Познати филозофски изреки од големите мислители

Член од
29 март 2013
Мислења
266
Поени од реакции
238
Kuan Yin

When you come into contact with the other person, your thoughts and actions should express your mind of compassion,
even if that person says and does things that are not easy to accept.
You practice in this way until you see clearly that your love is not contingent upon the other person being lovable.
 
M

Muranyi

Гостин
Во жената премногу долго имало скриен роб и тиранин.Затоа жената сеуште не е способна за пријателство:таа ја познава само љубовта.
Во љубовта на жената постои неправда и слепило кон се што не љуби.И во самосвесната љубов на жената се уште се крие препад,и молња,и ноќ покрај светлината.

-извадок од "Така зборуваше Заратустра"
 
Член од
16 октомври 2013
Мислења
33
Поени од реакции
48
"Тешкото е коренот на лесното.
Спокојството е господин во во беспокојство.
Така и мудриот патува цел ден, но не се оддалечува од својот товар. Иако тој се храни со надеж, тој се наоѓа во совршено спокојство. Зошто заповедникот на десет илјади борбени кочии, зафатен самиот со себе, лекомислено гледа на светот? Лекомисленоста ја руши основата, а нестрпливоста води кон губење на самоконтролата." - Извадок од прекрасен класичен кинески текст на Лао Це, Тао Те Кинг.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Дечки ми требаат мисли од познати личности поврзани за образование, наставник, педагог, воспитание, со информација за изворот од каде сте ја нашле мислата.
Ве молам, итно ми е. Ако можете да најдете нешто, пишете ми порака. Фала ви!
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Дечки ми требаат мисли од познати личности поврзани за образование, наставник, педагог, воспитание, со информација за изворот од каде сте ја нашле мислата.
Ве молам, итно ми е. Ако можете да најдете нешто, пишете ми порака. Фала ви!

Еве ти ја најпаметната работа било кога кажана во врска со образованието.

Моја грижа се просечните ученици. На глупавите никој не може да им помогне, а генијалните сами ќе си го најдат патот.

Имануел Кант.

;)
 
W

Werther

Гостин
Дечки ми требаат мисли од познати личности поврзани за образование, наставник, педагог, воспитание, со информација за изворот од каде сте ја нашле мислата.
Ве молам, итно ми е. Ако можете да најдете нешто, пишете ми порака. Фала ви!

Eве од мене една:

Најпрво треба професорот да биде ментор, да те научи на дисциплина, да создаде основа и усмери кон истражување. Ако не успее, е фејл.

Секако постојат исклучоци, и најдобриот професор во светот може да налета на безнадежен случај. - Бертранд Расел :)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Дечки ми требаат мисли од познати личности поврзани за образование, наставник, педагог, воспитание, со информација за изворот од каде сте ја нашле мислата.
Ве молам, итно ми е. Ако можете да најдете нешто, пишете ми порака. Фала ви!
Није знање, знање знати, већ је знање, знање дати. :D
-Јован Јовановиќ Змај
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Не го мразам тоа што луѓето ги крадат моите идеи, мразам што немаат свои

Никола Тесла
 

Kajgana Shop

На врв Bottom