Прашања во врска со математика за матурата

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Највеќе ме нервира фактот што за факултетот за кој ќе конкурирам е прифатливо и математика основно и англиски. Јас избрав математика (кретен!). И како ќе можат да ни ги споредуваат добиените бодови и оценки? Зар некој кој си се изладил за англиски и со голема леснотија си напишал приказничка од 180 зборови е позаслужен да се запише, да речеме, од мене, на кого му дадоа +13 задачи за решавање во истиот временски рок од лани? На такво брзање гарант мора да згрешиш некаде! А англичаниве до 10 часот веќе почнале да излегуваат. Се мразам себеси... најглупата одлука во животот ми беше да полагам математика... :icon_conf
A bre deca mislite na vreme so treba da naprajte. Samoto toa sto matematika ne davat da se nosat formuli, a potrebni se formuli od site 4 godini, znaci deka e daleku potesko od angliski. Koga najdobriot ucenik od mojata gimnazija so odese na bezbroj natprevari i sekade postignuvase dobri rezultati, sea rece deka bilo tesko, so moze da se ocekuva od nekoj prosecen ucenik.
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
A bre deca mislite na vreme so treba da naprajte. Samoto toa sto matematika ne davat da se nosat formuli, a potrebni se formuli od site 4 godini, znaci deka e daleku potesko od angliski. Koga najdobriot ucenik od mojata gimnazija so odese na bezbroj natprevari i sekade postignuvase dobri rezultati, sea rece deka bilo tesko, so moze da se ocekuva od nekoj prosecen ucenik.
Епа значи тој другар ти не бил толку за на натпревари или мислел дека многу знај па книга не фатил. Задачите не беа толкуууу тешки еве јас не сум бил на натпревар па ги решив сите, да имаше време задачите се решаваа ама немаше време, тие плус 13 задачи не му беа потребни.
 

AleksandarT

Reckless
Член од
16 ноември 2005
Мислења
180
Поени од реакции
9
Steve-G во глобала задачите не беа ептен тешки освен онаа 48 , ама дефинитвно 3 саата не беше доволно за да се реши овој тест. Да дадоа барем уше 1-2 саата ќе беше ок. Среќа имав со ни даде тестаторот формули дигитрони и препишување / консултации. Спореди со лани основното ниво ќе видиш голема разлика. Потешко е и од ланското напредно дури што нема смисла.......
Многу деца што не ги бива ни за математика и англиски , морале да избрат нешто - математика ( зборувам за Техничкото - каубојското школо во струмица ) тие таму немаат веза и немаат учено математики ко ние од ПМ А смер во гимназија. Мислиш дека тие ќе положат?? Јас мислам дека едно 95% од таму ќе паднат што стварно нема смисла за децата
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
A bre deca mislite na vreme so treba da naprajte. Samoto toa sto matematika ne davat da se nosat formuli, a potrebni se formuli od site 4 godini, znaci deka e daleku potesko od angliski. Koga najdobriot ucenik od mojata gimnazija so odese na bezbroj natprevari i sekade postignuvase dobri rezultati, sea rece deka bilo tesko, so moze da se ocekuva od nekoj prosecen ucenik.
Не знам зошто толку кукате за тие формулите. Формулите 95% се од геометрија и се доста едноставни. Тој шо не ги знаел досега, сега за неколку дена не можит да ги научит. А тие тродимензионалните формули се 3-4 и се учет по логика. Од кај заклучи дека матемаика е потешко од англиски. То е релативна работа. Јас на пример сум дрво по англиски, а да земев англиски тешко дека 2ка ќе истаев.
Задачите од натпревар се далеку на повисоко ниво, а ако другар ти вика дека овие биле многу тешки... значит не го бивало многу. Освен ако имат речено така, колку да ги утешит другите, да не му љубоморат.
Убо кај шо спомна просечен ученик. Зато си имат скала од 1-5. За најдобрите имат 5ка, а тие шо знает помалку и помала оценка ќе добиет. Не можит сите 5ка да имет. Колку пари- толку музика.
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Абе задачите беа дупло потешки, ланскиот тест за сат се решаваше а за овај 3 сати не стигнуваја така да тие од бро нека си ги прашаат тие на терен шо ги испратија како беше и се ќе му се разјасни.
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Steve-G во глобала задачите не беа ептен тешки освен онаа 48 , ама дефинитвно 3 саата не беше доволно за да се реши овој тест. Да дадоа барем уше 1-2 саата ќе беше ок. Среќа имав со ни даде тестаторот формули дигитрони и препишување / консултации. Спореди со лани основното ниво ќе видиш голема разлика. Потешко е и од ланското напредно дури што нема смисла.......
Многу деца што не ги бива ни за математика и англиски , морале да избрат нешто - математика ( зборувам за Техничкото - каубојското школо во струмица ) тие таму немаат веза и немаат учено математики ко ние од ПМ А смер во гимназија. Мислиш дека тие ќе положат?? Јас мислам дека едно 95% од таму ќе паднат што стварно нема смисла за децата
48 мислам дека беше со доказот ако не се лажам. На таа само требеше добро да се нацртат цртежот и убо да се разгледат. Се решаваше во неколку реда. Морат да имат некоја задача на повисоко ниво, за да оскокнат со бодови тие шо стварно ги биват. За тоа дека 3 сати биле малку, во право си. Јас завршив 7-8 минути пред крајот, ама на сите задачи пишев постапно како сум добивал решение (дури и на тие со заокружување што не беше потребно). Да имаше уште 2-3 задачи, ќе немав време.
За тежината уште и лани рекоа дека наредната година ќе бидит на повисоко ниво. Лани демек протести, незнам шо и им прогледаа низ прсти. Наредната година мислам дека исти вакви ако не и потечки ќе добијат.
Околу скалата, викаат дека таа ќе се оформела откако ќе се добијат резултатите, па според нив ќе ја направат скалата.
 
C

cige

Гостин
Стеве и Петар?
Напредно или основно ниво полагавте?
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Јас полагав основно. Со професорката шо ми беше по математика, ми викат земи напредно, повеќе теми се, ама поелементарни биле задачите. Ама шо си е сигурно ш сигурно си е.
 

kod

Член од
2 април 2008
Мислења
1.113
Поени од реакции
86
Кај нас ептен се жалеа од задачите. Решиле само 2-3, а после тоа се собрале професорите по математика им ги решавале задачите во друга училница и им ги давале на децата да ги препишат.

Полагањево матура е само глупост, кажуваат дека имало строги правила, ова-она и на крај пак сите препишуваат.
 
C

cige

Гостин
Јас полагав основно. Со професорката шо ми беше по математика, ми викат земи напредно, повеќе теми се, ама поелементарни биле задачите. Ама шо си е сигурно ш сигурно си е.
Нас професорката не посоветува да земеме сите основно ниво, затоа што лани сите паднале на напредно дури и оние со просек 5.00.
Јас затоа што се запишав на приватен факултет воопшто не вежбав и си мислев дека најмалку 2 ќе извадам како на шала, затоа што не се борам за во државна квота, ама се плашам дали сум положен.
Инаку математиката воопшто не ми е тежок предмет.
Во основно одев на натпревари, а во средно малку ја запоставив математиката затоа што учев електро средно и акцент им ставив на стручните предмети нормално.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Луѓе немојте да се нервирате за математика, затоа што границата многу ќе падне ако се катастрофални тестовите. Ми кажаа дека само од 10 до 12% смеат да паднат на матурава. Значи ако 12% се многу, ќе бидат само 10% и со тоа многу ќе се спушти границата ... така да уживајте. Ја го решив цел тест и мислам дека ке изгубам само 10 бода најмногу ... позз до сите :smir:
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
И јас полагав основно оти од напредно некако тешки задачите ми се гледаја а и нема потреба секаде бараат основно. За резултатите ќе речам уште еднаш оти ќе бидат слаби па не мора да се сеќираме, лошо можи да биди за некој факултет кај шо можи да се запишиш и со англиски и со математика.
 

realistic girl

realgirl
Член од
14 февруари 2009
Мислења
23
Поени од реакции
0
Ej stvarno daj da se pobunime nekako!!!!!!!
Inace ja se nadevam da padnam ili eventualno 2/3 da dobijam zosto vezbav edno 1 dena
i deka doagam od strucno uciliste nie nemavme uceno 3 temi!!!!!
Od kaj gi nauciv i tie temi i na kraj dadoa poteski zadaci od primerite i toa 10 pati poteski!!!!! Dajte kazete ideja nesto da napravime da se pomunime
 

Brainmachine

Прокрастинатор
Член од
30 април 2006
Мислења
137
Поени од реакции
7
И јас полагав основно оти од напредно некако тешки задачите ми се гледаја а и нема потреба секаде бараат основно. За резултатите ќе речам уште еднаш оти ќе бидат слаби па не мора да се сеќираме, лошо можи да биди за некој факултет кај шо можи да се запишиш и со англиски и со математика.
Е, тоа е лошото. Но, ајде, што било - поминало. Сега ни остануваат уште интерните предмети.

А, инаку, сите оние што препишувале, што добивале дигитрони, што им ги решавале професори... нека им е за алал. Ако се бориш за оценка во училиште, прави така, не ме е гајле. Но, на матурата каде сите подеднакво сме си конкуренција за факултетите... тоа е навистина нефер... I hope they rot in hell.

ЕДИТ:
Напишав едно писмо до БРО, па чекам да видам дали ќе ми одговорат.

Почитувани,

Ви пишувам во врска со одговорите на Министерот за образование и на Директорката на БРО во медиумите на реакцијата од матурантите која велеше дека екстерниот тест по математика бил тежок. Одговорот беше дека тестовите се направени по истиот концепт како и лани и дека ништо не е вклучено во задачите, а што не е вклучено во јавно објавената испитна програма. Јас, како матурант кој полагаше математика, се согласувам со овие изјави и потврдувам дека испитот беше согласен со програмата. Но, овој испит, за разлика од испитите од минатата година, имаше зголемен број на задачи (53 задачи; плус 13 нови задачи), а притоа временскиот рок за нивно решавање остана ист (180 минути). Временската рамка која ни беше овозможена беше очигледно недоволна, а тоа го согледав од лично искуство и споредувајќи со искуствата на останатите матуранти. Секако, имаше време да се даде одговор на сите прашања, но за да се успее во тоа, потребно беше да се брза при решавањето. Решавањето на математички проблеми и вршењето на аритметички пресметки на рака ако се прави набрзина, тогаш постои голема веројатност за правење на грешки. Нема да бидам изненаден ако тестовите кои ќе ги прегледувате бидат исполнети со такви грешки. Затоа ве замолувам: 1) Да бидете потолерантни кон сите грешки коишто настанале при решавањето, а се од тривијална природа; 2) Да го зголемите времето за решавање, ако не за нас - за доброто на идните генерации; 3) Внимателно да ги конструирате праговите за оценување, земајќи ја предвид ограниченоста која ја имавме со брзањето. Со ова последново е поврзано и уште едно прашање: како може да се споредува конкуретноста на двајца кандидати чии резултати потекнуваат од испити од различни природи (и различно ниво на тежина, секако; пример - англиски јазик и математика) при уписот на еден ист факултет? Особено кога едниот тест беше надвор од очекувањата, затоа што временското ограничување се претвори во фактор?

Со почит, загрижен матурант
 
Член од
21 јули 2008
Мислења
36
Поени од реакции
2
џабе е се..едно можам да констатирам животов е чиста далавера..чиста превара...има некои правила на игра кои ако не ги знаеш ќе си платиш, но со текот на времето ќе ги научиш тие правила..и так оди тоа ланчано...правејќи го светов мизерно место за живеење..
така да бидна што бидна, ништо не може да се врати, приговор може да си пишеме, може да дадат некој бод плус со тоа, инаку не се надевајте дека ќе ги спуштат границите, не верувам во тоа, ќе бидат слично како лани ако не и исто, ние сме само мал дел, но другите можеби имаат добри резултати, уствари нипто не се знае додека не ги објават резултатите..
а за факс сите ќе се запишеме не се секирајте, сепак мора некој да ги потполни сите оние места
добра волја само и надежта последна умира!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom