Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Член од
23 декември 2007
Мислења
325
Поени од реакции
11
Кога ти светкаат? при повикот е нормално, тоа е проксимити сензорот да се гаси кога ќе го добилижиш до уво
а другиот е амбиент за светлото, ако несакаш исклучи авто брајтнес на екранот и пробај така
Znam za toa tuku eve na primer pred ovoj imav sony xperia tipo i koga se polnese trepkase zeleno,koga imas propusten povik ili poraka trepkase sino i koga ti e slaba baterijata trepkase crveno a na ovoj nema taka a ima takvi mali krugcinja ete toa mi e glavnoto prasanje i problem.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Znam za toa tuku eve na primer pred ovoj imav sony xperia tipo i koga se polnese trepkase zeleno,koga imas propusten povik ili poraka trepkase sino i koga ti e slaba baterijata trepkase crveno a na ovoj nema taka a ima takvi mali krugcinja ete toa mi e glavnoto prasanje i problem.
Изгледа дека на телефонот немаш лед диода за нотификации, тие како што викаш "кругчињата" се proximity и ambient light сензори и немаат врска со тоа.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Znam za toa tuku eve na primer pred ovoj imav sony xperia tipo i koga se polnese trepkase zeleno,koga imas propusten povik ili poraka trepkase sino i koga ti e slaba baterijata trepkase crveno a na ovoj nema taka a ima takvi mali krugcinja ete toa mi e glavnoto prasanje i problem.
Ау сега сватив што прашуваше ... епа нема телефонот лед нотификациона диода ...
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
325
Поени од реакции
11
Изгледа дека на телефонот немаш лед диода за нотификации, тие како што викаш "кругчињата" се proximity и ambient light сензори и немаат врска со тоа.
Ау сега сватив што прашуваше ... епа нема телефонот лед нотификациона диода ...
Изгледа сте во право,сепак ви благодарам што ми го разјаснивте овој проблем сега знам зошто е така :)
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
376
Поени од реакции
15
И кај мене порано кога го имав Алкателот ОТ-991 само 4.1.1.10 (мислам така беше верзијата) работеше, а поновите верзии на вибер не ги синхронизираа контактите и не беше функционална. Пробај ја оваа верзија.
Искрено се плашам да пробам. Рам меморијата му е за никаде и НОН СТОП дискот му е преполн и нема место за ништо. Не знам кои апликации не му требаат на телефонот и ако се бришат да ги избришам. Веќе втор пат ми праи проблем Play сторот и морам да го ресетирам телефонот и одново Скајпот (1.0.0.614) го слегнувам со многу маки заради меморијата. Инаку ова ми е прв „паметен” телефон кој ми треба само заради Скајп и Вибер.

Во секој случај, благодарам пак за советот и ќе го пробам и Виберот.

Уш нешто: која апликација се брише а која нема да ми треба за после (во смисол телефонот да не сака да работи, не за друго)
 

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
Како да ставам кредит од космофон пост пејд на вип при пејд?
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
За таблет Самсунг Галакси 3.0 кој е најнов софтвер и како да напраам абдејт?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Ај помош од некој кој ги знае Самсунг телефоните.

Се работи за галакси ЈАНГ моделот на мојата поубава(полоша:vozbud:) половина.Сакам да направам резервна копија од именикот ама никаде неможам да најдам опција да се копира именикот на мемориска картичка.Пробувам на gmail правам синхронизација,и пробувам од кумпјутерот да влезам на мејлот,ама именикот е празен.Правам пак синхронизација и повторно нема никаков именик

Каде е проблемот?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
За таблет Самсунг Галакси 3.0 кој е најнов софтвер и како да напраам абдејт?
Кој модел поточно? види во сетингс > абаут ... исто во сетингс доле треба да имаш апдејт софтвер[DOUBLEPOST=1415136161][/DOUBLEPOST]
Ај помош од некој кој ги знае Самсунг телефоните.

Се работи за галакси ЈАНГ моделот на мојата поубава(полоша:vozbud:) половина.Сакам да направам резервна копија од именикот ама никаде неможам да најдам опција да се копира именикот на мемориска картичка.Пробувам на gmail правам синхронизација,и пробувам од кумпјутерот да влезам на мејлот,ама именикот е празен.Правам пак синхронизација и повторно нема никаков именик

Каде е проблемот?
Треба да е вака, влегуваш во именикот и на долното лево копче клик, па одбираш export to memory card ...
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Кој модел поточно? види во сетингс > абаут ... исто во сетингс доле треба да имаш апдејт софтвер[DOUBLEPOST=1415136161][/DOUBLEPOST]
Треба да е вака, влегуваш во именикот и на долното лево копче клик, па одбираш export to memory card ...
Модел SM-T210
Android верзија 4.1.2
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Треба да е вака, влегуваш во именикот и на долното лево копче клик, па одбираш export to memory card ...
Фала торте мобиле,ова копче редовно го заборавам пошто телефонот го земам во рака само кога има проблем.

А пошто некои имиња ги дуплирав,дали има опција за бришење на дупликатите од броевите?На ХТЦ-то јас сум навикнат на таа опција.Овде ги префрил на картичка,па враќав(морав да пробам дали е успешно направено копирањето) и сега се дуплирани
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Модел SM-T210
Android верзија 4.1.2
Има 4,4,2 за него официјална верзија, ако не ти ја дава како апдејт, симни си од саммобиле фирмвер и флешувај го ... упатството треба да е исто како за телефон
http://forum.kajgana.com.mk/threads/Туторијал-unroot-unbrick-samsung-galaxy-s3-s4-note-2-note-3.73267/[DOUBLEPOST=1415138348][/DOUBLEPOST]
Фала торте мобиле,ова копче редовно го заборавам пошто телефонот го земам во рака само кога има проблем.

А пошто некои имиња ги дуплирав,дали има опција за бришење на дупликатите од броевите?На ХТЦ-то јас сум навикнат на таа опција.Овде ги префрил на картичка,па враќав(морав да пробам дали е успешно направено копирањето) и сега се дуплирани
од телефонска меморија исто така, на левото копче и делете
ако веќе си ги префрлил, избриши ги дупликатите, избриши го фајлот со контакти и одново експортирај ги
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
ОК,уште еднаш фала,но пак ќе го пофалам хтц-то кое има опција самото да ги најде дупликатите и да ги избриши.

нешто чепкав и сега и на џимејл ги добив контактите
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
ОК,уште еднаш фала,но пак ќе го пофалам хтц-то кое има опција самото да ги најде дупликатите и да ги избриши.

нешто чепкав и сега и на џимејл ги добив контактите
Е да хтц има merge contacts, на "сапунчето" нема :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom