Прашања за Исламот III

Член од
9 април 2013
Мислења
319
Поени од реакции
224
Не сум јас тој кому треба совети да делиш. Гледај, ти и уште милијарда и ресто суртуци низ светеот и покрај тоа што сите информации ви се на дофат се' уште верувате и го следите некојси неписмен пустински педофил.
neli rekovme deka ke bides pokulturen,no nisto od toa, znaci spored tebe site tie milijarda se surtuci , ,a ti si popismen i se vozdignuvas nad site tie milijarda ,i se smetas sebsei kako posuperioren od drugite.koga si voobrazen, naduen , si zamisluvas deka si nekoj golem covek , no vsusnost si nikoj i nisto. i neka ne te zasega sto pravime i sto sledime, gledaj si go tvojot zivot, i ne im se mesaj na drugite sto oni pravat i vo sto veruvaat.
--- надополнето: 30 октомври 2013 во 16:24 ---
Зошто во исламот е дозволено еден маж да има повеќе жени, а забрането е една жена да биде во брак со повеќе мажи ?
odgovoreno e sto pati ako ne te maci svrti nekoi strani nanazad.ako tolku te interesira
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Зошто во исламот е дозволено еден маж да има повеќе жени, а забрането е една жена да биде во брак со повеќе мажи ?
Зашто исламот да ти бил виндоус верзија 7, е арно ама ако маж поседува ваква верзија, може да ги апдејтирал останатите - постари верзии на неговата, ама жената на оваа верзија неможела да ги апдејтира "постарите" верзии и ќе се расипела.
Инаку и мажите и жените во исламот се еднакви а и верзијава била иста за сите.....
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Se molat moderatorite da go .. едитирано од модератор
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Па не реков јас никогаш дека е ова тема за мене. Напротив. Секогаш јасно напоменувам дека сум тука, да барем некој од вас го оттргнам од калта кај што е.

Ако си заприметил јас долго време наназад не сум ти поставил прашање.
:)
Те разбирам јас тебе,но тука имаш малку незгодна ситуација.
Не можеш некој од нас да не оттргнеш од калта ако ни нудиш уште поголема кал.
Или,како ќе не оттргнеш од калта ако и ти си самиот во кал до гуша. :)
Но,ти си знаеш..
Терај си понатака,со среќа нека ти е.
Поздрав.
--- надополнето: 30 октомври 2013 во 19:15 ---
Prijatele jas ne sum ti kriv sto drugite (vecinom) gi iskazuvaat relano rabotite za razlika od ucenenjeto na tvojot selki odza.Jas ne spamiram nikogo . Mrazam nevisitni i lazno propovedanje.Ne ocekuvaj od nas da go ljubime islamot. Tebe kako relevanten sors nemozeme da te zeme vo nikoj slucaj. Nemozes da bides selski odza na temava samo zatoa sto si musliman i da ne ubeduvas deka site lazat za muhamed osven ti i bosansko\torbeskite sajtovi.
Uzivaj sea. Pozdrav
Кои други бе пријателе.
Јас па тебе и твоите калифорниски универзитети па ич не можам да ги земам како релевантен извор. :)
За исламот воопшто секогаш зборувале оние кои не се муслимани,и демек нешто биле експерти,а вие за жал ги слушате :)
па бујрум,продолжете.
но барем на темава,јас не очекувам да ме почитуваш мене или исламот,туку барам само да се придржувате кон форумските правила.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Кои други бе пријателе.
Јас па тебе и твоите калифорниски универзитети па ич не можам да ги земам како релевантен извор. :)
Што правиме со темата - Научни чуда во куранот? Секој втор пост се повикува на овие калифорниски универзитети. Како таму немате проблем да ги земата за релевантен извор?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Што правиме со темата - Научни чуда во куранот? Секој втор пост се повикува на овие калифорниски универзитети. Како таму немате проблем да ги земата за релевантен извор?
Не сум ја гледал таа тема,не сум активен таму ниту сум се повикувал на тие универзитети.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.765
Не сум христијанин
Ок следна предпоставка е дека си муслиман. И тука ќе ги поставам истите прашања.
1. зошто сметате дека вашиот бог е оној вистинскиот ?
2. Кој го создал бог ?
 

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
Можат ли верниците да ја објаснат Термодинамиката на пеколот?

Когха голем број умрени заминуваат во пеколот/ѓехенемот барам мислење - Дали пеколот постојано ќе се зголемува од бројот на умрените или кога ќе дојде до критична точка ќе експлодира?

За да дојде времето на Судниот ден -астрофизички - треба да се чекаат да поминат најмалку 1,5 милијарди години...
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Можат ли верниците да ја објаснат Термодинамиката на пеколот?

Когха голем број умрени заминуваат во пеколот/ѓехенемот барам мислење - Дали пеколот постојано ќе се зголемува од бројот на умрените или кога ќе дојде до критична точка ќе експлодира?

За да дојде времето на Судниот ден -астрофизички - треба да се чекаат да поминат најмалку 1,5 милијарди години...
"Na Dan kada upitamo Džehennem: 'Jesi li se napunio?' On će odgovoriti: 'Ima li još?'"(sura Qaf,30)
:)
Така да,ако прашуваш дали ќе има место,ќе има не се секирај.
Нема критични точки. :)

Е сега за да дојде Судниот ден,само Аллах знае кога ќе биде Судниот ден.
Астрофизичарите и слични на нив 100 пати го промашија до сега. :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
"Na Dan kada upitamo Džehennem: 'Jesi li se napunio?' On će odgovoriti: 'Ima li još?'"(sura Qaf,30)
:)
Така да,ако прашуваш дали ќе има место,ќе има не се секирај.
Нема критични точки. :)

Е сега за да дојде Судниот ден,само Аллах знае кога ќе биде Судниот ден.
Астрофизичарите и слични на нив 100 пати го промашија до сега. :)
Кога и да е, Муслиманите како вас би требало да се молат секој ден, таа работа со Судниот Ден или никогаш да не се случи или да е измислица.
 

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
Кога расправаме за Судниот ден има ли некој што убаво ја разбрал проценката на астрофизичарите за "Big-cranch"?...

Проценките за ваквата појава е изготвена од врвни астрономи и математичари.

Вие верувате во вашите убедувања како да сте повеќе од врвни математичари и астрономи.
Се однесувате исто кога на Наполеон му била понудена изработка на подморници за да ја совлада флотата на Англија, а тој се насмеал и и ги избркал...
--- надополнето: 3 ноември 2013 во 10:01 ---
неодамна
Кога расправаме за Судниот ден има ли некој што убаво ја разбрал проценката на астрофизичарите за "Big-cranch"?...

Проценките за ваквата појава е изготвена од врвни астрономи и математичари.

Вие верувате во вашите убедувања како да сте повеќе од врвни математичари и астрономи.
Се однесувате исто кога на Наполеон му била понудена изработка на подморници за да ја совлада флотата на Англија, а тој се насмеал и и ги избркал...
Колку за ваша информација, не е излишно ако ја процитате книгата
"The Best Argument against God"
неодамна издадена од "Monash University, Australia".

Срамота е да не знаеш.
Уште поголема срамота е дека не сакаш да знаеш...
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
296
Поени од реакции
59
hristijani kako da vi objasnuvame za gospod?
koga vasata vera ne ve ni priblizuva do nego?
vie ja zemavte verata za igranje.
toa ne e slucaj so nas, islamot e serijozna vera, koja te vodi do gospod. i se e objasnato vo detali za sekoe prasanje imas odgovor.
vo kuranot e objasnato za minatoto za segasnosta i za idninata.
celosna kniga koja ima primeri od se po nesto. od sozdavanjeto na univerzumot preku popullarnoto big bang sozdavanjeto na covekot od kall i se taka do krajot na covestvoto sto ke se slucuva.
koga sme kaj vas hristijanite objasnuva i za isus(isa a.s.) deka on bil prorok no so tek na vreme vie go napraivte sin na gospod.
navistina vie skrsnavte vo zabluda :/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom