Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.992
Поени од реакции
17.879
Според Скафандеркава, Универзална Сала не била пеплосана :toe:

Као сестра да му е на Ковачески бе ебате луѓето ебате.
Автоматски споено мислење:

Почнаа да ѕвонат по врати и да делат упаљачи. ВМРО, Стевче и другите. Само Стево и СДСМ не ѕвонат. Они оставаат на квака и бегаат.
Хаха од овоа со бегањето ми текна на една случка со дедо ми, имаше еден комуњар од маало ама болен сдс и се згреши една кампања да влезе и ае моите културно као да да океј и случајно испаѓа у двор дедо и само му вика остро сега си влегол и никогаш повеќе, човекот после секоа кампања исто ѕвонеше и ќе остави што ќе остави и бегаше одма :D
 
Последно уредено:
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.157
Поени од реакции
35.289
Според Скафандеркава, Универзална Сала не била пеплосана :toe:

Што можеш да очекуваш од вакви луѓе што не ја гледаат реалноста, живеат во некои свои филмови и џабе ти колку и да им се објаснуваш, не вреди. Дечково и вади видео снимано од птичја перспектива, доле све пепел направено, таа се фатила за челичната конструкција. :D

Тоа ти е исто како кога ќе изгорат автомобилски гуми, и ќе останат тие жиците внатре што се, и оваа ќе дојде и ќе ти вика, како пеплосани гумите, па еве ги, нели ги гледаш жициве останати се.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.663
Поени од реакции
3.784
По се изгледа недоразбирање.
Ајде уште еднаш.
Бараше коментар на нечиј упис.
Напишав дека членот/профилот кој нешто напишал кај мене е ставен во корпата со цревна содржина, не знам што напишал, не сакам да знам, затоа што не знам и не сакам да знам не можам ни да коментирам.
Се надевам, сега е појасно :)
Барав твој коментар на дописот од отец Ивица и тоа беше тоа...на тој допис си „тагнат„.
 
Последно уредено:
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.676
Поени од реакции
7.625
Небитно, кој и да е.
Затоа ќе му туриш у закон дека мора да се појави на 3 дебати у живо и на 2 уште во втор круг, ако влезе се разбира.
Па нека гледа народ како се резили и после нека иде да бара гласови.
5 години за што го плаќаме? За да седи и да не работи ништо? Епа ако не си работел ништо тогаш сега ќе треба да ја платиш сметката.
На 21 април ќе има дебата на МТВ, само Бујар и Пендаровски немале да присуствуваат.
 
Член од
9 август 2014
Мислења
428
Поени од реакции
1.011
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.719
Поени од реакции
38.945
На 21 април ќе има дебата на МТВ, само Бујар и Пендаровски немале да присуствуваат.
го слушав буки на интервју скоро, типчето има изгубено допир со реалноста скроз на скроз. А и Стево не е поарен. Ваљда затоа, не сакаат да се соочат со реалноста.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.201
Поени од реакции
21.357


ДАЛИ ЌЕ ОСТАНЕМЕ ПРАВОСЛАВНИ ХРИСТИЈАНИ И МАКЕДОНЦИ, ПРАШАЊЕТО СЕ РЕШАВА СЕГА?!?!

Тоа што на грчката влада и кауза не им успеа да го направат со преспанскиот капитулански договор реализиран преку Заев и неговите заевисти, сега сакаат преку Цариградската патријаршија (која е продолжена рака на грчката влада и кауза) да го направат! А сакаат да направат тотално бришење и искоренување на се што е македонско и затварање на македонското прашање на Балканот!

Плус, Цариградскиот патријарх, преку папистичката теологија на Фанар, се наметнува по власт над сите останати православни патријарси и архиепископи, односно над сите помесни православни Цркви! „Теологија“ која нема основа во автентичното евангелско православно предание и духовно искуство! Тој е прв по чест, но, не и по власт!

Примерот за таа погрешна теологија е црковниот хаосот што го направи Цариградскиот патријарх во Украина! Затоа тој се нарекува „вселенски/ екуменикос“, што во некои дамнешни времиња на Ромејската империја можеби и имало некаква смисла, но, денес, кога не постои империјата, а Константинопол е Истанбул и кога цариградскиот патријарх може да биде само Грк, таа титула нема смисла, освен во рамките на остварување на целите на грчката политика и кауза!
Едноставно, ова е обид за некаков православен папизам, а баш поради така разбраниот папизам (по власт, а не по чест) Рим отпадна од православието/ правоверието!

Ваш во Христа, брат и слуга, о. Ивица Тодоров.

Ni Grcite ni se prijateli ni Srbite ili Rusite vo slucajot ako go gledam videoto. Sekoj si go gleda svojot interes na nas grb da si go brka. Ama da, znaeme mnogu dobro Grcite kako stojat prema nas ako ne za drugo edna bitna rabota kazuva ovoj. Deka Srbite site decenii unazad rabotea jaki i agresivno protiv Makedonskata Pravoslavna Crkva. I ako ne veruvate vo cuda, togas i da si znaete deka preku nokj ne go menuvaat stavot i deka toa ne e cudo i deka ima pricini i pozadina. Taka da i prema Srbite i SPC sekogas treba da se ima paznja. Site okolu nas rabotea i rabotat protiv nas, imalo podobri i polosi periodi sekako. Ama da ne bideme naivni.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.281
Поени од реакции
27.767
Ni Grcite ni se prijateli ni Srbite ili Rusite vo slucajot ako go gledam videoto. Sekoj si go gleda svojot interes na nas grb da si go brka. Ama da, znaeme mnogu dobro Grcite kako stojat prema nas ako ne za drugo edna bitna rabota kazuva ovoj. Deka Srbite site decenii unazad rabotea jaki i agresivno protiv Makedonskata Pravoslavna Crkva. I ako ne veruvate vo cuda, togas i da si znaete deka preku nokj ne go menuvaat stavot i deka toa ne e cudo i deka ima pricini i pozadina. Taka da i prema Srbite i SPC sekogas treba da se ima paznja. Site okolu nas rabotea i rabotat protiv nas, imalo podobri i polosi periodi sekako. Ama da ne bideme naivni.
a grcite pak, so decenii na nasi monasi im oteznuvaa poseta na sveta gora, gi brkaa od svoite manastiri, do den denes brkaat makedonci od crkvite od Solun, i sega kako demek, oni se edinstveni sho sakale da ni pomognat.
Imame znacajni luge koi dostignale visok chin i svetost koi bile izbrkani tokmu od sveta gora. Zboruvam za Sv Gavril Velichki, i Otec Mefodija, koj bese igumen na Valaamskiot manastir, i koga se upokoi visoki pretstavnici na ruskiot drzaven vrv mu dojdoa na pogreb.

Pa zaklucete spored ova koi ni se prijateli.
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.434
Поени од реакции
3.141
Ni Grcite ni se prijateli ni Srbite ili Rusite vo slucajot ako go gledam videoto. Sekoj si go gleda svojot interes na nas grb da si go brka. Ama da, znaeme mnogu dobro Grcite kako stojat prema nas ako ne za drugo edna bitna rabota kazuva ovoj. Deka Srbite site decenii unazad rabotea jaki i agresivno protiv Makedonskata Pravoslavna Crkva. I ako ne veruvate vo cuda, togas i da si znaete deka preku nokj ne go menuvaat stavot i deka toa ne e cudo i deka ima pricini i pozadina. Taka da i prema Srbite i SPC sekogas treba da se ima paznja. Site okolu nas rabotea i rabotat protiv nas, imalo podobri i polosi periodi sekako. Ama da ne bideme naivni.
Српските тајни служби лом прават,ги има на сите места..не можат да постигнат и работат 24/7 циа,мосад и нса можат вода да им носат..
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.349
Поени од реакции
3.009
Српските тајни служби лом прават,ги има на сите места..не можат да постигнат и работат 24/7 циа,мосад и нса можат вода да им носат..
Не се ни тајни, сите ги знаат но ги одобруваат затоа што алтернативата е коњокрадците од исток.
Автоматски споено мислење:

a grcite pak, so decenii na nasi monasi im oteznuvaa poseta na sveta gora, gi brkaa od svoite manastiri, do den denes brkaat makedonci od crkvite od Solun, i sega kako demek, oni se edinstveni sho sakale da ni pomognat.
Imame znacajni luge koi dostignale visok chin i svetost koi bile izbrkani tokmu od sveta gora. Zboruvam za Sv Gavril Velichki, i Otec Mefodija, koj bese igumen na Valaamskiot manastir, i koga se upokoi visoki pretstavnici na ruskiot drzaven vrv mu dojdoa na pogreb.

Pa zaklucete spored ova koi ni se prijateli.
а се спомнат србите ти одма грците ова грците она, ептен српски мозок имаш.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.992
Поени од реакции
17.879
Да сме имале пријатели или сила која е позади нас ќе сме имале држава во 19 век. Од денешнава ситуација ако ја погледнеме каде сме моментално пак може да се види дека никој не не ебе 2%. Видоа малку руско влијание кај Груевски и му ги удрија клоците, видовме и што носи кога се однесуваш вазално кон педерите од Берлин и Брисел, така да само Бог нека ни е на помош. Можеби да не сме успеале да направиме држава и во 91 односно Америка да ни ја направи ќе сме останеле повеќе веродостојни како народ, вака сега не Русија и Кина, од Марс да дојде некој најлесно ќе му биде да не подели помеѓу соседите зошто за овие 30 години докажавме дека за друго и не сме, со чест на мали исклучоци како доброволците од 2001 и уште некои ситни моменти на македонштина народот овде е заглавен вазално кој во турско, кој во србско(комуњарско) кој е склон на најновото шиптарскo вазалство но на крајот од денот нема ништо македонско во него. Дали е клетвата од Александар или така сме скроени не знам ама тоа е тоа.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.349
Поени од реакции
3.009
Да сме имале пријатели или сила која е позади нас ќе сме имале држава во 19 век. Од денешнава ситуација ако ја погледнеме каде сме моментално пак може да се види дека никој не не ебе 2%. Видоа малку руско влијание кај Груевски и му ги удрија клоците, видовме и што носи кога се однесуваш вазално кон педерите од Берлин и Брисел, така да само Бог нека ни е на помош. Можеби да не сме успеале да направиме држава и во 91 односно Америка да ни ја направи ќе сме останеле повеќе веродостојни како народ, вака сега не Русија и Кина, од Марс да дојде некој најлесно ќе му биде да не подели помеѓу соседите зошто за овие 30 години докажавме дека за друго и не сме, со чест на мали исклучоци како доброволците од 2001 и уште некои ситни моменти на македонштина народот овде е заглавен вазално кој во турско, кој во србско(комуњарско) кој е склон на најновото шиптарскo вазалство но на крајот од денот нема ништо македонско во него. Дали е клетвата од Александар или така сме скроени не знам ама тоа е тоа.
Не сме ние толку криви колку што се критериумите за влез во еу, рамковниот договор, додека некои на кафе пауза почнаа преговори, а некои затоа што се поблиску до русија.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.281
Поени од реакции
795


најак е стевче не испушта никад да не ги пофали србите тито његош југословенизмо ,и пословици на српскоме лојален увек .и вчера на инфомкас вучич го фалеше дека е повисок од пендаровски хахах
 

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
958
Поени од реакции
417
Мицко вика да се здружиме со левица да не се напаѓаме . Изгледа се освести дека шемата ќе му ја направат како на Грујо 2017 . Сите Албанци со СДС албанска во влада .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom