Прашање за Христијанството III

Член од
3 септември 2010
Мислења
5.854
Поени од реакции
8.274
Во контекст на твојава дилема, како може Бог во исто време да бара преку Мојсеј фараонот да ги ослободи евреите, а од друга страна да му го закорави срцето за да не ги пушти?

Излез 9:
12. Ама Господ го закорави срцето на фараонот, па тој не ги послуша Мојсеја и Арона, како што Господ и му рече на Мојсеја
Го закоравил уште повеќе веќе закоравеното срце на злиот фараон, oткако трпеливо му дал неколку шанси пред тоа.

Излез 7:
13. Но срцето Фараоново се стврдна и не ги послуша нив, како што им беше рекол Господ.

Потоа следува:

Излез 7:
22. Но и врачевите египетски го направија истото со своето вражање. И срцето на Фараонот се ожесточи и тој не ги послуша нив, како што им беше рекол Господ.

После тоа следува:

Излез 8:
15. А кога Фараонот виде дека злото помина, му отврдна срцето, и не ги послуша нив, како што беше рекол Господ.

Па следува:

Излез 8:
19. И му рекоа вражачите на Фараонот: “Ова е знак Божји!” Но срцето на Фаронот пак се стврдна, и не ги послуша, како што беше рекол Господ.

Па после ова следува:

Излез 8:
32. Но пак затврдна срцето Фараоново, и пак не го пушти народот.

Дури тогаш следува:

Излез 9:
12. Ама Господ го закорави срцето на фараонот, па тој не ги послуша Мојсеја и Арона, како што Господ и му рече на Мојсеја
Е сега ти го пренебрегнуваш фактот дека фараонот бил суров и немилосрден човек пред Господ да му го отврдне срцето уште повеќе.

Тука Господ е толку „неправеден“ што му го стврднал срцето на фараонот, колку што ти би бил неправеден кога би натерал жаба да скокне во вир. Како што природата на жабата е да скока во вирови, така и природата на фараонот била нечовечка.

Запомни:

Бог е праведен судија, и силен, и долготрпелив и не се гневи секој ден.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Излез 7:
22. Но и врачевите египетски го направија истото со своето вражање. И срцето на Фараонот се ожесточи и тој не ги послуша нив, како што им беше рекол Господ.
Еврејскио бог е појак од Египескиот бог?
 

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
Го закоравил уште повеќе веќе закоравеното срце на злиот фараон, oткако трпеливо му дал неколку шанси пред тоа.
Значи господ фактички влијаел врз слободната волја на фараонот. А јас пак мислев дека господ не може да не контролира како марионетки...
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.854
Поени од реакции
8.274
Значи господ фактички влијаел врз слободната волја на фараонот. А јас пак мислев дека господ не може да не контролира како марионетки...
На оваа слободна волја мислиш:

15. Освен тоа, царот египетски им се обрати на бабиците еврејски, од кои на едната и’ беше името Сепфора, а на другата Фуа;
16. и им рече: “Кога ќе бабувате кај Еврејките, и при породувањето, ако видите дека е машко, убијте го, а ако биде женско, запазете го!”
 

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
На оваа слободна волја мислиш:

15. Освен тоа, царот египетски им се обрати на бабиците еврејски, од кои на едната и’ беше името Сепфора, а на другата Фуа;
16. и им рече: “Кога ќе бабувате кај Еврејките, и при породувањето, ако видите дека е машко, убијте го, а ако биде женско, запазете го!”
Па да, без разлика колку е злобен некој човек, мислев дека според вас Христијаните, господ ни дал слободна волја да носиме сопствени одлуки во нашиот живот, инаку не гледам причина зошто би не судел за нашите одлуки, ако не се наши.

Освен тоа, подоцна нели господ ги убива сите првородени машки, што многу наликува на одмазда за тоа горенаведеното. Ми е чудно зошто еден бог, што е семоќен, сезнаен и што не, би се замарал со толку бедна човечка особина како што е желбата за одмазда.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
З

Дали според тебе ова е доаѓањето на Утешителот?
nisto ne e spored mene tuku spored biblijata
Vo Evangelie spored Jovana 16 ( 7) No jas vistinata vi ja kazuvam: podobro e za vas jas da si otidam, oti, ako ne si otidam,Utesitelot nema da dojde pri vas; ako, pak, zaminam, ke vi go pratam ( 8) A on koga ke dojde ke go izoblici svetot za grev, i za pravda i za sud. A koga ke dojde On, Duhot na vistinata, ke ve upati vo sekoja vistina; no od sebe nema da zboruva, a ke govori sto cue, i ke vi ja kaze idninata

Isus vo ovie citati zboruva za Duhot na vistinata koj ke dojde, zosto ako toj ne otide, Utesitelot nema da dojde pri lugeto... i toj ke ja kazuva vistinata i nema da govori od sebe, ke govori toa sto ke cue...,odgovorot tvoj e deka ova se odnesuva na svetiot duh, jas ke ti odgovoram deka greshis... dali Isus veli taka?Isus veli:ako ne si otidam,Utesitelot nema da dojde pri vas; A Svetiot duh veke bil na zemjava, Povikuvaekise na na kazuvanjeto na Biblijata, za raganjeto na isus se veli : deka Svetiot duh ja osena Marija i taja zabremeni. Biblijata veli deka Svetiot Duh veke bil na zemjava, A Isus veli deka ako ne otide DUHOT NA VISTINATA nema da dojde, sto kazuva deka ova prorostvo ne se odnesuva na Svetiot Duh.

dali na svetiot duh moze da mu se prepise svojstvo deka go zboruva i go kazuvaa ona sto go slusa ?
А кога ќе дојде Тој, Духот на Вистината, ќе ве упати во сета вистина, зашто нема да зборува Сам од Себе, а ќе зборува она што слуша,
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Го закоравил уште повеќе веќе закоравеното срце на злиот фараон, oткако трпеливо му дал неколку шанси пред тоа.

Излез 7:
13. Но срцето Фараоново се стврдна и не ги послуша нив, како што им беше рекол Господ.

Потоа следува:

Излез 7:
22. Но и врачевите египетски го направија истото со своето вражање. И срцето на Фараонот се ожесточи и тој не ги послуша нив, како што им беше рекол Господ.

После тоа следува:

Излез 8:
15. А кога Фараонот виде дека злото помина, му отврдна срцето, и не ги послуша нив, како што беше рекол Господ.

Па следува:

Излез 8:
19. И му рекоа вражачите на Фараонот: “Ова е знак Божји!” Но срцето на Фаронот пак се стврдна, и не ги послуша, како што беше рекол Господ.

Па после ова следува:

Излез 8:
32. Но пак затврдна срцето Фараоново, и пак не го пушти народот.

Дури тогаш следува:



Е сега ти го пренебрегнуваш фактот дека фараонот бил суров и немилосрден човек пред Господ да му го отврдне срцето уште повеќе.

Тука Господ е толку „неправеден“ што му го стврднал срцето на фараонот, колку што ти би бил неправеден кога би натерал жаба да скокне во вир. Како што природата на жабата е да скока во вирови, така и природата на фараонот била нечовечка.

Запомни:

Бог е праведен судија, и силен, и долготрпелив и не се гневи секој ден.
Значи поради тоа што фараонот бил суров, Бог му го закоравил уште повеќе срцето.....?! И потоа го казнил затоа што не ги пуштил евреите?! И тебе ова ти е нормално а примерот со куранот не ти е?!
Инаку, зборуваме за Бог за кој вие верувате дека е семоќен и сезнаен и дека се потекнува и зависи од него?![DOUBLEPOST=1430425288][/DOUBLEPOST]
Запомни:

Бог е праведен судија, и силен, и долготрпелив и не се гневи секој ден.
Значи за тебе ако некој е суров, праведно е да го направиш уште посуров, за потоа да го казниш?!
Плус, зошто семоќен ентитет од кого потекнува и зависи се би судел?! Судењето е акт со кој ги делиш нештата на добри и зли, праведни и неправедни, потребни и непотребни! Ако се потекнува од Бог, од кого е тоа што тој ќе го осуди како грешно, непотребно?
 
Последно уредено:

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
nisto ne e spored mene tuku spored biblijata
Не е според тебе!?
А ова кој го толкува? @close?
Isus vo ovie citati zboruva za Duhot na vistinata koj ke dojde, zosto ako toj ne otide, Utesitelot nema da dojde pri lugeto... i toj ke ja kazuva vistinata i nema da govori od sebe, ke govori toa sto ke cue...,odgovorot tvoj e deka ova se odnesuva na svetiot duh, jas ke ti odgovoram deka greshis... dali Isus veli taka?Isus veli:ako ne si otidam,Utesitelot nema da dojde pri vas; A Svetiot duh veke bil na zemjava, Povikuvaekise na na kazuvanjeto na Biblijata, za raganjeto na isus se veli : deka Svetiot duh ja osena Marija i taja zabremeni. Biblijata veli deka Svetiot Duh veke bil na zemjava, A Isus veli deka ako ne otide DUHOT NA VISTINATA nema da dojde, sto kazuva deka ova prorostvo ne se odnesuva na Svetiot Duh.
Сам си ги вадиш библиските цитати, така и си ги толкуваш, самодоволно, неразбрано, нехристијански, а бараш христијански одговор.:toe:


dali na svetiot duh moze da mu se prepise svojstvo deka go zboruva i go kazuvaa ona sto go slusa ?
Ова прашање претпоставувам само ти го разбираш. :misticen:
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Дали некој знае што одприлика пишува на крстот?
 

Attachments

Член од
3 септември 2010
Мислења
5.854
Поени од реакции
8.274
Дали некој знае што одприлика пишува на крстот?
На горниот дел пишува дел од молитвата Оче наш на шпански:

Padre nuestro,
que estás en los cielos,
santificado sea tu Nombre;
venga tu Reino;
hágase tu Voluntad así en la tierra como en el cielo.

На долниот дел не знам што е напишано.[DOUBLEPOST=1430496656][/DOUBLEPOST]
Значи поради тоа што фараонот бил суров, Бог му го закоравил уште повеќе срцето.....?! И потоа го казнил затоа што не ги пуштил евреите?! И тебе ова ти е нормално а примерот со куранот не ти е?!
Инаку, зборуваме за Бог за кој вие верувате дека е семоќен и сезнаен и дека се потекнува и зависи од него?!
Не поради тоа што фараонот бил суров, Бог му го закоравил срцето уште повеќе, туку му го закоравил срцето откако неколкупати по ред не сакал да Го послуша.


Значи за тебе ако некој е суров, праведно е да го направиш уште посуров, за потоа да го казниш?!
Плус, зошто семоќен ентитет од кого потекнува и зависи се би судел?! Судењето е акт со кој ги делиш нештата на добри и зли, праведни и неправедни, потребни и непотребни! Ако се потекнува од Бог, од кого е тоа што тој ќе го осуди како грешно, непотребно?
А што би било праведно за суровиот фараон? Господ да го потапша по рамо и да му рече: Браво!?
Точно е дека фараонот имал слободна волја, но слободната волја не значи да правиш што ќе ти текне и да наштетуваш на другите околу тебе;). Затоа фараонот е осуден.
И тоа прилично благо.
Замисли ти да имаше дел од моќта на Господ и никаквецот фараон да те зафркаваше цело време. Колку долго време би го трпел и колку шанси би му пружил? Да не се лажеме, сигурно од фараонот и неговата војска не би останал ни атом.
 
Последно уредено:
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
Не е според тебе!?
А ова кој го толкува? @close?





[/quot
dobro rekov ne e spored mene taka da mislev na ovoj bibliski tekst

Vo Evangelie spored Jovana 16 ( 7) No jas vistinata vi ja kazuvam: podobro e za vas jas da si otidam, oti, ako ne si otidam,Utesitelot nema da dojde pri vas; ako, pak, zaminam, ke vi go pratam ( 8) A on koga ke dojde ke go izoblici svetot za grev, i za pravda i za sud. A koga ke dojde On, Duhot na vistinata, ke ve upati vo sekoja vistina; no od sebe nema da zboruva, a ke govori sto cue, i ke vi ja kaze idninata[DOUBLEPOST=1430506779][/DOUBLEPOST]
Не е според тебе!?
А ова кој го толкува? @close?

Сам си ги вадиш библиските цитати, така и си ги толкуваш, самодоволно, неразбрано, нехристијански, а бараш христијански одговор.:toe:
ova sto jas go tolkuvam sakam da se razbereme za i okolu doaganjeto na utesitelot ,Isus vo ovie citati zboruva za utesitelot koj ke dojde, zosto ako toj ne otide, Utesitelot nema da dojde pri lugeto... i toj ke ja kazuva vistinata i nema da govori od sebe, ke govori toa sto ke cue...,

odgovorot tvoj e deka ova se odnesuva na svetiot duh,

moeto mislenje e;

Isus veli:ako ne si otidam,
Utesitelot nema da dojde pri vas;
A Svetiot duh veke bil na zemjava,
Povikuvaekise na na kazuvanjeto na Biblijata,
za raganjeto na isus se veli :
deka Svetiot duh ja osena Marija i taja zabremeni.
Biblijata veli deka Svetiot Duh veke bil na zemjava,
A Isus veli deka ako ne otide DUHOT NA VISTINATA nema da dojde, sto kazuva deka ova prorostvo ne se odnesuva na Svetiot Duh. e ova e moe mislenje
e jas ti postavuvam prasanje ?

dali na svetiot duh moze da mu se prepise svojstvo deka go zboruva i go kazuvaa ona sto go slusa ? zatoa sto isus veli;
Utesitelot nema da dojde pri lugeto...
i toj ke ja kazuva vistinata
i nema da govori od sebe,
ke govori toa sto ke cue
.
pa zatoa i te prasav dali na svetiot duh moze da mu se prepise svojstvo deka go zboruva i go kazuvaa ona sto go slusa ?a ti mi odgorovi
Ова прашање претпоставувам само ти го разбираш.
zarem ti ne go razbiras?

isus vlei;
utesitelot spored vas svetiot duh ke ja kazuva vistinata i nema da govori od sebe ke govori sto ke cue pa zatoa i jas ve prasav dali na svetiot duh moze da mu se prepise svojstvo deka go zboruva i go kazuvaa ona sto go slusa ?

sto e toa sto ne mozes da razberes vo ova prasanje?

ednostavno moze ili ne moze ima li svetiot duh takvo svojstvo za sluh i za govor?;)
 
Последно уредено:

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
dobro rekov ne e spored mene taka da mislev na ovoj bibliski tekst

Vo Evangelie spored Jovana 16 ( 7) No jas vistinata vi ja kazuvam: podobro e za vas jas da si otidam, oti, ako ne si otidam,Utesitelot nema da dojde pri vas; ako, pak, zaminam, ke vi go pratam ( 8) A on koga ke dojde ke go izoblici svetot za grev, i za pravda i za sud. A koga ke dojde On, Duhot na vistinata, ke ve upati vo sekoja vistina; no od sebe nema da zboruva, a ke govori sto cue, i ke vi ja kaze idninata[DOUBLEPOST=1430506779][/DOUBLEPOST]
ova sto jas go tolkuvam sakam da se razbereme za i okolu doaganjeto na utesitelot ,Isus vo ovie citati zboruva za utesitelot koj ke dojde, zosto ako toj ne otide, Utesitelot nema da dojde pri lugeto... i toj ke ja kazuva vistinata i nema da govori od sebe, ke govori toa sto ke cue...,

odgovorot tvoj e deka ova se odnesuva na svetiot duh,

moeto mislenje e;

Isus veli:ako ne si otidam,
Utesitelot nema da dojde pri vas;
A Svetiot duh veke bil na zemjava,
Povikuvaekise na na kazuvanjeto na Biblijata,
za raganjeto na isus se veli :
deka Svetiot duh ja osena Marija i taja zabremeni.
Biblijata veli deka Svetiot Duh veke bil na zemjava,
A Isus veli deka ako ne otide DUHOT NA VISTINATA nema da dojde, sto kazuva deka ova prorostvo ne se odnesuva na Svetiot Duh. e ova e moe mislenje
e jas ti postavuvam prasanje ?

dali na svetiot duh moze da mu se prepise svojstvo deka go zboruva i go kazuvaa ona sto go slusa ? zatoa sto isus veli;
Utesitelot nema da dojde pri lugeto...
i toj ke ja kazuva vistinata
i nema da govori od sebe,
ke govori toa sto ke cue
.
pa zatoa i te prasav dali na svetiot duh moze da mu se prepise svojstvo deka go zboruva i go kazuvaa ona sto go slusa ?a ti mi odgorovi
Ова прашање претпоставувам само ти го разбираш.
zarem ti ne go razbiras?

isus vlei;
utesitelot spored vas svetiot duh ke ja kazuva vistinata i nema da govori od sebe ke govori sto ke cue pa zatoa i jas ve prasav dali na svetiot duh moze da mu se prepise svojstvo deka go zboruva i go kazuvaa ona sto go slusa ?

sto e toa sto ne mozes da razberes vo ova prasanje?

ednostavno moze ili ne moze ima li svetiot duh takvo svojstvo za sluh i za govor?;)


:oleee:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Не поради тоа што фараонот бил суров, Бог му го закоравил срцето уште повеќе, туку му го закоравил срцето откако неколкупати по ред не сакал да Го послуша.
Незнам дали со сила самиот се правиш глуп или мене ме правиш, но сигурен сум дека си многу добро свесен дека ова што го кажа е тешка глупост! Значи откако се востановило дека фараонот бил суров, Бог го направил уште посуров и му го закоравил срцето со цел да ги пушти евреите..... Ако имаше рангирање на најглупи изнесени тврдења, ова дефинитивно ќе котираше на самиот врв.
А што би било праведно за суровиот фараон? Господ да го потапша по рамо и да му рече: Браво!?
Точно е дека фараонот имал слободна волја, но слободната волја не значи да правиш што ќе ти текне и да наштетуваш на другите околу тебе;). Затоа фараонот е осуден.
И тоа прилично благо.
Замисли ти да имаше дел од моќта на Господ и никаквецот фараон да те зафркаваше цело време. Колку долго време би го трпел и колку шанси би му пружил? Да не се лажеме, сигурно од фараонот и неговата војска не би останал ни атом.
Ако се потекнува од Бог и ако тој може однапред да ги предвиди сите исходи, тогаш зошто воопшто допуштил фараонот да биде суров?! Зошто вооппто суровоста како особина, како можност била допуштена, ако таа е причина за страдањето на луѓето?! Семоќен и сезнаен Креатор, не предвидел дека особината "суровост" ќе предизвика несакани исходи и ситуации? Или можеби неможел да предвиди или неможел да спречи? Свесен си дека било која причина (неможел или незнаел) автоматски го демантира дека е семоќен или сезнаен. Ај ова што е само по себе контрадикрорно, па уште ме убедуваш со цел памет, дека закоравувањето на срцето на фараонот, била праведна и соодветна постапка со која требало евреите да бидат ослободени?! Значи ако некој е суров, решението е да го направиш уште посуров?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.854
Поени од реакции
8.274
Незнам дали со сила самиот се правиш глуп или мене ме правиш, но сигурен сум дека си многу добро свесен дека ова што го кажа е тешка глупост! Значи откако се востановило дека фараонот бил суров, Бог го направил уште посуров и му го закоравил срцето со цел да ги пушти евреите..... Ако имаше рангирање на најглупи изнесени тврдења, ова дефинитивно ќе котираше на самиот врв.
Tвоето разбирање е проблематично. Кажи ми ти мене, како Сонцето истовремено, со истата топлина ја стврднува глината, а го омекнува восокот? Кога ќе одговориш на ова прашање, тогаш ќе ти биде совршено јасно ЗОШТО се закоравило срцето на фараонот.[DOUBLEPOST=1430679160][/DOUBLEPOST]
Ако се потекнува од Бог и ако тој може однапред да ги предвиди сите исходи, тогаш зошто воопшто допуштил фараонот да биде суров?! Зошто вооппто суровоста како особина, како можност била допуштена, ако таа е причина за страдањето на луѓето?! Семоќен и сезнаен Креатор, не предвидел дека особината "суровост" ќе предизвика несакани исходи и ситуации? Или можеби неможел да предвиди или неможел да спречи? Свесен си дека било која причина (неможел или незнаел) автоматски го демантира дека е семоќен или сезнаен.
Сигурен си дека суровоста како особина ја имале Адам и Ева пред нивниот пад?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Tвоето разбирање е проблематично. Кажи ми ти мене, како Сонцето истовремено, со истата топлина ја стврднува глината, а го омекнува восокот? Кога ќе одговориш на ова прашање, тогаш ќе ти биде совршено јасно ЗОШТО се закоравило срцето на фараонот.
Не, кажи ми ти мене како истава дилема не ти е јасна и ја поставуваш во темата за ислам, а овде изведуваш ментални гимнастики, мешаш восоци, сонца и разно разни тракатанци?
Сигурен си дека суровоста како особина ја имале Адам и Ева пред нивниот пад?
Ако креаторот е Господ и има семоќност и сезнајност, зошто не го предвидел и не го спречил неговиот пад? Ако падот бил потребен, зошто се посочува како причина за грешната природа на човекот, за негово постојано каење и искупување? Ако Бог дозволил гревот да опстои, на кој начин е совршен? Сезнаен? Семоќен?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom