Прашања до Атеистите II

Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
На кој етап од еволуцијата се појавил разумот и како?
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
На кој етап од еволуцијата се појавил разумот и како?
Нема да добиеш конкретен одговор на прашањево. Не постои начин да си најде првата единка која "развила разум" ниту патот(начинот) на кој истиот се појавил.

Она што денес можеме да го видиме е дека разумот не е ексклузивна карактеристика на човекот. Шимпанзата се способни за апстрактно размислување,враните можат да ја спознаат причинско-последичната поврзаност, дури има мравки кои користат камчиња за да ги затворат влезовите од ривалските колонии за да можат работниците да собираат храна без конкуренција.
 
Член од
4 ноември 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
1. Од природата, по терк на еволуцијата.
2. Еволуцијата е спонтан процес, без предодредена цел.
3. Зошто нема докази.
4. Товарот на докажување паѓа кај оној што дава позитивно тврдење.

A PRIRODATA KOJ JA SOZDADE...

koj znael za prirodata pred 1500 god...
koj znael za big bang- ot pred 1500 god...
koj znael za mesecinata pred 1500 god..
koj znael kako pocnuva i se razviva deteto na stomakot na zenata...
koj znael pred 1500 god deka dve okeani edniot solen drugiot blag ne se mesat iako nisto ne gi sprecuva... aj razmisli ima i mn mn prasanja koj ustvari gi znael tie raboti
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
A PRIRODATA KOJ JA SOZDADE...

koj znael za prirodata pred 1500 god...
koj znael za big bang- ot pred 1500 god...
koj znael za mesecinata pred 1500 god..
koj znael kako pocnuva i se razviva deteto na stomakot na zenata...
koj znael pred 1500 god deka dve okeani edniot solen drugiot blag ne se mesat iako nisto ne gi sprecuva... aj razmisli ima i mn mn prasanja koj ustvari gi znael tie raboti
СИТЕ!!! Поточно, сите кои живееле пред 1500 години. Така да топлата вода е откриена претходно(n)
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
A PRIRODATA KOJ JA SOZDADE...

koj znael za prirodata pred 1500 god...
koj znael za big bang- ot pred 1500 god...
koj znael za mesecinata pred 1500 god..
koj znael kako pocnuva i se razviva deteto na stomakot na zenata...
koj znael pred 1500 god deka dve okeani edniot solen drugiot blag ne se mesat iako nisto ne gi sprecuva... aj razmisli ima i mn mn prasanja koj ustvari gi znael tie raboti
Муки, пред да ја отвориш пак "Чуда во Куранот" прелистај ја добро колку да не ги повторуваме истите работи по десетти пат.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Нема да добиеш конкретен одговор на прашањево..
А на кое и какво прашање можам да добијам одговор?...
Живо ме занима.
Ето, ја‘ сум поставувач на неодговорени прашања.
 
D

Daedalus

Гостин
Преместени се некои од мислењата во темата за дискутирање.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Прашај што е атеизам.
Претешко е тоа прашање за тебе...

Ај вака.

Ако до атеистите поставам прашање од верска природа, од атеистите нема да добијам одговор, оти тија, нели, не веруваат дека Бог постои.
Ако до атеистите поставам прашање од овосветовна природа, тоа прашање со леснотија ќе биде квалификувано како прашање кое треба да биде поставено на некоја поттема од форумов, која опфаќа научни теми.

И сега, каккви прашања треба да им се постават на атеистите, со надеж дека ќе бидат одговорени?
 
D

Daedalus

Гостин
Претешко е тоа прашање за тебе...

Ај вака.

Ако до атеистите поставам прашање од верска природа, од атеистите нема да добијам одговор, оти тија, нели, не веруваат дека Бог постои.
Ако до атеистите поставам прашање од овосветовна природа, тоа прашање со леснотија ќе биде квалификувано како прашање кое треба да биде поставено на некоја поттема од форумов, која опфаќа научни теми.

И сега, каккви прашања треба да им се постават на атеистите, со надеж дека ќе бидат одговорени?
Буквално исти ко на религиозните, прашања поврзани со религија и други аспекти од животот некако тесно/широко поврзани со атеизмот.. Прашањето не мора да биде ориентирано околу тоа дали веруваат у одредена религиозна работа, туку како оправдуваат одредени „чуда“, не знам, дали се спиритуални, дали тоа е во комбинација со нивен поглед на животот, можете да прашувате секакви прашања, како они веруваат дека настанал животот/светот како прашање е ок поставено еднаш, не 100 пати во различни форми, све што некако би било поврзано со атеизмот, а не со омилен рецепт за колачи.

Е сеа, само затоа што можеш да ги прашуваш онтолошки прашања и за тоа како веруваат дека настанал универзумот, не можеш да прашаш атеист прашања кои очигледно бараат поголема експертиза у стилот на „Опиши ми го процесот на супернова и која е разликата помеѓу создавање на атоми по пат на фузија/физија на површина на ѕвезда и создавање на атоми по пат на супернова...“ не, тоа бара експертиза и е рамно на тоа да те прашувам за атомски состав на првите камења кои ги создал Бог.

У реду се сите прашања кои се општи за тоа во што веруваат атеистите, дали веруваат во нешто, дали можат да објаснат Х религиозна ствар, не знам дали веруваат у духови и све што навистина би те правело љубопитен за атеистите, а потоа да се задоволиш со одговорот.
Што е муабетот е дека вие не прашувате (и атеистите и вие) прашања пошто стварно сакате да дознаете нешто, туку за да иницирате дебата и да се спуштите еден со друг, од тука доаѓа проблемот. А имате таква тема, нема потреба да се ловите по секоја тема.
Мислам не е забрането да поставуваш прашање (еднаш) кое е контраверзно, не знам, веруваш дека ќе ги збуни атеистите, али чисто онака од некоја морално културна перспектива, би било боље да дебатираш такви ствари у тема за дебатирање, а оваа да биде баш ако си љубопитен и сакаш да знаеш нешто.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.755
Поени од реакции
7.951
Претешко е тоа прашање за тебе...

Ај вака.

Ако до атеистите поставам прашање од верска природа, од атеистите нема да добијам одговор, оти тија, нели, не веруваат дека Бог постои.
Ако до атеистите поставам прашање од овосветовна природа, тоа прашање со леснотија ќе биде квалификувано како прашање кое треба да биде поставено на некоја поттема од форумов, која опфаќа научни теми.

И сега, каккви прашања треба да им се постават на атеистите, со надеж дека ќе бидат одговорени?
Проблемот е што нишката "Прашања до Атеистите" е во подфорумот "Религија". Каква врска имаат атеистите со религијата? Нивната нишка треба да се наоѓа во подфорумот "Филозофија".
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Проблемот е што нишката "Прашања до Атеистите" е во подфорумот "Религија". Каква врска имаат атеистите со религијата? Нивната нишка треба да се наоѓа во подфорумот "Филозофија".
Дали во подфорумот Фудбал сите се фудбалери? Или во подфорум философија сите се философи? Не може да има во фудбал тема "Зошто не сакам фудбал“? Кај би ја сместил ти таа тема?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.755
Поени од реакции
7.951
Не може да има во фудбал тема "Зошто не сакам фудбал“? Кај би ја сместил ти таа тема?
Moже да има таква тема. Но не може во тема "Спорт" да има "Натпреварување во counter strike".
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.755
Поени од реакции
7.951
Eве ја дефиницијата за религија:

Religion, human beings’ relation to that which they regard as holy, sacred, absolute, spiritual, divine, or worthy of especial reverence. It is also commonly regarded as consisting of the way people deal with ultimate concerns about their lives and their fate after death. In many traditions, this relation and these concerns are expressed in terms of one’s relationship with or attitude toward gods or spirits; in more humanistic or naturalistic forms of religion, they are expressed in terms of one’s relationship with or attitudes toward the broader human community or the natural world. In many religions, texts are deemed to have scriptural status, and people are esteemed to be invested with spiritual or moral authority. Believers and worshipers participate in and are often enjoined to perform devotional or contemplative practices such as prayer, meditation, or particular rituals. Worship, moral conduct, right belief, and participation in religious institutions are among the constituent elements of the religious life.

И кај се пронаоѓаат атеистите во оваа дефиниција? Како се вклопуваат нивните гледишта во темата за религија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom