Покрај поскапувањето на струјата, укината е и дневната ефтина тарифа

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
. Сепак тоа не значи дека ангажирана моќност е измишљотина позади која нема реално техничко објаснување и причина, а е само изговор за да се земе повеќе пари.
Со се се согласувам - освен со ова
Наплатата на активната моќност потекнува од наплатата на бројот „ сијалични места “ кои покасно се нарекуваа Т.Е, ( тарифни единици )
А тоа е „ измишљотина “ која потекнува од времето кога немаше струјомери.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.964
Супер све ова што си го научил и ни го кажуеш тука. Стварно личи дека знаеш, а и ја сум џукела ваљда.

И ја сакав баш истото да го забележам, што го праша членот над мене. Ми личи контрадикторно.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.751
Поени од реакции
7.929
Гледам дека се разбираш доста околу струјата и ЕВН. Можеш ли да ми кажеш зошто не се интервенира онаму каде има прегорени светилки на уличното осветлување за да се заменат со нови? И зошто и онаму каде има исправни улични светилки, свети секоја петта светилка? Зошто ништо не се презема да се надмине тој проблем? Или за џабе секое домаќинство во сметката за струја плаќа и вклучено улично осветлување?
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Уличното осветлување е одговорност на општините. Тие се одговорни за поставување и промена на светилките и треба да се пожалиш кај нив. Парите кои се плаќаат за улично осветление од ЕВН се префрлаат по општините каде припаѓаат потрошувачите кои уплаќаат.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Уставниот суд не ја укина наплатата на „ активната моќност “ ( 33%)
http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=46965
Судот не поведе постапка за иницијативи поднесени на одредби од Тарифниот систем за дистрибуција на електрична енергија за потрошувачите приклучени на дистрибутивниот систем на ЕВН Македонија АД Скопје и на одредбите од Тарифниот систем за продажба на електрична енергија на мали потрошувачи приклучени на дистрибутивниот систем во сопственост на АД ЕЛЕМ-Скопје. И двата тарифни системи кои се донесени од Регулаторната комисија за енергетика, според Судот од аспект на Уставот и законот не се проблематични и поради тоа не е поведена постапка.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Во Србија велеа дека од 1 април ќе почнат да наплатуваат акциза на струјата. Но не почнаа.
http://www.politika.rs/rubrike/Ekonomija/Akcize-na-struju-na-niskom-naponu.sr.html
Кај нас сеуште нема најави за воведување на акциза на струјата. Ако тоа се случи тоа ќе биде катастрофа, бидејќи кај нас струјата е и сега прескапа
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
јас друго нешто поодамна сугерирав, дека ЕВН треба да наплаќа помалку ангажирана можност за тие што имале прекин на снабдување со ел.енергија поради испад - технички проблем. И тоа не само пропорционално на времето без напон туку и за секој прекин бонус, н.пр. бонус од 100мкд за секој прекин, а поради тоа што прекинот предизвикува дефекти на електрични уреди. Исто треба намалување на ангажирана можност и за намален Напон а ако некаде има и бонус за зголемената фреквенција бидејќи се тоа негативно се одразува на електронските уреди.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Мора да се воведе во сметките т.н. Надоместок за зелена енергија исто така. И плус акциза. Во цела европа е така
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544

Kajgana Shop

На врв Bottom