Практиката VS Поповите

Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Пак ќе почнам со излитената фраза "не како поповите" , не очекувам да одат по улица и да проповедаат, но малку некои работи со осет да ги прават. Пример: Моја другарка оди да закаже во црква за венчавање, девојката е бремена и затоа што била бремена попот и наплатил поскапа тарифа за венчавањето од нормалното.
И сега јас се прашувам дали поскапата тарифа за венчавката ќе и го искупи гревот? Дали попот има ценовник директно од Господ пратен? Што е тука христијанско? Дали во Библијата постои ценовник?
Верата се практикува вистински со срцето, со доброто дело.
Тоа ти е класично дрн-дрн јариња. Никаде во светот кога се закажува венчавка не ги прашуваат луѓето поради кои причини се венчаваат (дали се бремени или не), ниту пак ги гледаат на ЕХО. Лош обид, како и секогаш. Јас не тврдам дека сите свештеници се ангели, секако нели во секое жито има и какол. Но, никако не може да се гради мислење за сите поради некои исклучоци кои си земале премногу за право. На крајот, секој лично ќе си одговара за себе на последниот Суд. „На кого му е многу дадено, многу и ќе се бара од него“. Така ли ?
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Тоа ти е класично дрн-дрн јариња. Никаде во светот кога се закажува венчавка не ги прашуваат луѓето поради кои причини се венчаваат (дали се бремени или не), ниту пак ги гледаат на ЕХО. Лош обид, како и секогаш. Јас не тврдам дека сите свештеници се ангели, секако нели во секое жито има и какол. Но, никако не може да се гради мислење за сите поради некои исклучоци кои си земале премногу за право. На крајот, секој лично ќе си одговара за себе на последниот Суд. „На кого му е многу дадено, многу и ќе се бара од него“. Така ли ?
Ниту девојката не ја прашале за причините ама стомакот нормално и се познава, па така тој си одлучил да им наплати поскапо за венчавката. Точно дека не се сите исти, но општиот впечаток и мислење за нив е лош. Нормално секоја чест на исклучоците.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Ниту девојката не ја прашале за причините ама стомакот нормално и се познава, па така тој си одлучил да им наплати поскапо за венчавката. Точно дека не се сите исти, но општиот впечаток и мислење за нив е лош. Нормално секоја чест на исклучоците.
Да се потсетиме на параболата за Царството Божјо (Матеј 13, 24-43). Не сме ние тие кои ќе го требат каколот. Нормално, тоа не значи дека треба да се опуштиме до крај, ама сепак, последниот збор го има Бог. Поздрав.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Epa cim u sekoe zito ima kukolj togas nemate prednost nad ostanatite poso i u vaseto kako i u nivnoto zito ima kukolj!
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Не е ова за тука...али коа го слушнав денеска ме стаи во мисла...впрочем со професоров по физика разговаравме за некоја си 3та димензија во животов ....и некако дое работава коа бил на мој години кај него дома дошол :pop:..(за слава ли незнам ти шо) и коа тргнал да си оди..подзастанал на влезната врата и тивко рекол "Бегајте окати идат ќоравите" и си продолжил...ќе може некој да ми објасни шо сакал да каже :pop: со ова? ме стаи у мисла цел ден
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
тивко рекол "Бегајте окати идат ќоравите" и си продолжил...ќе може некој да ми објасни шо сакал да каже :pop: со ова? ме стаи у мисла цел ден
Сакал да каже: „Бегајте сакати идат ќоравите“ или во превод: „Бегајте од нас поповите. Не бидете слепи. Ако имате очи прочитајте ја Библијата, за да не одите сакати“ :)
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.696
Поени од реакции
11.831
Не е ова за тука...али коа го слушнав денеска ме стаи во мисла...впрочем со професоров по физика разговаравме за некоја си 3та димензија во животов ....и некако дое работава коа бил на мој години кај него дома дошол :pop:..(за слава ли незнам ти шо) и коа тргнал да си оди..подзастанал на влезната врата и тивко рекол "Бегајте окати идат ќоравите" и си продолжил...ќе може некој да ми објасни шо сакал да каже :pop: со ова? ме стаи у мисла цел ден
Јас пак кога ќе видам поп имам практика да изговорам: "ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΚΟΔΑΙΜΟΝΟΣ!" : "Away, every evil daimon!"
 

Kajgana Shop

На врв Bottom