Прашања до Атеистите II

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Eве ја дефиницијата за религија:

Religion, human beings’ relation to that which they regard as holy, sacred, absolute, spiritual, divine, or worthy of especial reverence. It is also commonly regarded as consisting of the way people deal with ultimate concerns about their lives and their fate after death. In many traditions, this relation and these concerns are expressed in terms of one’s relationship with or attitude toward gods or spirits; in more humanistic or naturalistic forms of religion, they are expressed in terms of one’s relationship with or attitudes toward the broader human community or the natural world. In many religions, texts are deemed to have scriptural status, and people are esteemed to be invested with spiritual or moral authority. Believers and worshipers participate in and are often enjoined to perform devotional or contemplative practices such as prayer, meditation, or particular rituals. Worship, moral conduct, right belief, and participation in religious institutions are among the constituent elements of the religious life.

И кај се пронаоѓаат атеистите во оваа дефиниција? Како се вклопуваат нивните гледишта во темата за религија?

Democracy
is a form of government in which all eligible citizens are meant to participate equally – either directly or, through elected representatives, indirectly – in the proposal, development and establishment of the laws by which their society is run. The term originates from the Greek δημοκρατία (dēmokratía) "rule of the people", which was found from δῆμος (dêmos) "people" and κράτος (kratos) "power" or "rule" in the 5th century BCE to denote the political systems then existing in Greek city-states, notably Athens; the term is an antonym to ἀριστοκρατία (aristokratia) "rule of an elite". While theoretically these definitions are in opposition, in practice the distinction has been blurred historically. The political system of Classical Athens, for example, granted democratic citizenship to an elite class of free men and excluded slaves and women from political participation. In virtually all democratic governments throughout ancient and modern history, democratic citizenship consisted of an elite class until full enfranchisement was won for all adult citizens in most modern democracies through the suffrage movements of the 19th and 20th centuries. The English word dates to the 16th century, from the older Middle French and Middle Latin equivalents.

Еве тука се наоѓаат. Секој има право да критикува или фали што му е по ќеиф. Други прашања имаш? Или сакаш офтопик да одиш?
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
Eве ја дефиницијата за религија:

Religion, human beings’ relation to that which they regard as holy, sacred, absolute, spiritual, divine, or worthy of especial reverence. It is also commonly regarded as consisting of the way people deal with ultimate concerns about their lives and their fate after death. In many traditions, this relation and these concerns are expressed in terms of one’s relationship with or attitude toward gods or spirits; in more humanistic or naturalistic forms of religion, they are expressed in terms of one’s relationship with or attitudes toward the broader human community or the natural world. In many religions, texts are deemed to have scriptural status, and people are esteemed to be invested with spiritual or moral authority. Believers and worshipers participate in and are often enjoined to perform devotional or contemplative practices such as prayer, meditation, or particular rituals. Worship, moral conduct, right belief, and participation in religious institutions are among the constituent elements of the religious life.

И кај се пронаоѓаат атеистите во оваа дефиниција? Како се вклопуваат нивните гледишта во темата за религија?
Вака од прилика, кога бараш да е строго по горнана дефиниција. Со тоа што атеизмот не е религија ниту вера. Umbrella-назив е за сите оние кои не веруваат дека постојат бог(ови).

BTW, ако не ти одговара темата никој не те тера да пишуваш во неа. Ако не ти одговара кај се наоѓа, пиши до "управата", ние обичните корисници не можеме ништо во врска со тоа.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Друже за ова си грешка.
Оргии у фудбалот кај би ја сместил ако не у тема Фудбал :P
Во политика очигледно, чим кој кого стигне онади. Ама за жал нема на нашиов политика. :D
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.945
Ајде едно прашање он топик.

Во што атеистите ја гледаат смислата на човековото постоење? Дали човекот го гледаат само како случаен "производ" на сите физички, хемиски и биолошки процеси што довеле до неговото создавање?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ајде едно прашање он топик.

Во што атеистите ја гледаат смислата на човековото постоење? Дали човекот го гледаат само како случаен "производ" на сите физички, хемиски и биолошки процеси што довеле до неговото создавање?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Ајде едно прашање он топик.

Во што атеистите ја гледаат смислата на човековото постоење? Дали човекот го гледаат само како случаен "производ" на сите физички, хемиски и биолошки процеси што довеле до неговото создавање?
Во што верниците ја гледаат смислата на постоењето на животните? Дали само како храна во синџирот на исхрана или можеби за нешто сосема друго?

Или ако сакаш земи едно месојадно животно, зошто тоа постои? :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Или ако сакаш земи едно месојадно животно, зошто тоа постои? :)
Затоа што замислата била да пасе трева, ама кога Адам и Ева згрешиле, почнало да му се јаде месо.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Атеизмот е догматски создадена конвенција за негирање на теизмот кој во основа е догматско учење.

Поговорката вели - клин со клин се избива.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.945
Во што верниците ја гледаат смислата на постоењето на животните? Дали само како храна во синџирот на исхрана или можеби за нешто сосема друго?

Или ако сакаш земи едно месојадно животно, зошто тоа постои? :)
Зарем ти твојот живот го вреднуваш како животот на животно?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Атеизмот е догматски создадена конвенција за негирање на теизмот кој во основа е догматско учење.

Поговорката вели - клин со клин се избива.
FIXED!!![DOUBLEPOST=1415397559][/DOUBLEPOST]
Зарем ти твојот живот го вреднуваш како животот на животно?
Многу смешно изгледа ова кажано од верник. Ти прво твојот живот не го вреднуваш, потоа, и животот на другите, особено ако не ти се истомисленици, па на крај и животот на останатите видови. За жените нема ни да спомнам.
За разлика од вас, ние ги почитуваме сите, и оние дарувани со памет, ама и оние на кои тоа не им е дадено.
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.945
Многу смешно изгледа ова кажано од верник. Ти прво твојот живот не го вреднуваш, потоа, и животот на другите, особено ако не ти се истомисленици, па на крај и животот на останатите видови. За жените нема ни да спомнам.
За разлика од вас, ние ги почитуваме сите, и оние дарувани со памет, ама и оние на кои тоа не им е дадено.
Предрасуси, предрасуди, предрасуди....:icon_lol:. Ама баш ништо од тоа што го напиша не важи за мене.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Зарем ти твојот живот го вреднуваш како животот на животно?
Не, не. Зошто правиш таква компарација?:)
Кога веќе сметаш дека секое живо суштество е составено од материјални и духовни компоненти т.е. тело и душа, тогаш зошто постојат животните? Ако е само за исхрана т.е. месојадите и сештојадите да опстојуваат, тогаш зошто постојат месојадите животни?Која е нивната улога?! :)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Предрасуси, предрасуди, предрасуди....:icon_lol:. Ама баш ништо од тоа што го напиша не важи за мене.
Бујрум, побиј ги моите тврдења. Имаш аргументи? Или само онака “предрасуди“?
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
113
Поени од реакции
20
Ме интересира какво мислење имате вие атеистите за Баба Ванѓа? Нели според вас иднината неможе да се предвиди и се е случајно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom