Почина бездомник во центарот на Скопје поради негрижа на државата

  • Креатор на темата Shellshock nam67
  • Време на започнување

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.675
Поени од реакции
4.408
Да,на запад тече мед и млеко..само се лажете вие од филмовите..ме мрзи да ти вадам статистика и вести колку починаа само оваа зима бездомници ,само низ западна Европа.
Брат не викам јас дека на запад ќе одиш и сите проблеми ти се решени.
И таму сигурно нема некој за тебе да работи ,а ти да се излежаваш .
Ама кај нас најлошо е и покрај се што не чини што нема надеж за подобро утре.
Ако сакаш статистики провери од младиве само колку се отселуваат од Македонија барајќи надеж некаде надвор.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Во оваа држава не се битни бездомниците туку КУЧИЊАТА -СКИТНИЦИ.

Градат домови за згрижување на кучишта скитници, а со тие пари можат да изградат домови за згрижување на бездомниците.
Не запнувај за хуманистите на кој што им е помил куќешкиот живот отколку тој на луѓето.
Тие се едни такви ебани лицемери и педери што просто да не ти се веруе.
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Ne sakam nitu da branam nekogo, nitu pak da okrivuvam nekogo(drzavata) !!!
Ednostavno vakvi raboti ne se slucuvaat samo vo Skopjevo, zimava samo vo gradovite sirum Polska(EU) pocinaa sigurno preku 100/200 bezdomnici, koj od glad, koj od premrznuvanje, za po Ruskite i Ukrainskite gradovi pa ic da ne pravime muabet, no vakvite raboti se slucuvaat i vo zapadnite zemji(zapadna Evropa, S.A.D.) !!!
Ova moze utre da ni se sluci na site, taka e deneska, KAPITALIZAM, ako nemas skrsen denar, ednostavno nemozes da zivees, nemas krov nad glava, nemas topol dom, nemas normalna ishrana... dokolku se razbolis nemozes da se lecis, bidejkji lekuvanjeto se plakja, duri i vo drzavnoto zdravstvo ........ so eden zbor, ako imas pari kje prezivees, ako nemas pari kje umres, toa e toa, bez razlika dali nas ni se svigja toa, ili ne !!!
Zatoa covek treba odnapred da si misli za starost, da si sobira nesto za crni denovi, za leb, za lek... !!!
Vakvite slucki ne treba da se politiziraat, bidejkji ne se slucuvaat samo kaj nas, tuku po cel svet, duri i vo porazvienite zemji od nas !!!
--- надополнето: 8 март 2012 во 21:33 ---
Да,на запад тече мед и млеко..само се лажете вие од филмовите..ме мрзи да ти вадам статистика и вести колку починаа само оваа зима бездомници ,само низ западна Европа.
Da, no na kogo da mu dokazes, samo vo Polska ispoumrea sto-dveste bezdomnici i toa vo rok od dva-tri dena(t.e.nokji), koga bea golemite studovi pred mesec dena, a site znaeme deka Polska e clenka na EU i e pobogata i porazviena zemja od nas !!!
Za po Rusija i Ukraina pa ic da ne pravime muabet !!!
Vakvi raboti(bezdomnici i sl.) postojat i vo Amsterdam, Pariz, London, Madrid, Rim, Berlin, Nju Jork, Los Andzeles, Majami, Sidnej, Kanbera i nasekade sirum svetov, bez razlika dali drzavata e nisko-razviena ili visoko-razviena !!!
E sega ne mesajte baroci, maroci, Grujo, Mujo, pamtam deka i pred 20 pa i povekje godini sirum Skopskive ulici se vlecea i lezea bezdomnici, alkoholicari, goli, bosi i.t.n. i ama bas nikoj(drzavata) voopsto ne gi ni poglednuvase, a ne pa da im pomogne i zgrizi !!!
 
Член од
11 август 2011
Мислења
266
Поени од реакции
169
Во оваа држава не се битни бездомниците туку КУЧИЊАТА -СКИТНИЦИ.

Градат домови за згрижување на кучишта скитници, а со тие пари можат да изградат домови за згрижување на бездомниците.
Па нормално кучињата касаат, а бездомниците не и нема потреба они да се тргнуваат од улица. Се за доброто на граѓаните.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.135
Поени од реакции
2.778
Па нормално кучињата касаат, а бездомниците не и нема потреба они да се тргнуваат од улица. Се за доброто на граѓаните.
Абе кај нас не ги тргнуваат од улица бездомниците, ама во другите држави да.
А како тоа?
Во Маџарска и во некои други земји од ЕУ казната за бездомничарење била 5.000 евра.
Бидејќи неможе да ја плати таа казна ќе го осудат в затвор и таму ќе ги работи најтешките физички работи...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Во оваа држава не се битни бездомниците туку КУЧИЊАТА -СКИТНИЦИ.

Градат домови за згрижување на кучишта скитници, а со тие пари можат да изградат домови за згрижување на бездомниците.
Во Македонија нема дом за згрижување на кучиња скитници, освен Вардариште, кое не е ни еден процент помош за кучињата, туку смрт.
Ние лично, со наши лични средства спасуваме кучиња.

Ама ти колку луѓе спаси.... а?
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.135
Поени од реакции
2.778
Во Македонија нема дом за згрижување на кучиња скитници, освен Вардариште, кое не е ни еден процент помош за кучињата, туку смрт.
Ние лично, со наши лични средства спасуваме кучиња.

Ама ти колку луѓе спаси.... а?
Kучињата не се за спасување туку треба со снајпер да се отепуваат.
А јас лично и да сакам не можам да ги спасам бездомниците, за нив треба да се грижи Министерството за Труд и Социјална политика и центарот за социјални грижи...
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Во државава како и во повеќето капиталистички држави постои систематски направена дупка меѓу оние кои се способни и неспособни да работат. Така јас имам пријател кој не е доволно способен да работи, но не е и доволно неспособен да зема било каква помош од државата.
Во превод, државава нема корист од тебе зошто сите резервни извори на експоатација и се исцрпени, па за да не и бидеш на товар на државата таа на ваков начин те елиминира, и се надева дека поскоро ќе умреш. И неверојатно лесно е да се западне во оваа ситуација. Просто ми се гади.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Kучињата не се за спасување туку треба со снајпер да се отепуваат.
А јас лично и да сакам не можам да ги спасам бездомниците, за нив треба да се грижи Министерството за Труд и Социјална политика и центарот за социјални грижи...
Ти си доказ дека институциите не си ја вршат својата работа.
Да си ја вршеа, одамна ќе беше на некоја психијатриска клиника.

Ова не го измислив јас. Било каква желба за насилство, е симптом.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Kучињата не се за спасување туку треба со снајпер да се отепуваат.
А јас лично и да сакам не можам да ги спасам бездомниците, за нив треба да се грижи Министерството за Труд и Социјална политика и центарот за социјални грижи...
Еј, Заптија ај не треси зелени во ред.Разбирам дека ти не си „Министерство за труд и социјална политика“ но тука случајот е нешто сосем друг.Имаме тука случај каде дошле лица со актовки и го клоцале бездомникот а и' луѓе кои садистички го гледале додека се мачи.Затоа и споменав, солзи пред камери сега на таа чистачката и се доцна, а другите пак што го сожалуваат толку можеле да го однесат до некој дом и да побараат помош за него.Не е работата да го оставиш само така како партал.Ќе ги разберам реков од една страна минувачите кои поминуваат и се однесуваат со недоверба, но овдека имаме случај каде луѓе неколку дена знаеле за неговата состојба каква е и токму тие можеле да помогнат, но не помогнале и сега уште лицемерно тврдат пред камери дека они направиле се што можеле.Жими мајка, и тие како тебе кур ги болело (извинете на речникот).
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Kучињата не се за спасување туку треба со снајпер да се отепуваат.
А јас лично и да сакам не можам да ги спасам бездомниците, за нив треба да се грижи Министерството за Труд и Социјална политика и центарот за социјални грижи...
За тебе батка, само жуто комбе. Не си ти за да се шеташ по градов, со такви мисли во глава.
 
Член од
23 декември 2011
Мислења
980
Поени од реакции
1.365
Се извинувам ако е погрешно ставено овде тука ама не знаев искрено кај да пишам за ова а и простете ако звучи идиотски.

Вчера кај кафулено Скопје на плоштад имаше едно девојче или девојка не можев да и ги погодам годините убаво заради тоа што имаше качулка врз глава ама ниска беше. Ја приметив дека чудно се однесува, се врткаше покрај масите и со некако отсутен поглед, се гледаше накај патрониве во кафулево, ни вработениве не ја бркаа ниту пак некој и обврнуваше внимание. На крај побара цигара од еден, седна на земја додека врнеше дожд врз неа ја испуши цигарава и замина накај Б2. На неколку пати сакав да ја отидам накај неа да ја прашам што и е, дали е добра ама ми беше незгодно а и да не ја исплашам. Дали е бездомник, дали од родителите препуштена сама на себе барем да пријавам негде, ако некој ја заприметил или пак ја знае па да ми каже благодарен ке сум затоа што девојчево во мисли ми е
 
B

BooBojan

Гостин
Кој не видел,не знае колку грозно,морничаво изгледаше.
Поминував покрај трафиката каде лежеше,мртвиот труп,точно во моментот,кога дојдоа лекари,за да ја утврдат смртта.Двајца полицајци,беа пред мене кога одминав,морничаво,полицајците им рекоа на лекарите
"Најверојатно е мртва,ве викнавме само за да го констатирате тоа,бидејќи вие сте надлежни".
Која негрижа,неверојатно,човечко суштество(најверојатно жена според полицајците),завиено со некои кебиња.Ама погледот кон бездомникот,беше нешто страшно,не можам да ви го опишам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom