Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.629
Поени од реакции
3.434
Ја преценуваш моќта на телевизиите. Тоа умре негде 2015та. Сега дури мислам дека големите радо би се согласиле на ова, повеќе пари од буџет ќе им легнат.
Мора да има телевизиски дебати за да ги видиме аргументите за секоја платформа. Еден со друг ќе си поставуваат прашања и ќе судиме кој е наподобен за државничка функција.

Светот е пред војна, ќе треба да бираме врховен командант и буквално јас лично сакам да ги слушнам аргументите на сите и да ги видам како ќе ги судрат своите ставови за најважните држвни прашања.

Буквално со ова кочоперење, со ништо не допринесоа за возбудлива кампања и апсолутно директно влијаат за мала излезност.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.173
Поени од реакции
25.794
Мора да има телевизиски дебати за да ги видиме аргументите за секоја платформа. Еден со друг ќе си поставуваат прашања и ќе судиме кој е наподобен за државничка функција.

Светот е пред војна, ќе треба да бираме врховен командант и буквално јас лично сакам да ги слушнам аргументите на сите и да ги видам како ќе ги судрат своите ставови за најважните држвни прашања.

Буквално со ова кочоперење, со ништо не допринесоа за возбудлива кампања и апсолутно директно влијаат за мала излезност.
Па мислам дека Пендаровски не се согласува на дебата во случајов. Иако, тој прв повика. А тоа го прави за да не му се случи Шилегов ситуација, па дебатата да се претвори во 6 против 1.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.199
Поени од реакции
10.710
Светот е пред војна, ќе треба да бираме врховен командант и буквално јас лично сакам да ги слушнам аргументите на сите и да ги видам како ќе ги судрат своите ставови за најважните држвни прашања.
Ова најмногу ме плаши. Не знам кој од кандидатите за избор за претседател би се справил како командант на вооружени сили. Стварно тежок избор.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.629
Поени од реакции
3.434
Па мислам дека Пендаровски не се согласува на дебата во случајов. Иако, тој прв повика. А тоа го прави за да не му се случи Шилегов ситуација, па дебатата да се претвори во 6 против 1.
Небитно, кој и да е.
Затоа ќе му туриш у закон дека мора да се појави на 3 дебати у живо и на 2 уште во втор круг, ако влезе се разбира.
Па нека гледа народ како се резили и после нека иде да бара гласови.
5 години за што го плаќаме? За да седи и да не работи ништо? Епа ако не си работел ништо тогаш сега ќе треба да ја платиш сметката.

На крајот на денот дури и да го расчеречат, кој го ебе, негов проблем.

Он е претседател и треба многу подобро да ја познава материјата од сите нив заедно и буквално да има одговор за секое нивно прашање или критика. Ако он не може да се справи со кандидати кои никогаш не ја извршувале таа функција тогаш како ќе се справи или како ќе ја заштитува државата кога ќе треба да седне на маса со најголемите светски лидери?

Само така ќе го одбереме вистинскиот пратседате и лидер, а не партиски потрчко и улизувач Брисел и Вашингтон.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.370
Поени од реакции
7.458
Ова најмногу ме плаши. Не знам кој од кандидатите за избор за претседател би се справил како командант на вооружени сили. Стварно тежок избор.
Зарем има Македонија вооружени сили?
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.629
Поени од реакции
3.434
Ова најмногу ме плаши. Не знам кој од кандидатите за избор за претседател би се справил како командант на вооружени сили. Стварно тежок избор.
Јас знам кој најдобро би се справил. Но кога би имало дебата секој од нив би имал можност да ми го промени мислењето.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.199
Поени од реакции
10.710
Јас знам кој најдобро би се справил. Но кога би имало дебата секој од нив би имал можност да ми го промени мислењето.
Искрена да бидам, уште не знам за кого да гласам. И мислам дека кога би имало дебата, би одлучила да не гласам за никого, а тоа ми е некако најлоша опција. Единственото нешто во кое сум сигурна е за кого нема да гласам.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.370
Поени од реакции
7.458
Искрена да бидам, уште не знам за кого да гласам. И мислам дека кога би имало дебата, би одлучила да не гласам за никого, а тоа ми е некако најлоша опција. Единственото нешто во кое сум сигурна е за кого нема да гласам.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.783
Поени од реакции
3.963
Си коментирал на профил кој сум го ставил во корпата со цревна содржина профил за кој сум одлучил дека не заслужува да трошам свое време на такви, така да овој пат без коментар.
Што лошо сум ти пишал, лебати?...:(
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.587
Поени од реакции
3.873
Не можеше а да станеш во одбрана на своите а?
Србите ги мразиш заради некоја причина или така си воспитан?


Си коментирал на профил кој сум го ставил во корпата со цревна содржина профил за кој сум одлучил дека не заслужува да трошам свое време на такви, така да овој пат без коментар.


Штедела, штеди и ти ќе имаш!;)


Извини ама колку години имаш, не дека ме интересира ама заради коментарот кој си го напишал ми делува некако ....
Каде во тој мој коментар увиде специфична омраза кон србите, зарем бугарашка за данела не е навреда? или србоман за стевчко? не е тоа никаква омраза туку карактерна особина на македонски изроди. А ти ако толку си љубиш срби, бугари, албанци или грци отворени ти се границите, појди си кај браќата твои љубени, без разлика која манија ја имаш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.456
Поени од реакции
79.556
Почнаа да ѕвонат по врати и да делат упаљачи. ВМРО, Стевче и другите. Само Стево и СДСМ не ѕвонат. Они оставаат на квака и бегаат.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.849
Поени од реакции
4.648
Што лошо сум ти пишал, лебати?...:(
По се изгледа недоразбирање.
Ајде уште еднаш.
Бараше коментар на нечиј упис.
Напишав дека членот/профилот кој нешто напишал кај мене е ставен во корпата со цревна содржина, не знам што напишал, не сакам да знам, затоа што не знам и не сакам да знам не можам ни да коментирам.
Се надевам, сега е појасно :)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.370
Поени од реакции
7.458
Според Скафандеркава, Универзална Сала не била пеплосана :toe:

Не и замерувајте на скафандеркава. Умот и се земал од премногу работа за да дојде до таа функција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom