Прашања и одговори

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Бидејќи подфорумот е преплавен со теми од овој тип, а нивниот статус не е за во канта, оваа тема ќе претставува депо за истите. Слободно отварајте сопствени теми за прашањата (секако, нека бидат посаглам некои а не во стилот дали ќе се учи утре) па кога ќе зрее темата до стадиум на одговорено прашање, спојка со оваа.

Благодариме.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Некој да не знае кога се уписите на факултетите оваа година?
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Некој да не знае кога се уписите на факултетите оваа година?
Првиот рок за уписи за претстојната академска година на државните универзитети е 17 и 18 август, вториот - на 3 и 4 септември, а третиот на 16 септември.
поток
Само не запишви се уш еднаш, аман :icon_lol:
 
A

Alexander Nevsky

Гостин
Дали има предност некој што е малцинство во уписните рокови?
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Другар мислам дека има, некако дават 20 поени плус или така некако ама пример ако примат 2 од малцинства а се пријавиле 3 тогаш мораш да бидиш пред тој третиот. Ама како и да е имаат предност малцинствата.
 
A

Alexander Nevsky

Гостин
Јас дека сум русин па да прашам:toe:
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Епа немаш гајле штом си Русин, нема многу Руси единствен на факултетот кај шо ќе се запишуваш ќе бидиш. А пред македонците имаш сигурно предност.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Ако е темава за вакви прашања, а некој има искуство со истото да прашам и јас.

Дали ако се запише лице на приватен универзитет на економски, после прва година може да се префрли на државните со признаена прва година од приватниот?
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Ако е темава за вакви прашања, а некој има искуство со истото да прашам и јас.

Дали ако се запише лице на приватен универзитет на економски, после прва година може да се префрли на државните со признаена прва година од приватниот?
Зависи колку испити се исти и зависи од комисијата на државен што ќе признае.
Според ЕКТС треба да се признае, ама провери си со деканот :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Зависи колку испити се исти и зависи од комисијата на државен што ќе признае.
Според ЕКТС треба да се признае, ама провери си со деканот :)
Фала за брзиот одговор. Малку сум вон ова ново високо образование па тешко се вклопувам. Значи треба да се види колку предмети се исти, но не е сигурно и тие дали ќе се признаат? И најдобро да се види во деканатот?
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Фала за брзиот одговор. Малку сум вон ова ново високо образование па тешко се вклопувам. Значи треба да се види колку предмети се исти, но не е сигурно и тие дали ќе се признаат? И најдобро да се види во деканатот?
За сите прашања од тој тип најдобро е да се обратиш до факултетот. Така е најсигурно.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Фала за брзиот одговор. Малку сум вон ова ново високо образование па тешко се вклопувам. Значи треба да се види колку предмети се исти, но не е сигурно и тие дали ќе се признаат? И најдобро да се види во деканатот?
Оди само кај деканот не дозволувај да те шетаат наваму натаму.
Треба да се признаат. Јас кога се префрлав од државен на приветен ми беа признаени сите предмети кои ми беа исти, иако се запишав на друг смер. :)
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.497
Поени од реакции
1.704
можно ли е универзитетот да ти даде отштета ако си правел операција во време кога си учел таму?
оти знам дека за скршени раце давааат, иако не се скршени во самиот универзитет
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
Знае ли некој како ќе се пресметуваат бодовите од матурата оваа година?:pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom