Практиката VS Поповите

Член од
14 ноември 2009
Мислења
277
Поени од реакции
29
Но, на некој на кој не му се „отворени ушите и очите на срцето“ бадијала му збруваш.
Точно така!!!

Но што правиме ако на некој му се отворени и „ушите и очите на срцето“, но на жалост нема никој кој да му проповеда од словото Божјо? (бидејќи сите на некој начин ја префрламе одговорноста од еден на друг. Еден вика: Мене не ми е заповедано да проповедам туку на поповите, друг ќе рече : па поповите в црква треба да проповедаат а луѓето да доаѓаат и да ги слушаат. Еднаш еден проповедник ми рече: Вие одете по улиците проповедајте, а на прашањето зошто тој не излегува да проповеда по улиците, ми рече дека него местото му било во црквата да проповеда и кој сака нека дојде да го слуша, демек да не дојди во сукоб со власта).

Но Исус еве што ни заповеда на сите: Одете по цел свет и проповедајте го Евангелието на секое создание.....
( Марко 16:15)

...ако ова беше заповедано само за апостолите, тогаш зошто е запишано во Библијата. апостолите го слушнаа и немораше да стои ова запишано во Библијата, за ние да го читаме, кога и онака не важи за нас?

ШТО ТОГАШ, ЧИЈА ЌЕ БИДЕ КРИВИЦАТА, НАША ИЛИ ОД БОГ?
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Точно така!!!

Но што правиме ако на некој му се отворени и „ушите и очите на срцето“, но на жалост нема никој кој да му проповеда од словото Божјо? (бидејќи сите на некој начин ја префрламе одговорноста од еден на друг. Еден вика: Мене не ми е заповедано да проповедам туку на поповите, друг ќе рече : па поповите в црква треба да проповедаат а луѓето да доаѓаат и да ги слушаат. Еднаш еден проповедник ми рече: Вие одете по улиците проповедајте, а на прашањето зошто тој не излегува да проповеда по улиците, ми рече дека него местото му било во црквата да проповеда и кој сака нека дојде да го слуша, демек да не дојди во сукоб со власта).

Но Исус еве што ни заповеда на сите: Одете по цел свет и проповедајте го Евангелието на секое создание.....
( Марко 16:15)

...ако ова беше заповедано само за апостолите, тогаш зошто е запишано во Библијата. апостолите го слушнаа и немораше да стои ова запишано во Библијата, за ние да го читаме, кога и онака не важи за нас?

ШТО ТОГАШ, ЧИЈА ЌЕ БИДЕ КРИВИЦАТА, НАША ИЛИ ОД БОГ?
На „оној кој му се отворени очите и ушите“ не му требаат проповедници кои одат од врата на врата и настапуваат „нападно“. Тој си го наоѓа патот до вистината секако. Господ ќе му помогне. Дали преку некоја ТВ емисија, дали при некоја црковна служба, преку некој форум, преку некоја зафрлена во ќош Библија, сеедно. Во апостолско време ги немало тие предности, но сега не можеме да кажеме дека е така, би било грев или пак изговор.
На крајот ќе се послужам со изјавата на Архимандрит Даниел (Бамбанг Дви) Бјантото од Православната црква на Индонезија, кој по Божја промисла од муслиман, станува христијанин (припадник на Евангелистичката црква), па потоа и Православен Архимандрит (повеќе за него во Премин Август/септември бр.67/68 2010 год.) кој вели: „Ако некој искрено трага по вистината, нема да биде одведен до некоја религија, туку до самиот Христос“.

Поздрав,
Калипсо.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
277
Поени од реакции
29
АЛАЛ ДА ВИ Е, се чудам и неможам да ви се изначудам, како можите на едноставен начин да си ја „смирите совеста“, избегнувајќи ја одговорноста која ви е дадена лично од Бог, во ова време кога луѓето масовно „гинат“ во незнаење и непознавање на Бога и директно заминуваат во пеколот, затоа што некој си нашол изговор да си ги оправдува своите мрзливи постапки, на сметка на незнаењето од луѓето.

Пријателе....луѓето „гинат“ во незнаење и непознавање на Бог. Но знај дека еден ден крвта нивна ќе вика и по тебе и по мене, ако не сме ја завршиле работата, која што Бог како Христијани ни ја доверил - Одете по цел свет и проповедајте го Евангелието на секое создание.....( Марко 16:15)


Уште еднаш... АЛАЛ ДА ТИ Е за зборовите кои си ги изнашол, да ти бидат изговор. Се прашувам, дали кога еден ден ќе застанеш пред Бог, и тогаш изговорот ќе ти биде толку јак и ќе ти држи вода?




Со почит, Госпел.
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
25
Поени од реакции
1
АЛАЛ ДА ВИ Е, се чудам и неможам да ви се изначудам, како можите на едноставен начин да си ја „смирите совеста“, избегнувајќи ја одговорноста која ви е дадена лично од Бог, во ова време кога луѓето масовно „гинат“ во незнаење и непознавање на Бога и директно заминуваат во пеколот, затоа што некој си нашол изговор да си ги оправдува своите мрзливи постапки, на сметка на незнаењето од луѓето.

Пријателе....луѓето „гинат“ во незнаење и непознавање на Бог. Но знај дека еден ден крвта нивна ќе вика и по тебе и по мене, ако не сме ја завршиле работата, која што Бог како Христијани ни ја доверил - Одете по цел свет и проповедајте го Евангелието на секое создание.....( Марко 16:15)


Уште еднаш... АЛАЛ ДА ТИ Е за зборовите кои си ги изнашол, да ти бидат изговор. Се прашувам, дали кога еден ден ќе застанеш пред Бог, и тогаш изговорот ќе ти биде толку јак и ќе ти држи вода?

Со почит, Госпел.
Не верувам во Господ. Нема да одам во пеколот и најверојатно нема да зборам со него. Пеколот најверојатно не постои. Не постои доказ дека постои пеколот.

On topic...има некои добри етички вредности што ги ширеле Христијаните и најверојатно не земале по 500-1000 денари за тоа...
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
АЛАЛ ДА ВИ Е, се чудам и неможам да ви се изначудам, како можите на едноставен начин да си ја „смирите совеста“, избегнувајќи ја одговорноста која ви е дадена лично од Бог, во ова време кога луѓето масовно „гинат“ во незнаење и непознавање на Бога и директно заминуваат во пеколот, затоа што некој си нашол изговор да си ги оправдува своите мрзливи постапки, на сметка на незнаењето од луѓето.

Пријателе....луѓето „гинат“ во незнаење и непознавање на Бог. Но знај дека еден ден крвта нивна ќе вика и по тебе и по мене, ако не сме ја завршиле работата, која што Бог како Христијани ни ја доверил - Одете по цел свет и проповедајте го Евангелието на секое создание.....( Марко 16:15)


Уште еднаш... АЛАЛ ДА ТИ Е за зборовите кои си ги изнашол, да ти бидат изговор. Се прашувам, дали кога еден ден ќе застанеш пред Бог, и тогаш изговорот ќе ти биде толку јак и ќе ти држи вода?




Со почит, Госпел.
Не се жести до толку, ова не е напишано во насока на смирување на мојата совест. Јас колку што можам го сведочам Евангелието, но не можам да најдам изговор за да го наметнувам. Не знам на кого тоа му се обраќаш со „авал да ви е“ , јас пишувам од мое име ? Ај те молам ти просветли ме и упати ме, поточно кажи ми како ти/вие го правиш/ите тоа ? BTW во секој православен храм на секоја Литургија се држи проповед, но ако некого едноставно не го влече да појде таму (изговори од типот не може, нема време не палат) не можеш со сила да го донесеш. Едоставно, негова волја. Тој нема да може да се оправда дека не можел да разбере за Евангелието сега во XXI-век при ТВ, радио, Интернет, книги списанија итн.
 
P

PoisonLady

Гостин
АЛАЛ ДА ВИ Е, се чудам и неможам да ви се изначудам, како можите на едноставен начин да си ја „смирите совеста“, избегнувајќи ја одговорноста која ви е дадена лично од Бог, во ова време кога луѓето масовно „гинат“ во незнаење и непознавање на Бога и директно заминуваат во пеколот, затоа што некој си нашол изговор да си ги оправдува своите мрзливи постапки, на сметка на незнаењето од луѓето.

Пријателе....луѓето „гинат“ во незнаење и непознавање на Бог. Но знај дека еден ден крвта нивна ќе вика и по тебе и по мене, ако не сме ја завршиле работата, која што Бог како Христијани ни ја доверил - Одете по цел свет и проповедајте го Евангелието на секое создание.....( Марко 16:15)


Уште еднаш... АЛАЛ ДА ТИ Е за зборовите кои си ги изнашол, да ти бидат изговор. Се прашувам, дали кога еден ден ќе застанеш пред Бог, и тогаш изговорот ќе ти биде толку јак и ќе ти држи вода?




Со почит, Госпел.
АКо некој не го познава Бог и умре,не сум баш сигурна дека истиот тој човек ќе биде виновен и ќе заврши во пеколот затоа што се работи за незнаење.На пример,ако умре мало бебенце кое појма нема од ништо,тоа мислиш дека ќе оди во пеколот?? Тоа сигурно не е верник.
А што се однесува до мрзливоста на луѓето и неисполнувањето на Божјите наредби,тука си во право.И јас не можам да сфатам зошто нешто би го пишувало во Библијата (во случајов одете по светот и правете мои ученици) би се однесувало само на одредена група на луѓе (апостолите).
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
А што се однесува до мрзливоста на луѓето и неисполнувањето на Божјите наредби,тука си во право.И јас не можам да сфатам зошто нешто би го пишувало во Библијата (во случајов одете по светот и правете мои ученици) би се однесувало само на одредена група на луѓе (апостолите).
Не се однесува само на апостолите. Веќе посочив еден добар пример. Стефан (Дела на апостолите 6-то поглавје) бил назначен да служи околу делењето на храната. Значи тој не бил апостол. Сепак една цело поглавје (7ма глава од дела на апостолите) е посветена на неговото ревносно проповедање на евангелието. Оттука гледаме од јасен појасен пример дека евангелието го проповедале и оние кои не биле апостоли, туку "обични" служители во раздавањето на храна на сиромашните/вдовиците.

Христос ни заповеда активно, а не пасивно да го проповедаме евангелието. Зборот "одете" е клучен во проповедањето на евангелието.
"Така одејќи, направете ги сите народи Мои ученици"
(Исус во евангелие по Матеј 28:19)


Значи Христос тука вели "одејќи", а не "седејќи" и чекајќи неверниците да дојдат во храмовите да го чујат.


"И им рече: „Одете по целиот свет и проповедајте го Евангелието на секое создание! "
(Исус во евангелие по Марко 16:15)


"Ете, Јас ве испраќам како овци меѓу волци; затоа бидете мудри како змии и безопасни како гулаби!"
(Исус во евангелие по Матеј 10:16)


Тука Исус не мисли на волците на планина, туку на луѓето од светот.

"Врвете по Мене и Јас ќе направам да станете рибари на луѓе!"
(Исус во евангелие по Марко 1:17)


Исус тука ги повикува апостолите да врват по Него и Тој ќе ги направи "рибари на луѓе". Исус ги испратил Своите ученици да одат меѓу луѓе и да ловат луѓе, а не да се засолнуваат по планини, манастири и да бдеат, созерцаваат, да се подвизуваат, да цртаат икони, плетат бројаници, да осветуваат води, да продаваат икони, крстови, свети водички и разни амајлии.


Рибарот ја фрла јадицата во вода за да улови риба, а не ја остава на брегот и да чека рибите да скокнат кај неа за да се фатат.
 
P

PoisonLady

Гостин
Абе Чорбаџија,јас верувам дека тоа одете по светот и правете мои ученици не се однесувало само на апостолите туку на сите христијани.Мојот претходен пост беше наменет за оние кои го тврдат спротивното.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Отровница, знам јас дека ти правилно веруваш. Не те сфатив јас погрешно, туку само те надополнив. Поздрав! :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Рибарот ја фрла јадицата во вода за да улови риба, а не ја остава на брегот и да чека рибите да скокнат кај неа за да се фатат.
Рибите се фаќаат со сила. На метална остра јадица се става мамка која рибата ќе ја заггризе ќе се закачи јадицата во устата и ќе биде извлечена на суво каде не може да преживее .... или ќе биде заробена во мрежа и извадена на суво каде очајнички ќе се обиде да дише
Рибарот фаќа риби за да ги убие и изеде... или да му ги продаде на други да ги убијат и изедат.
Дај некоја помалку крволчна споредба ова испаѓа како насилно регрутирање, нешто со сила и против воља
Некој може да помисли дека христијанството се ширело понекогаш ои со насилство и терор...
 
Член од
16 ноември 2010
Мислења
28
Поени од реакции
1
Значи претходната тема што ја споделив беше " Искреноста VS Пр.Црква "

Сега сакам и за оваа тема да оставам разјаснување

Значи јас верувам во Бог така како што пишува во Библијата и не правам поделби али ова со православието ми е преногу чудно ..

Сакам да прашам можеби постои одговор

Во Библијата пишува ОДЕТЕ И ПРАВЕТЕ МОЈ УЧЕНИЦИ НИЗ ЦЕЛИОТ СВЕТ
Е Сега мене тоа што ме буни е што јас НИКАД во живот не сум видеч Поп на улица,на пазар на плоштад да оди да дели Библии , флаери да оди по врати да збори за ПОКАЈАНИЕ да зборва дека наближува Божјото Царство и доаѓа Исус .. а другиве цркви дури и да се секти прават многу повеќе работи од Пр.Црква што ги пишува во Библијата ... би сакал одговор кој има може јасум грешка .

Bless.
Toa e tocno, Isto taka napisano e: Isceluvajte bolni, izgonuvajte demoni, propovedajte go evangelieto i pravete moi ucenici . . .
a popovite samo ednas nedelno peat nikoj nisto ne gi razbira, Isus im rece Koga ke se molite molete se vaka: Tatko nas koj si na nebesata da se sveti imeto tvoe da bide voljata tvoja da dojde carstvoto tvoe kako na neboto taka i na zemjata lebot nas nasusen ... i taka natamu. Ne rece da peat i da maftaat so kandilce :)

--- надополнето ---

АКо некој не го познава Бог и умре,не сум баш сигурна дека истиот тој човек ќе биде виновен и ќе заврши во пеколот затоа што се работи за незнаење.На пример,ако умре мало бебенце кое појма нема од ништо,тоа мислиш дека ќе оди во пеколот?? Тоа сигурно не е верник.
А што се однесува до мрзливоста на луѓето и неисполнувањето на Божјите наредби,тука си во право.И јас не можам да сфатам зошто нешто би го пишувало во Библијата (во случајов одете по светот и правете мои ученици) би се однесувало само на одредена група на луѓе (апостолите).
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Поп и пракса ?? може додека се школувал идел на пракса да учи, ама да практикува вера во права смисла на христијанството не . има работно време попот, си зема плата вон работни активности си ги тарифира. Само ако има добра тарифа ќе излезе на терен, ако не попот не млати празна слама.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Toa e tocno, Isto taka napisano e: Isceluvajte bolni, izgonuvajte demoni, propovedajte go evangelieto i pravete moi ucenici . . .
a popovite samo ednas nedelno peat nikoj nisto ne gi razbira, Isus im rece Koga ke se molite molete se vaka: Tatko nas koj si na nebesata da se sveti imeto tvoe da bide voljata tvoja da dojde carstvoto tvoe kako na neboto taka i na zemjata lebot nas nasusen ... i taka natamu. Ne rece da peat i da maftaat so kandilce :)

--- надополнето ---

На кого тоа Исус му заповеда да исцелува болни и да изгонува демони ? Свешетениците не пеат само еднаш неделно, а кога пеат јас ги разбирам, а ти не можеш да ги разбереш најверојатно дека од дома се обидуваш. А што се однесува до кадењето со темјан (она мафтањето со кандилце) во Библијата има сериозна поткрепа на таа практика, прочитај пред да скокаш.:toe:


Поп и пракса ?? може додека се школувал идел на пракса да учи, ама да практикува вера во права смисла на христијанството не . има работно време попот, си зема плата вон работни активности си ги тарифира. Само ако има добра тарифа ќе излезе на терен, ако не попот не млати празна слама.
Какво е практикувањето на верата во вистинска смисла ? Кој ја практикува во вистинска смисла ? Да појасниме малку, Едната Света Павославна Црква и МПЦ не е буџетски корисник и поповите немаат режиска плата. А Црквата има реални трошоци како што се струја , вода, телефон, кои мора да се платат, па заради тоа и одредени услуги се наплаќаат. Патем, и поповите се луѓе кои имаат семејства кои треба од нешто да живеат или таа привилегија ни припаѓа само нам ? Само нешто да се млати празна слама и ништо друго.

Еве отворено ве прашувам Вас кои единствено плукате по се што е Православно: Како тоа се практикува верата ? Како вие ја практикувате ? Но, Ве молам, оставете ги тие излитени фрази „не како поповите“ „не како Православните“ „не како Папата“ и сл. Кажете ми зошто баш Вие правилно ја практикувате верата ? Инаку, како до сега ќе ми остане впечатокот за Вас како на обични плукачи и ништо повеќе.

Со почит,
Калипсо.
 
Член од
16 ноември 2010
Мислења
28
Поени од реакции
1
Воа е типично погрешен заклучок од поединците, кои сеуште не се воцкровени. Оваа финта, со одењето и проповедањето, вешто и често ја користат заедниците кои себе со се нарекуваат христијански, па самите поединци од тие заедници одат по домови и по улици, досадуваат и велат дека демек Христос ги пратил! Како да не...

Една работа требда да биде јасна: Христос им заповеда само на своите Апостоли да одат, да ги научат сите народ и да ги кршеваат во името од Троединиот Бог. Значи, таа заповед им е дадена само на Апостолите, а не секому! Но, преку Апостолското преемство, целото црковно свештенство има власт да поучува и да крштева. Тркни до твојот најблизок парохиски православен храм, биди присутен на литургија или на крштевка, и самиот ќе се убедиш дека навистна свештенството пoучува и крштева, а не било кој, кој е пристутен на литuргијата или на крштевката.

Покајанието пак, е непосреден контакт меѓу Христа, духовникот/исповедникот и верникот. Само свештеникот исповеда и отпушта гревови, а тоа се прави при практикувањето на Светата Тајна исповед.

Така, нема да видиш поп кој по улица проповеда, крштева, поучува, препорачува...Тоа се чини само во рамките од Црквата и во црковните храмови.

De be So stori ?
Овој е Оној за Кого ви реков: „По мене доаѓа Човек, Кој постоеше пред мене, зашто беше пред мене.”
31 Јас не Го познавав. Но затоа дојдов да крштавам во вода, за да му Го објавам на Израел.”
Јас не Го познавав, но Оној Кој ме испрати да крштавам во вода ми рече: „Врз Кого ќе видиш да слегува Духот и да останува над Него, Тој е Оној, Кој ќе крштава во Светиот Дух.”
Znaci ova deka ne smeat ni popovite da krstevaat ako e za taka.
Sekoj sto e krsten vo Duhot Sveti, moze da krsteva i drugi vo Svet Duh, Zatoa sto e zapisano ' Darovite na Svetiot Duh se Neotpovratlivi'
Zosto Popovite ne kazuvat deka ne trebaa da se razdava za mrtvi, Deka toa e razdavabje za demoni.


И Бог ги поставил поединците во црквата: прво за апостоли, второ за пророци, трето за учители; потоа чудотворни сили, па дарови за исцелување, за помагање, за управување, за разни јазици.
29 Сите ли се апостоли? Сите ли се пророци? Сите ли се учители? Сите ли се чудотворци?
30 Сите ли имаат дарови за исцелување? Дали сите зборуваат разни јазици? Сите ли се толкувачи?
Nigde ne pisuva deka samo svestenicite go mozat toa, Namesto toa im rece nim Deka im stavaat teski breminja na narodot a ni so prst ne pomrdnuvaat za da gi pomestat.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
На кого тоа Исус му заповеда да исцелува болни и да изгонува демони ? Свешетениците не пеат само еднаш неделно, а кога пеат јас ги разбирам, а ти не можеш да ги разбереш најверојатно дека од дома се обидуваш. А што се однесува до кадењето со темјан (она мафтањето со кандилце) во Библијата има сериозна поткрепа на таа практика, прочитај пред да скокаш.:toe:




Какво е практикувањето на верата во вистинска смисла ? Кој ја практикува во вистинска смисла ? Да појасниме малку, Едната Света Павославна Црква и МПЦ не е буџетски корисник и поповите немаат режиска плата. А Црквата има реални трошоци како што се струја , вода, телефон, кои мора да се платат, па заради тоа и одредени услуги се наплаќаат. Патем, и поповите се луѓе кои имаат семејства кои треба од нешто да живеат или таа привилегија ни припаѓа само нам ? Само нешто да се млати празна слама и ништо друго.

Еве отворено ве прашувам Вас кои единствено плукате по се што е Православно: Како тоа се практикува верата ? Како вие ја практикувате ? Но, Ве молам, оставете ги тие излитени фрази „не како поповите“ „не како Православните“ „не како Папата“ и сл. Кажете ми зошто баш Вие правилно ја практикувате верата ? Инаку, како до сега ќе ми остане впечатокот за Вас како на обични плукачи и ништо повеќе.

Со почит,
Калипсо.
Пак ќе почнам со излитената фраза "не како поповите" , не очекувам да одат по улица и да проповедаат, но малку некои работи со осет да ги прават. Пример: Моја другарка оди да закаже во црква за венчавање, девојката е бремена и затоа што била бремена попот и наплатил поскапа тарифа за венчавањето од нормалното.
И сега јас се прашувам дали поскапата тарифа за венчавката ќе и го искупи гревот? Дали попот има ценовник директно од Господ пратен? Што е тука христијанско? Дали во Библијата постои ценовник?
Верата се практикува вистински со срцето, со доброто дело.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom