Поразлични од другите

AntiZionist

undergoing construction
Член од
31 март 2009
Мислења
305
Поени од реакции
144
Искрено, многу ми е глупо тоа "поразличен сум од другите". Не си поразличен од другите, ист си, само поинаку гледаш на себеси и поинаку на другите.

Извини ама мислам дека не си во право, ако ти одбираш да го гледаш светот така не значи дека тоа е така. Перцепцијата држи вода, но не размислуваат сите на ист начин ниту пак за истите работи, кога би било така во светов немаше да има раси и нации. Друга работа секој човек си има посебен капацитет и потенцијал за размислување на различни теми. Иначе многу пати во друштво имам слушано муабети што ама баш ич не ме интересираат, и многу пати моето мислење за многу работи се има разликувано од мислењето на другите. Ако ти се доживуваш како just another one in the group баш ми е криво
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Дали некогаш сте добиле чувство дека сте поразлични од другите,од вашите пријатели? Како на пример,размислувате за некоја работа како повозрасен човек,и мислите на последиците што може да се случат,а некои само се стремат тоа да го направат иако тоа можеби е и најглупавата работа на свет.Кога на пример тие се смејат на некоја шега што воопшто нема смисла,а ти си присилен да се смееш иако немаш волја за тоа?Дали поради овие причини добивате желба за ново друштво,односно луѓе кои навистина ви одговараат и како постапувате во вакви ситуации?
Симонче па ти имаш само четилинаесет годинки,зар толку предвреме созреа.:)
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Дали некогаш сте добиле чувство дека сте поразлични од другите,од вашите пријатели? Како на пример,размислувате за некоја работа како повозрасен човек,и мислите на последиците што може да се случат,а некои само се стремат тоа да го направат иако тоа можеби е и најглупавата работа на свет.Кога на пример тие се смејат на некоја шега што воопшто нема смисла,а ти си присилен да се смееш иако немаш волја за тоа?Дали поради овие причини добивате желба за ново друштво,односно луѓе кои навистина ви одговараат и како постапувате во вакви ситуации?
Ќе пробам да се оддалечам од нив. Не ми е гајле што ќе мислат.И на крај ќе останам forever alone :oops:
Aма и тоа е поарно отколу да се преправам и да се смеам со лажна насмевка!Подобро ќе бидам сам отколку да сум во друштво во кое никој не ме разбира. А пријателите по тоа се разликуваат.Разбирање, поддршка и верба!:гик:
--- надополнето: 31 август 2012 во 22:24 ---
Симонче па ти имаш само четилинаесет годинки,зар толку предвреме созреа.:)
Годините се само бројки! Важно е искуството кое мора да се доживее порано или подоцна, овде или онде!
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Годините се само бројки! Важно е искуството кое мора да се доживее порано или подоцна, овде или онде!
Сигурно ти било тешко во контациониот логор во Аушвиц. А после да не збориме за тоа како си лежел на Голи Оток па победосното враќање во Македонија како првиот афро-албанески-македонец претседател на државата. Битно е искуството, имаш право.
--- надополнето: 31 август 2012 во 22:42 ---
Извини ама мислам дека не си во право, ако ти одбираш да го гледаш светот така не значи дека тоа е така. Перцепцијата држи вода, но не размислуваат сите на ист начин ниту пак за истите работи, кога би било така во светов немаше да има раси и нации. Друга работа секој човек си има посебен капацитет и потенцијал за размислување на различни теми. Иначе многу пати во друштво имам слушано муабети што ама баш ич не ме интересираат, и многу пати моето мислење за многу работи се има разликувано од мислењето на другите. Ако ти се доживуваш како just another one in the group баш ми е криво
Секој е уникатен како личност, но тоа не те прави поинаков од другите, зашто и тие се меѓу себе различни. У принцип, сите сме исти во различноста.
 

AntiZionist

undergoing construction
Член од
31 март 2009
Мислења
305
Поени од реакции
144
Сигурно ти било тешко во контациониот логор во Аушвиц. А после да не збориме за тоа како си лежел на Голи Оток па победосното враќање во Македонија како првиот афро-албанески-македонец претседател на државата. Битно е искуството, имаш право.
--- надополнето: 31 август 2012 во 22:42 ---


Секој е уникатен како личност, но тоа не те прави поинаков од другите, зашто и тие се меѓу себе различни. У принцип, сите сме исти во различноста.
Контрадикторен си, или пак јас не те разбирам на што мислиш кога велиш сите сме различни (дали на ставовите и капацитетите?) и кога велиш дека сите сме исти (на физиономијата ли)
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Контрадикторен си, или пак јас не те разбирам на што мислиш кога велиш сите сме различни (дали на ставовите и капацитетите?) и кога велиш дека сите сме исти (на физиономијата ли)
Zaednicko ni e toa sto sme razlicni.
Get it? :)
--- надополнето: 31 август 2012 во 22:50 ---
Дали некогаш сте добиле чувство дека сте поразлични од другите,од вашите пријатели? Како на пример,размислувате за некоја работа како повозрасен човек,и мислите на последиците што може да се случат,а некои само се стремат тоа да го направат иако тоа можеби е и најглупавата работа на свет.Кога на пример тие се смејат на некоја шега што воопшто нема смисла,а ти си присилен да се смееш иако немаш волја за тоа?Дали поради овие причини добивате желба за ново друштво,односно луѓе кои навистина ви одговараат и како постапувате во вакви ситуации?
It's called, puberty :)
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Сигурно ти било тешко во контациониот логор во Аушвиц. А после да не збориме за тоа како си лежел на Голи Оток па победосното враќање во Македонија како првиот афро-албанески-македонец претседател на државата. Битно е искуството, имаш право.
.
Па, од тебе сигурно сум минал низ потешки работи. Патем сум афро-американски македонец!
--- надополнето: 31 август 2012 во 23:12 ---
Сигурно ти било тешко во контациониот логор во Аушвиц. А после да не збориме за тоа како си лежел на Голи Оток па победосното враќање во Македонија како првиот афро-албанески-македонец претседател на државата. Битно е искуството, имаш право.
.
Па, од тебе сигурно сум минал низ потешки работи. Патем сум афро-американски македонец!
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Па, од тебе сигурно сум минал низ потешки работи. Патем сум афро-американски македонец!
Гледаш како знаев? И тоа не е знак на големо искуство и знак дека многу тешки работи сум поминал таа моќ да ја научам?
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Моето друштво никогаш не кажуваат шеги интересни,секогаш се на база на фудбал,а јас тие шо ги кажувам на некои им продолжуваат живот некои се мрдат...ама баш ми е гајле,поубаво ми е да сум различен од сите.ја сакам различноста и уживам во неа,а за тоа што и дали сум присилен за нешто да се смејам пример...секад у лице велам- не си интересен и толку! сакам ексцентрик став...можееби е ова само период,ама баш ме брига :D
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
I have that feeling all the time...
А би се откажал од многу работи, само за да бидам како другите.
 
С

Само Човек

Гостин
Дали некогаш сте добиле чувство дека сте поразлични од другите,од вашите пријатели? Како на пример,размислувате за некоја работа како повозрасен човек,и мислите на последиците што може да се случат,а некои само се стремат тоа да го направат иако тоа можеби е и најглупавата работа на свет.Кога на пример тие се смејат на некоја шега што воопшто нема смисла,а ти си присилен да се смееш иако немаш волја за тоа?Дали поради овие причини добивате желба за ново друштво,односно луѓе кои навистина ви одговараат и како постапувате во вакви ситуации?
пубертет, уживај
 

AntiZionist

undergoing construction
Член од
31 март 2009
Мислења
305
Поени од реакции
144
I have that feeling all the time...
А би се откажал од многу работи, само за да бидам како другите.
Нема никаква потреба да се откажуваш од ништо, единствено најди начин да се изразиш (твоите мислења, ставови, интереси) кој ќе биде прифатлив за повеќето од околината. Ако се откажуваш цел живот нема да бидеш тоа што си туку ќе станеш тоа што другите сакаат да бидеш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom