Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.051


Коментари во нејзина одбрана: Луѓето се менуваат со текот на времето, што има тука чудно?:pos::tapp:

Искрено мислев дека нема поглуп народ од Македонскиот ама ова муриканциве се на посебно ниво.
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Искрено мислев дека нема поглуп народ од Македонскиот ама ова муриканциве се на посебно ниво.
Да,затоа се таму кај што се,а ти корнеш во ова пустелија од држава.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.582
Да,затоа се таму кај што се,а ти корнеш во ова пустелија од држава.
Лесно е да се создаде пустелија од мала држава со мала нација, за поголемите држави и поголемите нации потребно е време.

Дај им време, Римската Империја ниту беше изградена преку ноќ, ниту беше уништена преку ноќ.

Истото важеше и за Византиската Империја, Отоманската Империја, Шпанската Империја, Британската Империја, Руската Империја, Советскиот Сојуз, и бројни други светски велесили.

Истото важи и за САД.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.582
Не и е баш лесно на Хилари?
Супер си е Клинтоница, да бидеш отворено и јавно разоткриен за кривични дела со конкретни докази и да не бидеш кривично гонет за истите, тоа е привилегиран статус во кој уживаат малкумина криминалци во САД.

Непосредно пред да биде осуден и затворен, Ал Капоне почнал да инвестира во млекарници, велејќи дека тој и неговата криминална организација Задругата од Чикаго цело време инвестирале во погрешен бизнис - нелегален шверц на алкохолни пијалоци, додека млекото ем е легално, ем врти годишен обрт вреден стотици милиони долари - во 1920-те и во 1930-те години, а денес врти годишен обрт вреден милијарди долари.

Уште да знаел како да ги поткупи соодветните службени лица во американската УЈП, и Ал Капоне ќе бил еден од тие малкумина привилегирани криминалци кои биле отворено и јавно разоткриени, а сепак не биле кривично гонети.
 
Последно уредено:

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
Супер си е Клинтоница, да бидеш отворено и јавно разоткриен за кривични дела со конкретни докази и да не бидеш кривично гонет за истите, тоа е привилегиран статус во кој уживаат малкумина криминалци во САД.
Изгледај го видеото.Ќе ти биде јасно што мислам.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.582
Изгледај го видеото.Ќе ти биде јасно што мислам.
Го изгледав и не го повлекувам коментарот.

Ништо не и` е на Хилари Клинтон, добра актерка е, не ќе биде никакво изненадување ова да е уште еден добар спин од нејзина страна за да ја привлече изборната подршка на хендикепираните и хронично болните.

Целта ги оправдува средствата, а во политика, војна и љубов се е` дозволено.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
1.376
Супер си е Клинтоница, да бидеш отворено и јавно разоткриен за кривични дела со конкретни докази и да не бидеш кривично гонет за истите, тоа е привилегиран статус во кој уживаат малкумина криминалци во САД.
И кај нас
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.582
Кај банана републиките како нашата тоа не е ретка привилегија, туку секојдневна пракса која важи за сите политичари и од власта и од опозицијата, како и за криминалците кои се блиски до истите тие политичари.

Ама овие американциве демек се светска суперсила, демек се најсилни и најмоќни во светот, ама кога ќе погледнеш под површината, што да видиш - ги имаат истите банана корени кои ги има и нашава вечна татковина, само што нивните банана корени се подлабоко вкоренети за разлика од нашите, па затоа тешко е да се забележат со голо око.
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Го изгледав и не го повлекувам коментарот.

Ништо не и` е на Хилари Клинтон, добра актерка е, не ќе биде никакво изненадување ова да е уште еден добар спин од нејзина страна за да ја привлече изборната подршка на хендикепираните и хронично болните.

Целта ги оправдува средствата, а во политика, војна и љубов се е` дозволено.
Sakash da kazhesh deka seto ova shto go gledame kaj nea, nekontrolirano mavtanje na glavata, treba celo vreeme da se drzhi za neshto za da mozhe da stoi, vo momenti e totalno izgubena i i se blokira mozokot. kashla bez kontrola po nekolku minuti bez prestanok, nachinot na koj se oblekuva insuinira deka neshto krie "pod pazuvi" i da ne redam ponatamu. A mnogu glasovi ke dobie od hendikepiranite i hronichno bolnite :tapp:, toa demek ke presudi vo ovaa kampanja.
Se sprema edna golema izmama i manipulacija kon Amerikancite. Sanders go otstranija so lazhiranje i mestenje, i sega ja turkaat Hillary nekako...ako nema izgledi da pobedi ke se obelodeni nejzinata zdravstvena sostojba i Obama ke ima pravo da gi otpovika izborite i ke ostane ushte 4 godini lider na progresivniot svet, a ako mozhe da ja doteraat da dobie na izborite, nabrzo ke se povleche zaradi zdrastveni prichini pa na chelo ke izbie viceprezidentot, istiot establishment shto ja vodi USA poslednite 100 godini.
A toa deka Hillary e bolna mislam deka e tochno. Ne odi dolgo, za nekoja godina ke ja zeme gospod.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.582
Sakash da kazhesh deka seto ova shto go gledame kaj nea, nekontrolirano mavtanje na glavata, treba celo vreeme da se drzhi za neshto za da mozhe da stoi, vo momenti e totalno izgubena i i se blokira mozokot. kashla bez kontrola po nekolku minuti bez prestanok, nachinot na koj se oblekuva insuinira deka neshto krie "pod pazuvi" i da ne redam ponatamu. A mnogu glasovi ke dobie od hendikepiranite i hronichno bolnite :tapp:, toa demek ke presudi vo ovaa kampanja.
Se sprema edna golema izmama i manipulacija kon Amerikancite. Sanders go otstranija so lazhiranje i mestenje, i sega ja turkaat Hillary nekako...ako nema izgledi da pobedi ke se obelodeni nejzinata zdravstvena sostojba i Obama ke ima pravo da gi otpovika izborite i ke ostane ushte 4 godini lider na progresivniot svet, a ako mozhe da ja doteraat da dobie na izborite, nabrzo ke se povleche zaradi zdrastveni prichini pa na chelo ke izbie viceprezidentot, istiot establishment shto ja vodi USA poslednite 100 godini.
A toa deka Hillary e bolna mislam deka e tochno. Ne odi dolgo, za nekoja godina ke ja zeme gospod.
Ништо не и` е на Хилари Клинтон, можеби навистина имаше некаква алергија - како што и самата таа тврдеше - кога се искашла на митингот во Кливленд во сојузната американска држава Охајо, тоа може да му се случи на било кого, ми се има случено и на мене, но тоа не е болест, туку здравствена состојба со која луѓето можат да живеат и до 100-та година, па и понатаму.

Хилари Клинтон ја дијагностицираа вчера, недела, 11 септември 2016, со пневмонија, поради што и` е припишана терапија и одмор, кои треба да завршат утре, вторник, 13 септември 2016, по што веќе од задутре, среда, 14 септември 2016, се очекува Клинтоница да се врати во изборната трка.

Не верувам дека толку и` е отежната здравствената состојба, но ти држи вода теоријата за отповикување на изборите, но со разликата што истата не е оправдана.

На претстојните претседателски избори во САД кои треба да се одржат на 8 ноември 2016, ги има 5 (ПЕТ) претседателски кандидати, а излегување на Хилари Клинтон од изборната трка само ќе го намали бројот на изборни кандидати на 4 (ЧЕТИРИ).

Истовремено, Демократската Партија на САД слободно може да ја повлече својата поддршка за Хилари Клинтон како нивен кандидат за претседател на САД доколку нејзината здравствена состојба е навистина влошена, или па може и самата Клинтоница да ја повлече својата кандидатура, но како и да е, и во едниот и во другиот случај, Демократската Партија на САД слободно може да номинира друг кандидат за претседател на САД од нивните редови.

Заменик-претседателот на САД може да биде инаугуриран за претседател на САД исклучиво ако претседателот на САД си поднесе оставка - како што беше во случајот со Ричард Никсон кој беше наследен од неговиот заменик Џералд Форд откако Никсон поднесе оставка во август 1974, или ако претседателот на САД биде спречен во извршувањето на своите должности поради здравствени проблеми или ако биде убиен - како што беше во случајот со убиството на Џон Кенеди кој беше наследен од неговиот заменик Линдон Џонсон откако Кенеди беше убиен во ноември 1963.

Џонсон го заврши претседателскиот мандат на Кенеди - кој завршуваше во јануари 1965, но бидејќи Џонсон се кандидираше за претседател на САД на претседателските избори во САД во ноември 1964 и победи на истите, беше повторно инаугуриран за претседател на САД во јануари 1965, а можеше да се кандидира и за втор претседателски мандат во 1968 година, но сепак одлучи да не се кандидира, по што во јануари 1969 Џонсон беше наследен од Ричард Никсон, кој победи на претседателските избори во САД во ноември 1968.

После оставката на Ричард Никсон во август 1974, Џералд Форд го заврши вториот претседателски мандат на Никсон - кој заврши во јануари 1977, а бидејќи Форд изгуби на претседателските избори во ноември 1976 од Џими Картер, за разлика од Џонсон, Форд не дочека да отслужи свој прв претседателски мандат, по што беше наследен од Картер во јануари 1977.

Според ваквата логика, дури и со отповикување на изборите - што воопшто не држи вода од легитимна гледна точка, претседателскиот мандат на Барак Хусеин Обама, исто како и заменик-претседателскиот мандат на Џо Бајден, завршуваат во јануари 2017, а според американскиот Устав, ниту еден претседател или заменик-претседател на САД кој веќе бил 2 пати избран на истата функција, има право да се кандидира по трет пат за истата таа функција.

А кога сме кај хендикепираните, иако се малкумина, не заборавај, за политичарите секој корисен идиот - како што наводно рекол Владимир Илич Ленин - може да биде од корист за потребите на партијата и на партиските вртимушки.
 
Последно уредено:

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Ништо не и` е на Хилари Клинтон, добра актерка е, не ќе биде никакво изненадување ова да е уште еден добар спин од нејзина страна за да ја привлече изборната подршка на хендикепираните и хронично болните.
Da da...naredna gluma ke i bide sobrakaen prekrsok(DUI) so cel da izdejstvuva 2-3 dena zatvor da ja prvlece podrskata od zatvorenicite....e*em ti logika!
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.582
Da da...naredna gluma ke i bide sobrakaen prekrsok(DUI) so cel da izdejstvuva 2-3 dena zatvor da ja prvilce podrskata od zatvorenicite....e*em ti logika!
Твојата логика не држи вода, бидејќи во САД затворениците немаат право да гласаат на избори. ;)

Може да и` текне на Хилари Клинтон да се нашминка со онаа посебна темна пудра која ја користат манекенките за да изгледаат како да се тазе исончани пред фото сесија, со цел да ги привлече исончаните латиноамериканци во САД, Мит Ромни се обиде да игра на таа карта на претседателските избори во 2012 година во САД, но не му успеа.

Но изводливо е семејствата на затворениците да гласаат за Клинтоница, бидејќи е добар пример за личност за која постојат конкретни докази за извршени кривични дела, но сепак успеала да извади жива глава од кривично гонење. А со оглед на фактот дека сегашниот претседател на САД од редовите на Демократската Партија на САД, Барак Хусеин Обама, пред некоја недела амнестираше криминалци од латиноамериканско потекло - вклучувајќи и осудени шверцери и дилери на наркотици, можеби Клинтоница ќе им даде ветување за амнестија и на семејствата на останатите затвореници кои сеуште се зад решетки.

Корисните идиоти секогаш можат да бидат од корист за потребите на партијата и на партиските вртимушки.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom