Прашање во врска со математика или странски јазик за матурата.

Статус
Затворена за нови мислења.

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Гледам на официјалната страна за матурата во ПДФ фајлот пишува на некои факултети математика или странски јазик. Не е точно специфицирано што треба.. Дали тоа значи дека остават на нас да си избереме што да полагаме? (Пишувам овде да се осигурам оти во текот на оваа недела треба да кажеме кои предмети ке ги полагаме, а професорите во школото ама баш немат појма за ова)

http://www.matura.gov.mk/data_files/state_graduate/mk/5801_listi na univerziteti za 2009-05-12-2008.pdf

Пример:

Американ
колеџ - Скопје

Компјутерски науки и Информатика

Математика основно ниво / англиски јазик (дали ова значи дека може што сакаме?, нели оти е информатика па и 2та предмети би одговарале)

(за гимназии) два од следните:
Информатика
Физика
Хемија
Биологија
(за средно стручно) :
Информатика, Хемија, Физика или Биологија
+1 стручен предмет од групата на технички науки
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
41
Па очигледно значи дека за втор екстерен треба да одбереш меѓу математика или странски јазик. Се е јасно напишано. Ако те бива за математика земи си математика, ако те бива за јазик, јазик избери си.
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Кул. :vozbud: Фала за одговорот. English it is then. Прашав бидејки во школото професорите се прават дека многу знаат, дека ако сакам нешто поврзано со информатика морало да се полага математика, а гледам на сајтот 2та предмети се понудени.:smir:
 

Lorddd

Титула - Лорд
Член од
18 март 2007
Мислења
1.067
Поени од реакции
53
Хмм, а овде да поставуваме прашања општо со матурата оваа година?
Ајде јас ќе прашам нешто, па ќе видиме како ќе се развива темава.
Значи мене ме интересира дали влијае проектната задача врз уписите на факултет. Ако јас одберам пример, Вовед во право проектна, а одам на Економски, дали понадолу на листата ќе сум?
Со маца_мк веќе дискутиравме за ова, ама ме интересира и другите што ќе кажат.
 

Викиче

Sarcasm is my best friend
Член од
27 ноември 2008
Мислења
234
Поени од реакции
14
Хмм, а овде да поставуваме прашања општо со матурата оваа година?
Ајде јас ќе прашам нешто, па ќе видиме како ќе се развива темава.
Значи мене ме интересира дали влијае проектната задача врз уписите на факултет. Ако јас одберам пример, Вовед во право проектна, а одам на Економски, дали понадолу на листата ќе сум?
Со маца_мк веќе дискутиравме за ова, ама ме интересира и другите што ќе кажат.
NE! Proektnata zadaca nema nikakva vrska so fakultetot. I jas imav nedoumici okolu ova ama razgovarav so eden od profesorite koj mi rece deka nema voopsto vlijanie :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Глупост. Само да потрошиш боја од принтерот :). Минатата година кај мене додека ги бранеа темите, професорите за тоа време уплаќаа спортска и јадеа кикирики.:tapp:
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
А што имате земено за проект? Јас зедов физика - интегрирани кола и микроконтролери.
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
Јас Дигитални Системи а тема уште немам одбрано.
Мислам Флип-Флопови да земам. Лесно се наоѓа материјл...:icon_lol:
 

Lorddd

Титула - Лорд
Член од
18 март 2007
Мислења
1.067
Поени од реакции
53
Јас прво бев се определил за Економија, тема Економски циклус, ама после ова што ми го кажавте, ќе се предомислам. Инаку уште не ми е дадена молбата, па ако може утре ќе се консултирам со професорката по англиски и ќе одберам Англиски проектна активност.
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Хмм, а овде да поставуваме прашања општо со матурата оваа година?
Ајде јас ќе прашам нешто, па ќе видиме како ќе се развива темава.
Значи мене ме интересира дали влијае проектната задача врз уписите на факултет. Ако јас одберам пример, Вовед во право проектна, а одам на Економски, дали понадолу на листата ќе сум?
Со маца_мк веќе дискутиравме за ова, ама ме интересира и другите што ќе кажат.
Зависи кој факултет... На многу не влијае, али пожелно би било да земеш нешто што е поврзано со факултетот затоа што сега викаат дека не е битно ама ако на пример има многу со исти просек и им се разликува само проектната, сигурно ќе го примат прво некој што има проектна која е поврзана со факлутетот отколку некој друг... А на економски идат многу, така да ако сакаш да влезеш и тоа во државна квота, тогаш ќе ти влијае....
 

BJK

\m/ Master of Puppets \m/
Член од
21 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
23
Slobodno zemi si angliski em polesno ke si pominis em so podobar rezultat, barem kaj nas vo prvata generacija taka bese.
 
C

cige

Гостин
Јас многу се двоумам помеѓу англиски и математика, па нека кажат поискусните што да земам,
односно кога веќе не можам да се одлучам кажете што поарно е да земам
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Aко веќе факсот ти нуди можност да бираш, уште поубаво, бирај тоа што ти оди подобро, нема некоја голема философија :)
 

BJK

\m/ Master of Puppets \m/
Член од
21 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
23
Јас многу се двоумам помеѓу англиски и математика, па нека кажат поискусните што да земам,
односно кога веќе не можам да се одлучам кажете што поарно е да земам
kako sto napisav i pogore mnogu podobar izbor e angliski, bidejki navistina prasanjata se mnogu lesni i so prosecno poznavanje na angliskiot jazik se dobivaat dobri rezultati. dodeka pak matematikata e katastrofa. ima prasanja so greski i dosta tezok materijal. minatata godina dosta odlicni matematicari imaa slabi rezultati, dodeka vo angliskiot se si bese top. pa zatoa kako poiskusen bi te preporacuval angliski.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom