Покрај поскапувањето на струјата, укината е и дневната ефтина тарифа

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
bravo bitolcani stvarno mnogu ve ima, kaj se prilepcani, stipjani, strumicani nesto uspani se drugite gradovi a!?
--- надополнето: 15 август 2012 во 00:20 ---
Ova apsoluten mrak ! Da ne e Alfa TV nikoj nema da izvesti za protestot denes. Nemozam da gi prepoznaam onie VMRO za koj glasav deka vakvo ednoumie vo mediumi ke docekam. Da im dademe podrska sledniot vtornik se poveke da se pojavime.


http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=53573
mozgaat sitel i kurir kako da sostavat prikazna vo koja branko ke bide kriv :) nego ne e toa poentata da se zamarame. Treba sledniot vtornik uste poveke da izlezeme. Jas da vi kazav bev skeptik ali stvarno solidna bese brojkata (vo Skopje)
 
Член од
8 јули 2011
Мислења
265
Поени од реакции
202
Некам да звучам како да не живеам во рералност ама струјата е одредена на некој начин од надворешни фактори на кој државата не може да влијаее.
Одрзувајне на енергетски систем без разлика во која држава горе долу кошта исто поради технологијата е приватен патент а кај нас е од увоз, влозувајне во нови енергетски објекти од економски аспект на вракајне на добивка е ист без разлика каде само разликта е како тој систем е управуван колку е искористен и дали е добро мениѓиран и се разбира нивото на плати - е ние сме само подобри само во нивото на плати а пак за искористеност и правилно мениѓирјане - сме меѓу последните и во оптмални продуктвни сати на вработени.
Ако државата покуша да ја амортизира цената на елк енергија ,кога да е еден ден ке дојди да си во сотојба на презадолженост од чуванјне на социален мир во општество.
Тоа и се случува на Србија во моментов кај ниф струјата е поефтина а пари нема у буѓет но тие се определија на варијанта на зглоемена ддв на се што е уште полошо него да зголемиш цена на еден продукт.
Како последица од тоа што е основен енергент за за производство цените на на продуктите ке се зголемат но не во иста пропорција продукти што користат повеке енергија до финален прозвод ке се зголемат во пропорција со струјата а другите помалку што значи е подобро него линеарно зголемувајне на ДДВ.

А во некои постови предходно забележав се прават комперации личен приход со цена на КW тоа исто споредба како баби и жаби.
А исто ако спредуваш цена на сметка за струја најдобро е ако земиш сметка што ти дошла да ја платиш да се потрудиш да је пресметаш на начинот на кој се пресметува во друга држава по нивна формула плус ДДВ и други даноци па да ги конвертираш во иста валута само тогаш можи да добиеш точна споредба.
Само на овај начин можиш да добијеш престава дали плакаш скапа или евтина струја ама треба да спроредиш најмалку три високо развиени економи 3 успешние економие во развој и 3 ниско развиени економии и 3 соседски економие па да добиеш средна вредност по квч е тогаш можи да добиеш вистинска компарација дали плакаш скапа или евтина струја.
А досега сите компараци што сум ги видел на форум или по весници не се вакви некои направени од незнајне некои направени за публицитет а некои за политички поени.
Ако има некој повеќе време при рака нека направи една добра споредба тогаш ке добиеме востиска слика дали плаќаме премногу по КВЧ .
Треба да најди сметки од струја од 9 држави во европа па да ги сите пресмета сите со ист број на квч потрошени во својот дом да се внимава на тарифите плус додатни давачки како истлиран моќност и други улично осветлувајне плус ДДВ е на крајецизно да се подели по КВЧ.
Е само вака ке споредиш корекно и прецизно.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
eve neshto i od hrvative prosledeno so sochni pcovki


Cijena struje u državi, majke ti, ka da je 3 puta opasala zemaljsku
kuglu pa onda dođe meni u šteker. I vele: "Štedi struju!"...da u 10
navečer palim veš mašinu?...bem ti mater i europskom standardu.
Dok Europa spava ja da palim veš mašinu? I još da imam veš mašinu, neg
đubre kad pređe na centrifugu, moram je zajahat ka bika...inače uteče.
Zadnji put sam lega na nju, bubrege mi odvalila. I što sad, da lježem
po njoj oko ponoći kad baca prvu vodu? Da spavam na njoj? To standard?
Kilovat košta ka da ga brodom lovilo pa u hladnjači dovezlo meni kući(y)

A voda? Pička im materna, non stop seru na tevejcu da smo među prvim
zemljama po količinama vode...a i njoj cijena ka i struju...ka da
cijev ide do Mjeseca, pa i njega opasa 3 puta i onda nazad na Zemlju
pa meni u kuhinju. Da si pišam sam u usta, to mi jedino riješenje.

Cijena benzina? - Eno ga u Venecueli, litra manje od 20 lipa. Da dobro
čitate, litra benze manje od 20 lipa. Kod nas 11 kuna. Kažu KRIZA. A
mamu vam jebem što je Venecuela u drugoj galaksiji pa nema veze sa
istom onom zemaljskom kuglom koju 3 puta opasa struja iz mog
štekera!?!?!?! Vele: "Štedi na benzinu!"...već godinu dana vozim u
leru nizbrdo...što sad da ugasim auto?

Cijena povrća? Eno vidio sam papriku po 30 kuna kila. Ja ne znam. Gdje
raste ta paprika? - na stablu od banana? Gdje u pički maternoj da može
biti 30 kuna. Nek je još i mljeveno meso 50 kuna kila....i eto ti
punjene paprike za ručak po cijeni od 2 miliona kuna/komad. Vrijedi ka
građevinsko zemljište na Hvaru. Bem te živote. Kad su jebene jagode
bile jeftinije od paprike? Kad? Kad je kila banana bila jeftinija od
jabuka? Eeeeeej - jabuka! Pa bem ti mater i jabukama, gdje i one
rastu? - pod zemljom i to na dubinama većim od 3 kilometra pa ih
valjda vade usput kad naftu traže?
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Ova apsoluten mrak ! Da ne e Alfa TV nikoj nema da izvesti za protestot denes. Nemozam da gi prepoznaam onie VMRO za koj glasav deka vakvo ednoumie vo mediumi ke docekam. Da im dademe podrska sledniot vtornik se poveke da se pojavime.


http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=53573
Јас откако ја исклучија а1 гледам само на алфа, во последно време и на 24 вести, имаат поопширни вести, на алфа се многу кратки едвај 10тина минути посветат на мкд и одма цепаат со балкан/свет. Другите се владини мегафони, таму ќе слушаш дека се е мед и млеко во мкд.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Некам да звучам како да не живеам во рералност ама струјата е одредена на некој начин од надворешни фактори на кој државата не може да влијаее.
Одрзувајне на енергетски систем без разлика во која држава горе долу кошта исто поради технологијата е приватен патент а кај нас е од увоз, влозувајне во нови енергетски објекти од економски аспект на вракајне на добивка е ист без разлика каде само разликта е како тој систем е управуван колку е искористен и дали е добро мениѓиран и се разбира нивото на плати - е ние сме само подобри само во нивото на плати а пак за искористеност и правилно мениѓирјане - сме меѓу последните и во оптмални продуктвни сати на вработени.
Ако државата покуша да ја амортизира цената на елк енергија ,кога да е еден ден ке дојди да си во сотојба на презадолженост од чуванјне на социален мир во општество.
Тоа и се случува на Србија во моментов кај ниф струјата е поефтина а пари нема у буѓет но тие се определија на варијанта на зглоемена ддв на се што е уште полошо него да зголемиш цена на еден продукт.
Како последица од тоа што е основен енергент за за производство цените на на продуктите ке се зголемат но не во иста пропорција продукти што користат повеке енергија до финален прозвод ке се зголемат во пропорција со струјата а другите помалку што значи е подобро него линеарно зголемувајне на ДДВ.

А во некои постови предходно забележав се прават комперации личен приход со цена на КW тоа исто споредба како баби и жаби.
А исто ако спредуваш цена на сметка за струја најдобро е ако земиш сметка што ти дошла да ја платиш да се потрудиш да је пресметаш на начинот на кој се пресметува во друга држава по нивна формула плус ДДВ и други даноци па да ги конвертираш во иста валута само тогаш можи да добиеш точна споредба.
Само на овај начин можиш да добијеш престава дали плакаш скапа или евтина струја ама треба да спроредиш најмалку три високо развиени економи 3 успешние економие во развој и 3 ниско развиени економии и 3 соседски економие па да добиеш средна вредност по квч е тогаш можи да добиеш вистинска компарација дали плакаш скапа или евтина струја.
А досега сите компараци што сум ги видел на форум или по весници не се вакви некои направени од незнајне некои направени за публицитет а некои за политички поени.
Ако има некој повеќе време при рака нека направи една добра споредба тогаш ке добиеме востиска слика дали плаќаме премногу по КВЧ .
Треба да најди сметки од струја од 9 држави во европа па да ги сите пресмета сите со ист број на квч потрошени во својот дом да се внимава на тарифите плус додатни давачки како истлиран моќност и други улично осветлувајне плус ДДВ е на крајецизно да се подели по КВЧ.
Е само вака ке споредиш корекно и прецизно.
Да не мешаме баби и жаби. Србија не го зголемува ддв-то заради ниската цена на струјата. Предолго би било објаснувањето сега, ама кој сака може да „гугла„ и да прочита зошто. Некој погоре спомна дека државата премногу пари троши на шминка а премалку на енергетика и тоа е точно. Пример: ХЕЦ Света Петка чинеше преку 70 милиони евра а има инсталирана моќност од 36 мегавати. Да, беше потребно да се изгради заради поврзување на целиот систем Козјак - Света Петка - Матка. Од друга страна ХЕЦ Бошков Мост ќе чини исто толку а ќе има двојно поголема инсталирана моќност и двојно поголемо производство на струја. Ако во приказнава ја вклучиме и ХЕЦ Луково Поле ќе дојдеме до уште попоразителни бројки за ненормалните трошења пари за глупости на државата (не велам владата затоа што сите ние сме виновни што тие владеат). Е сега, најголем ќар од зголемувањето на цените ќе имаат ЕЛЕМ и МЕПСО, а посредно сите партиски вработени во нив. За да се одржи превработеноста во нив и огромните расходи за плати, мора да се зголеми цената на струјата. Доколку ја зголемеа и со тие пари веднаш почнеа да градат централи немаше да имам ништо против. Вака, молат за кредити од надвор а парите ги имаме тука. На крај само сакам да се извинам што не присуствував на протестот.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Чиста класика и ВМРО и СДСМ. Ако народот има револт од работи како сиромаштија, непотизам или поскапување на струја дигни телефонот кај Ахмети да направи некој инцидент за да се одвлече вниманието на народот. Ова ме мотивара уште повеќе да се спремам за протест во Вторник и тоа не треба пред регулаторна туку пред ВМРО или Влада. Нејзини деца се она си ги предлагаше она си ги гласаше.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Чиста класика и ВМРО и СДСМ. Ако народот има револт од работи како сиромаштија, непотизам или поскапување на струја дигни телефонот кај Ахмети да направи некој инцидент за да се одвлече вниманието на народот. Ова ме мотивара уште повеќе да се спремам за протест во Вторник и тоа не треба пред регулаторна туку пред ВМРО или Влада. Нејзини деца се она си ги предлагаше она си ги гласаше.
trebase pred sobranie tamu ima i pozicija i opozicija od site partii i mak i alb i sekakvi
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
trebase pred sobranie tamu ima i pozicija i opozicija od site partii i mak i alb i sekakvi
Собрание и во работно време да го запалиш пак нема никој да уништиш, пола не се на седница :)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Србија добива евтина тарифа на струја во текот на денот

Министерката за енергетија, развој и заштита на животна средина на Србија, Зорана Михајловиќ изјави дека не се планира поскапување на струјата во земјата до крајот на годината. Таа во интервју за агенцијата Бета истакна дека одлуката за воведување двочасовен период на евтина струја во текот на денот треба да биде донесена до крајот на овој месец.

„Не сме толку богати. Поголемиот дел од граѓаните на Србија не можат да ја платат електричната енергија, а воведувањето на евтина струја во текот на денот секако ќе им користи“, истакна Михајловиќ. Министерката ги отфрли наодите дека воведувањето поевтина тарифа преку ден е невозможни и дека тоа ќе го загрози системот и додаде дека треба да се работи на техничките можности и да се заврши административниот дел од оваа одлука.

http://www.time.mk/read/42c197d37e/bd87fe5530/index.html
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Србија добива евтина тарифа на струја во текот на денот

Министерката за енергетија, развој и заштита на животна средина на Србија, Зорана Михајловиќ изјави дека не се планира поскапување на струјата во земјата до крајот на годината. Таа во интервју за агенцијата Бета истакна дека одлуката за воведување двочасовен период на евтина струја во текот на денот треба да биде донесена до крајот на овој месец.

„Не сме толку богати. Поголемиот дел од граѓаните на Србија не можат да ја платат електричната енергија, а воведувањето на евтина струја во текот на денот секако ќе им користи“, истакна Михајловиќ. Министерката ги отфрли наодите дека воведувањето поевтина тарифа преку ден е невозможни и дека тоа ќе го загрози системот и додаде дека треба да се работи на техничките можности и да се заврши административниот дел од оваа одлука.

http://www.time.mk/read/42c197d37e/bd87fe5530/index.html
Така и треба, а не кај нас светски тренд било поскапувањево и владава јадничка ништо не можела да превземе. Море треба еден голем бунт како во Грција руши се пред себе, лопови едни.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
Влегувам пред малку во WC и се слуша бучава не да перат машини од сите страни на спратот
Максимално се користи ноќната ефтина тарифа без врска е ова што го направија
Туку ај да си запеглам ја
 

Kajgana Shop

На врв Bottom