Правна помош и совети

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Normalno deka moze da go dade samo svojot del. Ni pod razno ne moze da podaruvas nesto sto ne e tvoe. Treba da imas jasni i cisti dokumenti so koi ke dokazes deka stvarta e vo tvoja sopstvenost (imoten list) za da mozes da go podaris na nekoj. Ako poseduvas samo del od stvarta (sosopstvenost) togas moras za bilo sto sto sakas da mu pravis na delot sto ti sleduva, da gi konsultiras i dr sosopstvenici i da baras nivna soglasnost za toa.
Ama jas kolku sto razbrav, stanot bil na nejzino ime, celosno, pokojniot soprug nemal del, toj i dal pari, ama se smta deka stanot e nejzin bidejki i gi dal parite pa potoa taa go kupila stanot, znaci parite fiktivno prikazale deka se nejzini. Pa posto taa ima nejzin imoten list, taa moze da mu pravi sto saka na stanot (vklucuvajki go i podarokot).
Ima edna odredba kade veli deka podarokot daden vo tekot na zivotot na ostavitelot noze da se zasmeta vo naslednickiot del na primatelot na podarokot, osven ako ostavitelot izrecno ne izjavil deka podarokot ne se zasmwtuva vo nasl del. Tuka mozda bi mozelo nesto da se izvede, ako majkava imala drug imot. Ama posto deckovo vika deka nemala drug imot...
Kako i da e, najdobro e da si se konsultira so advokat.
Нели сиот имот стекнат во брак се смета заднички, и кола да купиш во брак иако гласи на име на еден од сопружнците, правно е сопственостна двајцата.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Нели сиот имот стекнат во брак се смета заднички, и кола да купиш во брак иако гласи на име на еден од сопружнците, правно е сопственостна двајцата.
Ne moze zaednicki imot da bide nesto za koesto ti si dal pari, ti si go odrzuval, ti si go koristel itn (vo slucajov toa e majkata, iako ne bile nejzini parite, pravno ona figurira kako da gi dava parite i ona e sopstvenik). Nema nikakov dokaz deka pocinatiot maz pridonel nekako kon kupuvanje na stanot.
 

ION

Член од
27 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
836
Ne moze zaednicki imot da bide nesto za koesto ti si dal pari, ti si go odrzuval, ti si go koristel itn (vo slucajov toa e majkata, iako ne bile nejzini parite, pravno ona figurira kako da gi dava parite i ona e sopstvenik). Nema nikakov dokaz deka pocinatiot maz pridonel nekako kon kupuvanje na stanot.
Глупости! Заеднички имот е имотот на двајца сопружници стекнат за време на траењето на брачната заедница па дури и ако едниот сопружник бил невработен(пр. жената била домаќинка).
При поклонувањето на станот нотарот имал обврска да праша дали станот е брачна имовина и дали постојат и други (потенцијални) наследници а не само да прифати имотен лист.
@badluckguy во случајов може поклонувањето да го оспори барајќи го делот што му припаѓа како наследник на татко му доколку на живот татко му не го поклонил неговиот дел исклучиво на жената. http://forum.kajgana.com/members/badluckguy.9353/
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Ne moze zaednicki imot da bide nesto za koesto ti si dal pari, ti si go odrzuval, ti si go koristel itn (vo slucajov toa e majkata, iako ne bile nejzini parite, pravno ona figurira kako da gi dava parite i ona e sopstvenik). Nema nikakov dokaz deka pocinatiot maz pridonel nekako kon kupuvanje na stanot.
Сиот имот стекнат во брак се смета како заеднички. Единствено имот кој е донесен во брак стекнат предходно е иземен од тоа. Иако на имотен лист стои само името на мажот или само на жената ако недвижнината е стекната за време на брак правно таа е заедничка. Единствено мислам дека поклон добиен за време на брак е сопственост само на едниот, пример родителите на мажот со документ му поклонуваат кола, или родителите на жената со докумет и поклонуваат нива..... тие се веќе нивна лична своина и не влегуваат во брачна заедница туку по развод или по смрт се води - останува нивна и не подлежи на делба.
@badluckguy дали знаеш по кој основ станот се водел на име на мајка ти дали само така е запишан при купување или татко ти и го подарил на мајка ти? (има документ за подарок)
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.622
Ај вака ќе пробам да објаснам на попрост начин.

Имот кој што ми е даден под назив плодоуживател , значи смеам да го користам додека сум жив , но не можам да го продавам , издавам ниту пак да го третирам како мој. Е сега , во договорот лицето што ми го дава имотот да го користам како плодоуживател го пишува како сопственик на тој имот , но сега излезе дека уствари имотот е на неговиот покоен родител значи не е префрлен лично на негово име , а во документот го пишува како сопственик. Дали е тоа измама договорена меѓу него и нотарот , и дали имам некакви правни шанси да им се изнаебам на двајцата на суд?

Да напоменам дека уствари имам право и да го поседувам тој имот , не само да бидам плодоуживател.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Ај вака ќе пробам да објаснам на попрост начин.

Имот кој што ми е даден под назив плодоуживател , значи смеам да го користам додека сум жив , но не можам да го продавам , издавам ниту пак да го третирам како мој. Е сега , во договорот лицето што ми го дава имотот да го користам како плодоуживател го пишува како сопственик на тој имот , но сега излезе дека уствари имотот е на неговиот покоен родител значи не е префрлен лично на негово име , а во документот го пишува како сопственик. Дали е тоа измама договорена меѓу него и нотарот , и дали имам некакви правни шанси да им се изнаебам на двајцата на суд?

Да напоменам дека уствари имам право и да го поседувам тој имот , не само да бидам плодоуживател.
Се обиде да објасниш на попрост начин, па го замрси ептен со оној последниот пасус.
Како мислиш да го поседуваш? Објасни го тоа. Што ти подразбираш под поседување. Како имаш право да го поседуваш?
Објасни го тоа, па ќе видиме дали имаш шанса (и зошто) да им се изнаебеш и на двајцата онака правно на суд :)
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Сиот имот стекнат во брак се смета како заеднички. Единствено имот кој е донесен во брак стекнат предходно е иземен од тоа. Иако на имотен лист стои само името на мажот или само на жената ако недвижнината е стекната за време на брак правно таа е заедничка. Единствено мислам дека поклон добиен за време на брак е сопственост само на едниот, пример родителите на мажот со документ му поклонуваат кола, или родителите на жената со докумет и поклонуваат нива..... тие се веќе нивна лична своина и не влегуваат во брачна заедница туку по развод или по смрт се води - останува нивна и не подлежи на делба.
@badluckguy дали знаеш по кој основ станот се водел на име на мајка ти дали само така е запишан при купување или татко ти и го подарил на мајка ти? (има документ за подарок)
Станот најпрвин и е даден на мајка ми на користење како имот на фирмата во која таа некогаш работела. Кога беше општиот распад на фирмите во деведесетите станот можеше да се откупи по некоја си повластена цена, но само доколку го купи носителот на правото на користење во моментот на проджбата.
Татко ми за да не не исфрлат го плаќа со пари од заробени девизи од поранешна Југобанка.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ај вака ќе пробам да објаснам на попрост начин.

Имот кој што ми е даден под назив плодоуживател , значи смеам да го користам додека сум жив , но не можам да го продавам , издавам ниту пак да го третирам како мој. Е сега , во договорот лицето што ми го дава имотот да го користам како плодоуживател го пишува како сопственик на тој имот , но сега излезе дека уствари имотот е на неговиот покоен родител значи не е префрлен лично на негово име , а во документот го пишува како сопственик. Дали е тоа измама договорена меѓу него и нотарот , и дали имам некакви правни шанси да им се изнаебам на двајцата на суд?

Да напоменам дека уствари имам право и да го поседувам тој имот , не само да бидам плодоуживател.
Договорот што сте го направиле нотарот (не сум сигурен дали е обавезен он да го направи тоа) или ти самиот трбало веднаш да го однесеш во катастар да се изврши промена во имотниот лист и тоа (договорот) да се запише како прибелешка на имотниот лист. Така ти со име и презиме ке фигурираше на имотниот лист како плодоуживател , корисник или како веќе те навеле во тој договор.
Нотарот тоа очигледно не го направил пошо вероватно знаел дека другата страна не е сопственикот :)
Во секој случај обавезен е во моментот на потпишувањето да кон договорот приложи и доказ за сопственост т.е имотен лист исто како што бара и лични карти на увид. Во договорот(на почетокот) мора да стои дека лицето XX со лична карта XX е сопственик на имотот(стан) , станот е со адреса на XX видно од имотен лист број XX на парцела XX.
Едино ако лицево со кој си го склучил договорот е единствен наследник на правиот сопственик (починатиот) те вади од проблеми.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Станот најпрвин и е даден на мајка ми на користење како имот на фирмата во која таа некогаш работела. Кога беше општиот распад на фирмите во деведесетите станот можеше да се откупи по некоја си повластена цена, но само доколку го купи носителот на правото на користење во моментот на проджбата.
Татко ми за да не не исфрлат го плаќа со пари од заробени девизи од поранешна Југобанка.
значи стекнат е во брак, плус пошто е плаќан со заробени девизи може да се докаже кој колку и од каде го платил, моето мислење е дека можеш да го оспориш поклонот и да си го бараш нужниот дел.
 
W

wicked_1

Гостин
A дали како подарок може да го даде само својот дел или и на починатиот сопруг делот?
Не знам станот како се води али ако е стекнат во брак (заедница) сепак постои и делот на таткото, кој располага со тој дел за да може да го поклонува или продава? Дали треба согласност и од останатите наследници а такво нешто?
Може на имотен лист станот да е запишан на жената додека живееле, ако сопругот умре оваа може да го пренесе на еден или двајца наследници без никакви пречки на нотар. Другите наследници отпосле можат да поднесат тужба за поништување на договорот кај нотар поради утврдување на сопственост стекната во брак со која не можело да располага поклонодавачот, потоа се упатуваат на оставинска постапка. Има вакви случаеви премногу, и тужбите успеваат.[DOUBLEPOST=1413896351][/DOUBLEPOST]
Ne moze zaednicki imot da bide nesto za koesto ti si dal pari, ti si go odrzuval, ti si go koristel itn (vo slucajov toa e majkata, iako ne bile nejzini parite, pravno ona figurira kako da gi dava parite i ona e sopstvenik). Nema nikakov dokaz deka pocinatiot maz pridonel nekako kon kupuvanje na stanot.
колку само нема везе ова =)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Може на имотен лист станот да е запишан на жената додека живееле, ако сопругот умре оваа може да го пренесе на еден или двајца наследници без никакви пречки на нотар. Другите наследници отпосле можат да поднесат тужба за поништување на договорот кај нотар поради утврдување на сопственост стекната во брак со која не можело да располага поклонодавачот, потоа се упатуваат на оставинска постапка. Има вакви случаеви премногу, и тужбите успеваат.
Сега ми е криво шо не го дозавршив правнио факултет!
е вака уше едно прашање околу тема која ме интересира онака лично, дечкото напиша дека станот беше купен со заробени девизи, веројатно постои и документација за трансфер на пари и точно назначено кога и кој ја отворил девизната сметка (книшка) што ако е купен станот со пари кои ги имал мажот пред бракот? дали има некое влијание на поклонувањето, наследувањето........
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
Малку помош ми треба.
Татко ми и мајка ми во брак стекнаа стан. Мајка ми е почината, а татко ми се води како сопственик на станот. Јас и сестра ми не сме во добри односи со него и сакаме да си го добиеме делот од мајка ни. Чаре? И дали овие постапки траат подолго?
 
W

wicked_1

Гостин
Сега ми е криво шо не го дозавршив правнио факултет!
е вака уше едно прашање околу тема која ме интересира онака лично, дечкото напиша дека станот беше купен со заробени девизи, веројатно постои и документација за трансфер на пари и точно назначено кога и кој ја отворил девизната сметка (книшка) што ако е купен станот со пари кои ги имал мажот пред бракот? дали има некое влијание на поклонувањето, наследувањето........
Не, тоа е комплетно негов стан нема тука брачна сопственост, за таква сопственост се смета коа имотот е стекнат у време на брак со средства стекнати во времетраење на бракот. Битно е потеклото на средствата со кои се стекнува имотот дали се пред или после стапување у брачна заедница.
Па овака се уредува како и секој друг имот при наследување, поклон итн.

И претходно читав негде дека секогаш по половина идел имотот што мажот и жената го стекнале у брачната заедниница.
Ова е само претпоставено ништо повеќе, си постои постапка каде што се докажува лесно кој колкав удел има.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Не сум правник но интересна ми е темав и случајов на @badluckguy . Незнам колку е ова логично размислување но еве кога пример судот би го сменил т.е. намалил делот на мајката за сметка на таткото т.е. неследниците колкав дел би добиле тие ?
Значи платена е цена многу помала од реалната вредност на станот, пример 5000евра(мада мислам дека се марки наместо евра) а реалната вредност на станот сега е пример 50000евра што судот со проценка ке го утврди. Дали тоа значи дека они би станале сопственици на 1/10дел од станот т.е за вредноста од 5000евра што е платена. Ваљда нема судот да им даде половина од станот што е далеку од платеното. Евентуално овој дел би се зголемил доколку во годините наназад е плаќана кирија за станот (дедека биле во брак) и плус за делот со сменетите прозори и евентуално докази за други поправки во станот.
Добар адвокат вероватно може да најде докази за префрлањето заробени девизи во евра и префрлањето на тие евра од таткото на сметка на мајката.(Мајката како купувач морала да ги има на своја сметка)
Тешко некој да даде реална слика и математика колку пари ке се потрошат при една ваква постапка и што на крајот ке се добие како вредност од сопственоста т.е дали тој дел ке ги покрие давачките за постапката.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Не сум правник но интересна ми е темав и случајов на @badluckguy . Незнам колку е ова логично размислување но еве кога пример судот би го сменил т.е. намалил делот на мајката за сметка на таткото т.е. неследниците колкав дел би добиле тие ?
Значи платена е цена многу помала од реалната вредност на станот, пример 5000евра(мада мислам дека се марки наместо евра) а реалната вредност на станот сега е пример 50000евра што судот со проценка ке го утврди. Дали тоа значи дека они би станале сопственици на 1/10дел од станот т.е за вредноста од 5000евра што е платена. Ваљда нема судот да им даде половина од станот што е далеку од платеното. Евентуално овој дел би се зголемил доколку во годините наназад е плаќана кирија за станот (дедека биле во брак) и плус за делот со сменетите прозори и евентуално докази за други поправки во станот.
Добар адвокат вероватно може да најде докази за префрлањето заробени девизи во евра и префрлањето на тие евра од таткото на сметка на мајката.(Мајката како купувач морала да ги има на своја сметка)
Тешко некој да даде реална слика и математика колку пари ке се потрошат при една ваква постапка и што на крајот ке се добие како вредност од сопственоста т.е дали тој дел ке ги покрие давачките за постапката.
Предметот е станот, а дали тој во 90 сетите е платен со заробени долари, марки, фрнци.... не е битно, битно купен е во брак и е заедничка сопственос 50-50 со сопругата. додека биле под кирија - станот не бил нивен. По смртта на таткото, неговите 50% одат подеднакво кај мајката,синот и ќерката, мајката својот дел (50%+ делот од мажот шо и припаѓа и го поклонува на ќерката, која веќе има 16,66% удел во станот и станува сопственик на 83,2 % (практично цел стан) но сепак на синот му следуваат тие негови 16,66% или ако е станот 70 квадрати една соба од отприлике 12 квадрати ПЛУС непречен влез до неа (користење на ходник, салон.
Е сега ако станот е купен целосно со средствата од таткото кој ги имал пред бракот не знам дали е правно правилно делбата да е на секој по третина така да мајката своја третина и поклонува на ќерка која веќе има третина и таа станува сопственик на 2 третини а синот на една третина (или на 70 квадрати то е околу 20 квадрати)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom