Прашања до Атеистите II

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Не сум прочитал до сега, како мал во која религиозна групација те туриле...ако не е тајна.
Не е тајна. Во ниедна не ме туриле, оставиле на мене. Не можеш да правиш споредба. Ти свесно некогаш беше православен.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не е тајна. Во ниедна не ме туриле, оставиле на мене. Не можеш да правиш споредба. Ти свесно некогаш беше православен.
Не ми кажувај...комунисти биле :)
Од таму ти си љубител на атеизам и комунизам.....па не е дека си дал некој напор нешто да смениш во животот :D
Инаку јас сум роден како православен, а не дека некој со "сила" ме терал да бидам верник....да се разбереме.[DOUBLEPOST=1406135757][/DOUBLEPOST]
Еве еден пример каде перспективите се повеќе, а состојбата е една:

Зависно од тоа кој колку сознание има за објектот, може да тврди дека:
1. Пред себе гледа М
2. Пред себе гледа Т
3. Пред себе гледа Н
4. Пред себе гледа предмет што и ти го гледаш од твојата перспектива во средината.

Ако некој е "статичен" во својата способност да спознава, ќе тврди дека постои само една Вистина и сите останати се во заблуда.
Ме потсети на нацртна геометрија :love:
Што сендвичи и пиво имам ќарено со метод на трансформација и ротација :X3:
 
Последно уредено:

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Не ми кажувај...комунисти биле :)
Од таму ти си љубител на атеизам и комунизам.....па не е дека си дал некој напор нешто да смениш во животот :D
Инаку јас сум роден како православен, а не дека некој со "сила" ме терал да бидам верник....да се разбереме.
Да се разбереме немој ти мене тие ѓурѓевачките финти, и тебе да не не ти дале книшка комунистите оти си “одел на црква“? Комунизмот и атеизмот немаат многу заедничко, повеќе комунистите ќе да имаат со христијанството амо тоа друг муабет и на друг форум. Нит тие биле комунисти, нити пак јас сум бил, ниту пак сум имал желба да бидам. Симни си ги православните стереотипи (да не речам догми). Кога ти велам дека сеуште имаш христијански догми ти не веруваш. Оди бркај си работа со твоите верувања.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Да се разбереме немој ти мене тие ѓурѓевачките финти, и тебе да не не ти дале книшка комунистите оти си “одел на црква“? Комунизмот и атеизмот немаат многу заедничко, повеќе комунистите ќе да имаат со христијанството амо тоа друг муабет и на друг форум. Нит тие биле комунисти, нити пак јас сум бил, ниту пак сум имал желба да бидам. Симни си ги православните стереотипи (да не речам догми). Кога ти велам дека сеуште имаш христијански догми ти не веруваш. Оди бркај си работа со твоите верувања.
Ти имам кажано дека верување како поим кај мене не постои, ама ајде. Морам да одам, да потрчаме малку на фудбал...ќе продужиме друг пут :)
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ти имам кажано дека верување како поим кај мене не постои, ама ајде. Морам да одам, да потрчаме малку на фудбал...ќе продужиме друг пут :)
Абе што сакаш можеш да кажеш, та дури и дека си астронаут, а дека веруваш, и тоа како веруваш и тоа во многу работи.
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Рогот не лаже, Јас се смеам и на теистите и на атеистите и таквите кои се во заблуда дека се нешто трето (како тебе). Сега појасно ти е?
Друже сега ми текна.
Атеист кој не е скептик уствари не е Атеист.
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
40
Поени од реакции
46
http://infomax.mk/wp/?p=10783

Што сега бе неверници, со што ќе се браните сега, со вашите малоумни глави ли .???

Ајде уште малце, на повидок е трета светска војна ќе се оретчите малце нема да ве има во толку голем број.
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
http://infomax.mk/wp/?p=10783

Што сега бе неверници, со што ќе се браните сега, со вашите малоумни глави ли .???

Ајде уште малце, на повидок е трета светска војна ќе се оретчите малце нема да ве има во толку голем број.
Касниш со постов одамна беше ова :D

Што си се израдувал за трета светска војна толку... како да ке с....с. :pos:
Прочитај што рекол Ајнштајн за четвртата.

ПС Едно прашање за верници како тебе. Од каде ви се јавува таа желба за убивање на неистомислениците?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
http://infomax.mk/wp/?p=10783

Што сега бе неверници, со што ќе се браните сега, со вашите малоумни глави ли .???

Ајде уште малце, на повидок е трета светска војна ќе се оретчите малце нема да ве има во толку голем број.
А тоа би ти годело нели? Еве се повеќе ве има (барем кај нас) ама ситуацијата уште полоша, значи не ќе да е до нас.
А друг веќе муабет што текстот ни “в“ од вистина нема.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
^Не да не ќе е до нас.
Прав пример среден век. Во Европа инквизиција радикална религија и имало мрак и терор, додека блискиот исток во среден век немало радикална религија и имало хигиена, богати библиотеки, учење, иновативност, а сега the other way around.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
http://infomax.mk/wp/?p=10783

Што сега бе неверници, со што ќе се браните сега, со вашите малоумни глави ли .???

Ајде уште малце, на повидок е трета светска војна ќе се оретчите малце нема да ве има во толку голем број.
На страна тоа што артиклов е целосен булшит, да те прашам нешто.
Зошто семоќниот Бог се мачи со скриени пораки во ДНК секвенци?
Зошто по цело небо не опали еден светлечки билборд со порака дека постои, ем е полесно ем ќе ни ги скрати маките на нас во подфорум Религија? Ем не мора со војни да не проретчувате.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Сака да се мачиме за да дознаеме за него :ROFLMAO:
Не знам, ја сум скептик под ова прашање, нема докази дека има надприродна сила како бог али па и нема доволно докази дека нема бог.
Како и да е во едно сум сигурен а тоа е дека надприродна сила како што пропагираат светските религии не постои.
Абе Gautama Buddha убаво си кажал, да не се замараме со надприродна сила и со ствари што неможе да ги докажеме, можеби нема а можеби и има, всушност да не се замараме со ствари што неможе да ги докажеме.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Да да христијани полни со љубов и разбирање. Дури неверојатно каква љубов.
SmrtAteistima.jpg

Дури и ова се продава, за без пари, од љубов.
majica-pravoslavlje-ili-smrt_1_2_1.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom