Препорака за добар соковник и блендер

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.643
Вчера и го купивме црвениот на мајка ми за 50-ти роденден. И викам еве ова ти е за да живееш уште 50 год :LOL: и да престане да пие апчиња за холестероли и масти. Инаку разликата со сивиот е во додатната опрема инаку се исти. Со црвениов добиваш само една висока чаша и едно сечило, тоа стандардното. А за гаранција, тоа со доплаќањето е само маркетиншки трик да ти извлечат повеќе пари. Како би влијаело дали ќе се расипе или не ако јас да доплатам 600 ден за +1 год гаранција? Никако. Со тоа практично предвреме си ја плаќаш евентуалната поправка на дефект кој “би настанал“ во некое идно време. Ако правилно се користи, апаратов би требало да е оперативен со години, сепак не е некоја кинезарија за 1000-2000 ден.

П.С. Уште не сум го пробал :D Снема банани нешто, да одам да купам па ќе го пробам. Ме интересира дали некој има сомелено јапонско јаболко внатре? Знам дека се многу здрави, тоа е овошје што не се прска, а и има сладникав вкус, па во блендеров можда добро ќе дојде.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.503
Поени од реакции
14.678
Јас секој ден ставам. Совршено доаѓа јапонското јаболко. Дава густина, а нема многу интензивен вкус.

( само бирај меки, посочни се )
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.643
Јас секој ден ставам. Совршено доаѓа јапонското јаболко. Дава густина, а нема многу интензивен вкус.

( само бирај меки, посочни се )
Да да знам дека меки се јадат, да не речам скапани :D пошто ако се цврсти се скоро бескорисни, како компири се.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Вчера и го купивме црвениот на мајка ми за 50-ти роденден. И викам еве ова ти е за да живееш уште 50 год :LOL: и да престане да пие апчиња за холестероли и масти. Инаку разликата со сивиот е во додатната опрема инаку се исти. Со црвениов добиваш само една висока чаша и едно сечило, тоа стандардното. А за гаранција, тоа со доплаќањето е само маркетиншки трик да ти извлечат повеќе пари. Како би влијаело дали ќе се расипе или не ако јас да доплатам 600 ден за +1 год гаранција? Никако. Со тоа практично предвреме си ја плаќаш евентуалната поправка на дефект кој “би настанал“ во некое идно време. Ако правилно се користи, апаратов би требало да е оперативен со години, сепак не е некоја кинезарија за 1000-2000 ден.

П.С. Уште не сум го пробал :D Снема банани нешто, да одам да купам па ќе го пробам. Ме интересира дали некој има сомелено јапонско јаболко внатре? Знам дека се многу здрави, тоа е овошје што не се прска, а и има сладникав вкус, па во блендеров можда добро ќе дојде.
Welcome in the club! Со здравје да го служите. :D

Иначе не се согласувам дека си ја плаќаш евентуалната поправка, не дај боже да се расипе без гаранција, не верувам дека поправката би те коштала помалце од 1000 денари. А за 300 денари годишно стварно се исплати, јас земав за 3 години и барем знам мирен сум.
Е сеа не знам каква им е политиката таму, дали се фер или пак кога ке го однесеш ќе ти речат извини дечко овој дефект е од неправилно ракување и прц не ти важи гаранцијата и џабе фрлени пари.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
Дали тие што го зедоа црвениот блендер од топ шоп со него може да мелат и јаткасти плодови семки и слично затоа што на топ шоп гледам има само едно сечило за екстракција, а не и за мелење, додека пак сивиот има две сечила?

Сивиот:
Сетот вклучува:

  • Сечило за екстракција
  • Сечило за мелење
  • Основа на моторот
  • Висока чаша (0,7л.)
  • Ниска чаша (0,5л.) со обрач
  • Ниска чаша (0,5л.) со држач и обрач
  • Капаци х 2
  • Прирачник со рецепти

Црвениот:
Сетот од 4 парчиња вклучува:
  • 1 x основа
  • 1 x висока чаша (0,7l)
  • 1 x двојно сечило за екстракција
  • 1 x NutriBullet упатство за употреба и книга со рецепти
И во описот на страната на топ шоп под делот за предности кај сивиот се опишани двете постапки и екстракција и мелења, а кај црвениот само екстракција
http://www.delimano.com.mk/elektricni-uredi/nutribulet.html
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.503
Поени од реакции
14.678
Можеш само во смути ако ги ставиш, со овошјето и зеленчукот ќе се смелат.
Ако ти требаат посебно мелени, тоа сечиво што оди со црвениот не е погодно.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.643
Дали тие што го зедоа црвениот блендер од топ шоп со него може да мелат и јаткасти плодови семки и слично затоа што на топ шоп гледам има само едно сечило за екстракција, а не и за мелење, додека пак сивиот има две сечила?

Сивиот:
Сетот вклучува:

  • Сечило за екстракција
  • Сечило за мелење
  • Основа на моторот
  • Висока чаша (0,7л.)
  • Ниска чаша (0,5л.) со обрач
  • Ниска чаша (0,5л.) со држач и обрач
  • Капаци х 2
  • Прирачник со рецепти

Црвениот:
Сетот од 4 парчиња вклучува:
  • 1 x основа
  • 1 x висока чаша (0,7l)
  • 1 x двојно сечило за екстракција
  • 1 x NutriBullet упатство за употреба и книга со рецепти
И во описот на страната на топ шоп под делот за предности кај сивиот се опишани двете постапки и екстракција и мелења, а кај црвениот само екстракција
http://www.delimano.com.mk/elektricni-uredi/nutribulet.html
Дополнителното ноже ми рекоа дека се докупува за 600 ден ако сакаш. Да добро би било и тоа да се има за мелење бисквити, бадеми, ореви, ленено семе итн...
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.643
1419436_10207558588820324_436897074_o.jpg

Јапонско јаболко, банана, цвекло, компот од праски домашен, куркума, цимет, ленено и чиа семе и вода секако. Одличен е нутри булетот :aplauz:
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.503
Поени од реакции
14.678

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Welcome in the club! Со здравје да го служите. :D

Иначе не се согласувам дека си ја плаќаш евентуалната поправка, не дај боже да се расипе без гаранција, не верувам дека поправката би те коштала помалце од 1000 денари. А за 300 денари годишно стварно се исплати, јас земав за 3 години и барем знам мирен сум.
Е сеа не знам каква им е политиката таму, дали се фер или пак кога ке го однесеш ќе ти речат извини дечко овој дефект е од неправилно ракување и прц не ти важи гаранцијата и џабе фрлени пари.
За жал под б) (n)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Ти се расипа? :(
Не, не земав нутри се' уште и тоа баш заради ова. Многу блиска пријателка има доста производи земено од топ шоп и баш кога ја прашав ми рече дека е многу незадоволна од сервисот. Биле многу непрофесионални и само гледале како да заматкаат, да не поправат, ниту да заменат нешто ако не се поправа. :unsure:
Иначе почнав да користам рачен миксер што функционира и како блендер (прилично е силен, со 600W мотор), направив неколку „смутиња“ ( :D ) и супер излегоа. Сигурно во нутрито се подобри ама додека да си земам соодветен блендер и ова ќе се најде за фикс со витамини и по некоја семка.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
За жал под б) (n)
Не ме изненадува таквото однесување. Пострашно е што кај скоро сите сервисери е иста политиката.
Пред нецел месец имав слична работа со телефонот, кај некој од овластениве сервисери. И го кажувам дефектот на вработената и цела среќна "да да ќе го средиме, 70 евра кошта цел екран" (некои темни флеки ми излегоа па на бела позадина многу се забележуваа, не беше уаауу дефект ама кога имам гаранција зошто да не, а си функционираше скроз телефонот). После и викам "а дали со гаранција би ми го прифатиле?" Вика да да, ама стар модел ти е телефонот, помината ти е, штета (уште ми глуми емпатија). И ете и ја подавам гаранцијата, уште три месеци валидна. И почна да ме убедува ко демек па не е ова проблем, си функционира, почна да превртува очи, да ме разубедува.
Глупости, ко демек од свој џеб ги даваат парите.
Да не дојде до тоа, а да се расправаш по продавници па и тоа не бива. Не знам како да се искорени овој вид на вработени.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.135
Поени од реакции
2.777
Има ли некој искуство со Delimano Fusion Juicer?
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Има ли некој искуство со Delimano Fusion Juicer?
Jaс имам Макс, градбата им е иста, моќноста не знам.
Знам само дека ќе ти скурчи од миење, 5-6 дела има, а сечилата кај што се не се чисти баш лесно.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
Да се пофалам го зедов црвениот нутри булет :D и супер е.
Ме интересира само дали можеш под чешма да го миеш капакот каде што е сечилото?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom