Помош! - ми треба одредено дело/проект...

Член од
8 ноември 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ми треба кратка содржина за расказите од Гогољ - Шинела и Нос некој да прате итно...
 
C

cige

Гостин
Офтопик, ама незнам кај да прашам.

Што значи зборот "полисилабични"?
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
повеќесложни/многусложни

Тоа е класичен пример на некој кој сака да изигрува паметен, па користи “странски“ зборови.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
112
Поени од реакции
14
Ќе сака ли некој да ми помогне да напиша краток есеј со наслов „Мојата генерација мегју идеалите и идолите“ ви благодарам однапред многу ќе ми значи незнам како да напишам не ме бива за пишување.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Ќе сака ли некој да ми помогне да напиша краток есеј со наслов „Мојата генерација мегју идеалите и идолите“ ви благодарам однапред многу ќе ми значи незнам како да напишам не ме бива за пишување.
Епа за почеток напиши го со ѓ наместо гј.
И не знам ќе го напишеш одвоено.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Со заедничка помош ние можиме да го направиме учењето подобро и полесно.
Преку прашања и одговори тоа би станало п забавно и подобро...затоа објавувајте што не ви е јасно па кој и да го има одговорот на вашето прашање нека ви одговори......:):cool:
--- надополнето: 7 мај 2012 во 16:55 ---
Еве како прва тема на разговор би дошле завршните писмени работи по Македонски јазик..
Мене лично потребен ми е есеј на тема
-Мојата генерација меѓу идеалите и идолите..
@PeceTo3 можеби го има есејот :cautious:
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Ме интересира дали некој има искуство со испорака од академска книга? Гледам на сајтов некои книги на англиски, па околу порачката некој дали има искуство, како оди, колку се доплаќа за испорака и слично. Барав такво нешто не најдов на сајтов.
Еве да речaм ова.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Две расправи за Владата од Џон Лок, гледам ја има на македонски од Аз-Буки. Дали некој можи да ми помогни, како можам да стасам до ова дело во Скопјево. Да праша во некоја книжарница, или место каде се наоѓаат книги од Аз-Буки? Исто пдф српски/хрватски би завршил работа. Ја имам најдено на англиски за купување, ама мислам дека ќе ми оди далеку побавно.
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
Ја поседувам оригиналната стихозбирка "Бели Мугри ", 1939 год испечатена во Самобор,. Стихозбирката е во одлична состојба, забележав дека кориците се малку размекнати и на некоја страна има кафеави ситни дамки. Штампата е перфектна, Ми треба совет, како за понатака да ја заштитам книгата,до сега е стоена во полица помеѓу др книги, на суво и топло
 

Bor

Член од
10 април 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Поточно, ова е мемоар. Шпилман, кој бил пијанист, го водел мемоарот во Полска за време на Втората светска војна. Издаден е подоцна. Дали некој можеби знае дали воопшто го има некаде по книжариве? Бидејќи мислам дека е издаван. Фала однапред :)
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Кога бев мал читав една детска книга со име: Низ градот лунѕа волшебник. Чудно ми е што никаде на интернет не можам да најдам никакво инфо за неа. Знае некој нешто...? :)
Денес случајно ми текна да побарам со bing.com наместо со гугл и најдов дека книгава е превод од руски јазик и е издадена од Детска радост во 1979 година :)
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Можеби сум офтопик (префлете го прашањето во темата каде што треба), ми треба пример за бизнис план. Ама не бизнис план од 20-30 страници, туку само краток пример од 4-5 страници за еден бизнис план.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Кајганџии ми се јавија на тел и ми изпрезентираа некоја нова енциклопедија за исхрана и се околу исхрана, не запаметив ни име на делото ни издавачка куќа, да не некој знае нешто за ова ?
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Кајганџии ми се јавија на тел и ми изпрезентираа некоја нова енциклопедија за исхрана и се околу исхрана, не запаметив ни име на делото ни издавачка куќа, да не некој знае нешто за ова ?
Милсам дека беше 7 илјади денари, и мене ми се јавија пред месец дена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom