Пренди - колкава плата земаат вработените?

Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Малце надувани цени

Градинка 1500 денари.Памперси во вредност од 1200 денари или 120 пампесри.Рефус памперс еден е 10 денари,доволно за 1-1,5 месец.И автобуска карта е 1400 денари и ти остануваат пари за некоја сметка
А цигарите или ќе пушиш родео или ќе ги оставиш,на крај краева луксуз се,не се потреба
Може би треба малку луксуз нели. Општо земено добро би биле 6000 нели? Ако тоа сакаш да го кажеш не праам муабет више пошто очигледно со сила збориш.
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
318
Поени од реакции
99
Не драг пријателе, деградирање на личноста е кога ќе чекаш некој друг да те издржува, работоспособен си но не сакаш да работиш за плата од 12 000!!!!!!!!!
Со 12000 денари ништо не сум постигнал. Пак ке треба да чекам на друг за да ми ја регистрира колата (повеќе од 1 месечна плата), да ми помага за сметките на зима (пак 1 месечна плата), да ти помогни да го поднаполниш фрижидерот... Ова драга пријателке те прави инвалид во општеството. Сите живееме во куќа/стан спечалени од тато-мама/баба-дедо. Да требаше сами да си обезбедуваме кров над глава сега 99% ќе бевме бездомници :tapp:
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Може би треба малку луксуз нели. Општо земено добро би биле 6000 нели? Ако тоа сакаш да го кажеш не праам муабет више пошто очигледно со сила збориш.
И не го сваќај толку лично

Брат ти сопругата х 100000 денари и етети луксуз со 200000 месечно,ама пак негде ќе зашкрипи и пак ќе ви бидат малку.

Колку и да има човечкото око ненаситно е
--- надополнето: 10 јули 2012 во 22:41 ---
Со 12000 денари ништо не сум постигнал. Пак ке треба да чекам на друг за да ми ја регистрира колата (повеќе од 1 месечна плата), да ми помага за сметките на зима (пак 1 месечна плата), да ти помогни да го поднаполниш фрижидерот... Ова драга пријателке те прави инвалид во општеството. Сите живееме во куќа/стан спечалени од тато-мама/баба-дедо. Да требаше сами да си обезбедуваме кров над глава сега 99% ќе бевме бездомници :tapp:
Со 12000 ништо не си постигнал бидејќи не си морал,затоа што мама и тато секоја дупка ти ја пополнувале.
Да немаш кој да ти помогне и пет члено семејство да живеете со 14000 тогаш повеќе ќе ги цениш парите
Лесно е кога имаш тато носи мама меси.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Хммм...
Се изначитав се и сешто... не критикувам никого, нема да цитирам никого. Само нешто ќе кажам, онака, воопштено, одоколу... и ќе се земам за пример.
Кога прв пат почнав да работам, тоа беше некаде 2001 година, првата плата која ја земав беше 7000 денари. Ерген бев, работата не ми беше нити погодена на струката, нити ја сакав, ама и тоа беше доволно да не барам пари од моите.
Не се срамев од тоа што го работев, поштено си одработував, поштено си земав плата.
Потоа, се поклопија некои коцкички, сменив работно место, земав нешто повеќе плата...
И, пак... и пак...
Поентата ми е да научите да го цените сопствениот заработен денар. Тоа е Ваш, сладок денар. Работата е работа - мора да се живее од нешто. Уживање нема во работата, т.е. ретко има.
Во секој случај, подобро е и некој минималец отколку седење дома и нервоза.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Хммм...
Се изначитав се и сешто... не критикувам никого, нема да цитирам никого. Само нешто ќе кажам, онака, воопштено, одоколу... и ќе се земам за пример.
Кога прв пат почнав да работам, тоа беше некаде 2001 година, првата плата која ја земав беше 7000 денари. Ерген бев, работата не ми беше нити погодена на струката, нити ја сакав, ама и тоа беше доволно да не барам пари од моите.
Не се срамев од тоа што го работев, поштено си одработував, поштено си земав плата.
Потоа, се поклопија некои коцкички, сменив работно место, земав нешто повеќе плата...
И, пак... и пак...
Поентата ми е да научите да го цените сопствениот заработен денар. Тоа е Ваш, сладок денар. Работата е работа - мора да се живее од нешто. Уживање нема во работата, т.е. ретко има.
Во секој случај, подобро е и некој минималец отколку седење дома и нервоза.
Џабе објаснуваш кога повеќето на форумов се џабе лебо јадачи,навикнати тато носи мама меси
 
Член од
1 септември 2011
Мислења
177
Поени од реакции
113
преку глава ми е да се објаснувам со снобови кои не знаат да го ценат денарот на оваа немаштија, кои најверојатно не виделе зорт во животот и тука ми солат памет како они за 12 000 ден. ич не се нафаќале.
При тоа еден член ми спомна дека сеуште живеел со мама/тато( барем јас така сфатив од постот) а се фали дека има убави примања па ме интересира зошто не се осамостои?
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
преку глава ми е да се објаснувам со снобови кои не знаат да го ценат денарот на оваа немаштија, кои најверојатно не виделе зорт во животот и тука ми солат памет како они за 12 000 ден. ич не се нафаќале.
При тоа еден член ми спомна дека сеуште живеел со мама/тато( барем јас така сфатив од постот) а се фали дека има убави примања па ме интересира зошто не се осамостои?
za da bides samostoen u drzavava najmalce ti trebaat od 700-800 eura primanja taka da neveruvam deka droljonot zima tolku osven ako ne e nekoj menager :sneaky:
 
Член од
1 септември 2011
Мислења
177
Поени од реакции
113
za da bides samostoen u drzavava najmalce ti trebaat od 700-800 eura primanja taka da neveruvam deka droljonot zima tolku osven ako ne e nekoj menager :sneaky:
крај краева и да е менаџер, колку од нас можат да се снајдат како него, и дали тоа му дава за право да ги потценува сите оние кои земаат помала плата?
Параспури и лингури кои не излегле од под сукњата на мајката а солат памет за раскош... Е тие таквите и 2000 евра да им дадеш плата малку ќе им бидат!
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
крај краева и да е менаџер, колку од нас можат да се снајдат како него, и дали тоа му дава за право да ги потценува сите оние кои земаат помала плата?
Параспури и лингури кои не излегле од под сукњата на мајката а солат памет за раскош... Е тие таквите и 2000 евра да им дадеш плата малку ќе им бидат!
Stom nekoj ne gi ceni parite ke gi nema toa e taka , sekoj denar e vazen bez razlika kako e zaraboten .Lesno e koga imas ama bidi maz koga ke nema ,tie fazi mnogumina gi pominale i naviknati na pari se spustaat dole i taka dembeli sto nenaucile nisto vo zivotot nemozat da se krenat odnovo....
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Која немаштија бре секој трет вози кола и мотор и пуши цигари, пие кафе и пиво секој ден и било немаштија како не и после се жалат зимале мала плата не им стигнувало.

Точно дека треба парата да се цени, но да зимаат 6000 ден тоа е понижувачко рамно на оние кои работат во рудниците во Aфрика. :(
Едно време стигнуваа тие пари за цела фамилија, но тогаш немаше сметки за мобилен, интернет и струјата беше поефтина околу 500 ден плаќаавме.
Основните прехрамбени продукти беа многу поефтини речиси 50% поефтини од сега. Цигарите беа 20 ден. Во тоа време и мајка ми зимаше 6000 ден плата и дома имавме се.
A сега само за сметки идат тие пари.

Сега немој да планирате дека ќе одржувате фамилија со 6000 ден на ваква скапотија. Е ако сте сами и тие пари ви се за излевање со другари/другарки а мама и тато да ви плаќаат сметките и да ве хранат тогаш може да ви стигне таа плата.

Лично јас не прифаќам да работам за 6000 ден, млад сум можам за повеќе имам сила и знаење, а ако нема тука ете има во странство. Таму би бил метач на улици ама барем знам дека ќе бидам платен а не понижен.
Со малку верба секој ќе успее а ако чекаш дома да ти донесат 1000 евра ништо не бива.

Познавам многу кои зимаа мала плата и беа задолжени секаде, но денес се газди благодарение на тоа што навреме се одлучија да заминат на друго место да ја бараат работата а не во партиите и сега спијат во пари. (y)
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Хммм...
Се изначитав се и сешто... не критикувам никого, нема да цитирам никого. Само нешто ќе кажам, онака, воопштено, одоколу... и ќе се земам за пример.
Кога прв пат почнав да работам, тоа беше некаде 2001 година, првата плата која ја земав беше 7000 денари. Ерген бев, работата не ми беше нити погодена на струката, нити ја сакав, ама и тоа беше доволно да не барам пари од моите.
Не се срамев од тоа што го работев, поштено си одработував, поштено си земав плата.
Потоа, се поклопија некои коцкички, сменив работно место, земав нешто повеќе плата...
И, пак... и пак...
Поентата ми е да научите да го цените сопствениот заработен денар. Тоа е Ваш, сладок денар. Работата е работа - мора да се живее од нешто. Уживање нема во работата, т.е. ретко има.
Во секој случај, подобро е и некој минималец отколку седење дома и нервоза.
Ја знаеме она : Бадијала работи , бадијала не седи.

Но сепак кога живееш во семејство со солидни примања , а 6000 денари ти се месечните трошкови на семејството само за телефони и остала текнологија, тогаш нормално не ти се работат за толку пари.
А таму кај што има ниска плата , таму најчесто има и тешка работа , робување, 10 часа , недела , празници , горештини ... гајле не му е на робовладетелот.

Да речеш дека работам за 6000 денари и задоволен сум ... не ми изгледа искрено.

Да , задоволен си , ако дома никој не носи ниеден денар и сите очекуваат од тебе ... а има недостиг на работни места-многу невработени ... и спремен си да работиш се и сешто за било каква плата.

Зависи каква цел имаш.

Ако ти требаат пари само за себе , ситни трошкови ... ќе работиш и за 6000 денари.
Но ако си пред женење , а ти требаат услови за живот ... со тие 6000 денари има да останеш цел живот без семејство.

Нашиот систем е анти трето дете , создади иднина , не абортирај ...

Верувам и вие се сложувате дека 6000 денари е мизерна плата , сваќам дека болје 6000 денари него 0 , но да не даде Господ никому со 6000 денари плата да издржува семејство.
За едно просечно семејство да живее нормално , месечните примања треба да бидат над 20.000 денари.

Се плашам да признаам дека моментално не би работал за 6000 денари.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Па ти поарно работи беспари, ем подобро за газдата, ем нема да се чувствуваш посрано како кога ја земаш платата која веќе однапред е наменета за сметката за струја (ако стига)...
Бреј, каква мудрост кажа, страшно.
--- надополнето: 11 јули 2012 во 08:41 ---
Градинка е 2400 ден. Пелени за недела ипол 1200 ден. Пола ги потроши, уште нешто ќе купиш? Автобуска карта 1900 ден. Вода, стурја, интернет - госпо ќе плати... Другото се знае мама и тато?:eek: Заборавив а цигари??
А подобро, градинка, автобуска карта.. да плаќаат мама и тато, исто така?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
А подобро, градинка, автобуска карта.. да плаќаат мама и тато, исто така?
Најдобро се да плаќаат мама и тато, уствари дедовците и бабите на детето. Ако може и во крлежи да се претворат тогаш е најдобро.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom