Поубаво е сам да се живее или не?

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
сметам дека ако веќе си завршил факс или си при крај и си се вработил дека нај идеално е да се осамостоиш и да се тргниш настрана и да започнеш живот на само или со партнерот/ката, нема да се занимаваш со роднини и семејството дома туку едноставно ќе се челичиш за твоето семејство, не за џабе во САД и др места на запад после полнолетство младите се селат и живеат оделно од родителите без разлика дали сејавува контра ефект или не.
Потполно се согласувам со тебе, така е во западните земји одамна ... арно ама ние сме Балкан и овдешниот менталитет е поинаков, кај нас традиционално тие семејни врски се доста силни преку целиот живот односно и човек да се ожени пак на некој начин ќе биде близок со своите родители, ќе живее во истиот дом со нив и пак ќе биде под нивна команда на некој начин...
ОК е човек да ги негува семејните врски, да си го сака семејството родителите но сепак мора да биде и самостоен и слободен свој човек а не цел живот некој да му стои над глава и да го командува што да прави и како да живее ... во Австралија на пр. каде што имам роднини нивните деца живеат одделно од родителите уште од 21 год. родителите си живеат во семејната куќа, едното дете живее во сосема друг дел од градот, а другото дете во сосема друг дел на градот и секој си го тера својот живот независно, никој на никого не му кажува што да прави и како да живее, сакале се женеле/мажеле, сакале не се женеле/мажеле, сакале вака правеле, сакале онака правеле, ама таму стандардот е висок, примањата, а и ретко кој е невработен !
Кај нас 50 години беше Социјализам, имаше масовна преселба на народот на релација село-град, индустријализации, образование, еманципации и триста чуда но народот во голема мера си остана потполно ист со потполно исти традиционални сфаќања како и претходно што ги имал уште пред Социјалистичкиот период !
--- надополнето: 11 август 2013 во 17:17 ---
Ако ви се живее сами, еве, види колку празни манастири има, таман за вас..
Остај тоа манастирите, тоа е веќе религија, оддаденост кон бога пфф ...
Животот во планина или пак и не мора да е планина но да е место некаде оддалечено од градскиот метеж мислам дека е спокој за душата, секако да си имаш струја, вода, телевизор, компјутер+интернет, мобилен па и ауто за недај боже итни потреби ...
Животот во големите градови, како што стана Скопјево на пр. мислам дека е веќе неподнослив пред се ти ја разорува постепено психата а и целокупното здравје и човек ќе се разболи со тек на време, премногу народ, бучава, сообраќај, галама, смрдеа, загаденост, проблеми и триста чуда... немаш каде да излезеш(зборам за во природа) бидејќи се е усерено и загадено, еден милион народ собран на едно купче, преку еден милион возила, сообраќаен метеж 24/7, општа скапотија и.т.н.
 
S

StormRage

Гостин
Најдобро е сам, прва прилика јас би се тргнал од дома. Зошто? Па веќе цел живот да се расправаш со некој, да ти го пука филмот дури на моменти да попушташ психички. Не ми треба, убаво ми е сам, сам на своето.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ne gi gledajte onie na balkanot i zapadna evropa ili pak avstralija i kanada sto posle 18 god decata gi pustaat sami da ziveat.
Imaat pari im naogaat ubava rabota. I da ne im najdat tamu i sam moze da se vrabotis ne e kako kaj nas.
Im davaat i kola, a kaj nas so 200 evra plata dali da platis stan i smetki ili obleka i mesecna karta da si kupis. :rolleyes:

Gi zalam onie sto ziveat so baba i dedo ili dosadni roditeli. :D
Se e do familijata ima nekoi so 6 clena vo stan da ti e milina da zivees so niv. Sekoj si ima red i kultura, nitu se zamaraat edni so drugi koi gosti im dosle, nitu im dosaduvaat.
A nekoi familii se beter od sutka, ne se znae koj sto raboti. :pos:


Sent from my Samsung Galaxy S3
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.063
Поени од реакции
13.568
Кој не знае да живее сам со себе не може да живее со друг.
Мене ми е супер и сама и со некој да живеам, имам живеено неколку год сама, неколку со партнерот
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Поубаво од тоа да живееш со своето семејство нема :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ако си нарцис да.
А убаво е беќар да поживее сам колку да стане самостоен
 
L

Luki Junior

Гостин
Младо ергенче ако не е поживејало само, ништо не бива од него.
То ест бива, 40 годишен тртеј шо не знаа едни јајца да си спрже, и да не може гаќите да си испере. ;)
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Нормлано дека е поубаво сам да се живее. Да имам пари ни 2 мин не седам во оваа куќа.
 

Shemsa

Певаљка
Член од
2 октомври 2012
Мислења
174
Поени од реакции
285
Младо ергенче ако не е поживејало само, ништо не бива од него.
То ест бива, 40 годишен тртеј шо не знаа едни јајца да си спрже, и да не може гаќите да си испере. ;)
Ако стекне ергено доволно искуство, може дури и да примете дека невестата е вишок 23 сати и 40 минути дневно.
 
L

Luki Junior

Гостин
Ако стекне ергено доволно искуство, може дури и да примете дека невестата е вишок 23 сати и 40 минути дневно.
20 минути е сериозна бројка за средностатистички искусен ергенин. ;)
А уметничка како тебе, требе да го знае тава ногу добро. :icon_mrgr:
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
1.049
Поени од реакции
367
САМ бее сакам гол да шетам низ куќата ич ташакот да не ме боли. (y)
 

Shemsa

Певаљка
Член од
2 октомври 2012
Мислења
174
Поени од реакции
285
20 минути е сериозна бројка за средностатистички искусен ергенин. ;)
А уметничка како тебе, требе да го знае тава ногу добро. :icon_mrgr:
Тава е Поасоова дистрибуција пресметана од времето поминато со невестата.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
САМ бее сакам гол да шетам низ куќата ич ташакот да не ме боли. (y)
A и женати гола па ко ќе ти се дигне плесни и го.
Да знаеш каква убавина е 24/7....................
 

Kajgana Shop

На врв Bottom