Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.657
Поени од реакции
3.770
Тазе инфо:

 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Estonia has suspended accepting new e-residency applications

Тие веќе што имаат (верувам не се малку) со мала провизија ќе им учинат на своите сограѓани.
Истата грешка ја правиш, едноставно не знаеш какви се односите на балтичките земји, Полска, Финска, Шведска со Русија. Стварно мислевте дека Естонците ќе им остават loophole на Русите :pos: Ги мразат од дното на душата, им населија неваспитани сељаци од Русија за време СССР, им зедоа територија (Псков од Естонија, Виборг, Карелија од Финска), им ја пратија целата (пр. естонска) интелектуала во Сибирија во гулаг и стварно мислиш ќе им помагаат на Русите да прават бизнис сега. Еве од естонски извор:


“It is important that existing Russian and Belarusian e-residents are under the heightened scrutiny of our supervisory authorities. In the coming months, we will pay special attention to them, follow their activities more closely and, if necessary, intervene by revoking their e-residency,”

Нека помогнат за провизија, тоа чекаат Естонците :icon_lol:
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.103
Поени од реакции
5.760
Голем дел од Украинците, оние од днр и лнр, со оружје, рамо до рамо со Русите, докажуваат дека не си во право.... Додуше има и од другата нацисти, кои докажуваат дека си во право.
Ако првите Украинци се 20%, а вториве 2% (и едните и другите бројки се многу над реалноста), остануваат 78% Украинци за кои што зборам јас.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Лиги ми паднале? Со што тоа ти заклучи дека лиги ми паднале? Со тоа што пропагиорам дека нацизмот треба да биде уништен? Да беше нешто што не е документирано, признато и познато, ајде де. Ама не е така.

И да, единствено нешто што го кажа точно е дека народов во државава е за гревови, поготово оние кои подржуваат нацисти.
Не е дека подржуваат нацисти (зборам за мнозинството), туку немањето на повеќе информации, медиумите прецизно бомбардираат со нивните известувања, па нормално е народ така да изјавува и да дава поддршка. Не е нормално што во меѓувреме излегуваат се повеќе информации, каде можат да се информираат и од другата страна, ама магично се претвараат во ноеви и после Цацко е крив. Е крив е, ама Цацко го боли таквото (меот) за другите :D .

На пример за овој платеников, кој да знае дека се откажал од државјанството од земјата во која е роден, му дале Украинско и оп, повторно чорбаџија :toe: .

rom May 2015 until November 2016, Saakashvili was the Governor of Ukraine's Odessa Oblast.
Сосема правилно. Требаше порано додуша ова да направат...Мада треба и оние канали со руска пропаганда што се, да престане да ги плаќа.
Не може Руска пропаганда па и уште пари да земаат. Нека им плаќа путин ако се мангупи.
Тебе кој ќе ти плати што цениве растат?

Треба да влезат јако, да ја демилитаризираат и како Германија 45та, да им се земе оружјето и нов нирнбершки процес за властите...
:popce::popce: зборчето јако е стварно јако напишано. Ти како граѓанин на држава која е членка на НАТО, што не се пријавиш...
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
Си има и добри Руси спремни за наука, развој, бизнис и слично, ама овие битангиве што им се на власт не им даваат да пркнат... Западот има обвсрка и кон тие Руси да им помогне...
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Повеќе нема ни причини ни изговор... Треба да влезат јако, да ја демилитаризираат и како Германија 45та, да им се земе оружјето и нов нирнбершки процес за властите...
Така народот Руски нема да страда во сиромаштија и санкции, русија ќе може како германија да се развива, додека руската мафија ќе биде ставена пред суд и нема да прави терор низ светот...
Треба и јас незнам што чекаат, немаат веќе изговори. Го бутнаа Украинскиот народ во оган. Го туркаат кон бездната. Веќе крајно време е да реагираат.
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
831
Поени од реакции
1.457
Еве најнова изјава на Лавров:

Да, они се уште со наративот дека влегоа во Украина за да ја "ослободат", ама ниту Украина, ниту остатокот од светот (резолуцијата на ОН за осуда на нападот на Русија) тоа го гледа така.
Навистина ли ова го кажал Лавров? Не верувам, FAKE NEWS, Deep fakes, фотошоп, извадено од контекст е, не ја гледаш поголемата геополитичка слика затоа мислиш дека е вистина. Ако нешто може да се заклучи од овие 1000+ страни на форумов е дека лицемерието и пропагандата е карактеристика само на западот.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Кина одби да ја снабдува Русија со делови за авиони


 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Да размислувале вака и Советите во ВВ2 сега немало да живеат во Европа.
Тоа е очајна паралела која ништо не објаснува. Кога Германија ја нападнала Русија, Русите имале реална панса да ја добијат војната. Не сум некој експерт за втората светска војна, но некој што разбира повеќе би можел и во проценти тоа да ги дефинира. Нека биле 70-30 за Германците, или дури 80-20, тоа е сепак многу повеќе од 0% шанси Украина да ја добие оваа војна. Ако ме стават во ринг против Мајк Тајсон, можам да бидам колку сакам храбар и јунак, резултатот секогаш ќе биде ист, ќе завршам на подот.

Затоа оваа војна мора да престане, не ни Давид против Голијат, уште полошо стојат Украинците, и секој ден на војна ќе носи повеќе жртви и уништена инфраструктуа, а крајот секако е извесен.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Си има и добри Руси спремни за наука, развој, бизнис и слично, ама овие битангиве што им се на власт не им даваат да пркнат... Западот има обвсрка и кон тие Руси да им помогне, затоа треба што побрзо да го симне од власт Путин, па макар и со воена интервенција...
Као го замислуваш тоа? Зошто до сега не го тргнаа? Како би течела инвазијата? Што е гаранција дека нема да испука боевите глави у таков чин? Сигурно ли ти е размислена длабоко идеата?
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Не, ама како во Србија треба западот да одреагира... Како што го симнаа Слобо треба и овега...
Да бидејќи е потполно исто да срушиш држава од 10 милиони без нуклеарно оружје, и држава супер сила со 7000 нуклерани глави. Како бе само ви текнуваат вакви генијални споредби?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Истата грешка ја правиш, едноставно не знаеш какви се односите на балтичките земји, Полска, Финска, Шведска со Русија. Стварно мислевте дека Естонците ќе им остават loophole на Русите :pos: Ги мразат од дното на душата, им населија неваспитани сељаци од Русија за време СССР, им зедоа територија (Псков од Естонија, Виборг, Карелија од Финска), им ја пратија целата (пр. естонска) интелектуала во Сибирија во гулаг и стварно мислиш ќе им помагаат на Русите да прават бизнис сега. Еве од естонски извор:


“It is important that existing Russian and Belarusian e-residents are under the heightened scrutiny of our supervisory authorities. In the coming months, we will pay special attention to them, follow their activities more closely and, if necessary, intervene by revoking their e-residency,”

Нека помогнат за провизија, тоа чекаат Естонците :icon_lol:
Која грешка праам?
Кој ќе ги замени тие над 400К Руски девелопери и 120К Белоруски што работат за западни компании претежно? Веќе многу компании од САД бараат дупки и очајно се обидуваат да ги надминат санкциите? Тек сега кога ќе треба да ги зголемат цените по најмалку 30-40% на и онака зголемената цена на девелоперите со ковидов, ќе ги прашам колкави ќе им се загубите и колку на крајот ќе трпи обичниот човек во САД. Омразата на Естонците, многу брго ќе се претвори во љубов, за вистинската сума пари.
Автоматски споено мислење:

Си има и добри Руси спремни за наука, развој, бизнис и слично, ама овие битангиве што им се на власт не им даваат да пркнат... Западот има обвсрка и кон тие Руси да им помогне, затоа треба што побрзо да го симне од власт Путин, па макар и со воена интервенција...
Има да... и тоа го прави со сета своја силина, канселирајќи ги сите Руси.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
дисклајмер, дали е лажна вест не знам.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Кина одби да ја снабдува Русија со делови за авиони


Некој друг извор збори за оваа вест ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom