Прашање за Христијанството III

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
И сега мики мојме да вадиме старозаветни пророштва за месија кои немаат никаква допирна точка со Исуса ваш, да набројуваме новозаветни пророштва кои ги нема во стар завет...
и ти да повторуваш “комунисти, странски служби, јудео ватикански помахнитали хорди...“
А дали си се сетил на следната работа: ако тебе не ти е познато остварувањето на некое пророштво, дека некој друг може го знае точниот одговор?

Ти не си стар (пардон: возрасен) пар тисуча година па не можеш да имаш точна евиденција, ниту да бидеш сведок на исполнувањето од пророштвата.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
А дали си се сетил на следната работа: ако тебе не ти е познато остварувањето на некое пророштво, дека некој друг може го знае точниот одговор?

Ти не си стар (пардон: возрасен) пар тисуча година па не можеш да имаш точна евиденција, ниту да бидеш сведок на исполнувањето од пророштвата.
A Ти си стар тисучи година па си бил сведок на исполнување....
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
.




Јас сум. Јас сум (Еhyeh asher ehyeh) може да каже само Бог и тоа се однесува на Неговата вечно непроменлива суштина!
vo toj evangelski citat sto ti mi go pososci se odnesuva za isus i nikade ne veli deka on e bog
kako mozelo da se prevedi na makedonski Свето Евангелие според Марка
29. А Исус му одговори: „Прва од сите заповеди е: »Чуј, Израиле! Господ, Бог наш, е еден Господ.
koga moze da se prevedi deka bog e eden gospod zosto da ne se moze da se prevedi tocnosta t,e, deka isus e bog?t.e jas sum bog[DOUBLEPOST=1429983145][/DOUBLEPOST]
Имаш сурова претстава за Господ Исус Христос и Неговата DOUBLEPOST=1429908009][/DOUBLEPOST]
Св. Дух е Неразделен од Христа цело време, како и во Вечноста, значи Истиот е при крштевањето Исусово, како и по Вознесувањето Исусово, според Библијата не е Мухамед.
Јас ти ја кажувам Православната Вистина, Исповедување, да не се повторуваме, твоето од Исламски аспект го почитувам како твое, воопшто не ми пречи. Се надевам дека е така и обратно, чинам така се договоривме.:)
.
ostavi sega muhamed, zboruvame za sv duh
Velis nevidliviot utesitel treba da dojde koga hristos ke si odi no jas kako sto znam nevidliviot veke bese dojden uste vo vremeto na isus koga Isus uste ne bil zaminat vo vid na gulab, koga jovan krstitelot go krstese isus vo rekata jordan,zarem ne se sekavas? zarem ne e taka ili treba bibliski citat da postiram?

a zamisli isus vo toa evangleie veli;

7.: подобро е за вас Јас да си отидам, оти, ако не си отидам, Утешителот нема да дојде при вас; ако, пак, заминам, ќе ви Го пратам.

ako isus ne si zamine utesitelot nema da dojde a ustesitelot veke bese bil dojden ;)
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
A Ти си стар тисучи година па си бил сведок на исполнување....
Погрешниот коментар не е вреден за возвратно коментирање...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.342
Поени од реакции
79.152
A Ти си стар тисучи година па си бил сведок на исполнување....
тисучу или множина тисуча (а може и еднина да биде) оригинал - tisuću/а
Како и да е, тисучи не постои.

(срамота е ја да те поправам)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
тисучу или множина тисуча (а може и еднина да биде) оригинал - tisuću/а
Како и да е, тисучи не постои.

(срамота е ја да те поправам)
Moj maternji jezik je latinski a sve ostalo (srpski, hrvatski, makedonski, francuski, engleski, nemački, portugalski, mandarinski, svahili..) su mi drugostepeni, tako da ponekad, greške u pravopisu nisu plod nepoznavanja datog jezika već više kao mahinalni - umstveni,prevod sa latinskog ILI je možda reč o satiričnosti u tekstu....
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.774
Поени од реакции
8.043
vo toj evangelski citat sto ti mi go pososci se odnesuva za isus i nikade ne veli deka on e bog
kako mozelo da se prevedi na makedonski Свето Евангелие според Марка
29. А Исус му одговори: „Прва од сите заповеди е: »Чуј, Израиле! Господ, Бог наш, е еден Господ.
koga moze da se prevedi deka bog e eden gospod zosto da ne se moze da se prevedi tocnosta t,e, deka isus e bog?t.e jas sum bog
Jaс ти објаснив, ти образложив, па дури и ти нацртав ЗБОР по ЗБОР, посочувајќи ти линкови, а ти само се инаетиш. Тие што го пишувале Новиот Завет на грчки, веројатно ги превиделе разликите во граматика помеѓу хебрејскиот и грчкиот јазик, како што се непостоењето на сегашно време за помошниот глагол сум (српски: biti, англиски: to be), двоина и седумте глаголски основи (прост актив, прост пасив, интензивен актив, интензивен пасив, причински актив, причински пасив и интензивен повратен) кои ги има во хебрејскиот кој го говорел Исус, а ги нема во коине грчкиот.

И оттука се јавува кај тебе забуната, но тука сум јас да ти ги појаснам работите:).
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.342
Поени од реакции
79.152
Moj maternji jezik je latinski a sve ostalo (srpski, hrvatski, makedonski, francuski, engleski, nemački, portugalski, mandarinski, svahili..) su mi drugostupanjski, tako da ponekad, pogreške u pravopisu nisu plod nepoznavanja datog jezika već više kao mahinalni - umstveni,prijevod sa latinskog ILI je možda riječ o satiričnosti u tekstu....
there
fixed
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Зошто, Зошто, Зошто...?
Вистински Мухамеданец не прашува вака.
Но, на твоето „Зошто“ ќе ти кажам со: „Затоа што не Го Познаваш Христос!“
Христос Воскресе! Навистина Воскресе![DOUBLEPOST=1430075514][/DOUBLEPOST]
ako isus ne si zamine utesitelot nema da dojde a ustesitelot veke bese bil dojden ;)
Доаѓањето на Утешителот значи СЛОБОДНО верување во Бога.
Јас те прашувам за да добиеш одговор:
Можеш ли да веруваш слободно ако го гледаш сега Христос пред тебе, ако не се Вознесеше?;)
 
Последно уредено:
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
![DOUBLEPOST=1430075514][/DOUBLEPOST]
Доаѓањето на Утешителот значи СЛОБОДНО верување во Бога.
Doaganjeto na utesitelot ? pa ustesitelot dojde i bese prisuten uste vo vremeto na isus[DOUBLEPOST=1430239340][/DOUBLEPOST]
J

И оттука се јавува кај тебе забуната, но тука сум јас да ти ги појаснам работите:).
Voopsto ne pojasni vo nieden tekst isus ne tvrdi deka e toj bog , tuku tvrdi deka otecot e bog samiot ja negira bozestvenosta a ja potvrduva covecnosta .;)
Свето Евангелие според Јована
17се враќам при Својот Отец и вашиот Отец, при Својот Бог и при вашиот Бог.”
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.774
Поени од реакции
8.043
Voopsto ne pojasni vo nieden tekst isus ne tvrdi deka e toj bog , tuku tvrdi deka otecot e bog samiot ja negira bozestvenosta a ja potvrduva covecnosta .;)
Свето Евангелие според Јована
17се враќам при Својот Отец и вашиот Отец, при Својот Бог и при вашиот Бог.”
A што е ова од истото Евангелие, 14 глава?;)

8. Филип Му рече: „Господи, покажи ни Го Отецот, и доста ни е!”
9. Му одговори Исус: „Толку време сум со вас, и не си ли Ме познал, Филипе? Кој Ме видел Мене, Го видел Отецот, и како ти велиш: »Покажи ни Го Отецот?«

8 Λέγει αὐτῷ Φίλιππος· Κύριε, δεῖξον ἡμῖν τὸν πατέρα καὶ ἀρκεῖ ἡμῖν.
9 λέγει αὐτῷ ὁ Ἰησοῦς· τοσοῦτον χρόνον μεθ’ ὑμῶν εἰμι, καὶ οὐκ ἔγνωκάς με, Φίλιππε; ὁ ἑωρακὼς ἐμὲ ἑώρακε τὸν πατέρα· καὶ πῶς σὺ λέγεις, δεῖξον ἡμῖν τὸν πατέρα;

8 Philip saith unto him, Lord, shew us the Father, and it sufficeth us.
9 Jesus saith unto him, Have I been so long time with you, and yet hast thou not known me, Philip? he that hath seen me hath seen the Father; and how sayest thou then, Shew us the Father?

8 Filipi i tha: ''Zot, na e trego Atin, dhe na mjafton''.
9 Jezusi i tha: ''Ka kaq kohë që unë jam me ju dhe ti nuk më ke njohur akoma, o Filip? Kush më ka parë mua, ka parë Atin; Si vallë po thua: "Na e trego Atin?".
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
A што е ова од истото Евангелие, 14 глава?;)

8. Филип Му рече: „Господи, покажи ни Го Отецот, и доста ни е!”
9. Му одговори Исус: „Толку време сум со вас, и не си ли Ме познал, Филипе? Кој Ме видел Мене, Го видел Отецот, и како ти велиш: »Покажи ни Го Отецот?«

.
da se vidi Isus ne e isto kako da se vidi bog, da se spoznae isus vo telesen smisol isto taka ne znaci soedinuvanje, tocno e samo toa deka onoj koj gi videl delata sto gi pravi isus e isto taka kako da gi videl bozjite dela, bidiki tie se slucile po negova naredba i negova volja .


i zamisli vo istoto evangelie sto ti go spomna (od jovan) se odnesuva i za apostolite, kako navodno deka isus e so otecot a apostolite vo nego a isus vo niv.
koga ovie zborovi bi bile znak za otelotvoruvanje i potvrduvanje na bogolikosta na isus , togas od toa proizleguva deka site negovi ucenici apostoli se bogovi

Свето Евангелие според Јована
.20. Во оној ден вие ќе разберете, дека Јас сум во Мојот Отец и вие сте во Мене, и Јас сум во вас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom