Прашања до Атеистите II

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Да да христијани полни со љубов и разбирање. Дури неверојатно каква љубов.
Прегледај го приврзокот 99681


Дури и ова се продава, за без пари, од љубов.


А замисли ситуација: атеисти, кои го скротиле егоизмот и кои непрекидно изражаваат љубов и разбирање кон ближниот....:pos:
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Ајде уште малце, на повидок е трета светска војна ќе се оретчите малце нема да ве има во толку голем број.
Pfff... Ke si kupam lance i crveno konce od crkva i na so ke me pronajdete! :P
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
А замисли ситуација: атеисти, кои го скротиле егоизмот и кои непрекидно изражаваат љубов и разбирање кон ближниот....:pos:
Замислувам, замислувам..... и замислувам .... море и замислувам и ништо. Не можам да замислам
А ова измислено и направено. :( За жал.
А за егоизмот гледам. Некои верници дури и хај фај систем од неколку тисуча еврича. Ептен не-егоистично. :tapp:
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
radikalnite hristijani pisuvaat grafiti.

radikalnite muslimani secat glavi.

ima razlika:P
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
radikalnite hristijani pisuvaat grafiti.

radikalnite muslimani secat glavi.

ima razlika:P
Да разликата е во годините. Според исламски календар сега е 1435 година. Во 1435 та по Христа, не пишувале христијаните само графити. :(
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Замислувам, замислувам..... и замислувам .... море и замислувам и ништо.
Ехххх што било лесно да си бидиш атеист...:pos:[DOUBLEPOST=1407950303][/DOUBLEPOST]
Micko ....spremaj se vernikov tvoj @Снајпер ЏО vika vojna ke imalo....!

Ц: те лажат комунистите: ќе има „...мир и љубов...„ у атеистички манир...:sneaky:[DOUBLEPOST=1407951398][/DOUBLEPOST]
radikalnite hristijani pisuvaat grafiti.

radikalnite muslimani secat glavi.

ima razlika:P
Јој разлике: драстичне...:icon_lol:
 
Последно уредено:

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Член од
20 август 2014
Мислења
35
Поени од реакции
16
Jas kako Nov na forumov sakam da gi prasam ateistive zosto se zamaraat so glupavive vernici koga bog ne postoi. I zosto moraat da gi ubeduvaat deka se vo zabluda koga za toa nema da imaat ni nagrada ni kazna. Patem dokolku ateistite se vo pravo vernicite ne gubat nisto ce umrat I so smrta zavrsuva se no dokolku vernicite se vo pravo togas ateistite ce ziveat vo vecna kazna.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Jas kako Nov na forumov sakam da gi prasam ateistive zosto se zamaraat so glupavive vernici koga bog ne postoi. I zosto moraat da gi ubeduvaat deka se vo zabluda koga za toa nema da imaat ni nagrada ni kazna. Patem dokolku ateistite se vo pravo vernicite ne gubat nisto ce umrat I so smrta zavrsuva se no dokolku vernicite se vo pravo togas ateistite ce ziveat vo vecna kazna.
Јас ќе си ја кажам својата.
Не треба да поистои само една вистина, онаа на верниците. Башка и ќе беа прикриени многу настани и ќе имаше форумска “војна“ Ислам- Христијанство, тоа е неминовен факт. (не дека сега нема форумска “војна“, има, но таа е поблага).
Потоа, зошто би губеел време поминувајќи во “светите“ храмови кога тоа време може да се искористи на друг начин, тука спаѓа и ова време за молитви, други обреди како специфичните празници што ги има во Христијанството односно Исламот или пак секојдневното читање на „светите“ книги. Според мене сето тоа е непотребно.:)

(Најочигледен е фактот дека човекот зад себе оставил остатоци стари околу 11.000 г. (не ги рачунаме коските (тоа се материјални остатоци) од праисторијата, туку само од периодот на појавата на хомо сапиенсот) што е неспоредлив факт за тие 10.500 г. што ги дава црквата од Библијата.)

И ден денес кога ќе западнам во друштво, и кога ќе започне некоја тема во врска со религијата, се чудат на мојот атеизам.
Најмногу тоа исмевање и потценување доведе до тоа да ме заинтересира религијата како “дестинација“ за читање и истражување. :)

Или еве јас да те прашам. Еве јас сум атеист, има многу попаменти, постари и поискусни атеисти на форумов од мене и не се споредувам во никој случај со нив. Но ќе се земам за пример, зошто јас би седел на страна кога не верувам. Дали би владеел апсолутизмот на форумов? Кога знам дека сум во право,односно сме во право, многу докази се свртени во полза на атеизмот, зошто тогаш би молчеле? И зошто верниците не бидат тие кои ќе молчат? Па и уште едно поинтересно прашање, зошто муслиманите не ги остават христијаните, во тие загрозени места за Христијанството, да си веруваат во својот Бог? :)
 
Член од
20 август 2014
Мислења
35
Поени од реакции
16
Vernicite veruvaat deka ako nekoj ja prifati nivnata Vera I tie da bidat pricinata za prifacanje ce bidat nagradeni, taka e vo islamot. Zatoa ne mozam da razberam zosto see napregaat ateistive da ubedat nekogo. A ti sto vikas deka ne sakas da Molcis pa ova e virtuelen svet a vo realniot ionaka ziveeme vo sekularna drzava.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Vernicite veruvaat deka ako nekoj ja prifati nivnata Vera I tie da bidat pricinata za prifacanje ce bidat nagradeni, taka e vo islamot. Zatoa ne mozam da razberam zosto see napregaat ateistive da ubedat nekogo. A ti sto vikas deka ne sakas da Molcis pa ova e virtuelen svet a vo realniot ionaka ziveeme vo sekularna drzava.
Верниците исто така веруваат, дека тие што нема да ја прифатат нивната вера, им лета главата, и ако тие бидат причина за летање на главата, тогаш пак ќе бидат наградени.

Така е во исламот.

Но, сепак во реалниот живот живееме за среќа во секуларна држава, а не во калифат со шеријатски закони.
 
Член од
20 август 2014
Мислења
35
Поени од реакции
16
Nee taka nesmees na nikoj da mu e nametnes so sila verbata aj molimte kazi mi kade toa vo serijatot treba da ubies nekoj sto e so druga religija. Toa e za nekoj koj ce izvrsi predavstvo na islamot a ne za nekoj koj e hristijanin ili ateist.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Nee taka nesmees na nikoj da mu e nametnes so sila verbata aj molimte kazi mi kade toa vo serijatot treba da ubies nekoj sto e so druga religija. Toa e za nekoj koj ce izvrsi predavstvo na islamot a ne za nekoj koj e hristijanin ili ateist.
Ај прво добро ни дојде.
А како второ, погледни го ИСИС
Како трето, ............. зошто дискутираме? Хмммм, па има повеќе причини. Една од нив е да можеме да спиеме кога е време за спиење. Друга затоа што сме милостиви, сакаме добро да правиме ние атеистите. Сакаме луѓето да бидат слободни. Ете отприлика зошто се замараме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom