Прашања за Исламот III

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
Ако ја прочиташ ВТОРОТО ПЕТРОВО ПОСЛАНИЕ, ОСОБЕНО ПОСЛЕДНИТЕ ДВА ПАСУСИ, го содржат истото концизно сето тоа што нашироко се објаснува низ Куранот...
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
hristijani kako da vi objasnuvame za gospod?
koga vasata vera ne ve ni priblizuva do nego?
vie ja zemavte verata za igranje.
toa ne e slucaj so nas, islamot e serijozna vera, koja te vodi do gospod. i se e objasnato vo detali za sekoe prasanje imas odgovor.
vo kuranot e objasnato za minatoto za segasnosta i za idninata.
celosna kniga koja ima primeri od se po nesto. od sozdavanjeto na univerzumot preku popullarnoto big bang sozdavanjeto na covekot od kall i se taka do krajot na covestvoto sto ke se slucuva.
koga sme kaj vas hristijanite objasnuva i za isus(isa a.s.) deka on bil prorok no so tek na vreme vie go napraivte sin na gospod.
navistina vie skrsnavte vo zabluda :/

Зошто Христијаните не се поблиску до Бог?

Зошто и вие верувате во Мухамед зар не беше и тој пророк како вашиот Иса
Дали тоа значи дека и вие живеете во заблуда дека верувате во пророк?

Што е целта на религијата помеѓу луѓето?
 

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
Целта на религијата е масовно да не се познаваат законите на природата... Универзумот...

На тој начин полесно се раководи со неедуцираните кон остваривање на многу цели...

За жал по смрта заборацас на СЕ...

Во Куранот убаво се објаснува што значи СУДЕН ДЕН!
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Целта на религијата е масовно да не се познаваат законите на природата... Универзумот...

На тој начин полесно се раководи со неедуцираните кон остваривање на многу цели...

За жал по смрта заборацас на СЕ...

Во Куранот убаво се објаснува што значи СУДЕН ДЕН!
Batka da ne ti e covek u kozha :(
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
296
Поени од реакции
59
Зошто Христијаните не се поблиску до Бог?

Зошто и вие верувате во Мухамед зар не беше и тој пророк како вашиот Иса
Дали тоа значи дека и вие живеете во заблуда дека верувате во пророк?

Што е целта на религијата помеѓу луѓето?
nie veruvame vo prorokot Muhamed(a.s.) no ne veruvame deka e svetec i pomalce sin na gospod. tuku on bil ispraten da ja pokaze voljata na gospod,
megju drugoto prokot Muhamed a.s. rekol " Ne me falite preterano, zatoa sto jas sum samo sluga na gospod i negov prorok"
islamot e cista monoteisticka religija, istoto sto veruvase Abraham(Ibrahim a.s.) i drugite proroci. a Abraham i on ne veruval vo hristijanstvoto togas ne bil isus.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Зошто Христијаните не се поблиску до Бог?

Зошто и вие верувате во Мухамед зар не беше и тој пророк како вашиот Иса
Дали тоа значи дека и вие живеете во заблуда дека верувате во пророк?

Што е целта на религијата помеѓу луѓето?
Затоа што денешните христијани се многу далеку од Бог,и далеку од тоа како Исус(Иса) учел како да се биде блиску до Бога.
Затоа што денешните христијани преминаа пола во пагани,пола во атеисти.
Пола воопшто не веруваат во Бога(види си на форумов само),а пола веруваат дека Бог е 3 во 1.
Од монотеистичка религија ја направија политеистичка.
Религијата ја направија приватен бизнис и како им одговара ним.
Дозволија тоа што Бог забранил,забранија тоа што Бог дозволил.
Пред некое време ја анализирав христијанската молитва "Оче наш",колку се само христијаните далеку од таа молитва.
Спрема христијанските учења,Исус се молел на Бога,а денешните христијани се молат на кипови направени од дрва,популарно наречени икони.
Исус се молел директно на Бога,христијаните се молат на свети овој,и свети оној.
А тие не можат нити да им прибават корист нити да им нанесат штета.
Самиот денешен концепт на молење преку посредници го нарушува концептот на монотеизмот,и директната врска меѓу Бога и верникот.

А муслиманите,како што верувале некогаш,така веруваат и денес,ЛА ИЛАХЕ ИЛАЛЛАХ,МУХАМЕДУ РЕСУЛАЛЛАХ.
Нема Бог освен Аллах,и Мухаммед е негов пратеник.
Тоа дека Исламот е најмонотеистичка религија од сите,секој ќе ти го потврди.
Тоа што муслиманите не знаат да го ценат она што го имаат е друг муабет.

Мухаммед не е пророк,тој е Аллахов роб и пратеник,најдобриот човек кој некогаш стапнал на земјата,и пример кој треба да го следат сите луѓе.
Никогаш муслиманите не го воздигнувале повеќе од она што заслужува,тој е Аллахов пратеник,почестен нему да му се објавува последната книга за човештвото,Куранот.
А и тој не дозволувал да биде воздигнуван на степен кој не му припаѓа нему туку само на Бога.

Се надевам дека е појасно.
Поздрав.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
@hattab1
пошто гледам си ми лајкнал еден пост на темата за христијанството, истото прашање еве и на оваа тема.
дали се чита молитва на погреб на самоубиец?
е сега, да разграничиме два типа на самоубици, едните СЕ свеси, а другите НЕ се свесни, односно со психички проблеми.
значи две прашања се, бујрум!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Тоа дека Исламот е најмонотеистичка религија од сите,секој ќе ти го потврди.
Најмонотеистичка?
Секој ќе потврди?
- секој во Саудиска Арабија мислиш?


И каква бре најмонотеистичка религија...:pos:
Или е монотеистичка или не е. Нема тука помонотеистичка и помалку монотеистичка.
Ова како вицон - малку сум трудна...o_O
 

Semiramida

A prayer for the wild at heart kept in cages
Член од
27 јули 2013
Мислења
97
Поени од реакции
120
Значи муслиманите се се нај нај, сите други не чинат .Они се најумни, најчисти ,најисправни,безгрешни, најморални и спасители на човештвото.Епа така се создава верски фанатизам кој не гледа ништо пред себе освен својата безгрешност.Сфаќам дека цвеќето во мојот двор е најубаво,ама треба малку реално и објективно да се разгледа и просуди.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.697
Зошто Куранот е пишуван на арапски и само на арапски подобро се разбира???
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
@hattab1
пошто гледам си ми лајкнал еден пост на темата за христијанството, истото прашање еве и на оваа тема.
дали се чита молитва на погреб на самоубиец?
е сега, да разграничиме два типа на самоубици, едните СЕ свеси, а другите НЕ се свесни, односно со психички проблеми.
значи две прашања се, бујрум!
Ti lajknav za da go isprovociram prasanjevo ovde, a ke go odgovoram podocna, ne sum doma sega.
 
Член од
9 април 2013
Мислења
319
Поени од реакции
224
Значи муслиманите се се нај нај, сите други не чинат .Они се најумни, најчисти ,најисправни,безгрешни, најморални и спасители на човештвото.
On zboruva za verata a ne za muslimanite,sekoj covek e gresnik a najdobar e onoj koj bara oprost i veruva vo ednostvoto na boga ,
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Затоа што денешните христијани се многу далеку од Бог,и далеку од тоа како Исус(Иса) учел како да се биде блиску до Бога.
Затоа што денешните христијани преминаа пола во пагани,пола во атеисти.
Пола воопшто не веруваат во Бога(види си на форумов само),а пола веруваат дека Бог е 3 во 1.
Од монотеистичка религија ја направија политеистичка.
Религијата ја направија приватен бизнис и како им одговара ним.
Дозволија тоа што Бог забранил,забранија тоа што Бог дозволил.
Пред некое време ја анализирав христијанската молитва "Оче наш",колку се само христијаните далеку од таа молитва.
Спрема христијанските учења,Исус се молел на Бога,а денешните христијани се молат на кипови направени од дрва,популарно наречени икони.
Исус се молел директно на Бога,христијаните се молат на свети овој,и свети оној.
А тие не можат нити да им прибават корист нити да им нанесат штета.
Самиот денешен концепт на молење преку посредници го нарушува концептот на монотеизмот,и директната врска меѓу Бога и верникот.
Не е јасно туку ми го изврте прашањето и само го искритикува рисијанството со неточни извртени аргументи и свои разбирања.
Во ред така го разбираш но прашањето ми е

Што е целта на релегијата помеѓу луѓето Алах да покаже колку е силен и да ги спали своите создадени робови кој не веруваат дека постои и не му се молат?

Ако двајца Муслимани кој клањаат по 5 пати на ден и еден Атеист кој се потсмева на куранот е подобар по неговите дела од верниците зошто да биде спален?

А муслиманите,како што верувале некогаш,така веруваат и денес,ЛА ИЛАХЕ ИЛАЛЛАХ,МУХАМЕДУ РЕСУЛАЛЛАХ.
Нема Бог освен Аллах,и Мухаммед е негов пратеник.
Тоа дека Исламот е најмонотеистичка религија од сите,секој ќе ти го потврди.
Тоа што муслиманите не знаат да го ценат она што го имаат е друг муабет.
И во овој дел сосема друг одговор ми даде!
Ако вие како Муслимани кој сметате дека му слугувате на Алах и го сметате за боженство и мухамед негов пратеник исто и нему му се молите.
Зар тогаш не го сметате и вашиот Иса за пратеник зошто на нему не му се молите и не сметате ли дека и Рисијаните се молат на Бог а Иса негов пратеник тогаш како е можно да грешат?



Мухаммед не е пророк,тој е Аллахов роб и пратеник,најдобриот човек кој некогаш стапнал на земјата,и пример кој треба да го следат сите луѓе.
Никогаш муслиманите не го воздигнувале повеќе од она што заслужува,тој е Аллахов пратеник,почестен нему да му се објавува последната книга за човештвото,Куранот.
А и тој не дозволувал да биде воздигнуван на степен кој не му припаѓа нему туку само на Бога.
Се надевам дека е појасно.
Поздрав.
Кога ќе земам во раце писмо старо 500 години пред вашето и го земам Куранот и кога ќе го видам името на Мухамед и неговиот живот прво што ќе одредам дека тоа име се разликува како,

Блудник зошто имал многу жени!

Педофил зошто спиел со деца!

Убиец зошто војувал!

Сличен е со старите пратеници(пророци)

Но многу различен од Личност по име Исус кој во животот не фатил Меч(оружје) да војува,водел непорочен живот без жена и деца и покажал чуда како да има власт над небото и земјата!
Зар не е подобара личност?

Зашто Евангелието се конта и е подобродетно од Јудаизмот и Исламот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom