Прашања и одговори

Член од
5 март 2011
Мислења
18
Поени од реакции
0
Некој запишан на Историја со архивистика? Или што планира да се запише? :)
 
D

Deleted member 43783

Гостин
Дали има некој информации што е потребно за да се запишеш на факултетите на УКИМ како малцинство? Дали се потребни некои дополнителни документи или не? И да не знаете во која квота влегуваат пријавените како малцинство, државна или приватна?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Некое искуство од лани при запишување на Гоце Делчев во Штип дали мора изводот и државјанството да не бидат постари од 6 месеци ? Јас лани вадев, па дали може да ми прават проблеми заради тоа и да не ме примат ?
 
K

Kacar

Гостин
Некое искуство од лани при запишување на Гоце Делчев во Штип дали мора изводот и државјанството да не бидат постари од 6 месеци ? Јас лани вадев, па дали може да ми прават проблеми заради тоа и да не ме примат ?
Не, изводот мене ми беше од раѓање дури, државјанството 3 години старо, па ме примија. Али се отпишав, тоа не е факултет ни универзитет ! Ужас
 

Braintaxx

XXXXXXXXX
Член од
28 јануари 2013
Мислења
153
Поени од реакции
110
Знае некој повеќе да ми каже за дисперзираниот факултет за бизнис и туризам во Автокоманда?
 
Член од
14 март 2014
Мислења
473
Поени од реакции
1.163
Некој на Социјална работа и социјална политика има?
Мали важни информации да пише,како иде факултетот,што се учи итн.
:)
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Во потребни документи за упис на факултет пишува дека треба и доказ за државјанство на РМ, односно уверение/решение. Е сега бидејќи јас немам таков документ, а ниту на страната на МВР не можам ништо да најдам, (типично за наши сајтови) дали може како доказ да послужи лична карта или пасош?
Ќе се јавев во УКИМ но касно е веќе па се надевам ако знае некој ќе ми одговори во брзо време, да знам дали утре да одам во МВР.
 
D

Deleted member 43783

Гостин
Во потребни документи за упис на факултет пишува дека треба и доказ за државјанство на РМ, односно уверение/решение. Е сега бидејќи јас немам таков документ, а ниту на страната на МВР не можам ништо да најдам, (типично за наши сајтови) дали може како доказ да послужи лична карта или пасош?
Ќе се јавев во УКИМ но касно е веќе па се надевам ако знае некој ќе ми одговори во брзо време, да знам дали утре да одам во МВР.
Чим пишува дека е потребно уверение/решение за државјанство, тогаш сигурно не дозволуваат само со лична карта/пасош (што е глупаво). Подобро оди и извади си државјанство, не си прави проблеми за џабе.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Чим пишува дека е потребно уверение/решение за државјанство, тогаш сигурно не дозволуваат само со лична карта/пасош (што е глупаво). Подобро оди и извади си државјанство, не си прави проблеми за џабе.
Да да се јавив во универзитет сабајле ми рекоа дека требало, тркнав прееска до МВР и завршив работа, одма издаваат уверение.
 
K

Kacar

Гостин
Дали знае некој откако се пополни електронската пријава, тие документи 5-6 што се симнуваат, кои од нив треба да се однесат ? Што е интерниот лист а што е универзитетскиот ? Интерниот всушност е електронска пријава или ? Универзитетскиот е претпоставувам за тие на кои им се врши и проверка на знаењата?
 

Riste123

RISTE
Член од
7 октомври 2009
Мислења
100
Поени од реакции
3
Да прашам дали е морално да се пријавиш на iknow за да се запишаш на факултет ?
 

Riste123

RISTE
Член од
7 октомври 2009
Мислења
100
Поени од реакции
3
Па пробував со едно 2-3 емаил адреси ама не ми стигнува никаков меил за да го активирам профилот за да се логирам па незнам што да направам
 
D

Deleted member 43783

Гостин
Па пробував со едно 2-3 емаил адреси ама не ми стигнува никаков меил за да го активирам профилот за да се логирам па незнам што да направам
Виде случајно да не ти отишол мејлот во Spam? Ако нема ни таму, обрати се на странава со тоа што ќе креираш нов тикет, би требало за еден-два дена да ти вратат на прашањето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom