Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Дали некој знае што значи DVD-Video playback graph building failed? То ест и ја знам, ама како да го решам? :) Исто така може ќе ви помогне и Error code: 8004027A. Ова ми го кажува PowerDVD програмот за пуштање двд филмови. На писи ми работи нормално, на лаптоп ме заебава. Некој со решение?
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Дали некој знае што значи DVD-Video playback graph building failed? То ест и ја знам, ама како да го решам? :) Исто така може ќе ви помогне и Error code: 8004027A. Ова ми го кажува PowerDVD програмот за пуштање двд филмови. На писи ми работи нормално, на лаптоп ме заебава. Некој со решение?
Па може да извршиш една елиминација дали е проблемот до самиот програм. Провери со други програми VLC, BS Player, GOM итн. Ако излезе дека проблем прави само PowerDVD, тогаш преинсталирај го или пробај со постара/понова верзија од истиот.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Па може да извршиш една елиминација дали е проблемот до самиот програм. Провери со други програми VLC, BS Player, GOM итн. Ако излезе дека проблем прави само PowerDVD, тогаш преинсталирај го или пробај со постара/понова верзија од истиот.
Со ништо не ми пушта двидија, претпоставувам дека е нешто со кодеци и слично. Али програмов ми пријавува конкретен ерор и затоа преку него пробувам да дознаам.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
VLC има вградени кодеци, така да ако не пушта ни тој програм изгледа имаш некој друг проблем што не е поврзан со кодеците. Ако ги пушташ од DVD преку DVD-ROM, можно е и да е хардверски проблем или некој проблем со драјверите на DVD-ROM-от. Ако ги пушташ од хард диск, ќе да е нешто сосема трето.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Со ништо не ми пушта двидија, претпоставувам дека е нешто со кодеци и слично. Али програмов ми пријавува конкретен ерор и затоа преку него пробувам да дознаам.
Пакет кодеци можеш да спуштиш од тука
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Дали некој знае што значи DVD-Video playback graph building failed? То ест и ја знам, ама како да го решам? :) Исто така може ќе ви помогне и Error code: 8004027A. Ова ми го кажува PowerDVD програмот за пуштање двд филмови. На писи ми работи нормално, на лаптоп ме заебава. Некој со решение?
Според ова http://www.cyberlink.com/prog/support/cs/product-faq-content.do?id=1494, треба да се преинсталира Power DVD (прво одисталирање од Control panel, па наново инсталирање). После треба да се стави update patch, во завистност од верзијата и типот (deluxe, ultra...).

И за секој случај, во листата на инсталирани програми во control panel побарај да не имаш програма чие има почнува со Main Concept или Elecard и кажи го овде целото име. Најверојатно ќе треба да се одинсталираат тие.
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
2.975
Поени од реакции
1.935
имам еден проблем па мплам за помош

од пред некој ден не можам да праќам фајлови преку мсн симнов 2-3 и ништо
до што е проблемот дали мозе некој да ми обасни
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
@ TheChosenWizard

ImgBurn, Ashampoo Burning Studio итн.

За деинсталирање на нерото ќе си симнеш Nero General Clean Tool за да ги исчисти остатоците од инсталацијата во регистри и сл.
Плус симни си и CCleaner и исчисти и со него.
Еве и тука, може ќе одговори и некој друг.

На ImgBurn, како да направам да можам да додавам фајлови на дискот и подоцна?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Еве и тука, може ќе одговори и некој друг.

На ImgBurn, како да направам да можам да додавам фајлови на дискот и подоцна?
А зашто режаш со ImgBurn? Што му фали на неро?
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
А зашто режаш со ImgBurn? Што му фали на неро?
Имам проблеми со Неро, кога пробувам да додадам фајл ми се појавува прозорче "Nero is not responding and needs to close" и се исклучува, го преинсталирав пак исто.. А при крај ми е интернетот со лимитот и не ми се симнува друго Неро - 200 мб, а си симнав ИмгБурн - 4 мб :) Затоа.
Немам никакви проблеми со ИмгБурн освен што не знам како да подесам за да можам повторно да режам на истиот диск :/
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Имам проблеми со Неро, кога пробувам да додадам фајл ми се појавува прозорче "Nero is not responding and needs to close" и се исклучува, го преинсталирав пак исто.. А при крај ми е интернетот со лимитот и не ми се симнува друго Неро - 200 мб, а си симнав ИмгБурн - 4 мб :) Затоа.
Немам никакви проблеми со ИмгБурн освен што не знам како да подесам за да можам повторно да режам на истиот диск :/
Го немам инсталирано за точно да ти кажам каде е, ама треба да е нешто со Multi Session / Finalize disk. А неро ако симнуваш/инсталираш, земи ја последната верзија од NERO 7 (Мислам дека беше Nero Premium 7.11.10.0)
 

Figaro

la vita e bella
Член од
2 март 2009
Мислења
648
Поени од реакции
410
имам проблем , 3-4 ми се појавува ова на сред работа на компјутерот,ако знае некој што е работа ва нека пише , инале користам од cabletel интернет , фала однапред

Прегледај го приврзокот 32360
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
имам проблем , 3-4 ми се појавува ова на сред работа на компјутерот,ако знае некој што е работа ва нека пише , инале користам од cabletel интернет , фала однапред

Прегледај го приврзокот 32360
Ако си зад рутер и имаш повеќе комјутери врзани на него, тогаш на два или повеќе IP адресата им е рачно наместена иста. Или рачно да се смени на еднот, или двата да се наместат автоматски да си земаат адреса.

Ако имаш рутер со поддршка за безжична мрежа и таа е вклучена и немаш два комјутери со иста адреса, можно е некој трет да влегува преку безжичната и тој да има иста адреса поставено. Стави WPA2 енкрипција на рутерот и подолга лозинка.

Ако не си зад рутер, јави се во Cabletel, од кај нив е најверојатно проблемот.
 

Figaro

la vita e bella
Член од
2 март 2009
Мислења
648
Поени од реакции
410
Ако си зад рутер и имаш повеќе комјутери врзани на него, тогаш на два или повеќе IP адресата им е рачно наместена иста. Или рачно да се смени на еднот, или двата да се наместат автоматски да си земаат адреса.

Ако имаш рутер со поддршка за безжична мрежа и таа е вклучена и немаш два комјутери со иста адреса, можно е некој трет да влегува преку безжичната и тој да има иста адреса поставено. Стави WPA2 енкрипција на рутерот и подолга лозинка.

Ако не си зад рутер, јави се во Cabletel, од кај нив е најверојатно проблемот.
На еден компјутер ми е поврзано, и не е преку рутер , директно кабелот иде во мрежната , ip не сум го кажал на никој , незнам како е ова можно .
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
На еден компјутер ми е поврзано, и не е преку рутер , директно кабелот иде во мрежната , ip не сум го кажал на никој , незнам како е ова можно .
Јави се таму, веројатно е нивна грешка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom