Правна помош и совети

Член од
12 ноември 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ве молам дококлу некој знае да ми помогне и да ме информира што се е потребно за основање и регистрирање на заложна куќа.
 
Т

Триптико

Гостин
Ве молам дококлу некој знае да ми помогне и да ме информира што се е потребно за основање и регистрирање на заложна куќа.
Обична фирма е тоа. Само дејност е други финансискo-услужни дејности, освен финансирање и пензиски фондови, неспомнати на др место. Прашај во Централен регистар, не на форум :D
 
Последно уредено од модератор:

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Благодарам на одговорот. Тоа значи дека ова „еминентно“ школо за странски јазици заработува на грбот на млади дипломирани што со елан и желба работат да се докажат, а не ги ценат. Бидејќи знам дека не сум единствена. Очигледно потребно е јавно да се посочи за кое школо станува збор, бидејќи иако сум тазе дипломирана, верувам дека мојот труд (а и 10ките на факултет) треба да се ценат. Моја вина, но ќе знам за во иднина.
Значи, да не се повторувам секако договор треба. Должни се да ти уплатат персонален данок и ти имаш обврска да си поднесеш годишна даночна пријава со доказ (потврда од нив) дека ти е платен данокот. (ова доколку ги примаш парите преку сметка што сметам дека е логично).
Патем, не се чуди за ова. Во голем дел и од администрацијата работи на тој начин, па Министрествата си тераат со хонорарци, наместо да плаќаат давачки на плата од 45%, вака плаќаат само 11,11% Персонален данок на доход
 
Член од
12 ноември 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Обична фирма е тоа. Само дејност е други финансискo-услужни дејности, освен финансирање и пензиски фондови, неспомнати на др место. Прашај во Централен регистар, не на форум :D
Fala ti :). Prasav tamu ama ne znaese devojkata tocno da mi kaze :)
 
Член од
12 ноември 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Член од
17 ноември 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Ми треба итна помош за ЗАТВАРАЊЕ НА ФИРМА. Татко ми има фирма која е неактивна подолг период и нема долгови кон други фирми но нема платено фирмарина , радиодифузна такса , ѓубре и такви рабои исто така тој нема плаќано за себе здравствено и пензиско осигурување. Така да ве молам за совет како може да се затвори фирмата или да се " замрзне " да не ни се собираат нови долгови а тој да може да се вработи на др место и полека да ги врати долговите .ФАЛА ОДНАПРЕД
 
Член од
18 ноември 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Me interesira vo koj zakon mozam da najdam za zastita na stanari vo slucaj na pozar , svetlo odnosno kakose koristat panicnite svetla vo zgradi
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Такво нешто нема да најдеш во ниеден закон. Употребата на тие светла и останати детали си ги одредува секој влез т.е. заедницата на сопственици на станови. Од друга страна, нивните надлежности се одредени со ЗАКОН ЗА ДОМУВАЊЕ. Биди поконкретен.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.725
Поени од реакции
2.085
Ми треба итна помош за ЗАТВАРАЊЕ НА ФИРМА. Татко ми има фирма која е неактивна подолг период и нема долгови кон други фирми но нема платено фирмарина , радиодифузна такса , ѓубре и такви рабои исто така тој нема плаќано за себе здравствено и пензиско осигурување. Така да ве молам за совет како може да се затвори фирмата или да се " замрзне " да не ни се собираат нови долгови а тој да може да се вработи на др место и полека да ги врати долговите .ФАЛА ОДНАПРЕД
Mislam deka morash da platish se, pa da se zatvori firmata.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Ми треба итна помош за ЗАТВАРАЊЕ НА ФИРМА. Татко ми има фирма која е неактивна подолг период и нема долгови кон други фирми но нема платено фирмарина , радиодифузна такса , ѓубре и такви рабои исто така тој нема плаќано за себе здравствено и пензиско осигурување. Така да ве молам за совет како може да се затвори фирмата или да се " замрзне " да не ни се собираат нови долгови а тој да може да се вработи на др место и полека да ги врати долговите .ФАЛА ОДНАПРЕД
Имаш две опции. Да платиш околу 500-600 евра и да ја затвориш фирмата со прогласување стечај. Втората опција ти е да се надеваш дека државата за некоја година ќе ти ја избрише фирмата бесплатно. Секоја година се објавуваат списоци на фирми кои се неактивни и се бришат (фирмите имаат само долгови кои ги спомна ти ама немаат никакви приходи и расходи или било каква активност во период од 3-4 години). Се разбира има и трета опција а тоа е да ги платиш тие давачки, ама колку ти се исплати тоа провери си. Ако е неактивна две три години тоа се многу давачки.
Инаку за вработување татко ти може да се вработи (претпоставувам уште се води како вработен таму?). Треба да оди на нотар и да даде изјава дека останува управител на старата фирма но го прекинува работниот однос во таа фирма за да може да се вработи во новата фирма (секако прво треба да си најде работа и да ја наведе новата фирма кај што ќе работи).
 
Член од
17 ноември 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Имаш две опции. Да платиш околу 500-600 евра и да ја затвориш фирмата со прогласување стечај. Втората опција ти е да се надеваш дека државата за некоја година ќе ти ја избрише фирмата бесплатно. Секоја година се објавуваат списоци на фирми кои се неактивни и се бришат (фирмите имаат само долгови кои ги спомна ти ама немаат никакви приходи и расходи или било каква активност во период од 3-4 години). Се разбира има и трета опција а тоа е да ги платиш тие давачки, ама колку ти се исплати тоа провери си. Ако е неактивна две три години тоа се многу давачки.
Инаку за вработување татко ти може да се вработи (претпоставувам уште се води како вработен таму?). Треба да оди на нотар и да даде изјава дека останува управител на старата фирма но го прекинува работниот однос во таа фирма за да може да се вработи во новата фирма (секако прво треба да си најде работа и да ја наведе новата фирма кај што ќе работи).
fala ti mnogu prijatele
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
87
Поени од реакции
1
Imam edno prasjanje,komsijata si dogradi do nas wc i soba zalepeni za nasiot zid i ogak isto zallepen na zidot i sega imame steta vlaga na zidot i sokrseni keramidi na krovot,dali mozeme da tuzeme za osteta,kolku e rokot i sansite i kakva e postapkata?
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Imam edno prasjanje,komsijata si dogradi do nas wc i soba zalepeni za nasiot zid i ogak isto zallepen na zidot i sega imame steta vlaga na zidot i sokrseni keramidi na krovot,dali mozeme da tuzeme za osteta,kolku e rokot i sansite i kakva e postapkata?
Нормално дека може да тужите за надомест на штета кога истата е направена по вина на комшијата. Треба до суд да поднесете Предлог за обезбедување докази, ке излезе судот на увид во просторијата, ке дојде вешто лице ке изготви вештачење за утврдената штета (со слики, констатација за штетата и износот на истата) и со Тужба за надомест на штета ке го тужите комшијата. Површно кажано случајот лесно ке се добие.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom