Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Кај ќе одат само не ми е јасно, ако се вратат дома пак на сила ќе ги натерaат да идат во војна. Жал ми е за браќава немаат некој избор голем..
Тоа и е целта на ова....затоа и вакво видео и ваков однос према овие,затоа што знаат дека може да се предадат во секој момент,ако не иде како што треба.
Ако се опколени и знаат дека од другата страна ги чека тортура и(ли) смрт ќе се борат до последен куршум. Најопасен е човек кога нема каде.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.022
Поени од реакции
11.213
Како контраст на претходното видео.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Тоа се Руси, а со Руси нема заебанција кога се работи за нивна територија, рака на срце не треба да се правиме блесави имаат огромна помош од Русија.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Последно што читам, се разбира од Фејсбук бидејќи тоа е најомилениот извор за информирање на украинската хунта, наводно храбрите украински падобранци се бореле против цели тенковски дивизии од Русија :icon_lol:

Замислете, портпаролот на армијата го користи фејсбук за информирање на јавноста, а Претседателот му става лајкови. :facepalm:

Не помина многу од невидливата “руска инвазија на Украина“, а сега повторно некои фејсбук докази.

И да, нели нема ништо чудно што Русија, една од најсовремените технолошки армии, ја почнува инвазијата само со пешадија од 1000 војника. :pos:
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Последно што читам, се разбира од Фејсбук бидејќи тоа е најомилениот извор за информирање на украинската хунта, наводно храбрите украински падобранци се бореле против цели тенковски дивизии од Русија :icon_lol:

Замислете, портпаролот на армијата го користи фејсбук за информирање на јавноста, а Претседателот му става лајкови. :facepalm:

Не помина многу од невидливата “руска инвазија на Украина“, а сега повторно некои фејсбук докази.

И да, нели нема ништо чудно што Русија, една од најсовремените технолошки армии, ја почнува инвазијата само со пешадија од 1000 војника. :pos:

И сега НАТО спрема 10,000 војници за одбрана, ако случајно Русија испрате уште 1,000 војници да го освојува светот.
 
Член од
9 јуни 2009
Мислења
187
Поени од реакции
71
Обратете внимание на знамињата.[DOUBLEPOST=1409584598][/DOUBLEPOST] xf_c2F2ZXBpYy5ydS81NzM4Njc0LmpwZw==.jpeg.pagespeed.ic.pIwbIldUXG.jpg [DOUBLEPOST=1409585001][/DOUBLEPOST]
... Бидејќи бараш македонски топоними во Украина погледни на картава северозападно од Марипуљ во Запорожје областа се наоѓа едно градче со околу 20.000 жители кое по руски се вика Пологи.
Во минатото жителите од тетовско и гостиварско така се нарекувале.
Благодарам на укажувањето.
Но, тетка Вики вели:
1887 год — дата основанија как посёлок Пологи.
А сум видел табела од дваесетина новоруски места основани и/или именувани од Македонци.
Но, не ми текнува како да ја најдам пак. :)[DOUBLEPOST=1409586210][/DOUBLEPOST]
There is some truth in what you say but you are missing a vital element of high level strategy, the reason all this 'disturbance' is going on all round the world, this is that the days of the US$ being the world's reserve currency RC are numbered, and the US is fighting with every weapon it has to delay that as long as possible.

The importance of being the reserve currency is basically the US can 'print' $ and the world will accept them. So if the US wants to buy oil it can at effectively no cost. If the Ukraine wants to buy oil it has to sell something it has exported first to get $. This is the main reason the US appears to be so rich, it has effectively ripped off the world for years and the rest of the world (but not necessarily EU NATO etc) is fed up with it and with the Chinese starting to get stronger are slowly getting to the point where they can challenge it, if they form a block as strong as the US. This is where the BRICS comes in (Brazil, Russia, India, China, South Africa). In direct response to recent US bullying they have accelerated their plans and now have a BRICS Bank (instead of US dominated World Bank/IMF).

This is scaring the US, if they lose their currency power (not needed for non US trade) the extra $ they have been issuing will return to the US causing hyperinflation (think Zimbabwe) and they will rapidly become a shadow of their current economic superpower, something they cannot allow.

We are witnessing the death throws of a superpower here and as the poor people of Ukraine, Syria, Iraq etc are finding out it is not going to be pretty.

The first part of the US strategy to try and stop this is to reduce the economic power of its competitor, BRICS (the Yuan as the strongest alternative will be the next RC). It recognises that the China/Russia combination is the most dangerous element and that Russia is the easiest to hit first. That is why it spent billions in Ukraine encouraging the EU move, it had to provoke Russia to do something so that it could drive an economic wedge between Russia and its largest customer the EU. So far, that has succeeded.

Whether the US can succeed in the long run is doubtful, Russia and China are and will support each other. This is primarily an economic war that the world is in and it is being waged in the financial markets as well as in the fields of countries.

The points you make about oil, gas and weapons are just skirmishes around the main event, which most of us will only see the results of not the fight. We will know its over when (with modern communications) out of the blue and probably overnight, the dollar will crash.

We live in the most dangerous times the world has known. This is not going to be good for us 'normal' people.


со овај текст се сложувам максимално па морав да го објавам. Дури и јас не би си го објаснал мојот став подобро.
Одлично напишано, едноставно и лесно за читање но точно во целта!
Уште поинтересно е што авторот има МК на крајот од никот (JohninMK), би било интересно да се јави ако ја следи темава овде. ;)




Се работи за пост во друг форум, на тема Украина, исто како оваа тема на Кајгана.
Прочитај го обавезно, се работи за одличен пост.
http://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?236054-Ukraine-discussion-thread-Or-the-original-Butthurt-thread&p=7360363&viewfull=1#post7360363
Е, сега...

Јас на ова би "одговорил" со прашања.
Кои се тие што преселија десетици милиони работни места од САД во Кина?
Кои се тие што печатат УС долари?
Кои се тие што ги имаат најголемите фирми во Кина?
Кои се тие кои всушност раководат со САД?
Да не се исти тие некои?

Штом размислите за тоа, исчитајте ја Ивона Живковиќ каде објаснува дека можеби тие-исти-некои владеат и со Кина. Од она што го знаев за Кина од 20.-от век, ми станаа чудовишно јасни и Културната револуција и слични работи кои не се својствени за кинескиот дух.
Значи, јас го имам тоа исчитано пред година-две, и ми остана јанѕата дали Кина е тројански коњ во БРИКС.
И, не само тоа. Ама, нели, тоа е веќе нова тема.

Ако има таква тема на Кајганава, би Ви бил благодарен да ми ја укажете.

KO JE OD KINE NAPRAVIO "SUPERSILU"? (Prvi deo) JEZUITI STIŽU U KINU
KO JE OD KINE NAPRAVIO "SUPERSILU"? (Drugi deo) AMERIČKI JEJL UNIVERZITET U KINI
KO JE OD KINE NAPRAVIO "SUPERSILU"? (Treći deo) ZATVARANJE I OTVARANJE KINE KLJUČEVIMA IZ LONDONA
KO JE OD KINE NAPRAVIO "SUPERSILU"? (Četvrti deo) KINEZI – NAJJEFTINIJI ROBOVI I “NAJUSPEŠNIJI” BIZNISMENI NA SVETU[DOUBLEPOST=1409587679][/DOUBLEPOST]
Вероватно следен чекор на Путин(како што се пишува по некои портали) се санкциите кон автомобилската индустрија.Тука ЕУ е најранлива бидејќи овој сектор најлошо стои а врзува најголем број на работници.Таков против удар мислам дека ЕУ неможи да го преживее
Тоа е заушка за Ангела.

Германија изгледа беше поштедена при првиот бран возвратни забрани од руска страна.
Тоа беше можност Ангела да поработи во ЕУ за да има мировни преговори за Украина.
Штом така не бидна, следно би можело да биде забрана за увоз на возила и машини од ЕУ.
А знаеме кој е најсилен таму во тоа.

Што следува?
Конечно, по подолго време, Германија да доживее намалување на БДП-то.
А, првото тромесечје годинава и` беше поволно, нели?

Значи, очекувајте поддршка за Путин од над 90% од германскиот народ.
И, можен црвен картон за поповата ќерка.[DOUBLEPOST=1409588080][/DOUBLEPOST]
Леле какви гревови се Украинциве... Пролистајте некој нивен медиум или поминете низ Твитер, YT... Навистина веруваат дека се борат против руската армија. Навистина се за жалење:(
Што ќе кажеш за оваа масовна хистерија?

 
Последно уредено:

$korpion

MusicProducer
Член од
14 април 2009
Мислења
252
Поени од реакции
90
Одбрану Марипоуља ће бушити 50 борбених група! Порошенко предлаже мировни план, а комадант Мозговој планира ослобођење Кијева до Нове године!
  • Меркел: „Нећемо испоручивати оружје Украјини“;

  • Армија ДНР ослободила 223 заробљена припадника Националне гарде Украјине;

  • Украјина: За прекид војне операције на истоку - 57 одсто анкетираних;

  • Алексеј Мозговој: „За Нову годину ћемо са Путином пити шампањац за рођење Новоросије, а Украјинцима честитати ослобођење Кијева од олигархије“;

  • Фронталног напада на Мариупољ неће бити: прво креће 50 „специјалних борбених група“;

  • „Ајдаровци” и страни плаћеници артиљеријом отерани са аеродрома Луганска;

  • Понуда заробљеним Украјинцима: Зовите жене да дођу по вас и ми ћемо вас ослободити;

  • Андреј Пургин: „Војни успех Новорусије приморао Кијев да настави преговоре“;

  • Агенција Новорусија: Преузета контрола над аеродромима Луганска и Доњецка;

  • Сергеј Лавров: „Неће бити војне интервенције Русијеу Украјини“;

  • Владимир Путин: „Европа игнорише што украјинска армија пуца на цивиле“;

  • Вест која је одјекнула руским интернетом: „Устаници су непријатељу нанели први поморски пораз! Ура!“
 
Член од
9 јуни 2009
Мислења
187
Поени од реакции
71
Едвај чекам да видам новиве санкции на ЕУ што ќе таргетираат. Најинтересно е да видиме дали уствари ЕУ е демократска унија, и ако некој од земјите членки(Словачка, Унгарија) стави вето на новите санкции, дали ќе се испочитува тоа, или ветото важи само за Македонија.Од било какви санкции ќе страдаат ЕУ и Русија, само што европската економија и тоа како е подложна повеќе на нивните и на руските санции пошто е повеќе развиена и моментално ранлива.
Па, возила произведува и Кина.
Може тоа како компензација за руските нафта и гас.

Така, би се забрзала преселбата на работни места од Германија во Кина (како и погореспомнатите преселби од САД во Кина).

Што следува како чекор по чекор?
Намалување на побарувачката на работна сила во Германија.
Намалување на доселувањето во Германија.
Иселување на азиланти, па доселеници без германско државјанство.
Зголемување на невработеноста, ксенофобијата и сл.
Продолжението можете да си го претпоставите.

Немачка полека ќе престане да биде имачка-за-сите.

Нас особено ќе не интересира кога германските банки следствено на горното, поагресивно ќе сакаат да си ги наплатат побарувањата од Грција.
А, Грците немаат и ќе немаат пари за тоа. Грција должи над 1.600 милијарди евра. (Зар не Ви е чудно како може рата од 100-150 милијарди да има на 500-600 милијарди евра?)
Тие пари ни од далеку не се влезени во Грција. Огромен дел од тоа е вештачки додадено.
И, како може Германија да прати извршители на Грција?

Може конечно да го укине Министерството за финансии на Република Грција.
И, да почне да продава дел по дел од грчката државна сопственост.

Кој може тоа да го купи?

Кина.

И, стигнуваме до Вардарска Долина како врска на Средоземјето со дунавска Европа, како проект со кинески изведувач.
Стигнуваме до кинеските пристаништа во Солун и Пиреја.
Стигнуваме до заедничките железници на Грција, Македонија и Србија под кинеска контрола.

Сето ова веќе е разглобувано и склопувано претходниве години, барем по нашиве јавни гласила.

Возбудливо, нели?

Македонија да има навистина слободен и ефтин пристап до море и до средишна Европа.
Македонија со повеќекратно поголемо производство и продажба на храна и т.н.

--------------

Секако, може и грчкиот народ да стане заедно со малцинствата, да ја преземе власта. Да излезе Грција од НАТО и ЕУ. Да се врати драхмата. И, да се отпише вештачки накалемениот долг. А, остатокот да се обезвредни толку многу, што Грција ќе може сама економски да дише.
(y)
 
Последно уредено:
M

Mario Gómez

Гостин
At talks in the Belarusian capital, the self-proclaimed Donetsk and Lugansk People’s Republics have urged Kiev to acknowledge their autonomy within Ukraine, but said they wish to remain an integral part of the country.

LNR and DNR representatives called on the Ukrainian government to end their military operation in the country’s east so that parliamentary and local elections can take place freely.

The president, government and [parliament] Verkhovna Rada should accept… decrees granting immediate recovery from the humanitarian catastrophe, acknowledging the special status of the territories under the control of the People’s Republics, creating conditions - first of all stopping the ‘anti-terror’ operations - for free elections of local authorities and MPs,” the document with the republics' position reads.

The document also calls on Kiev to guarantee “the right to use the Russian language at an official level on the territories of the People’s Republics.
RT


Крим никој го спомнува. :D Ако не прифатат федерализација после нема ни Донбас да ги спомнуваат за Киев ќе се преговара. :D

@Аминта , ти би возел кинески возила, дај не заебавај. Инаку у Русија, како и у Америка јапонските и корејските проиведувачи заземаат најголем дел од пазарот.
 
Член од
9 јуни 2009
Мислења
187
Поени од реакции
71
Кај ќе одат само не ми е јасно, ако се вратат дома пак на сила ќе ги натерaат да идат во војна. Жал ми е за браќава немаат некој избор голем..
Секогаш имаш избор.
Секогаш можеш да кажеш НЕ.

Еве како зборуваше Ганди пред скоро еден век во Јужна Африка. (Има мнооооооогу паралели со ова сега во Украина).

 
F

FARANG

Гостин
RT


Крим никој го спомнува. :D Ако не прифатат федерализација после нема ни Донбас да ги спомнуваат за Киев ќе се преговара. :D

@Аминта , ти би возел кинески возила, дај не заебавај. Инаку у Русија, како и у Америка јапонските и корејските проиведувачи заземаат најголем дел од пазарот.
Аххх кинеска кола... Исто ко кинески мобилен пред 10 години, кој будала би купил така? Само дај уште малку време па ќе видиш кој се вози Грејт Вал
 
Член од
9 јуни 2009
Мислења
187
Поени од реакции
71
Аххх кинеска кола... Исто ко кинески мобилен пред 10 години, кој будала би купил така? Само дај уште малку време па ќе видиш кој се вози Грејт Вал
Тивка вода брег рони.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.511
Поени од реакции
11.575
Аххх кинеска кола... Исто ко кинески мобилен пред 10 години, кој будала би купил така? Само дај уште малку време па ќе видиш кој се вози Грејт Вал
Се почесто ги гледам и крвта ми замрзнува од страв, верувај ми, мртов сериозен сум.

Важат за едни од најнебезбедните возила во светот, паѓаат на речиси сите NCAP тестови, ама гледам дека нашинциве се почесто ги купуваат бидејќи се евтини и тоа сериозно ме плаши.

Не постојат пари на светов за кои би купил возило со кое само ќе си го забрзам крајот на сопствениот живот, или крајот на животот на некоја друга личност.
 
F

FARANG

Гостин
Се почесто ги гледам и крвта ми замрзнува од страв, верувај ми, мртов сериозен сум.

Важат за едни од најнебезбедните возила во светот, паѓаат на речиси сите NCAP тестови, ама гледам дека нашинциве се почесто ги купуваат бидејќи се евтини и тоа сериозно ме плаши.

Не постојат пари на светов за кои би купил возило со кое само ќе си го забрзам крајот на сопствениот живот, или крајот на животот на некоја друга личност.
дај 10 години.

и првите кинески телефони беа срање па денес од iphone до што не се прави таму.

америте им се смееја на јапонците и тојота во 60тите. види кај се денес. истото и тука веќе се случува.
 
Член од
9 јуни 2009
Мислења
187
Поени од реакции
71
Армија ДНР у Марипољу блокирала 6 официра NATO и оборила украјински Су-25 и два Ми-8
  • 13:50 01.09.2014.
КОД МЕСТА СВЕТЛОЈЕ ПРИСИЛИЛА НА ПРЕДАЈУ 96 УКРАЈИНСКИХ ВОЈНИКА


АРМИЈА Доњецке Републике није још почела напад на Мариупољ, али наставља офанзиву на јужном фронту.

Присилили су 96 украјинских војника да се предају код села Светлоје.

У борбама око Тељманова - Укри су имали 20 погинулих.

Агенција ИТАР-ТАСС пренела је да снаге ДНР у Мариупољу држе у блокади - осим украјинских војника и гардиста - и пет или шест официра NATO.

Извор из војног врха ДНР признао је да у Доњецку не знају где се у Мариупољу тачно налазе, али је нагласио: „Укри њихово присуство у граду држе у највећој тајности, али они из Мариупоља не могу да оду. Иначе, град су напустили и предтавници кијевске власти и хунтуне специјалне јединице. Остали су да га бране делови батаљона „Дњепар“ и „Азов“.“

Агенција је навела да нема потврду из других извора да су натовци блокирани у Мариупољу и објавила да је Армија ДНР у његовој околини оборила украјински Су-25 и два хеликоптера Ми-8. Додала је да су снаге хунте имале око 100 убијених и рањених.

Одреди ДНР су на фронту око Мариупоља досад преотели од Украјинаца два тенка, два оклопна транспортера, шест вишецевних ракетних бацача и 14 топова и тешких минoбацача.[DOUBLEPOST=1409592258][/DOUBLEPOST]01. 09. 2014.

PUTIN U RAZGOVORU SA BAROZOM: Da hoću, osvojio bih Kijev za dve nedelje!
Da želim, mogu da zauzmem Kijev za dve nedelje, rekao je ruski predsednik Vladimir Putin u telefonskom razgovoru predsedniku Evropske komisije Žoze Manuelu Barozu.


Navodno su o Putinovoj pretnji informisani i drugi politički čelnici u Evropi pa i nemačka kancelarka Angela Merkel. Ona je u ponedjeljak Rusiji zaprijetila uvođenjem novih sankcija.

Podsetimo, Putin je nedavno izjavio da su ruske oružane snage, uz podršku nuklearnog arsenala, spremne da se suprodstave svakoj vrsti agresije.

Putin je napomenuo da je Rusija daleko od nekog većeg konflikta, ali da je spremna u svakom trenutku da odbije bilo kakav vid agresije.

"Naši partneri bi trebalo da shvate da je najbolje ne kačiti se sa nama", rekao je Putin.

"Hvala Bogu, mislim da niko i ne pomišlja da uđe u sukob velikih razmera sa Rusijom. Želim da vas podsetim da je Rusija jedna od vodećih nuklearnih sila, naglasio je ruski predsednik.S druge strane Velika Britanija i još šest zemalja članica NATO stvoriće posebnu vojnu jedinicu veličine divizije sa 10.000 vojnika spremnih za brzo delovanje, što bi mogao biti dosad najsnažniji pokušaj Zapada da odvrati Rusiju od vojne intervencije na Ukrajinu.

Iako je plan da ta multilateralna vojna snaga bude operativna tek 2018., računa se da bi sama najava njenog formiranja mogla da deluje kao jedna od metoda odvraćanja Rusije.

Druga metoda kojom pokušavaju da odvrate Rusiju od invazije na Ukrajinu, je uvođenje dodatnih ekonomskih sankcija EU.

Izvor: 24sata.hr/Večernji.hr[DOUBLEPOST=1409592609][/DOUBLEPOST]ДНР и ЛНР траже право на војску и економску интеграцију са Русијом и Царинском унијом
  • 15:18 01.09.2014.
ПРЕГОВАРАЧИ ДОЊЕЦКА И ЛУГАНСКА У МИНСКУ ПОСТАВИЛИ УСЛОВЕ ЗА ОСТАЈАЊЕ УНУТАР СПОЉНИХ ГРАНИЦА УКРАЈИНЕ


  • Преговарачи ДНР (Андреј ПУРГИН) и ЛНР (Валериј КАРЈАКИН) у Минск дошли са документом, односно преговарачком позицијом од девет тачака међу којима је и инсистирање на „посебном статусу“ оружаних снага Доњецке и Луганске Републике, државном статусу руског језика
  • Такође на праву постављања тужилаца и судија, широким правима у спољноекономским односима, то јест - праву ДНР и ЛНР на „продубљену економску интеграцију са Русијом и Царинском унијом“ РФ, Белорусије и Казахстана
  • У документу се наглашава: „Уколико законски акти (који то гарантују) буду донети, а гаранти њихове примене буду Европска унија и Русија, Народне Републике са своје стране гарантују да ће уложити максимум напора за одржавање мира, очување јединственог економског, културног и политичког простора Украјине и целог простора Руско-Украјинске цивилизације“
У МИНСКУ се састала „контактна група за Украјину“. За истим столом су се нашли представници Кијева, Москве, ОЕБС и „југоистока Украјине“.

Доњецку Република представља њен вицепремијер Андреј Пургин, а Луганску Републику преседник парламента Валериј Карјакин. Њих двојица су позвали кијевске власти да признају „посебни статус“ двеју Народних Република Новоросије (ДНР и ЛНР) и да испуне њихове захтеве, обећавши да ће Доњецк и Луганск „уложити максимум напора за очување јединственог простора Украјине“.

Контактна група се састала после једномесечне паузе, а у документу са којим је Пургин, у име и ДНР и ЛНР, допутовао у главни град Белорусије, наглашава се:

„Равноправни преговори су за Народне Републике једини прихватљив начин решења конфликта и успотављања мира. Председник Украјине, влада и Врховна Рада дужни су да у складу са духом и словом женевских договора донесу законске акте који ће гарантовати да Украјина признаје посебни статус територија које контролишу народне републике“.



У истом документу, који је преговарачка позиција ДНР и ЛНР, још се наглашава:

„Уколико такви законски акти буду донети, а гаранти њихове примене буду Европска унија и Русија, Народне Републике са своје стране гарантују да ће уложити максимум напора за одржавање мира, очување јединственог економског, културног и политичког простора Украјине и целог простора Руско-Украјинске цивилизације. Ради прекидања братоубилачког рата и реализације током преговора преузетих обавеза, Народне Републике ће дате гаранције потврђивати доношењем закона, аката и декларација неопходних за испуњење преузетих обавеза“.

Уочи почетка преговора, Пургин је изјавио: „Дошао сам са предлозима који могу помоћи да се нађу додирне тачке, да се скрати рат и смање жртве. То су почетни предлози за консултациони преговорни процес“.

Прецизирао је да преговарачака платформа Народних Република садржи девет тачака, али је нагласио: „Ово је сам почетак преговора. Тешко да ће донети било шта велико“.

Међу тих девет тачака је и инсистирање на „посебном статусу“ оружаних снага Доњецке и Луганске Републике, државном статусуруског језика, праву постављања тужилаца и судија, широким правима у спољноекономским односима, то јест - праву ДНР и ЛНР на „продубљену економску интеграцију са Русијом и Царинском унијом“ РФ, Белорусије и Казахстана.

Кијевску хунту у Минску представља бивши председник Украјине леонид Кучма, Русију њен амбасадор у Кијеву Михаил Зурабов, а ОЕБС опуномоћеник за Украјину Хајди Талијавини.[DOUBLEPOST=1409593081][/DOUBLEPOST]Погледнете ги украинските загуби во оклопна техника по месеци.
http://lostarmour.info/analytics/

А кога, каде и што од горното е изгубено...
http://lostarmour.info/spoils/
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom