Прашања за Исламот III

Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
@hattab1
пошто гледам си ми лајкнал еден пост на темата за христијанството, истото прашање еве и на оваа тема.
дали се чита молитва на погреб на самоубиец?
е сега, да разграничиме два типа на самоубици, едните СЕ свеси, а другите НЕ се свесни, односно со психички проблеми.
значи две прашања се, бујрум!
Прво за свесните:

По концензус на исламските учењаци,самоубиството во Исламот спаѓа во големи гревови и погрдни дела,кои не се сметаат како добар и убав завршеток за животот на еден муслиман.
Бидејќи Аллах во куранот вели:
29. О, верници, едни од други на недозволен начин имотите не присвојувајте ги, освен со трговија и со взаемна согласност, и самите себеси не се убивајте! Аллах е навистина Милостив кон вас!

30. Тој што тоа неправично и насилно ќе го стори, Ние во Огнот ќе го фрлиме, бидејќи тоа за Аллах е лесно.(сура Ен Ниса,29-30)
Но кога е во прашање погребот,исто така постои концензус дека муслиман кој се самоубил под непознати околности,се погребува како муслиман,и се спроведуваат сите обреди како и за останатите смртни случаи бидејќи тоа не е дело со кое излегува од исламот.

За луѓето со психички проблеми,односно за тие што немаат разум/памет.
Пратеникот Мухаммед вели: Перото на мелеците е кренато од тројца(значи не им се пишуваат гревови):
1. Малолетно дете додека не ја достигне својата полнолетност.
2. Човек кој спие додека не се разбуди.
3. и со човек кој нема разум се додека не му се врати разумот.

Луѓето со психички проблеми се ослободени од исламските прописи на Овој свет,и не одговараат за своите постапки,бидејќи не се во состојба да размислат,проценат,одберат,разликуваат добро од лошо.
Па така,не само за самоубиство туку и за се останато,човек кој има психички проблеми нема да одговара пред Аллах за тоа што го правел на Овој свет.
Тоа не значи дека директно ќе влезе во Рајот.
Исламските преданија кажуваат дека на таквите луѓе,на Судниот ден ќе им биде вратен разумот и можноста да одберат,па ако одберат лошо- лошо и ќе ги снајде.
Ако одберат добро - добро ги чека.

Се надевам дека бев јасен.


--- надополнето: 5 ноември 2013 во 20:45 ---
И во овој дел сосема друг одговор ми даде!
Ако вие како Муслимани кој сметате дека му слугувате на Алах и го сметате за боженство и мухамед негов пратеник исто и нему му се молите.
Зар тогаш не го сметате и вашиот Иса за пратеник зошто на нему не му се молите и не сметате ли дека и Рисијаните се молат на Бог а Иса негов пратеник тогаш како е можно да грешат?

Не ми ги вади зборовите од контекст,милион пати имам и кажано и повторено дека Муслиманите Единствено божество кое вреди да се обожува е Аллах.
И дека муслиманите не му се молат на Мухаммед.
Што не е јасно тука :/

За другиот дел не ни сакам да ти одговорам,не вреди тоа тебе да ти го одговарам :)
Поздрав.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Прво за свесните:

По концензус на исламските учењаци,самоубиството во Исламот спаѓа во големи гревови и погрдни дела,кои не се сметаат како добар и убав завршеток за животот на еден муслиман.
Бидејќи Аллах во куранот вели:
29. О, верници, едни од други на недозволен начин имотите не присвојувајте ги, освен со трговија и со взаемна согласност, и самите себеси не се убивајте! Аллах е навистина Милостив кон вас!

30. Тој што тоа неправично и насилно ќе го стори, Ние во Огнот ќе го фрлиме, бидејќи тоа за Аллах е лесно.(сура Ен Ниса,29-30)
Но кога е во прашање погребот,исто така постои концензус дека муслиман кој се самоубил под непознати околности,се погребува како муслиман,и се спроведуваат сите обреди како и за останатите смртни случаи бидејќи тоа не е дело со кое излегува од исламот.

За луѓето со психички проблеми,односно за тие што немаат разум/памет.
Пратеникот Мухаммед вели: Перото на мелеците е кренато од тројца(значи не им се пишуваат гревови):
1. Малолетно дете додека не ја достигне својата полнолетност.
2. Човек кој спие додека не се разбуди.
3. и со човек кој нема разум се додека не му се врати разумот.

Луѓето со психички проблеми се ослободени од исламските прописи на Овој свет,и не одговараат за своите постапки,бидејќи не се во состојба да размислат,проценат,одберат,разликуваат добро од лошо.
Па така,не само за самоубиство туку и за се останато,човек кој има психички проблеми нема да одговара пред Аллах за тоа што го правел на Овој свет.
Тоа не значи дека директно ќе влезе во Рајот.
Исламските преданија кажуваат дека на таквите луѓе,на Судниот ден ќе им биде вратен разумот и можноста да одберат,па ако одберат лошо- лошо и ќе ги снајде.
Ако одберат добро - добро ги чека.

Се надевам дека бев јасен.


--- надополнето: 5 ноември 2013 во 20:45 ---



Не ми ги вади зборовите од контекст,милион пати имам и кажано и повторено дека Муслиманите Единствено божество кое вреди да се обожува е Аллах.
И дека муслиманите не му се молат на Мухаммед.
Што не е јасно тука :/

За другиот дел не ни сакам да ти одговорам,не вреди тоа тебе да ти го одговарам :)
Поздрав.
посакував многу покраок одговор, али ок е
е сега, една работа е многу чудна, да не кажам и смешна. како тоа човек “може да се самоубие под сомнителни околности? а друга работа е тоа дека не ми даде концизен одговор за оној кој се самоубива и е при здрава свест?
и за крај, црвеното, ова важи само за психички пореметени личности?
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Прво за свесните:
За другиот дел не ни сакам да ти одговорам,не вреди тоа тебе да ти го одговарам :)
Поздрав.

Зошто не би вредело?

Не знаеш или?

Зар не те учи Алах да го шириш Исламот и да се трудиш да ги насочиш луѓето на ппатот на Исламот?

Барем на ова прашање би сакал да видам од исламска страна како изгледа.

Во Библијата пишува:

На крајот на светот ќе се појават лажни Христоси кој ќе се обидат да ги прелажат луѓето!

Во Куранот Пишува ло:

Ќе дојде Иса кој ќе ги уништи крстовите и црквите и ќе каже дека не требало да го присвоиме како син Божји!

Во Библијата пишува:

Ќе дојде време кога ќе ве бијат и убиваат по храмовите заради мене и ќе мислат дека на Бога му угодуваат!

Во Црквите по Египет и Сирија Христијаните се измачувани и убивани од муслиманите кој мислат дека Алах раководи преку нив и ги убива неверниците.

На крајот на времињата ќе слуштене повици за војни ќе се појават лажни пророци кој ќе покажат различни чуда да ги прелажат и избраните.

Ете го Мухамед се појави после 500 години а Мехди со Иса треба да дојде на крајот на времињата така?

Ова Писмо е напишано 500 години пред твоето.
Ако имаш време или ти е познато пиши!
Баш би сакал да подискутирам на оваа тема.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
посакував многу покраок одговор, али ок е
е сега, една работа е многу чудна, да не кажам и смешна. како тоа човек “може да се самоубие под сомнителни околности? а друга работа е тоа дека не ми даде концизен одговор за оној кој се самоубива и е при здрава свест?
и за крај, црвеното, ова важи само за психички пореметени личности?
Не реков сомнителни туку непознати,во смисла... имаш другар,нормален,ништо чудно не му се случува,нема некои проблеми за да има причина да се самоубие итн итн..
и одеднаш слушаш дека се самоубил.
И тоа е самоубиство при здрава свест,односно знаеш дека човек е здрав,прав,ништо не му фали.. и одеднаш слушаш дека се самоубил.
За такви непознати околности пишав.
За болдираното црвено,важи општо за сите.
Пример: мастурбирањето во исламот е грев, но ако се случи во сон да имаш ејакулација немаш грев бидејќи не си свесен,односно не се случува под твоја контрола.
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Перото на мелеците е кренато од тројца(значи не им се пишуваат гревови):.

Какво е ова Перо на Мелеците дали се оние кој ја пишуваат судбината?

Имам прочитано дека Алах кога ја создавал земјата на некое си перо му рекол пиши и тоа пишувало само и ја напишал судбината на земјата од почеток до крај!
Вистина е ова?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Мене ме интересира, дали е вистина дека сите муслимански имиња имаат некое значење од Куранот ? Ова скоро го разбрав...
Не,туку поголем дел од имињата преведени на арапски имаат некое значење.
Убаво е да се даваат убави имиња со убави значења,но тоа не е пресудно.
Денес можеш да најдеш муслимани кои носат име Мухаммед,а не излегуваат од кафана :)
А на пр. Дејан,Горан,кои примиле ислам не излегуваат од џамија.
Името не игра улога. :)
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
@hattab1
пошто гледам си ми лајкнал еден пост на темата за христијанството, истото прашање еве и на оваа тема.
дали се чита молитва на погреб на самоубиец?
е сега, да разграничиме два типа на самоубици, едните СЕ свеси, а другите НЕ се свесни, односно со психички проблеми.
значи две прашања се, бујрум!

Ќе лајкне пост и на самиот сатана, ако процени дека е против Христијанството.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Какво е ова Перо на Мелеците дали се оние кој ја пишуваат судбината?

Имам прочитано дека Алах кога ја создавал земјата на некое си перо му рекол пиши и тоа пишувало само и ја напишал судбината на земјата од почеток до крај!
Вистина е ова?
Тоа се пера кои ги запишуваат сите,ама буквално сите дела на човекот,и добри и лоши.
и на Судниот ден секој ќе си ја види својата книга со добри и лоши дела,и ќе бидат ставени на праведна вага,па што ќе превагне тоа те чека. :)
--- надополнето: 5 ноември 2013 во 21:12 ---
Ќе лајкне пост и на самиот сатана, ако процени дека е против Христијанството.
Не е тоа точно,и сам знаеш дека не е така.
Има толку многу постови кај што не сум лајкнувал,тоа го лајкнав бидејќи беше убаво прашање. Си знае кооператива ;)
--- надополнето: 5 ноември 2013 во 21:14 ---
Зошто не би вредело?

Не знаеш или?

Не вреди за тоа воопшто на форум да зборувам,тоа се работи за кои не сакам да гледам навреди,исмејувања и слично, а и не сакам јас да бидам причината тоа да се прави.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Не реков сомнителни туку непознати,во смисла... имаш другар,нормален,ништо чудно не му се случува,нема некои проблеми за да има причина да се самоубие итн итн..
и одеднаш слушаш дека се самоубил.
И тоа е самоубиство при здрава свест,односно знаеш дека човек е здрав,прав,ништо не му фали.. и одеднаш слушаш дека се самоубил.
За такви непознати околности пишав.
За болдираното црвено,важи општо за сите.
Пример: мастурбирањето во исламот е грев, но ако се случи во сон да имаш ејакулација немаш грев бидејќи не си свесен,односно не се случува под твоја контрола.
па според ова сите ги закопуваат исламски пошто од ова може да се заклучи дека НЕ постои свесно самоубиство, него сите тие се непознати или пак без разум :confused:

Ќе лајкне пост и на самиот сатана, ако процени дека е против Христијанството.
се ми е јасно, затоа истото го прашав и тука.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
па според ова сите ги закопуваат исламски пошто од ова може да се заклучи дека НЕ постои свесно самоубиство, него сите тие се непознати или пак без разум :confused:
Што е за тебе свесно самоубиство?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Што е за тебе свесно самоубиство?
хахах, јас да одговарам? ;)
па кога човек има здрав разум, да не навлагам во детали, али да знае да собере 2+2, да распознава добро од лошо, да знае од што да се плаши или не плаши, ...... да може да се контролира со мисли и дејствија, ...... е тоа е човек со свест. е ако таков човек направи самоубиство, тогаш неговото дејствие е СВЕСНО, следсвено СВЕСНО САМОУБИСТВО.
а тоа што некој ќе се чуди како и зошто, воопшто не ја намалува неговата свеснот.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
хахах, јас да одговарам? ;)
па кога човек има здрав разум, да не навлагам во детали, али да знае да собере 2+2, да распознава добро од лошо, да знае од што да се плаши или не плаши, ...... да може да се контролира со мисли и дејствија, ...... е тоа е човек со свест. е ако таков човек направи самоубиство, тогаш неговото дејствие е СВЕСНО, следсвено СВЕСНО САМОУБИСТВО.

а тоа што некој ќе се чуди како и зошто, воопшто не ја намалува неговата свеснот.

Не реков сомнителни туку непознати,во смисла... имаш другар,нормален,ништо чудно не му се случува,нема некои проблеми за да има причина да се самоубие итн итн..
и одеднаш слушаш дека се самоубил.
И тоа е самоубиство при здрава свест,односно знаеш дека човек е здрав,прав,ништо не му фали.. и одеднаш слушаш дека се самоубил.
А ја шо јадам гомна овде?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
А ја шо јадам гомна овде?
прво не губи нерви, аконе сум го разбрал постот, посочи!
е сега, кога расчистивме, кажи ми за таквата особа што се прави? како се закопува? по исламски правила, или нема оџа на закоп?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
прво не губи нерви, аконе сум го разбрал постот, посочи!
е сега, кога расчистивме, кажи ми за таквата особа што се прави? како се закопува? по исламски правила, или нема оџа на закоп?
Не губам нерви бе друже,истиот муабет го кажуваме и јас и ти,ти го вртиш на филозофски и ми ги извртуваш зборовите,стандард за тебе :)
Реков веќе,убаво објаснив дека самоубиството е голем грев,со кое не се излегува од исламот,па така и човекот се закопува по исламски правила.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom