Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.292
Поени од реакции
5.031
Decki mi treba malku edukacija, pa mislev ovde e najsoodvetno mesto na forumov....
Poso sum politicki nepismen, zosto dvete gomna od partii makedonski ne mozat da se spojat i da oformat vlada ?
Ima nesto vo ustav sto gi sprecuva ili samo parite i budzetot se vo prasanje ?
Epiteto pogore ne pogrden, tyky samo kako moja percepcija.
Zosto Sds i vmro ne kombiniraat i ke imaat 70+ pratenika ?
Ne im e dozvoleno pa mora da ne ebavaat duevci i slicni gomnarii ?
Ova serizno ne go znam, ne e sarkazam , ne e navreda kon nikogo, dolgo vrene sum nadvor od Makedonija i ne go nauciv i koga bev tamy.
Fala predvreme za infoto ....
Како прво по етнички состав не се македонски партии иако се декларираат такви бидејки раководството на едната има корени од Москополе а другата од неколку села во Егејска Македонија каде има влашко население а како второ тие пред јавноста само глумат дека се едни против други а по кафани заедно јадат и пијат за да ја играат хазарската тактика РАЗДЕЛИ ПА ВЛАДЕЈ бидејки еден надворешен центар ги управува и двете партии.
 

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
1.002
Поени од реакции
616
Цело време зборуваат Апасиев и Левица за Македонска платформа, со месеци да не речам со години спомнуваат за такво нешто, ама сега партиските ботови спинуваат како прво Мицко понудил Македонско едниство па Маско прифатил, Левица не и слични глупости.

Ама тоа е кога во штабовите ве полнат со хејт за Левица и ви е страв да отворите сами да слушнете што зборува Апасиев и компанија, потсвесно знаете и вие дека Мицкоски и ДПМНЕ немаат допирана точка со патриотизам и дека ништо нема да се смени ама тоа е, чувството да ги гласате истите две партии кои не сераат 30 години за партиско место е посилно од било каков патриотизам па мора да ја оцрнувате Левица за да не ве боли толку погрешниот избор кои и сами знаете дека го правите.
Па левица сами се нудат на ВМРО сеа . Од коа видоа нема повеќе од 3,4 пратеници макс.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Hoy
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.547
Поени од реакции
21.340
Не знам каде да го постувам ова па ајде тука, нешто за енергетските перспективи на нашата земја. Умноболниве се согласиле да го затворат РЕК Битола до 2030 во замена за грантови од ЕУ кои наместо за "зелена" енергија завршиле на бифтеци и виски.
 

THE-Boss

The Winter is coming
Член од
5 јануари 2014
Мислења
704
Поени од реакции
1.002
Па левица сами се нудат на ВМРО сеа . Од коа видоа нема повеќе од 3,4 пратеници макс.
Па тоа го кажувам, не е така само така беше спинувано, кога Левица ја кажуваа оваа Македонска платформа Мицкоски беше зафатен со премолчување на сите злодела од сдс и дуи и правење буквално ништо околу тоа за сега да испадне прв нему му текнало ова.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.652
Поени од реакции
62.964
Што му е на овој?
До вчера цело време велеше северна, северна, северна, а сега дури четири пати кажува само Македонија во ова кратко излагање.
Да не е болен?

Прегледај го приврзокот 414807
Говедо. Сега е во состојба на некој во уста да му го земе за глас плус. Претпоставувам, ме мрзи да барам, дека СДСМ немало полош изборен резултат од овој сега? Нормално е да вели нашата мила Мајка Македонија...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.463
Поени од реакции
79.567
Левица може да напраат или ненапраат коалиција со било кого. Не ме интересира тоа. Ме интересира колку нивните заложби ќе се остварат у таа коалиција. Нивните заложби се тоа што го зборат.

Ја не гласам за нив за да имаат министерски места, туку да се оствари тоа што го зборат. Кој ќе биде балансот помеѓу компромиси и остварувања - тоа ми е битно.
Кога ќе почнат како ВМРО, предавствата да ги преставуваат како жешки костени кои поради некоја (редовно мистериозна) причина "морале" да ги голтнат, толку беше од нив.

Зошто имаме знаме на реп. Албанија на јарболи, зошто ги помилувавме воените злосторства на УЧК, зошто ги прифатвме бројките за население кои излегоа од гзот на Груби?
Мораше така - е одговорот на ВМРО, кој можеби е доволен за безмозочните плакатолепачи. Но, од друга страна истите утре и сунет ќе напраат ако Мицко им рече - мора така.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.087
Поени од реакции
55.941
Говедо. Сега е во состојба на некој во уста да му го земе за глас плус. Претпоставувам, ме мрзи да барам, дека СДСМ немало полош изборен резултат од овој сега? Нормално е да вели нашата мила Мајка Македонија...
Фрчковски најслаб со 200 илјади, па Стево Супермен сеа со овие.
Киро гоатот 700 илјади имал, апсолутен рекордер :D
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.809
Поени од реакции
17.599
Не знам каде да го постувам ова па ајде тука, нешто за енергетските перспективи на нашата земја. Умноболниве се согласиле да го затворат РЕК Битола до 2030 во замена за грантови од ЕУ кои наместо за "зелена" енергија завршиле на бифтеци и виски.
Temata e daleku pokompleksna od bivteci i viski. Ednostavno EU vrsi pritisok da se zatvorat elektranite na jaglen.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.051
Поени од реакции
12.293
Левица може да напраат или ненапраат коалиција со било кого. Не ме интересира тоа. Ме интересира колку нивните заложби ќе се остварат у таа коалиција. Нивните заложби се тоа што го зборат.

Ја не гласам за нив за да имаат министерски места, туку да се оствари тоа што го зборат. Кој ќе биде балансот помеѓу компромиси и остварувања - тоа ми е битно.
Кога ќе почнат како ВМРО, предавствата да ги преставуваат како жешки костени кои поради некоја (редовно мистериозна) причина "морале" да ги голтнат, толку беше од нив.

Зошто имаме знаме на реп. Албанија на јарболи, зошто ги помилувавме воените злосторства на УЧК, зошто ги прифатвме бројките за население кои излегоа од гзот на Груби?
Мораше така - е одговорот на ВМРО, кој можеби е доволен за безмозочните плакатолепачи. Но, од друга страна истите утре и сунет ќе напраат ако Мицко им рече - мора така.
Во моментов нема доволно народ за да го постигне тоа што сака да го направи Левица.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.579
Поени од реакции
11.722
Левица може да напраат или ненапраат коалиција со било кого. Не ме интересира тоа. Ме интересира колку нивните заложби ќе се остварат у таа коалиција. Нивните заложби се тоа што го зборат.

Ја не гласам за нив за да имаат министерски места, туку да се оствари тоа што го зборат. Кој ќе биде балансот помеѓу компромиси и остварувања - тоа ми е битно.
Кога ќе почнат како ВМРО, предавствата да ги преставуваат како жешки костени кои поради некоја (редовно мистериозна) причина "морале" да ги голтнат, толку беше од нив.

Зошто имаме знаме на реп. Албанија на јарболи, зошто ги помилувавме воените злосторства на УЧК, зошто ги прифатвме бројките за население кои излегоа од гзот на Груби?
Мораше така - е одговорот на ВМРО, кој можеби е доволен за безмозочните плакатолепачи. Но, од друга страна истите утре и сунет ќе напраат ако Мицко им рече - мора така.
Залудни се сите твои критики ако мнозинството гласачи кои не гласаа на вонредните парламентарни избори во 2020 и на првиот круг од редовните претседателски избори на 24 април 2024 не излезат масовно да гласаат на 8 мај 2024.

Еве запиши си го ова за да не заборавиш:

Доколку излезеноста на парламентарните избори на 8 мај 2024 не изнесува над 60%, велешкиот даскал ќе освои максимум 5 (ПЕТ) пратенички места, а најсигурно ќе освои многу помалку.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.168
Поени од реакции
9.008
Не знам каде да го постувам ова па ајде тука, нешто за енергетските перспективи на нашата земја. Умноболниве се согласиле да го затворат РЕК Битола до 2030 во замена за грантови од ЕУ кои наместо за "зелена" енергија завршиле на бифтеци и виски.
ne e za tuka :D
ako sakas prepostiraj go vo energetska kriza vo evropa, tamu ima diskusija na taa tema.
inaku ne veruvam rek da go zatvorat do 2030, nema drugi kapaciteti, ni pa vreme da se izgradat novi do togash.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.809
Поени од реакции
17.599
Во моментов нема доволно народ за да го постигне тоа што сака да го направи Левица.
Ne e strasno. Kje tepa vmro, makso kje bude nsdp a kovacevski bucko. Ocekuvam za 5 godini da se vrati zaev kako spasitel i da se kompletira krugot.
Автоматски споено мислење:

ne e za tuka :D
ako sakas prepostiraj go vo energetska kriza vo evropa, tamu ima diskusija na taa tema.
inaku ne veruvam rek da go zatvorat do 2030, nema drugi kapaciteti, ni pa vreme da se izgradat novi do togash.
Ne e rabotata da go zatvorat, tuku da si plakja za emisiite, ko site drugi evropski elektrani.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.292
Поени од реакции
5.031
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
686
Поени од реакции
662
Па тоа го кажувам, не е така само така беше спинувано, кога Левица ја кажуваа оваа Македонска платформа Мицкоски беше зафатен со премолчување на сите злодела од сдс и дуи и правење буквално ништо околу тоа за сега да испадне прв нему му текнало ова.
Пред прв круг и предлог мораориумот за ненапаѓање од Мицко , како беше оној одговорот од Апасиев "не им верувај на дпмнејците и кога дарови ти носат" а сега ова. Се надмудруваат меѓу себе наместо на клоци да ги исфрлат сегашниве властодршци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom