Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.320
Поени од реакции
2.350
Пендарот боље да се дистанцираше од СДС и да идеше ко неутрален со онлајн кампања и спонзорирани постови него ли вака.

Него колку треба % да добие еден кандидат за да нема втор круг? Да се смогнат сили да не се штампаат ливчиња за две недели џабе. Не ми се верува дека Гога деменција ќе биде претседател, па боље оној Стваралац мртвион да го кандидираа. Али тоа е што е, Пајо нинџа со кавалот и двајца од 6та управа скриени по грмушки у парк да го пазат.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.408
Поени од реакции
20.173
Пендарот боље да се дистанцираше од СДС и да идеше ко неутрален со онлајн кампања и спонзорирани постови него ли вака.

Него колку треба % да добие еден кандидат за да нема втор круг? Да се смогнат сили да не се штампаат ливчиња за две недели џабе. Не ми се верува дека Гога деменција ќе биде претседател, па боље оној Стваралац мртвион да го кандидираа. Али тоа е што е, Пајо нинџа со кавалот и двајца од 6та управа скриени по грмушки у парк да го пазат.
Тоа е невозможно, треба 50% да освои од сите гласови.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.414
Поени од реакции
3.276
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.320
Поени од реакции
2.350
Тоа е невозможно, треба 50% да освои од сите гласови.
Не дека се репер болните и дијаспората, али генерално сентиментот укажува на огромна разлика. Ниедна опција не извади кандидат профил на човек што би го гласал некој независно од партијата. Така да, не би играл на карта дека е невозможно. Тешко да, ама не невозможно ако ги имаш у предвид ситуацијата и понудата.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.164
Поени од реакции
25.682
Не дека се репер болните и дијаспората, али генерално сентиментот укажува на огромна разлика. Ниедна опција не извади кандидат профил на човек што би го гласал некој независно од партијата. Така да, не би играл на карта дека е невозможно. Тешко да, ама не невозможно ако ги имаш у предвид ситуацијата и понудата.
50% од сите запишани. Значи над 900к. Невозможно е.
 
Член од
10 март 2022
Мислења
154
Поени од реакции
198
Се шинале патриотите дури 200 излегле.

Да се надоврзам околу Крушево, град што го трпи Бунтур не треба да е град ами село.
Приметив. Али сепак убаво е сдс да има околу 5 посто, некако убаво на душа ми дојде. Во сценарио кога стево би испаднал а некако бујар би поминал во втор, ме интересира дали бањатите ќе го повикаат членството да гласа за шошонот
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.414
Поени од реакции
3.276
Приметив. Али сепак убаво е сдс да има околу 5 посто, некако убаво на душа ми дојде. Во сценарио кога стево би испаднал а некако бујар би поминал во втор, ме интересира дали бањатите ќе го повикаат членството да гласа за шошонот
Сдс не треба да постои како партија.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.748
Поени од реакции
4.449
Некое чувство имам дека и по потенцијалното доаѓање на власт на вмровците, Боки пак ќе цимерува со некој педофил во Идризово...
А ти би пуштил таков тип слободно да се шета по улици?
Јавно говори/признава дека АКТИВНО учествувал во најголемото велепредавство на Македонците, учествувал и во многу други криминогени дејанија па очекувано е да заврши во казнено-воспитно-домување.
Патем тие затвори и се направени за такви, можеби тебе ти смета што таму не завршиле и другите негови соучесници и налогодавци, ама има време кога тогаш Ѓаолот ќе дојде по своето, затворите не се правени за некој што поминал на црвено или поминал улица вон пешачки туку за манипулатори-криминалци-педофили-итн итн итн

Мене ми е само криво што наседнав на коментарите на форумов и изгубив неполни 3 часа (се разбира скокнав негови жалопојки и описи за неговите цревца) да го гледам и слушам копукот, мислејќи дека рекол нешто што дополнително ќе даде нова слика за некој криминал или не дај боже ВЕЛЕПРЕДАВСТВОТО, а што до сега не е познато во јавноста - она што го забележав е дека во ниту еден момент не спомна некоја амбасада и странско влијание што упатува дека копукот и понатаму манипулира!
Било потребно да заврши во затвор за да сфати дека бил глуп :yid:
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
987
Поени од реакции
2.345
битно е стево да испадне во овој круг, пошто ако пројде може со помош на учк да добие ако им продаде нешто.
Речиси невозможно е тоа, само Албанците би можеле да го кутнат ако настапеа заедно со на пример 200.000+ гласови

Левица со Ванковска ќе имаат околу 100к во најдобар случај што е пак малку за влез во 2 круг
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.678
Поени од реакции
7.692
Приметив. Али сепак убаво е сдс да има околу 5 посто, некако убаво на душа ми дојде. Во сценарио кога стево би испаднал а некако бујар би поминал во втор, ме интересира дали бањатите ќе го повикаат членството да гласа за шошонот
Знаеш воопшто што посакуваш? Во такво сценарио во втор круг, излезноста во Полог ќе биде 115%. Додади уште едно 100 000 гласови на СДС добитокот + купени цигански гласови и ете ти го новиот претседател на Македонија.

А после ако сакаш да си ја видиш иднината, ене ти ја Украина. Ако не завршиме во ровови по Косово за некоја година ќе можеме да се сметаме за среќни.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.320
Поени од реакции
2.350
50% од сите запишани. Значи над 900к. Невозможно е.
Аха, ја мислев над 50% од излезените. Онда неутралата треба да гласа за Ванковска за Пендарот да не помириса втор круг и да им ги помати сметките на косоварите.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.748
Поени од реакции
4.449
...онака не само како боксер, туку и како добар актер, како само циннички го искажа монологот за главната од СЈО, онака сите да поверуваат, неиздржувајќи до крај, на последната секунда од видеото наведнал поглед веќе губејќи ја концентрацијата на глумењето и прснал од смеење! :pos:
Најдоброто интервју на Груки е она со Чомовски.
Кога копукот поставува прашање и засилува со “знаете има светски експерти кои тврдат“, а Груку му вели “да бидеме сериозни, сега ќе најдам барем 2 пати повеќе експерти кои ќе го тврдат спротивното“... копукот Чомовски останува со отворена уста.

Предложи им да си го носат секаде симболот
Masko-Zensko_Tri_vo_Edno.png
на ЕУропските вредности.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom