што се постигна огромен развој во домашните бизниси на Русија.

-Намалување на стравопочитта од останатите. Пр. со црнците од Африка кои на клоци дигнаа неколку западни амбасадори или пушењето на арапски курови од страна на Бајден итн.

Така што не би рекол дека ова е ,,зделка" за Западот, туку повеќе како меч со две острици што ја гребна Русија, а нив ги прободе во срце. :icon_lol:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837
Абе дронови сред Москва летаат, ти уште за нуклеарки праиш муабет .. 2 години како некоја дактилографка си кокоси им ги напраи на цел форум со тоа нуклеарките и ќебињата. Нели гледаш дека си надвор од секоја реалност со глупостиве што ги трескаш?
ne se gluposti nego se realni opcii sto putin ne gi prevzemal zasto ne e teroristicko gomno kako urkite, toa e raalikata, a deka moze sekoj moment moze.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.868
Се појавија изјави од официјално лице на НАТО дека можеби ќе мора да се пушти Украина во вода. Еј од официјално лице, а да не зборуваме за народот во сите тие НАТО држави на кој му е смачено од помошта и поддршката за Украина. Добро, додуша има и некои куртони што поддржуваат, но нивниот број сè повеќе се намалува. Не би рекол дека Западот нема изарчено нешто во војнава. Значи, 10 000+ платеници од НАТО државите загинале. Тие се бесценети елитни војници на НАТО што нема да се слеат во армијата на сојузот, што според мене е голема загуба. Потоа цело оружје од НАТО од ATGM, Јavelin, тенкови, дронови се исто изарчени, а дел се веќе престудирани од Иранците, Кинезите и Русите со што во иднина кога НАТО ќе војува некаде на друго место, натовските оружја за брзо ќе бидат уништени и елиминирани. Потоа 200+ команданти на НАТО загинале досега и ќе гинат.
Кога сме кај руските жртви, 50 000 Руси е трагична бројка, но сепак овие се последните руски војници што ќе напаѓаат, со што на подолг план, овие војници ја завршиле вековната работа на Русија, т.е. создале тампон зона. Откако Русија ќе ја победи Украина, кои следни држави ќе ги нападне? Балтичките и Финска. Тие држави апсолутно по поразот на Украина, нема да смеат да писнат на Русија, затоа што не се знае дали НАТО ќе постои воопшто, а во најдобар случај ќе спадне на ЕКОВАС сојузот во Африка. :icon_lol:

И индиректно од војнава, Западот доживува:

-Дедоларизација и деевроизација.

-Зголемена поддршка за Русија од 3/4 од светот.

-Поголема независност на Русија од Западот со што се постигна огромен развој во домашните бизниси на Русија.

-Намалување на стравопочитта од останатите. Пр. со црнците од Африка кои на клоци дигнаа неколку западни амбасадори или пушењето на арапски курови од страна на Бајден итн.

Така што не би рекол дека ова е ,,зделка" за Западот, туку повеќе како меч со две острици што ја гребна Русија, а нив ги прободе во срце. :icon_lol:
Аууу ти уствари си бил од шизофрениците... Нема потреба да ми реплицираш на претходниот пост, секако одиш на блок...
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Што бидна некаде прочитав дека Украинците се искрцале на Крим ? Хмм не ми е за верување, Крим е толку чуван што освен брод-дрон на Украинците не може да дојде туку така лесно.
Оваа војна постепено наликува на корејската, ирачко-иранската и израелско-арапската војна кога се одело до исцрпување и при тоа некакви поголеми придобивки не се постигнале.
Мене лично ме плаши еден факт, дека доколку Русија губи на некои делови од фронтот ќе употреби некаков вид на нуклеарно оружје сепак како 2ра светска воена сила не може да дозволи да биде посрамотена.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.774
Поени од реакции
6.625
Се гледа дека не си информиран (или можеби збунет), па да те насочам малку. Побарај кои згради до сега ги има таргетирано Украина во Русија, и уште поважно - кога ги врши нападите. Исто така, побарај статистика колку цивилни жртви има до сега од украинските напади на руска територија, а колку обратно.

Бонус, побарај колку цивилни жртви има Русија како последица на тоа што слупале нивен авион/хеликоптер во станбена зграда.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
673
Поени од реакции
1.115
ne se gluposti nego se realni opcii sto putin ne gi prevzemal zasto ne e teroristicko gomno kako urkite, toa e raalikata, a deka moze sekoj moment moze.
Да земе човек во овие 2 години да ти ги извади сите глупости што ги имаш напишано овде, наредниве 200 години гарантирано немаш конкуренција.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.774
Поени од реакции
6.625
Што бидна некаде прочитав дека Украинците се искрцале на Крим ? Хмм не ми е за верување, Крим е толку чуван што освен брод-дрон на Украинците не може да дојде туку така лесно.
Оваа војна постепено наликува на корејската, ирачко-иранската и израелско-арапската војна кога се одело до исцрпување и при тоа некакви поголеми придобивки не се постигнале.
Мене лично ме плаши еден факт, дека доколку Русија губи на некои делови од фронтот ќе употреби некаков вид на нуклеарно оружје сепак како 2ра светска воена сила не може да дозволи да биде посрамотена.
Се искрцале и испоумреле скоро сите.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.855
Поени од реакции
8.276
Се појавија изјави од официјално лице на НАТО дека можеби ќе мора да се пушти Украина во вода. Еј од официјално лице, а да не зборуваме за народот во сите тие НАТО држави на кој му е смачено од помошта и поддршката за Украина. Добро, додуша има и некои куртони што поддржуваат, но нивниот број сè повеќе се намалува. Не би рекол дека Западот нема изарчено нешто во војнава. Значи, 10 000+ платеници од НАТО државите загинале. Тие се бесценети елитни војници на НАТО што нема да се слеат во армијата на сојузот, што според мене е голема загуба. Потоа цело оружје од НАТО од ATGM, Јavelin, тенкови, дронови се исто изарчени, а дел се веќе престудирани од Иранците, Кинезите и Русите со што во иднина кога НАТО ќе војува некаде на друго место, натовските оружја за брзо ќе бидат уништени и елиминирани. Потоа 200+ команданти на НАТО загинале досега и ќе гинат.
Кога сме кај руските жртви, 50 000 Руси е трагична бројка, но сепак овие се последните руски војници што ќе напаѓаат, со што на подолг план, овие војници ја завршиле вековната работа на Русија, т.е. создале тампон зона. Откако Русија ќе ја победи Украина, кои следни држави ќе ги нападне? Балтичките и Финска. Тие држави апсолутно по поразот на Украина, нема да смеат да писнат на Русија, затоа што не се знае дали НАТО ќе постои воопшто, а во најдобар случај ќе спадне на ЕКОВАС сојузот во Африка. :icon_lol:

И индиректно од војнава, Западот доживува:

-Дедоларизација и деевроизација.

-Зголемена поддршка за Русија од 3/4 од светот.

-Поголема независност на Русија од Западот со што се постигна огромен развој во домашните бизниси на Русија.

-Намалување на стравопочитта од останатите. Пр. со црнците од Африка кои на клоци дигнаа неколку западни амбасадори или пушењето на арапски курови од страна на Бајден итн.

Така што не би рекол дека ова е ,,зделка" за Западот, туку повеќе како меч со две острици што ја гребна Русија, а нив ги прободе во срце. :icon_lol:
Постигнаа уште нешто што никому не му успеало досега.

- А тоа е вековните непријатели Иран и Саудиска Арабија да станат сојузници во БРИКС.

 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837
Да земе човек во овие 2 години да ти ги извади сите глупости што ги имаш напишано овде, наредниве 200 години гарантирано немаш конкуренција.
kaza idiotot sto seuste ne sfaka deka rusija se bori protiv nato vo ukraina... :toe:
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.127
Поени од реакции
11.520
In Poland, hackers stopped trains and forced them to listen to the Russian anthem.





Last night in Poland, hackers interfered with the radio frequencies that coordinate the work of the Polish railway. They stopped the movement of more than 20 trains, writes the newspaper Wyborcza.





But the interference did not end there - during the pause, the hackers played the Russian anthem and President Vladimir Putin's speech on the trains.





At the moment, they are trying to figure out hackers. After what happened in Poland, a special group was created to oversee the organization of train traffic.
Згрешиле. Требало Немачката да им на пуштат.
Автоматски споено мислење:

Се стиши нагло ова со Пригожин. Нема ниту днк потврдено до сега барем , официјално не прочитав.

Ниту се дозна кај летна вториот негов авион.
 
Последно уредено:
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.231
Се појавија изјави од официјално лице на НАТО дека можеби ќе мора да се пушти Украина во вода. Еј од официјално лице, а да не зборуваме за народот во сите тие НАТО држави на кој му е смачено од помошта и поддршката за Украина. Добро, додуша има и некои куртони што поддржуваат, но нивниот број сè повеќе се намалува. Не би рекол дека Западот нема изарчено нешто во војнава. Значи, 10 000+ платеници од НАТО државите загинале. Тие се бесценети елитни војници на НАТО што нема да се слеат во армијата на сојузот, што според мене е голема загуба. Потоа цело оружје од НАТО од ATGM, Јavelin, тенкови, дронови се исто изарчени, а дел се веќе престудирани од Иранците, Кинезите и Русите со што во иднина кога НАТО ќе војува некаде на друго место, натовските оружја за брзо ќе бидат уништени и елиминирани. Потоа 200+ команданти на НАТО загинале досега и ќе гинат.
Кога сме кај руските жртви, 50 000 Руси е трагична бројка, но сепак овие се последните руски војници што ќе напаѓаат, со што на подолг план, овие војници ја завршиле вековната работа на Русија, т.е. создале тампон зона. Откако Русија ќе ја победи Украина, кои следни држави ќе ги нападне? Балтичките и Финска. Тие држави апсолутно по поразот на Украина, нема да смеат да писнат на Русија, затоа што не се знае дали НАТО ќе постои воопшто, а во најдобар случај ќе спадне на ЕКОВАС сојузот во Африка. :icon_lol:

И индиректно од војнава, Западот доживува:

-Дедоларизација и деевроизација.

-Зголемена поддршка за Русија од 3/4 од светот.

-Поголема независност на Русија од Западот со што се постигна огромен развој во домашните бизниси на Русија.

-Намалување на стравопочитта од останатите. Пр. со црнците од Африка кои на клоци дигнаа неколку западни амбасадори или пушењето на арапски курови од страна на Бајден итн.

Така што не би рекол дека ова е ,,зделка" за Западот, туку повеќе како меч со две острици што ја гребна Русија, а нив ги прободе во срце. :icon_lol:
Штетата за РФ ќе да поголема од гребнување, и штетата за западот е помала од прободување во срце. Ама секако овој твој заклучок е многу поблиску до реалност од ова нивното "Русија на колена, НАТО победил без загинат војник (иако нели не било војна на НАТО)".

Освен САД, апсолутно ниеден "западен партнер" нема било каква корист од овие настани, само штета. А колку е налудничава и шизофрена целата претстава, доволен е примерот на @Dardan-ia кој мора да го брани Володимир Милошевиќ. :pos:
Автоматски споено мислење:

Абе дронови сред Москва летаат, ти уште за нуклеарки праиш муабет .. 2 години како некоја дактилографка си кокоси им ги напраи на цел форум со тоа нуклеарките и ќебињата. Нели гледаш дека си надвор од секоја реалност со глупостиве што ги трескаш?
Одличен момент. Тоа би значело дека украинскиот режим е веќе закана и за безбедноста на руските градови, а не само за руските граѓани жители на Украина.
Заложбите на Путин и Ко за бизнис-преговарачки пристап за решавање на проблемите ќе имаат се помала вредност пред руските генерали, Ви честитам на вас "слободарски" навивачи за ескалација, се поверојатно е дека ќе ја дочекате.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.637
Поени од реакции
26.159
Ова е без да се земат новите 6 членки во предвид. Тоа се Аргенитина, Иран, КСА, Египет, Етиопија и Емиратите. Ова се постигна последната година ипол додека Русија е во војна со Украина, а САД нели ја има најдобрата инвестиција, кај што Украинците гинат на местото на Американците.

1693084763112.png

Ова мене ми личи на континуиран деклајн од 30 години на либтардијата.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.895
Поени од реакции
21.364
Украинциве очигледно се повеќе од способни ако сакаат да рокаат цивилни цели од типот на возови, метроа и слично ама не го прават тоа. Тоа дроновите што им ги пуштаат се пуштени од руска територија од страна на украински уфрлени единици. Со месеци веќе им роварат на руска територија со експлозиви и со опрема. Така да ако сакаа да се однесуваат како класични терористи можат во секое време.
Cisto informativno tie ufrleni edinici niti edna drzava, bilo koga vo istorijata ne gi tretirala kako regularna vojska tuku kako teroristi.
Si ima be druze pravila vo vojuvanjeto, ne ti e ova film so Prle i Tihi.
Da skratam, toa se teroristicki akti i tie se teroristi. Dali napadnale detska gradinka, sklad so oruzje ili prodavnica za suvomesnato isto im se fakja, taka da djabe se penjavis tuka.
I zosto magicno propusti da odgovoris na prasanjeto.
Aj ke ti go povtoram.
Bas me interesira dali tv kukja e civilna ili voena cel ?
Sto veli tevterceto ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom