Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
9 декември 2012
Мислења
827
Поени од реакции
893
Утре се објавуваат официјално, не смее медиуми да ги објават јавно, за да не влијаат на гласачите кои гласаат утре во стил “абе нема што да се гласа за овој, огромна е разликата, губи, дај ќе гласам за тој и тој“. Се пребројуваат гласовите денес, ама јавно се објавуваат сите утре, овие резултати се сите протечени од луѓе кои броеле или им пренеле тие што броеле.
Сите што гласале денес, нивниот гласачки лист се носи во избирачкото место, се става во кутијата,и се отвара заедно со другите гласови...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.095
Поени од реакции
18.284
Илинденското востание се кренало за да формира влашка држава на македонска територија и со тоа да се реши влашкото прашање на балканот.
Океј, нешто повеќе од докази за оова имаш или она со куќите е доволно?
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.698
Поени од реакции
2.576
Дискутираа ли за најновиот извештај на Стејт Департментот за 2023 каде се укажува на сериозна владина корупција, проблеми со независноста на судството, сериозни ограничувања на слободата на медиумите и притисоци врз новинари?

Стејт департментот укажува на сериозна владина корупција
На овие ѓубрината секогаш само пред избори му текнува дека има корупција.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.243
Поени од реакции
21.586
Разочаруваат Крушево и Демир Хисар кој лично ги сметам за попатриотските места во државава, да им дадат толку гласови на СДС.
Да не се чудиш и нема толку врска со патриотизам мислам.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.180
Поени од реакции
25.832
Утре се објавуваат официјално, не смее медиуми да ги објават јавно, за да не влијаат на гласачите кои гласаат утре во стил “абе нема што да се гласа за овој, огромна е разликата, губи, дај ќе гласам за тој и тој“. Се пребројуваат гласовите денес, ама јавно се објавуваат сите утре, овие резултати се сите протечени од луѓе кои броеле или им пренеле тие што броеле.
Не баш. Само се ставаат во запечатена кутија, и утре продолжува да се гласа во истата, во избирачкото место од каде што е лицето. Така да, денешните бројки се измислени.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.299
Поени од реакции
5.036
Океј, нешто повеќе од докази за оова имаш или она со куќите е доволно?
Исто колку што постојат докази дека илинденците се бореле за Македонија а не за своја влашка република.Информациите се пренесувале од колено на колено како што ние пренесуваме на помладите генерации дека албанците во 2001 биле терористи а не борци за човекови права иако во ситеп ишани документи ќе пишува дека не биле терористи против Македонија.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.095
Поени од реакции
18.284
Исто колку што постојат докази дека илинденците се бореле за Македонија а не за своја влашка република.
Хаххаа мал милион докази има за тоа, илиденското востание не биле во Крушево само како прво. Друже јас дефинитивно тврдам дека си Шехтански сега, досега сумњав ама нема втор ваков во државава. Пореално од ова твоево е дури онаа фотомонтажа каде во четата на Питу Гули ставаат 20 души со кечиња и викаат дека бил Албанец :D
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.299
Поени од реакции
5.036
Хаххаа мал милион докази има за тоа, илиденското востание не биле во Крушево само како прво. Друже јас дефинитивно тврдам дека си Шехтански сега, досега сумњав ама нема втор ваков во државава. Пореално од ова твоево е дури онаа фотомонтажа каде во четата на Питу Гули ставаат 20 души со кечиња и викаат дека бил Албанец :D
Не сум Шехтански а дека нема втор или трет во државава е само показател дека слабо си информиран.Разликата помеѓу мене и Шехтански е што не сум соработник на ниедна служба и не успеал никој да ме купи за да престанам да пишувам против CINCI LEGIA DI ROMA како што цинцарот Сашо Тасевски го купија со една директорска функција во драмски театар.
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.698
Поени од реакции
905
Разочаруваат Крушево и Демир Хисар кој лично ги сметам за попатриотските места во државава, да им дадат толку гласови на СДС.
Ич не е чудно за Крушево ова. Последниве 30тина година е комуњарски град и колку шо се сеќавам ДПМНЕ само еднаш имаа нивен градоначалник таму ( во времето на Грујо ) . За Демир Хисар незнам шо е како е .
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.799
Поени од реакции
4.001
На овие ѓубрината секогаш само пред избори му текнува дека има корупција.
Не, нема потреба да им текне-тие самите ја створија корупцијата и се учесници во неа.

САД, како белосветски „душегрижници„, само го констатираат она кое кај нас е очигледно до очебијност и тешко дека ќе биде зауздано во догледно време...
 
Член од
3 март 2010
Мислења
645
Поени од реакции
403
Кој им е проблем на вмровците што уште плукаат по левица, дека е десна рака на сдс, наместо да се здружат вмро и левица против сдс и дуи тие војна водат со нив, како, може левица да е изданок на сдс кога ниеднаш вмро не блокираше закон, само, левица им, контри на сдс и на шипојте
 
Член од
29 март 2024
Мислења
279
Поени од реакции
568
Илинденското востание се кренало за да формира влашка држава на македонска територија и со тоа да се реши влашкото прашање на балканот.
Хахахах тролу оди спамирај на друга тема и не се брукај. Тоа што имало тук таму власи не го прави востанието влашко.
Не сте биле битен фактор порано а и денеска пошто сте во многу мала бројка.

Договорот кој го потпишува Русија со Австрија е за угушување на ВМРО и создавање самостална Македонска држава, не влашка држава. Никаде го нема тоа по официјални документи.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom