Прашања за Исламот III

Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
1. Дали според Шеријатот, ако проповедник си ја убие жената треба да биде казнет?
2. Дали според Шеријатот, ако проповедник си ја убие и силува ќерката треба да биде казнет?
(По повод популарниот Фајхан ал Гамди кој си ја убил и силувал ќерка си и поминал со 50.000 долари отштета платени на својата сопруга. #врска до вестта# )
1. Дали според Шеријатот, ако проповедник си ја убие жената треба да биде казнет?
2. Дали според Шеријатот, ако проповедник си ја убие и силува ќерката треба да биде казнет?
(По повод популарниот Фајхан ал Гамди кој си ја убил и силувал ќерка си и поминал со 50.000 долари отштета платени на својата сопруга. #врска до вестта# )
Постои веродостоен хадис,кога во времето на пратеникот Мухаммед му дошле представници од некое племе за да бараат помилување за ќерката на племенскиот старешина која нешто украла.
Асхабите(другарите) на Мухаммед кои биле тука велат: Никогаш не сме го виделе по лут.
Станал Мухаммед и им рекол: вАллахи(Се колнам во Аллах),ќерка ми Фатима да украде нешто ќе и ја пресечам раката.

Ова е само пример за праведноста на шеријатот и пример за праведноста на Мухаммед,а тоа што во Арабија за некого важи,за некого не,е проблем на луѓето а не на законот.
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Постот 2 години по ред нема никава вредност онака како ти го постави прашањето,бидејќи човек може да пости 2 години по ред,а срцето и понатаму да остане прљаво.
Ненавраќање на истиот грев,правење добри дела(Добрите дела навистина ги поништуваат лошите. Тоа е поука за тие што сакаат поука;
сура Худ,114),редовно обавување на молитвата се само едни од знаците на искрено покајување,а само Бог знае дали е тоа искрено,и дали ќе му биде простено.
--- надополнето: 5 февруари 2013 во 03:45 ---

Брат,нема оправдување во никој случај се слагам,но бидејќи тоа сигурно не е куфр,да не дојде до забуна,тие НЕ се неверници,нема да најдеш доказ дека тие луѓе треба да се текфират.
Едноставно,ние нити ги оправдуваме,нити ги подржуваме,нити за тоа имаат потпора во Исламот,а Аллах ќе им суди.
Аллах да те награди! Моја грешка,фала на поправка.Јас повеќе алудирав на фактот дека оној кој обесправено се самоубие ќе биде казнуван во џехенем со тоа што се самоубил(а судот е кај Аллах џ.ш).Текфир нема кај нив дефинитивно(малку јас погрешно се изразив).
Уште еднаш..Аллах да те награди за твојата поправка.
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
Се сложувате ли со ова?
Да,и наместо неа халифат каде што не би постоеле граници :)
очекувам вертер да кликне лајк на постов :D

сеа сериозно,арабија не вознемирувала досега ниту една земја,и не интервенирала брутално/воено за да им ја средува државата и слично.
како што тоа го прави америка на пример.
па нели е пореално америка да ја снема за доброто на општеството?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Прашање до муслиманите:

На кој начин се финансира работењето на џамиите. Дали верниците оставаат пари, има ли тарифа? Дали одредени услуги се наплаќаат и тн....
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
Викиликс одкри дека најголемите притисоци врз САД, за напад врз Иран, не доаѓаат од Израел, туку од КСА.


Инаку, фала за твоето мислење. Објасните му на дечково што мислите за КСА. Си живее он у некои свои розови фантазии.
Јас и претходно спомнав дека шиитите одамна не се муслимани,па и не ме чудат овие притисоци. :)
--- надополнето: 5 февруари 2013 во 17:53 ---
Прашање до муслиманите:

На кој начин се финансира работењето на џамиите. Дали верниците оставаат пари, има ли тарифа? Дали одредени услуги се наплаќаат и тн....
Да,секоја џамија си има оџа и џамиски одбор кој управува со финансиите,одржување на џамијата,организирање на предавања и слично.
Оџата си прима плата месечна,а за тоа најмногу приходи се од фамилиите кои се зачленети во таа џамија како членови.
Во моето место на пример секоја фамилија од член плаќа по 4 евра годишно.
Потоа од странски донации,и слично.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Постои веродостоен хадис,кога во времето на пратеникот Мухаммед му дошле представници од некое племе за да бараат помилување за ќерката на племенскиот старешина која нешто украла.
Асхабите(другарите) на Мухаммед кои биле тука велат: Никогаш не сме го виделе по лут.
Станал Мухаммед и им рекол: вАллахи(Се колнам во Аллах),ќерка ми Фатима да украде нешто ќе и ја пресечам раката.

Ова е само пример за праведноста на шеријатот и пример за праведноста на Мухаммед,а тоа што во Арабија за некого важи,за некого не,е проблем на луѓето а не на законот.
Зошто на семоќен бог му се потребни луѓе за да казнуваат во негово име?
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
Зошто на семоќен бог му се потребни луѓе за да казнуваат во негово име?
Сериозен си со прашањево?
ептен непотребно филозофско прашање кое ни јас не разбирам во која смисла си го поставил.
исто ко јас тебе да те прашам зошто на владата и се потребни полицајци за да ги запираат возилата и да пишуваат казни :D
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Сериозен си со прашањево?
ептен непотребно филозофско прашање кое ни јас не разбирам во која смисла си го поставил.
исто ко јас тебе да те прашам зошто на владата и се потребни полицајци за да ги запираат возилата и да пишуваат казни :D
Владата не е семоќна, затоа и се потребни полицајци, но Алах нели е семоќен, тогаш зошто му се потребни луѓе и институции да казнуваат во негово име?
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
Владата не е семоќна, затоа и се потребни полицајци, но Алах нели е семоќен, тогаш зошто му се потребни луѓе и институции да казнуваат во негово име?
Ти велам пак дека е непотребно филозофско прашање.
Мене одговорот ми е сосема јасен и едноставен,но ем нема да ме сфатиш ем не знам како најјубаво да ти објаснам.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Во моето место на пример секоја фамилија од член плаќа по 4 евра годишно.
Потоа од странски донации,и слично.
А се наплаќаат ли некои услуги, сунет на пр, Венчавки (извини, не го знам правиот назив, стапување во брак)
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
А се наплаќаат ли некои услуги, сунет на пр, Венчавки (извини, не го знам правиот назив, стапување во брак)
Сунетот е медицинска операција,тоа оџа не може да го направи :D
Во македонија најчесто сунетот е бесплатен во организација на некои исламски организации,од турција најчесто.
венчавките исто така се бесплатни.
но има некои работи кои се наплаќаат кога се во прашање погребите и слично.
исламски,најправилно.. тие работи не треба да се наплаќаат.
но ете,во такво време живееме каде што се функционира на пари па некои работи едноставно мора да се наплаќаат.
--- надополнето: 5 февруари 2013 во 18:35 ---
Дополнив.
Инаку е реален човекот во погеолем дел.
Имам различно мислење за тоа.
Немам сега време и воља,но ќе си го напишам својот став,нема потреба да полемизираме,има вистина во тоа што ти го пишуваш,ќе има малку вистина во тоа што јас ќе го напишам и тоа е тоа,можеме само во круг да се вртиме.
Поздрав.
 
M

Muranyi

Гостин
Ти благодарам за одговорот.
Зошто немаат сите Муслимани подеднакво право на покајување,односно зошто,еве да земеме за пример еден хомосексуалец или конвертит во некоја друга вера,за кои престапи според Шеријатот следи смртна казна,им се одзема правото на покајување,се осудуваат на смртна казна и со тоа директно им се пресудува да го плаќаат гревот во Пеколот?Зошто во Исламот човекот се изедначува со Бог,кога на Бог никој не му е рамен,очигледно во ситуација кога на некој му се одзема животот,независно поради казна препишана според Шеријатот,во тој случај човекот се изедначува со Бог и си зема за право да суди наместо него.Дали ја согледувате оваа контрадикторност?
--- надополнето: 5 февруари 2013 во 20:48 ---
сеа сериозно,арабија не вознемирувала досега ниту една земја,и не интервенирала брутално/воено за да им ја средува државата и слично.
како што тоа го прави америка на пример.
па нели е пореално америка да ја снема за доброто на општеството?
Јас велам,пореално е да ги снема и Америка и КСА и сите држави што постојат на планетава Земја,за да можат луѓето да станат еднакви меѓу себе и барем една препрека-националноста да биде премината и да не биде причина за постојани конфликти,кога очигледно сите водиме потекло од ист човек,јас би рекол од ист микроорганизам,сходно на ТЕ.Небитен муабет,но поентата ми беше дека КСА не е ништо подобра од САД,во услови кога деца умираат од глад секојдневно,некој шеик задоволува хирови со тоа што сере во златна шоља и слично.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.337
Поени од реакции
79.124
сеа сериозно,арабија не вознемирувала досега ниту една земја,и не интервенирала брутално/воено за да им ја средува државата и слично.
како што тоа го прави америка на пример.
па нели е пореално америка да ја снема за доброто на општеството?
Ти кажав веќе еден пример (Викиликс - Иран), кој ја побива измислената мирољубивост на КСА.
Инаку КСА се меша отворено во внатрешните работи на Кувајт, Бахреин, Јемен...
Можете слободно да кажете дека КСА индиректно се меша и во внатрешните работи на Македонија и многу други земји.
Овие фундаменталисти кои забрануваат градење цркви и апсат Христијани кои дома се молат, нека ми дојдат некад у живот на досег.(се молам(y) )
А вие намерно мавтате со саудијски знамиња коа ги браневте убијците на деца за Велигден, али тоа само зборува за вас...
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Дали во Куранот има своевиден "кодекс" на облекување за жените во домашни услови и тоа

1. во текот на денот,?
2. вечерта,?
3.Кога ќе дојдат гости во куќата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom